1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструaција

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од CrvenoJagotce, 9 ноември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. vale038

    vale038 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Можеби ради новиот начин на живот, самиот организам трпи промени. Нема простор за грижи.
     
    На tritocki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vale038

    vale038 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Да, нормално е, јас пред пораѓај имав таков циклус.
     
  3. Tw<3

    Tw<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Феминки, до пред околу 10 месеци имав редовна менструација. Од тогаш почна да ми касни на пример еднаш ќе ми дојде овој месец па после дури по три месеци и тоа не нормална менструација туку многу потемно и ќе траеше еден ден. Ако се случи пак ќе одам на доктор, (немам сексуални односи 15 год имам) дали на доктор можат да дознаат дека мастурбирам и дали може ова да ми се случува од претерано држење на лаптопот во скут?
     
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Имам редовна менс на 25 дена, веќе два месеци ми касни два дена. За разлика од претходниот месец што имав нормално- никако да ми руши овој. Ми дојде вчера утрото онака поќе ама само на хартија, не на влошка. До вечерта немав ни на хартија. Стомакот ме боли постојано како кога ќе ми иди. Утрово пак имав повеќе, но само на хартија. На влошка ни цела линија нема.
    Ми разминуваше болката од апче и топло шише, како секогаш, и по некој сат ме фаќаше пак.
    Вака ми се нема случено никогаш, дали е нормално, има место за паника?
     
  5. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.413
    Допаѓања:
    42.775
    Пол:
    Женски
    Подобро да одиш на лекар, можно е да имаш некои проблеми со хормоните и слично. Претпоставувам е и „нормално“ бидејќи имаш 15 години и сеуште се развиваш. Ако грешам нека ме поправи некој. Најдобро да си провериш. И на доктор не можат да видат дали мастурбираш.
    Два дена не е воопшто страшно. И мене секој месец ми варира + - 2 дена. Плус почнало да ти доаѓа, само уште треба да ти пробие. Не се грижи. :)
     
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    @Luminary најмал проблем ми е што ми касни, баш и сакам малку покасно да иди, на 25 дена измачување ми е. Проблем е што имам малку. Наутро имам поќе, до вечер немам ич. Ај вчера прв ден, денес малку поќе имав ама пак не како други пати. Тоа чудно ми падна зошто јас имам она што би се рекло heavy flow. Немам ризик за бременост, па си викам за еднаш вака чудно и не е страшно ама ете паничар...
     
  7. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Неколку пати и мене ми се има вака случено...Мислам нормално е ако вака ти се случува 2-3 дена најсила, но после да си почне нормален тек.

    И јас прво на хартија забележувам некоја капка ама после нема ништо, така се измачувам ден-два (некогаш три), па веќе после си почнува со нормален интензитет без прекин.

    Како што читав, уште не е пробиено убаво па затоа така по малку доаѓа.
    Би требало и тебе деновиве да ти дојде нормално ко досега.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    @JollyGirl еве приквечер почна помалку да ме боли стомакот, пешачев и ми има малку поќе дојдено. Не ми иди наеднаш, постепено иди. О.о
    Инаку не по некоја капка, наутро имав поќе на хартија и умерено (линија послаба па подебела) на влошка, а остаток на денот дури се думав зошто воопшто влошка носам.
    Ај утре трет ден ќе видам како ќе се смилува. А болките ми беа вчера интензивни како секогаш кога ќе ми иди што ме боли, денес издржливи.
     
    На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.492
    Пол:
    Женски
    Овој месец истото ми се случи и на мене.
    Буквално 3 дена ми се пробиваше додека добиам како што треба, само што јас боликите во стомакот ги чуствував најмногу кога ќе легнев и ќе ми се смиреше телото.
     
