1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Era, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Можно ли е да се пролонгира доаѓање менструација после неколку дена од датумот?
     
  2. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Многу сум среќна многу многу многу многу многу пре многууууууу :party:
    денес добив и за 4-5 дена ќе ми завршиии и нема да имам на одмор јес јес јес јес јес ќе си се бањам на раат :D
     
  3. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски

    Да оди во аптека и побарај апчиња за тоа. Ќе ти дадат и ќе ти објаснат :)
     
    На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Феминки ми треба помош.Значи вака:јас имам полицистични јајници,се лечев со диане 35 се во ред дотука,но последниве месеци имам многу болна менструација ,и камо среќа само тоа да е,многу обилно крв ми тече и тоа ептен чиста светла крв црвена не знаете какви ли не апчиња пијам ,и ништо не ми помага.
    Одев на гинеколог ,таа ми рече дека може да ги контролирам болките со антибиотиците ,таа ми препиша но пак исто,дури и полошо ми е последниве два месеца :sweat: .
    Сега таа е во Софија,инаку пак би отишла.
    Сакам да чујам ваше мислење.Благодарам
     
  5. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    А си ги пробала ли Кетонал Форте? Без рецепта ги даваат. И јас имам многу болни менструации, значи буквално цело тело ме боли кога ќе добијам и единствено од нив ми поминува. Мислам дека се магични :) За 15 мин. до пола саат стивнува целата болка. Е сега има еден проблем, препорачливо е да се пие само по едно, имам слушнато дека преголемо консумирање можело да доведе до стерилитет. Ама по едно секој месец не е страшно. А тебе само првиот ден те боли или...? Ако и овие не ти помагаат тогаш не знам :(
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Јас имав премногу болни менструации, доаѓав до повраќање и само од инекции ми поминуваше.
    Едно време заради други причини исто здравствени почнав многу да пазам што и како јадам , од тогаш менструалните болки ми се ептен намалени. Исто викаат дека лесни вежби помагаат. Се прават пред да добиеш. Можеш да се запишеш на јога. Ништо не можеш да изгубиш.

    Во аптека има и чај ( на природна база,некои билки се) што помагаат во олеснување на болките.Чајот се пие редовно и се престанува со конзумирање кога ќе добиеш.После си продолжуваш пак. Не ми текнува точно на името , прашај во аптека.

    Исто знам дека се продаваат едни лепенки што загреваат. Внатре имаат како каменчиња што на воздух создаваат топлина. Се лепат врз боди/маичка и за половина час болката ја снемува. Ефикасни се,арно ама топлината ги шири крвните садови и со тоа ќе крвариш пообилно. Ти веќе имаш обилни менструации така што ова е лошо решение.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425

    Освен апчиња некои, по природен пат начин некаков? ИЗбегнувам да се трујам со апчиња, не е здраво.

    А и тие апчиња дали некој знае какви се?
    Сепак, без разлика би избрала природно. Ајде ако некој знае нека ме просветли.. :)
     
  8. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски

    Природен начин не знам, пробај смени ја климата, капи се во топла или ладна вода, обично така се пореметува денот кога ќе добиеш. Апчињата ги немам видено и се разбира дека не е здраво. Чепкав низ интернет само овие апчиња ми излегоа :) :)
     

    Прикачени фајлови:

    На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Ај јас да ве прашам нешто.
    Немам добиено веќе 2 месеца по ред (не сум бремена да се разбереме :D), ама мене и така никогаш не ми била редовна. Или покасно 15 дена или порано 10 дена, ама у главно сум имала. Е сега, можно ли е од диетиве/промена на метаболизам или слично да ми ,,стагнира'' ? Баш се загрижив. [​IMG]
     
  10. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Waka waka и unfaithful18,многу ви благодарам на советите.Ќе се обидам со Кетонал досега ги немам пиено,многу надеж ми даде ако се толку ефикасни :) .
    Да,имам многу јаки болки и тоа и цел циклус ,и на нервоза ме тера мислев ќе полудам.
    Од срце ви благодарам :hug:
     
  11. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425

    Од диета да, можно е. Штом си променила режим на исхрана телото трпи промени додека се навикне па и менструацијата заради тоа ти касни. Обично ако имаш намалено исхрана во текот на денот можне е и заради тоа да ти доцни.

    Туку некој да ми кажеше како да пролонгирам менструацијава за некој ден понатаму, по природен пат? Доста важно ми е... хелп. :(
     
  12. Serendipityy

    Serendipityy Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    0
    Значи ми касни 5 дена, а обично имам редовна менструација.. забележав дека имам зголемено количество на бело прање. Дали е тоа знак на некоја инфекција или пак е знак дека наскоро ќе ми дојде? Загрижена сум многу.
     
  13. Majuv4ence13

    Majuv4ence13 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Девојки имам 13г. а добив менс пред 2 години т.е на 11г..Од дента кога добив па се до сега имам многу болни менструации.Незнам што да правам.Секој пат е вака.Ме боли стомакот,главата,повракам,умирам од болки а посебно во стомакот.А исто така и многу ми течи реки сум,за навечер за спиење клавам по две и не е доволно,ми претекува лом се правам..Кога ке ми дојде посакувам да бев машкоооооо!!!!! ;( ;( ;(

    И да ве насмеам малку!
     

    Прикачени фајлови:

  14. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    незнам но и јас го имам истиот проблем...
     
  15. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Не се секирајте обично кога имате бело прање е знак дека ке ви дојде.
     
  16. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Не си само ти скоро сите женски имаат такви проблеми кога имаат менстурација. Истото се случува и со мене :) Ако не можеш да ги поднесеш иди купи кафетин менструал одма помагаат само информирај се во аптека дали можеш да ги пиеш дека имаш 13 години не знам да не пишува на нив дека се препорачува од некоја возраст затоа :)
     
    На Majuv4ence13 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    Може да ми кажете некои апчиња за одложување менструавија ??
    (треба да ми дојде за 10дена, баш кога сум на одмор, а за прв пат ќе одам надвор од Мкд,ахх несреќа моја) :swear:
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски


    девојче оди на лекар , можеби мала си за терапија со контрацепција , но и јас го имав овој проблем , исто така на 11 години прв пат добив , и од тогаш па до 20 годишна возраст трпев болки , неможев да се движам , повракав и немав друго чаре , бев на гинеколог , ги направив сите можни испитувања и се утврди дека имам проблем со хормоните и ми препиша контрацепција.. и сега не ми доаѓа пак точно на 28 дена , туку на 30-35 ама важно немам ниту болки ниту ми е обилна менструацијата како претходно :)
     
  19. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    3.362
    Можеш да ги пиеш, јас на 13 год. ги пиев :) , се препорачува да го пијат деца над 12 години.
    [​IMG]
     
  20. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Majuv4ence13

    Значи оди и прашај во аптеките дали за твојата воздраст се дозволени апчињата кафетин менструал.Инаку јас кога има многу големи болки дома моментално немав кафетин менструал па се напив аналгин и болките ми замина.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.