1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструaција

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од CrvenoJagotce, 9 ноември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Margaritka0

    Margaritka0 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    И кај мене сеуште нема закажав на гинеколог во понеделник че одам че бидиме шоо ќе ми каже во декември 2пти ми дојде а сега сеуште нема че виддиме шо е бременост не е покажа тестот негативен можи е некоја циста че видиме поздрав
     
    На Играорка02 и EraBon им се допаѓа ова.
  2. Ladybbc

    Ladybbc Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Пред менструалниот циклус имав болка во долниот дел од стомакот претпоставувам јајниците посебно левиот. Од што може да е предизвикано?
     
  3. greenota

    greenota Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2015
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    2-3 дена после секоја менструација имам болки во стомакот и подуеност како пред добивање кои траат еден ден само. Му се случило ли на некој друг?
     
  4. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... за да „дојде менструација“ во женскиот организам се случува некои промени кои ние сите жени (кои полесно кои потешко ги чувствуваме) како подуеност, моментални лесни болки, лесни болки на кичма како и психолошки промени како нервоза, депресија...и слично...тоа сето е НОРМАЛНО затоа што кратко трае при што со доаѓањето на менструацијата све се смирува :sun:
    Вие сакате да добиете редовно месечно крварење? или сакате да добиете редовна месечна менструација?
    според вашето пишување овде, сите сакате да имате само -месечно крварење, без болки без никакви симптоми, а жена за да може да роди треба да има овулација, а да има овулација МОРА ДА ГИ ПОМИНУВА ОВИЕ -ПМС пременструален синдром, составен од сите овие појави на нејзинотот тело што секоја жена се жали....:inlove:
    кога имаме САМО месечно крварење БЕЗ ОВУЛАЦИЈА тогаш најчесто немаме никакви минливи болки ниту на јајници, ниту на гради, ниту на кичма, немаме ниту било какви психолошки промени едноставно ќе добиеме крварење тоа значи дека организмот не го има тој нормален циклус на формирање на јајна клетка, пукање на фоликулот нејзино ослободување т.е. ОВУЛАЦИЈА, туку само крварење и жената никогаш не може да остане трудна иако секој месец го добива тоа крварење точно ...
    затоа радувајте се дека имате вакви промени што сигурно не треба да бидат многу болни или претерано изразени, тогаш зборуваме за дополнителни воспаление на јајници, матка...итн што бара лекување ама во друг правец... кога ќе добиете менструација и добиете такви болки, или предходно...едноставно возите велосипед, ставете ги своите ролерки, или извежбајте на орбитејк да се воспостави подобра цикулација, движење на мускулатурата и да се опушти грчот што го има телото, не легнувајте во кревет и да кукате дека ве боли нешто што е нормално ! :)
     
    На Rubiii и Luminary им се допаѓа ова.
  5. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Здраво.. вака.. имам ррдовнс менструација..но ми се има случено во животот 2 пати така подолго да ми касни..10 дена..дури и 20 дена..дали пд промени дали од вежбање хормони..што и да е.
    Овој пат, прв пат ми е ...ми доцни цели 30 дена..во Јануари не добив..немав ни симптоми...сега во Февруари еве градите почнаа да ме болат и ми станаа како балони тешки и се..но менструацијата сеуште ја нема. Бев на гинеколог пред 2 недели ме виде рече дека не сум имала ништо јајниците во ред се во ред и дека се гледало дека сум полна дека ќе добијам..за да не ми дава хормонски апчиња рече да почекам да добијам па ако сакам на вториот ден да одам да ми провери статус пошто сигурно е од хормонален дисбаланс од стрес..
    но јас сеуште сум испаничена зошто не добивам..еве сум со болки во гради и едвај чекам да добијам.. хелп
     