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    @lost123 исто ... На вечер ич немам, сега си дојдов дома на влошка поќе од вчера ова време, а на хартија веќе ич. На утро имам поќе и после пак иста приказна.
    Исто дур лежам право ме болеше најмногу ама околу седум поручеква болките ми намалија ама уште не ми е салам рушено.
    Други пати знам не можам да седам во многу позиции за да не истечи, сега крс нозе седам без грижа на совест, сем делот каде се думам што не е во ред со мене и паничам и читам.
    Иако нема шанси да сум трудна читав и за крварење при имплантација, барем се досмирив зошто имав и како clots утрово (имам повеќе крварење потребно за при имплантација, плус имам clots) и дента дур имав поќе, а на вечер како да немам менс ми е.
    Си викам да не падна поќе во тие clots (додуша колку што имам други пати имав и сега шо знам...)
    Се ми е измешано, паничар сум по природа. Големи се шанси да одам утре кај матична крв да проверам и целосен систематски, паралелно со посета на гениколог. Нека иди да не кревам паники.
    Са ќе читам за clots зошто вика на нет дека менс е поретка ако има поќе такви, а јас имав шо знам, забележав не поќе ама шо знам ... О.о
     
  11. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.492
    Пол:
    Женски
    До сабајле ако не ти пробие целосно, отиди провери крв и консултирај се со гинеколог.
    Се надевам нема да имаш потреба и до сабајле тетката ќе дојде :D
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Бре детална анализа. Мене така ми е последните денови 3-4 ден не бери гајле си пробива.
    Ако продолжиш да читаш на гугл до сега треба да си мртва, не читај таму.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    @buba4e89 во право со, престанав и само ќе чекам сега. Штом немам веќе болки и не е толку лошо.
     
  14. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Навистина си била паничарка :lol:
    Според мене почекај уште утре-задутре како ќе се одвива работата, може таков месецот ти се погодил...Потешко пробива.

    Ако толку сакаш, за 2-3 дена појди во болница (не мора утре де :lol: ) за да ти биде раат главата, ама мислам нема место за паника...Едноставно така од себе му дошло.

    Колку повеќе паничиш, толку не можеш да се опуштиш и се потешко ќе пробива...Опушти се ајде, ништо не му е :!:


    п.с. Ако не беше паничарка ќе ти речев да почекаш и да направиш разлика следниот месец, ама штом си ваква појди си деновиве :rofl:
     
    На theowndemon и Gosh им се допаѓа ова.
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Аха, следниот месец. :D :rofl:@JollyGirl
     
  16. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    Уф ја последни време често мака мачав со добиено ми каснеше се покасно и покасно добивав ..но случајно сама го најдов лекот за тоа..пред да добијам од прилика знам кога навчер си стваам вагиналета бетадине и влошка и утредента кога ке појдам до вц одма гледам имам добиено и немам болка во стомакот нај нормално...а до тогаш кога ќе добиев морав апче да пијам кафетин менструал инаку мака имав ..сега битно вака ок е
     
  17. Dzulija*

    Dzulija* Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.112
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам ...после порагај добивпосле 4 месеци т.е.претходниот месец и уште дојам
    .Сега ми касни една недела а се пазиме не ми се верува да сум бремена .Дали ви се случило да ви дојди и да прекрати дури доите или да ви касни? Ви благодарам однапред.
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А како тоа сама на своја рака?
    Сега читам за бројни индикации и треба лекар да ти препише да ги ставаш.
    Можеш да направиш индикации на бубрезите. Тоа не е играчка. Што има врска што си добивала покасно ( освен ако имаш полицистични јајници ), остави мајка природа да си го направи своето.
     
  19. Сherry.girl

    Сherry.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Ај и овде да си пишам пошто гледам поактивна е темата
    Скоро пола месец а можда и повеќе имам како тапа болка во долниот ддел од стомакот како кога имам добиена менструација но во маалку поублажена болка. Исто така од време на време знае да ме пресече десниот јајник многу силно. Иначе тапата болка си ја имам постојано, посебно кога седам. Можно е да е заради промена на време или има место за секирање или бременост? Ве молам за помош
     
  20. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Направи едно ехо на јајници да не имаш цисти, евентуално да не ти се болни плодните денови. Како и да е отиди си на гинеколог.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.