1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Era, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Мислам дека да. ;)
    Првата менструација не е редовна.
    Доколку сум грешка некој нека ме поправи. :$
     
  2. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Така е,во почетокот нема да биде редовна..
    ко мене на пример,минатата година си доаѓаше коа ќе и текне и цело време неочекувано. :D
     
  3. Florenceee

    Florenceee Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zenski, ako moze da ve prasam dali nekoja od vas znae shto mozam da napravam za da mi dojde porano? Znam deka ima apchinja za da ti dojde pokasno, ama za porano... ?

    Fala mnogu odnapred !
     
  4. olence86

    olence86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    91
    Zdravo
    Imam eden problem sto moram da go resam vo poskoro vreme.
    Imam neredovna menstraucija. Ponekogas mi se slucuvalo da mi doagja na 30 den ( no nikoas tocno na 28 dena ).No po poslednive 4 meseci mojava menstruscija mi docni po 5- 6 dena, odnosno dobiva ,na 35 ili 36 dena.
    Dali e mozno da imam nekoe poremetuvanje bidejki podolgo vreme probuvame so maz mi da ostanam bremena?
    Navistina nz sto da pravam. Daj te mi nekoj sovet!
    Pozdrav
     
  5. MaTo

    MaTo Активен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    20
    Нема врска нередовната менструација, јас имам нередовна менструација секогаш ми касни никогаш не ми доаѓа на 28от ден, секогаш ми касни по 7-8дена. Иако со дечко ми користиме заштита при односите мислам дека нема никаква штета, не сме имале односи во текот на мојата менструација така да мислам дека нема штети, ако има нешто може совет? :D
     
  6. olence86

    olence86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    91
    Dokolku koristite zastita nema da ima nikakva stesa.. Kaj mene e problemot sto sakam da ostanam bremena, pa dali ima nekoj problem sto imam neredovna menstruacija.
     
  7. olence86

    olence86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    91
    Zdravo devojki,
    Bi sakala da ve prasam nesto.
    Menstruacijata mi docnese 6 dena, dobiv na 4 juli i mi traese samo dena.
    Mnogu mi e sumljivo, nikogas ova prethodno ne mi se slucilo. Sum imala okolu 5-6 dena menstracija, a sega samo 2 dena.
    Dali nekoja od vas go imala istiov problem i sto bi mozelo da znaci?
     
  8. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Нема врска според мене и кај мене никогаш не се знае ни кога ми доаѓа ни пак колку дена трае.Понекогаш имам само 3 дена а некогаш 6 . Зависи
     
  9. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Нема врска тоа мислам нормално е од 2 до 9 дена па и 10 мислам за менстурација :)
     
  10. Dushica11

    Dushica11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Вака, последен пат имав добиено на 4 мај , а вчера имав кафен исцедок на гаките и кога се бришев исто имаше многу трешко забележливо кафен исцедок помешан со бело прање , такво нешто ми се случува пред да добијам и кога менструацијата ми е при крај(6-7 ден, тогаш најчесто)... Ова ми се случува веќе втор пат , исто така минатиот месец кога требаше да добијам, имав кафен исцедок и ми траеше 5-6 дена, а потоа не добив, еве веке 2 месеци како ми касни и повторно имам кафен исцедок,Дали е можно да сум бремена. Имам 18 год. и исто така имам редовен сексуален однос... Ве молам за одговор најбрзо што може , фала однапред .
     
  11. ana.-marija

    ana.-marija Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    imam 21 godina menstruacijata mi e redovna ama sea 2 dena imam menstruacija eden den ne ama imav samo malku i mi prestana kazete mi so e rabota ve molam kazete mi ke cekam odgovor da znam
    od violeta stojkovska
     
  12. aleksandra1111

    aleksandra1111 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    За 2-3 дена треба да добијам менструација. Вчера кога отидов во Вц видов на гаќите само 1-2 капки крв и толку, повеќе ништо немав. Ова ми се случува прв пат, и сум малце исплашена. Што ли може да биде? Зошто се случува ова ? Ве молам за одговор.
     
  13. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    2.735
    Не знам колку е проблем мојов али да си кажам, овај да си прашам. :)

    Претходниот месец, ми дојде на 24 ден. А мене секогаш ми е редовно од кога памтам, и тоа ми иде на 28-9 дена. Денеска пак добив, и денес е 23 ден од кога добив минатиот пат. Значи пак ми подрани 5 дена.

    Минатиот месец си мислев дека е од стрес, од времево, од ова-она, кога овој месец еве ... пак истата работа, на 23 ден добив. И тоа претходниот месец беше пообилно од обично, а сега не знам како ќе биде, се надевам нема да ми тече толку крв.

    Ми се пореметил циклусот, тоа е факт, али нешто да не е сериозно, или немам потреба од секирање? :|
     
  14. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    16.751
    Вчера ми дојде, и до сега како што знам црвено е, крв. Ама еве сега црна ми е влошката, ќе може некој да ми каже што и како е?
     
  15. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Прва менструација??? :wasntme:

    Ако е така нормално е. Мене првите неколку пати ми беше кафеава и воопшто не личеше на крв. Покрај крвта се отсрануваат и други непотребни материи.
     
  16. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    16.751
    Не бе, 2 години веќе имам. А и како грутчиња имам.
     
  17. monni.t

    monni.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    207
    На една другарка и нема дојдено 2 ипол месеца :worried: Знам дека уште не и стабилизарано, ама не може 2 месеца, еве речиси 3 да не и дојде. Јас имам веќе година ипол и не ми е стабилизарно, во различен временски период ми иде, ама никогаш до толку не ми каснело. И велам да отиде на гиеколог, ама непријатно и било.
    Некој може да помогне ?
     
  18. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Немаш потреба од секирање. Кај мене беше така. Прво ми идеше на 28 дена, а веќе две години на 24 дена.
     
    На moonlight-girl.55 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    16.751
    Ништо страшно мене 4 месеца ми каснеше. :D
     
  20. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Можно е да си бремена,да. И јас сум бремена и имам кафеав исцедок повремено. Зошто не си направиш тест? Доволно време ти касни, два месеци не се малку,мислам дека и порано си требала да си направиш тест,за да можеш навреме да реагираш,било што и да одлучиш. Може па и некоја инфекција да ти е, а може и да не ти стабилизирана менструацијата (зависи пред колку време си добила првпат).Во секој случај ти посакувам се најдобро, да добиеш резултат каков што посакуваш :* И извести не. Поздарвче
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.