1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Era, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Девојки извинете, навистина незнаев каде на друго место да го поставам прашањето.
    Ме интересира, кога во календарот на плодни денови (што се наоѓа тука на фемина) треба да се внесе времетраењтое на месечниот циклус, ме интересира дали се мисли на последниот циклус или најчесто како е? Бидејќи мене некогаш и ми касни, некогаш порано така ми доаѓа и неможам да пресметам добро..
     
  2. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Епа сама си кажа, не можеш да пресметаш добро. Кај девојки со нередовна менструација плодни денови не може да се пресметаат на календар.. Календарот точно ќе и покаже на девојка која секој месец добива на 28, 30 или 35 дена да речеме, меѓутоа секогаш редовно. Така да не се ослонувај на календари. Јас лично плодните денови си ги препознавам по малку зголемениот исцедок, кој е најрастеглив тогаш и евентуално понекогаш болки во јајниците.
     
    На mili4ka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Па вака 2 дена имав кафеава течност .. баш тие денови кога треба да ми дојде.И се видов со дечко ми имавме односи и денес немам ништо.Никаква ни црвена ни кафеава.А требаше да ми дојде .Ај ако знае некој нека ми каже зошто така .
     
  4. billee

    billee Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    дали постои начин менструацијата да се одложи ?
     
  5. Pirana

    Pirana Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    1.507
    Да, мислам дека може со некои апчиња ама незнам кои. Така имам разбрано од другарка.
     
  6. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Дали е нормално кога прв пат ти доага да ти дојде вецерто цел ден да немаш другата вечер пак и пак преку цел ден да немаш и толку....
     
  7. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350

    Секако дека може,ама на неколку дена.На прмер ми сестра ми лани отиде на одмор и баш тогаш требаше да добие,си купи некои апциња од аптека (баш ке ја прашам како се викаат),ама само еднаш да ги користиш,бидејки повеке пати штетно може да биде! :)
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски

    имавте незаштитен однос? ако сте имале незаштитен однос, големи се шансите за бременост
     
  9. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Во април напунив 15 год. а сеуште немам менструација? Нормално е или? Што мислите вие? Има некој од вас покасно од 15 добиено?
     
  10. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Нормално е, телото се уште не ти е доволно созреано за да влезе во фаза за репродукција.

    Доколку те загрижува тоа, појди на гинеколог, па помирна ќе си бидеш.
     
  11. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Последнава година ипол значи ми се нема десено да ми касни ниту една ден,секогаш дури порано ми идеше.А сега ми касни веќе два дена.ме фаќа паника не знам што да правам ...
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^може да ти е поместено од хх причини, но ако стравуваш од бременост,ќе си купиш тест и мирна глава
     
  13. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Можно е од временските промени.Од ладно одеднаш дојдоа тропски горештини.Почекај уште неколку дена,а ако се сомневаш дека можеби е нешто друго земи и направи си тест.Се најдобро :)
     
  14. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Да не знаете какви се тие апчиња што ја задоцнуваат менструацијата до кога сакам и кога ќе престанам да ги пијам да ми дојде? Ќе имам добиено на одмор,не за друго,ќе не можам да влезам во вода :@
     
  15. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    zdravstveni-problemi/primolut-nor-t918/?hilit=%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D1%83%D1%82%20%D0%BD%D0%BE%D1%80
    Ама имај предвид дека се сепак хормони, според мене попаметно би било да си користиш тампони додека си на плажа :?:
     
  16. sweetypop

    sweetypop Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    menstruacija

    znaci imam 14 godini i nemam dobieno.. site moi drugarki imaat i malce mi e nezgodno ali dobro.. imam slusnato deka pred menstruacija imash belo pranje.. jas imam moze vise godina a vo posledno vreme imam PREMNOGU! dali toa znaci deka kaj i da e kje mi dojde prva menstruacija i za kolku vreme? :\
     
  17. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    menstruacija

    Кога сме веќе кај менструацијата ми требаат хормони за забрзување на тој процес,зошто ми доцни 1 месец што не одат на рецепт... ...-.-
     
  18. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    menstruacija

    Не сум гинеколог,ама на ова можам да ти одговорам количината на белото прање како и времето на присутност не се пресудни за менструацијата..Јас бело прање имав од 4 одд.а ми дојде во 7.. :)
     
  19. Sartela

    Sartela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    24
    menstruacija

    а зошто толку итно сакаш да ти дојде ?
     
  20. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    menstruacija

    не можам да издржам вака,ме држи во неизвесност.. :$$
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.