  6. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    42.589
    Пол:
    Женски
    Како што ти кажал гинекологот најверојатно ти се хормоните. Почекај да добиеш и веднаш оди по упат за да си ги провериш хормоните и да ти дадат соодветна терапија. Немаш што друго да правиш, пробај да не мислиш на тоа, занимавај се со нешто, се ќе биде во ред. :)
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  7. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.940
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Ми доцни менструацијата до денешен ден една недела.
    Во петокот бев на гинеколог, ме прегледа вагинално ехо и ми кажа дека имало некоја точка, но не знаел што е може да е и бременост и веднаш ми кажа да направам тест за бременост, направив беше негативен и ми кажа ако не ми дојде да одам кај него пак во понеделник.
    Земав уште еден тест ќе го направам утре изутрина со првата мокрача.
    Ме плаши таа точка што би можела да биде и јас ја видов ми ја покажа.
    Се мислам пак да не е рана бременост, но ќе се е покажала на тестот или пак е нешто друго.
    Но дечко ми нема свршено во мене, ако е пак од предсемената течност или нешто друго лошо Шансите да забременам од предсемената течност се минимални, скоро невозможни, но можеби јас сум од тие возможните. Не знам што да мислам веќе.
    Чуствувам понекогаш благи болки во пределот кај јајниците, подуеност чуствувам, чуствувам како во секој момент ќе ми потече, но нема. :(
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Можеби станува збор за циста.
     
  9. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.940
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    И јас помислив на тоа.
    Ама пак ништо не ми кажа гинекологот.
    Ќе видам утре што ќе каже.
     
  10. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    42.589
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека со таа "точка" мислел на циста. Но сигурно не е нешто сериозно. Бремена не си, со оглед на тоа што си направила тест. А ако е циста, ќе ти даде соодветна терапија и готово. Не се грижи. :)
     
    На shz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    дали е можно да ми доцни од терапијата за тероидна ?
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.502
    Пол:
    Женски
    Може. Некои од лековите можно е да имаат влијание на редовноста на циклусот.
     
  13. Babymina

    Babymina Нов член

    Се зачлени на:
    23 декември 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravooo devojkii da prashaam..Vakaa posleden paat odnos imaav vo dekemvrii zastiten bez da svrsi vo menee.Vo dekemvri i januaar si dobiv normalnoo,no ovoj mesec spored presmetkite na kalendarot mi kasni 5 denaa od simptomi deneska pocna da me boli grbot i imam bubuljici po liceto.E sega da prasam dali mozno ee da imam bremenost a prethodnite dva meseci da mi idelo normalno a segaa nee da napomenam pocnav da drzam dieta i da vezbaam dali moze i toa da vlijae?
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не си бремена.
    А вежбањето и диетата можат да влијаат, штом се исфрлаш ќе добиеш.
     
  15. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам нешто: последните неколку месеци забележав дека циклусот ми трае пократко од вообичаено. Имeно, претходно цело време ми траеше по 6 дена, со тоа што 1от и 6от ден имав по малку, а 2 и 3 ден беше обилна. Сега е сменето, 1ден веднаш станува обилна, а веќе од 4ти ден завршува, 5от скоро и едвај бележи само. Не знам што би можела да е причината за ваквата промена. Дали некоја имала ваква ситуација?
     
  16. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Не е можно, туку напротив со таквата терапија може да ти се регулира. Од секогаш имав цисти на јајници, од кои една беше преминала и во тумор,болка и цисти во гради, па од гинеколог ми беше препишана терапија за тироидна (поради поврзанота на естрогените со тироидните хормони). Веќе речиси цела година како ја користам и проблемите исчезнаа.
     
  17. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    42.589
    Пол:
    Женски
    И мене ми се случува истото. Веројатно е поради надворешни влијанија, променет начин на исхрана, физичка активност и слично. :)
     
  18. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    после колку време ти се регулираса хормоните,затоа што мене тсх ми беше многу високо ?
     
  19. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Следната контрола ја направив по 3 месеци од почнувањето на терапијата и хормоните беа во нормала, а цистите ги немаше.
     
  20. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    од колку мг, јас пијам моментално од 75+ 1/4 ?
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.