1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструaција

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од CrvenoJagotce, 9 ноември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    Па не ги употребувам постојано туку еднаш месечно и тоа по потреба ако имам мака..Инаку не се опасни на прирона база се тоа е јод и ништо друго нема во него ..не е опсано ако не претераш нормално...некогаш и кантарион ставам наместо вагиналета навечер пред спиење со шприц земам од шише кантарион и ствам исто е многу е добро прочистува не ме боли ни стоман ни ништо
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Го читав упаството.
    Ти си знаеш сама на своја рака не би зимала никогаш.
    Зашто ти доцни?
     
  3. CherryPop

    CherryPop Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Ми доцни веќе 1 месец,но постојано имам кафеав црвеникав исцедок,имам незаштитен однос,но нема свршено во мене,правев тестови за бременост оние евтини негативни беа,и на мокрача ми се покажа негативно.Што би можело да биде?
     
  4. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.918
    Пол:
    Женски
    Еден месец ти касни и не посети гинеколог? Мислам дека треба да отидеш уште утре, мене од циста ми каснеше 10 дена... отиди обавезно што побрзо.
     
  5. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    Па кога бев на лекар ми кажа дека имам циста и дека треба апчиња хормонски да пијам ..е сега јас не ја сакав таа солуција и почнав на своја рака вака..и добро ми е сега за сега
     
  6. snowflake5

    snowflake5 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2018
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Znam deka forumov e zazpostari ama eve da prasam. Jas sum 8mo i iam 13g a uste nemam menstruacija. Kaj mene vo klas imase 2 shto isto nemaa a sega i oni imaat. Malce mi strav poso mislam deka ne e bas normalno na 13 da nemas dobieno. Ja prasav majka mi, mi rece nisto strasno sega za sega ama ako uste dolgo nemam kje odime na dokrorii... Ako moze da mi kazete vase mislenje zosto vekje mi e sram pred drugarki da kazuvam deka nemam menstrumenstr? :(:whew:
     
  7. Red Flower

    Red Flower Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Ништо страшно. Тоа зависи до организмот на човекот. Ама и ти не си престарена имаш само 13. Не паничи верувај после ко ќе имаш ќе ти здосади ;) без гајле. Позз
     
    На snowflake5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. pikolino

    pikolino Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    55
    Да си прашам до што можи да е прет да довијам месечно две недели сум премногу нервозна дури за најмали ситници избувнувам како луда а кога ќе ми дојде веќе се е во нормала на ништо не реаѓирам избувливо , просто неможам да се препознаам
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да прашам до сега немав таков проблем но го забележав последните 2-3 месеци. 2-3 дена пред да ми дојде менструација притисокот ми се спушта на 100, а срцевиот ми варира на 65-70 зависи.Тогаш ми е најмногу лошо, главата ме боли, очите мислам ќе ми прснат. Дали некој знае зошто настанува ваков проблем и што го причинува освен добивање менструација?
     
  10. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    До 15 години е скроз нормално да немаш добиено. И уживај додека немаш добиено. :D
     
    На snowflake5, lost123, Red Flower и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.022
    Допаѓања:
    37.310
    Пол:
    Женски
    Предменструален синдром.
    И јас во 8мо добив прв пат.
     
  12. anas23

    anas23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Девојки имам еден проблем,воопшто не добив овој месец и помислив дека сум бремена,направив два теста беа негативни,досега сум имала редовна менструација која никогаш не ми каснела ни еден ден,како да си закажам на гинеколог?треба кај матичната да отидам или? Ви благодарам од напред
     
  13. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.335
    Допаѓања:
    42.269
    Пол:
    Женски
    Мислам нема потреба преку матичната. Само избери си гинеколог, јави се и закажи си термин. :)
     
    На anas23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anas23

    anas23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу :)
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.918
    Пол:
    Женски
    Одбери си кој сакаш да ти биде матичен гинеколог, закажи си термин кај него.
     
    На anas23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Svetoslava

    Svetoslava Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    127
    Сакам да ве прашам за пообилна меструација , која доведува до анемија , дали некој имал ваков проблем и откривање на миоми на матка и нивно отстранување да спрече анемијата . Некој што се има излечено со чаеви , некој лек од билки да сподели што има резултат многу ќе ми биде од корист
     
  17. Damata so marama

    Damata so marama Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2015
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Ne e strasno nema sto da ti e sram. Ista bev i jas site imaa dobieno menstruacija samo jas ne i mene mi bese malku sram no toa ne e do tebe. Vo osmo i vo deveto odelenie site veke imaa dobieno menstruacija i im porasnaa gradite a na mene ne bev ramna kako daska i nemav menstuacija. Od sto se sramev nosev prazen prsluk a im kazav deka i mene mi dojdelo. Mi bese strav zatoa sto ne mi dovagja. Prv pat mi dojde vo prva godina na 15 godini duri se zacudiv neznaev kako da izreagiram. Odkako mi dojde menstruacijata posle mesec dva prebzo se razviv se izvisiv i mi porasnaa gradite. I na kraj svativ deka toa ne bilo za sramenje. Sekoj koga mu e vreme. No dokolku do 16 godini ne dobies menstruacija poseti doktor a sega ne mu se plasi ❤
     
    На snowflake5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Margaritka0

    Margaritka0 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво последната менструација ми беше на 29ти декември сега уше неам добиено овој месец ми доцнит веќе 10тина дена праев тест испадна негативен од шо може толку доцнење имам закажено на гинеколог па че видиме шо ќе да е до тогаш дали имате слично искуство ви благодарам
     
  19. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    I mene posleden pat mi dojde na 30ti dekemvri od togas seuste nema...ama na mene sekogas mi e vaka menstruacijata nikogas ne mi e redovna sekogas mi ide kasno..
     
  20. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Колку е сигурно за циклусот да ти се поремети и доцни поради хормонски апчиња? Бидејќи пред еден месец ми препишаа поради циста на јајник ги пиев 7 дена пред циклусот кој каснеше еден ден. А наредниов еве веќе касни 6ти ден. Никогаш волку не ми каснело, почнува да ме фаќа паника. Немам никакви ни предзнаци, на пр болка во градите, јајници и слично. Секогаш пазам во сексуални односи кои секогаш биле со кондом и се било во ред. толку ли да сум баксуз мајку му :((((
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.