1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Era, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. assazz

    assazz Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    сосема е нормално поготово кај девојчиња на твоја возраст
     
  2. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Па не некои викааат дека не морало да ти дојде па затава питам.
     
  3. sanj4ic

    sanj4ic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Имам 23 год, а менструација имам добиено на 11год. Во почеток немав големи проблеми, но во последниве 4 год имам многу болна менструација особено 1 ден(повракање, болки во стомак а понекогаш дури и грчеви во нозете) ме интересира дали е тоа нормално?
     
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Релативно нормално, зависи кај кого како. Некои имаат неподносливи болки а некои не. Можеби имаш некои цисти на јајници, тесни канали....да не ти вадам памет сепак гинеколог најубаво ќе ти каже. Не те кошта ништо да отидеш на едно ехо и да си прашаш. (Јас имав многу болки пред породување а сега не. Неколку пати завршував и со инекции ама тоа само некогаш се случуваше, не често. Обично кога се преладам.)
     
  5. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    Вака...Доилка сум имам 3 месечно бебе.После пораѓањето добив еднас и имав скоро 5 дена но не многу обилно скоро и како да ме валка,наредниот месец не добив воопшто.Дали е тоа нормално или пак повторно сум бремена???Ме збунува малку затоа што и при однос чуствувам некоја тапа болка на почеток,а после тоа ја нема.Бев на преглед после пораѓај се бесе во ред.
     
  6. klinkata

    klinkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    88
    Имам 15 години и имам нередовна менструација.При менструацијата и 2-3 денови по завршувањето ме боли во долниот дел(вагината)дали е можно ова да е од крварењето или треба да се оди на лекар? П.С.немам обилно крварење
     
  7. SONJA.ACE.TEODORA

    SONJA.ACE.TEODORA Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    здраво јас сум нова ! сакам да прашам едно прашање до гинеколог значи имам две дечиња со првото се ми беше ок,мислам со менструација, меѓутоа со второто се породив на 18.10.2011 ми тецесе некаде 45 дена т.е. до 01.12.2011,потоа ми дојде редовен циклус на 25.12.2011,потоа ми дојде на 06.02.2012 па на 25.03.2012 и од тогас ми нема дојдено а веќе сме средина на мај ,направив тест за бременост беше негативен,отидов на гинеколог и ми рече дека сум имала прекин на лактација ,заборавив да казам дека ја доев керками до 20.01.2012 и докторот ми рече дека било хормонално пореметување и не е страшно и ке се среди со тек на време! шTO да правам? ПОМОШ!!!!
     
  8. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Поради кои причини подранува менструацијата?
    Циклусот ми варира, понекогаш е 28 дена, понекогаш 33, 34... Месецов ми беше на 26тиот ден.
    Можеби не ми е регулиран бидејќи ми е млад организмот, ама сепак, поминати се 4 години откако прв пат добив.
    Answer, anyone?
     
  9. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Менструалниот циклус со текот на годините го менува и својот редослед.Тоа е нормално.Велиш дека 4 години има откако имаш за прв пат добиено,па почекај бидејќи си млада,циклусот не е точно регулиран.Но тоа не е ништо страшно.А причини поради кои варира менструалното крварење од месец на месец се повеќе.Најмногу може да допринесе стресот за доцнењето или за евентуално прерано добиена менструација.Потоа прелада,настинки,вируси,бактерии,промена на клима,варирање во телесна тежина и со самите години.Инаку нормално е менструалниот циклус да се одвива од 28-45 дена.
     
  10. rainbow333

    rainbow333 Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Zdr posleden pat dobiv menzis na 23 fev a posle toa na 9 mart imav odnos ,i a od 1 januari 2012 nastinav mn so temperaturi celo vreme imunitetot mi opadna i krvta slaba i zelezoto, pa primav lekarstva zada ozdravam i od 23 fev nemi e dojdeno eve veke sme 26 maj mikasni mnoguu napraviv 3 testa od koe 2 navecer a 1 nasabajle i site 3 pokazza deka se negativni znaci deka nesum bremena ,no seuste postoi dilema zosto olku mi kasni od sto moze da e toa dali moze dasum sepak bremna ipokraj toa sto 3 testa bea negtivni ili se raboti za nekoe hormonsko poremetuvanje od mnogute primani lekarstva
    Ve molam itno odgovoretemi
    uplasena sum
    Vi blagodaram
     
  11. noname89

    noname89 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ve molam za odgovor!!!

