1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструaција

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од CrvenoJagotce, 9 ноември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. oneday

    oneday Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Менструција

    Мене кога како некогаш ми доцни ,некогаш не имам болки пред да ми дојди и на одмор летово бев 2 пати и на двата одмори ми дојде , нормално не се бањав .
    мислам во базен,море
    А вие се бањате ??? :)
     
  2. Evdoxia

    Evdoxia Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2012
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Менструција

    Воопшто да не се сеќираш за во врска со бањањето во море или базен. Јас речиси секогаш ја имам таа "СреќА" да кога отидам на летен одмор секогаш ми доаѓа менструација ама ич не ми е гајле секогаш си се капам и не сеќаваш буквално ништо(ниту пак течи додека си во вода).Се имам капено и во базени.Кога ќе излезеш од водата можи некој да те пречека со крпа али ништо страшно (не протекува одма па немора да паничиш за БРЗОО КРПАА! :lol: ).
    Мој совет до сите е да (еве конкретно летен одмор) не го испуштаат одморот.Влегувајте слободно во вода. :D :D
     
    На oneday му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Менструција

    Во море ајде ( јас не практикувам да се капам ако имам мензис ) ама во базен бе луѓе , па и за време на менструација :o

    Базените и така се плодна почва за пренесување бактерии на женските полови органи , а пак за време на циклус сме подложни на инфекции. Дај не си играјте
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kiki101

    kiki101 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    4
    Менструција

    Девојки јас имам редовна менструација но овој месец 2 пати добив,прво имав на 10 Март а сега на 31 Март пак ми дојде, значи мн порано повеќе од недела, и сега имам многу големо крварење.

    Иначе од кога ми заврше менструацијата на 20 Март бев на гинеколог и ми рече дека сум во оволуција и дека сум пред циклус, и јас и викам не рано ми е, но ств еве за нецели 2 недели од тогаш ми дојде.

    Јас секогаш сум имала мало крварење но сега имам обилно, и никогаш до сега еве имам скоро 7 год менструација и никогаш не ми има дојдено толку брзо дали е ова нормално!??
     
  5. HollyCombs

    HollyCombs Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    19
    Менструција

    Од искуства и мислења што сум слушнала доколку 7 години ти доаѓало нормално и редовно,а сега почнала да се пореметува менструалниот циклус можеби е привремено поради некои фактори (храна,средината,стрес) кои влијаат на твоето тело па затоа се пореметуваат хормоните.Можеби е тоа привремено како што спомнав,но може да биде и алармантен знак за некоја посериозна состојба затоа би требало да направиш испитување за секој случај.
     
  6. Ani.cka

    Ani.cka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26
    Менструција

    denes dobiv, umiram od bolki kazete kako da gi smiram osven so apce, pomagajte
     
  7. HollyCombs

    HollyCombs Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    19
    Менструција

    Сум слушнала дека кафетин менструал помага многу како медикамент,а како домашно лекување топли облоги на стомакот, топли напитоци особено млеко..незнам зошто е тоа така,но на мене ми помага кога имам силни болки.
     
  8. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Менструција

    Свари си чај од нане ,напиј се апче кафетин менструал,ако имаш преголеми болки напиј се две,не се штетни ама само доколку само еднаш се напиеш дупла доза,повеќе пати не.
     
  9. Ani.cka

    Ani.cka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26
    Менструција

    Сакав да ги смирам болките без апче, но мораше да се напијам на крај зошто веке беа неподносливи. Не ми помогна нане ни млеко ни топло, сега веке пак почнува да ме боли па еве пак ке се напијам чај од нане.
     
  10. blagorodnicka

    blagorodnicka Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Менструција

    Дали ви се случило до сега да ви трае менструацијата 2 недели? Мене еве овој пат ми е така. До денес точно 2 недели поминаа откако ми дојде и сеуште ја имам и ми е прилично обилна што најмногу ме загрижува. Инаку нормалната менструација ми трае 5/6 дена. Но нормална последен пат ми беше во септември месец. Од тогаш ми се поремети октомври и ноември воопшто не ми дојде, во декември бев на гинеколог и ми направи ехо ми рече дека немам цисти туку најверојатно хормонско пореметување и ми препиша апчиња да пијам доколку не ми дојде следната недела (а исто ми рече и дека ѕидовите на матката ми се поздебелени но тоа било зашто ми немаше дојдено 2 месеци). Но следната недела мене ми дојди и не почнав да ги пијам апчињата и ми беше многу слаба ми траеше околу 4 дена. Јануари повторно не ми дојде а во февруари ми дојде и ми беше слаба но не толку ајде да речеме приближно до нормалната. Во март ми дојде на 20ти и еве сеуште ја имам и ми е многу обилна. Денеска 14та ден а уште парчиња летаат. Незнам што да правам. А пред една недела ми извадија заб умник и мајками ми рече дека можно е од анестезијата сеуште да ја имам. Што би ме советувале вие бидејќи не сум во можност да отидам на гинеколог деновиве??? Ви благодарам однапред.
     
  11. buba1234

    buba1234 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Менструција

    Здраво девојки

    би сакала да прасам нешто. Скоро секогаш имам редовна менструација, сега ми доцни два дена и малце сум у паника, сабајле направив тест за бременост sure chek и ми излезе негативен. сакам да прашам дали имам место за паника или да не си ја замарам многу многу главата. поздрав
     
  12. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Менструција

    Уште во некоја друга тема да го поставеше прашањево? |(
    :!: Чекај да го припремам ехото па да те прегледам, број до три и залепи го стомакот на монитор.. :|
    Кој и како од тука може да ти помогне?
    Почекај уште 3-4 дена (до една недела нормално е да доцни менструацијата) ако не добиеш и тогаш - оди на гинеколог!
     
  13. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Менструција

    пред половина час ми дојде месечно но морам да го прекинам дали ако земам примоулт нор ке ми се прекине ? ве молам брз одговоррр
     
  14. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Менструција

    Mора да имаш причина за тоа , ама јас би те советувала, да не го прекинуваш природниот процес , што ни е дар од Бога, за ништо на овој свет.Некои тоа го прават за натпревари , некои за на одмор, некои за секс.Немојте да нарушувате природен тек на организмот оти може да си го нарушите здравијето и после нема назад .А што ако ете по некои непознати причини не добиете веке сте помислиле ли на тоа ? :!:
     
    На Twinkles и Nana19 им се допаѓа ова.
  15. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Менструција


    во ред лагодарам :*
     
  16. mae-1234

    mae-1234 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Менструција

    Овој месец ми дојде два пати и сеа од кога да почнам да сметам до наредната менструација ?
     
  17. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    Менструција

    Офф многу се нервирав во последно време за полуматурава и оцабајлево ми дојде али многу порано скоро 1 недела.Али добро нема везе тоа него дали може да ми препорачате некои добри улошки тенќи што нема да се примеруваат зошто во понеделник ми е полуматура па да не ми се приметуваат а да бидат добри!
     
  18. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    Менструција

    Always мислам дека се најдобри. Постојано ги користам.

    А инаку, може да се поправи името на темава во МенструАција? Погрешно е напишано. :)
     
  19. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    Менструција


    Кои Алвејс? мислам колку што знам има различни или не ?Колку пари се и дали се тенки ?
     
  20. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    Менструција

    ми доцнии!! требање до денес да ми дојде ама не му се доаѓа некако.секогаш ден пред да ми дојде имам болка во долниот дел од стомакот а овие денови немам никаква болка.... ај ваљда нема да се подновиме :lol:
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.