    Здраво докторе! сакам да ве прашам многу сум загрижена....менструацијата ми е нередовна ми каснеше еднаш цел месец, и отидов на гинеколог ми препиша дабростон за да ми дојде менструацијата...ми најде водена циста ми препиша апчиња за цистата.... од дабростонот ми дојде менструацијата и ги испив апчињата за цистата.отидов на контрола и беше се во ред цистата беше прсната...но сега повторно ми касне 12 дена без апчиња само еден месец ми дојде а сега немам уште дали е можно да се работи за вонматерична бременост или нешто друго веке неколку месеци е вака?????помош фала однапред...
     
  12. mace85

    mace85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Ve molam za odgovor!!!

    ve molam za odgovor
    imam redovna menstruacija no otkako ke mi zavrsi cesto krvavam nekogas pomalku nekogas poveke toa ili e krv ili nesto kako kafena tecnost no imam primeteno deka toa najcesto mi se slucuva koga mnogu ke se iznerviram ve molam kazete kade da se obratam poz... i blagodaram....
     
  13. Lessor

    Lessor Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    Ve molam za odgovor!
    Dobiv najnormalno na datumot sto trebase, mi traese normalno edna nedela, no posle 3-4 dena odkako mi zavrsi, dobiv pak. Dali za ova treba da se prevzemat merki i ako treba, koi se istite tie? Fala odnapred.
     
  14. nicenicegirl

    nicenicegirl Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    11
    lesspor доколку си до твоите 14 години тоа е нормално, но ако имаш повееќе тоа значи дека се случува нешто во организмот, може да биде од стрес, забрзан метаболизам, најдобро ке ти биди да ја посетиш матичната лекарка
     
    На Lessor му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lessor

    Lessor Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    Fala mnogu za odgovorot :) A da ne znaes slucajno sto e pricinata ako menstruacijata e preobilna?
     
  16. blue.jeans

    blue.jeans Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    35
    Здраво!Имам 17 години.Менструацијата не ми е редовна ,никогаш не ми била.Ама последнава година ги забележвав датумите и испадна дека во цела година 4-5 месеци не ми иди.Јас мислев дека е нормално бидејќи секој организам е различен и не сум отишла на гинеколог,бидејќи не мислев дека е нешто сериозно сум чула и на други да им се случува истото поради нешто хормоните.Дали е нешто сериозно? :?:
     
  17. Lessor

    Lessor Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    Женскиии ве молам за одговор! Кои би биле причините за преобилна менструација??
     
  18. Lessor

    Lessor Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    Нема потреба за паника :) Како што предходно пиша, секој организам е различен и ДА можно е хормоните да се причина за не редовна менструација. Сепак имаш само 17 години и сеуште е рано за да хормоните бидат смирени. Не се секирај, самиот организам ќе се среди. Ако се случи да немаш неколку месеци по ред, тогаш веќе треба да се консултираш со гинеколог. Поздрав..
     
    На blue.jeans му/ѝ се допаѓа ова.
  19. devil-angel

    devil-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    5
    Здраво
    Имам 11 години и веќе 6 месеци како имам ми тече вагинален исцедок сакам да ве прашам голку трае тоа па да ти дојде менструацијата?
     
  20. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.215
    Пол:
    Женски
    ве молам за одговор зошто ептен почнав да паничам :( Ми дојде менструација на 1ви јуни. Не беше обилна ми траеше шест дена и ми заврши. Сега на 14 добив пак. Не знам зошто. Инаку секој месец ми касни по 7-10 дена. Ова првпат ми се случува во еден месец два пати да добијам. :worried:
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.