1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструaција

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од CrvenoJagotce, 9 ноември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Hottie

    Hottie Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    18
    Болката е нормална кај сите,посебно првиот ден,ако не е ништо страшно пробај да ја издржиш, а ако болките се неподносливи пробај со кафетин менструал.
     
  2. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Последниве 3 месеци имам менструација секој 22 дена . Ме фаќа паника нешто да не не е во ред. Немам сексуални односи. Да се обратам до гинеколог ? Ви се има вас случено ова ? Првпат кога ми дојде порано мислев дека тоа е затоа што бев под стрес околу матурите , полагања .... Ама сега не сум под стресови , депресии овој период. Така лежарен ми е периодов без никакви грижи и обврски. Совет молам !
     
  3. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    ^
    Па може да си појдеш до кај гинеколог да си се провериш онака чисто колку да си бидеш ти мирна.
    Мене менструацијата ми иде после 28 дена, еве овој месец ми дојде порано по 24 дена. По се изгледа имаше влијание тоа што бев под стрес и напната. Не е ништо страшно можеш да си појдеш да си се прегледаш и да си бидеш мирна. Поздрав ! :hai:
     
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    После две години и јас во оваа тема :) Откако се породив значи се редовно ми иде мензис, дури и поранува некој ден. Овој месец требаше да добијам пред 3-4 дена а уште немам :?: Дали има врска што бев болна и пиев Сумамед? Инаку градите ми се отечени и многу ме болат на допир, и некои балги болки ниско во стомак имам.
     
  5. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Секогаш мензисот ми бил точен на 25 ден.Откога почнаа проблемите ова е веке 2 пат како добивам еднаш на 19 ден еднаш на 17 ден почна да ме плаши состојбава но мислам дека е од стрес ако пакк се повтори ке морам кај матичниот гинеколог
     
  6. jovana.stojanovska

    jovana.stojanovska Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    4
    Имаав големи проблеми цели месеци...Имав 20 дена па 3 немам и пак истото ...бев на гинеколог уште првиот пат па ми даде апчиња по шема да ги пијаам не ми помогнаа почнаа нозете да ми се укочуваат,па отидов во Систина ии ми става инекции,инфузии и некој апчиња ии сеа фала богу добра сум.. а бев премногу исплашена бидејќи знаев дека не е нормално тоа
     
  7. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Градите ми се подуени и многу чувствителни посебно кај пупките, дали е ова знак дека треба да ми дојде менструација? Минатиот месец ми дојде на 2ри, денеска сме први..?
     
  8. Srce-123

    Srce-123 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    7
    Имам 14 и прв пат ми дојде годинава во јануари,а втор пат дури во јуни истава година ама на друга дата..сеа сме јули и очекував да ми дојде на истата дата од јуни ама ништо..ми доцни негаде околу 3-4 денаа..Страшно е?некаков совет..?? :sweat: :?: :worried:
     
  9. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Секогаш не е редовна менструацијата,кај сите е различно.
    Еве и мојава на 21 година знае и да подрани и да закасни.Прв пат кога добив исто ми беше нередовна.
    Нема ништо страшно.Треба време додека да си го фати редот. ;)
    Претпоставувам немаш односи зошто имаш само 14 години,што дополнително уште на овие години би ти створило стресови во однос на доцнењето.
     
    На Srce-123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Овој пат кога ми дојде менструацијата, ми беше многу обилна премногу ми течеше. Кога се разбудив сабајле све беше лом, дури и се исплашив никогаш не е било така. Дали некој знае што би можело да го предизвика ова? :?:
     
  11. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Мајка ми има многу често таква менструација.
    Појди на гинеколог,ќе ти препишат апчиња за да не тече толку.
    Кај неа имаше цисти што и предизвикуваа обилна менструација.
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Фала многу, ке отидам овие денови да видам што е работа
     
    На Irrepleceable му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Summer.Love

    Summer.Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    40
    За мојата пак нема што да зборувам. Ми се смачи веке ненормална е . Ми доаѓа секој месец нередовно. Првите два месеци по еден ден и тоа едвај се приметува а третиот месец по 2-3 недели. |( Веќе ми е преку глава кога и да отидам на гиниколог епа нормално е тоа, ова она и ајде крај.
    Се навикнав веќе. Му нема чаре. Живеам за денот кога ќе ми биде редовно, во определен ден, ама како што е тргнало нема да дочекам такво чудо :?:
     
  14. izgubena5555

    izgubena5555 Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    14
    здраво дечки вака сеа редовна ми е менструацијата усте од почетокот е последниве месеци не ми е добив на 24 мај наредниот месец требасе да добијам на 22 јуни но добив на 25 јуни но бидејки патував си велам ајде ок промена на клима храна се тоа

    во јули тербасе да добијам на 23 јули но сеуште немам добиено, а веке е 5 авгууст инаку се осеќам доста подуено ми се јаде цело време посебно благ периодов имав односи но направив тестови за бременост негативни се, инаку ми е доста стресен период постојано без престан се нервирам постојано тоа ли ќе е што ќе е ова ми се нема до сега случено без разлика дали ми е стресен период или не, на гинеколог не можам да си дозволам да идам пошо сум надвор од државата на приватно е многу скапо помош!
     
  15. Goshblum

    Goshblum Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo. Imam ciklus koj od pocetokot do den denes e neredoven. Se slucuvalo da ne mi dojde 3-4 meseca, pa sledniot period da mi doadja redovno sekoj mesec. No i togas koga mi doadja, ne mozam da odredam tocno koj den bi trebalo toa da bide, bidejkji dolzinata na ciklusot ponekogas mi e 30 dena, ponekogas 40, 45. Seto ova mi odi malku i na psiha i ponekogas go povrzuvam so toa dali bi mozela da bidam plodna ili vakvata neredovnost ukazuva na neplodnost (mozebi?!)
    Vase mislenje feminki?
     
  16. rossie

    rossie Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    pomos ke ve molam:( imam 13 godini ipol god skoro 14..i sega sme vekje na odmor mesec ipol jas od koga dojdov na odmor imam menstruacija mi prestana samo 2-3 dena i pak mi dojde i celo vreme vekje mesec imam menstruacija...mi tece mnogu kako 2-3 den od koga ke dojde(mi stanuva loso na momenti) ..ovdeka nemozat da me odnesat na ginekolog ..treba koga ke si dojdeme , a ke si odime za 2-3 nedeli ..neznam sto da pravam:/
     
  17. Summer.Love

    Summer.Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    40
    Девојче како што разбрав веке месец ипол ти непрестан ти тече и тоа по многу. Под итно посети гиниколог. Кажи и на мајка ти за проблемот. Имав сличен проблем кај мене 1 месец непрестано ми течеше и тоа обилно. Бев на гиниколог и ми дадоа хормонски апчиња се пијат по шема. Најверојатно со циклусот е изгубен хормон за стабилизација на циклусот. Мора да отидеш на гиниколог за да не губиш без веза крв. Вака само по себе нема да помине :worried: . Можеби е и од промена на климата, но едно е сигурно посети гиниколог, таму кај што сте на одмор нема ли гиниколог. Ако не порано врати се здравје е во прашање.
     
  18. solnishko

    solnishko Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Ме интересира на колку време ви доаѓа менструација (28,30.. дена) и дали секогаш ви доаѓа на точно определениот датум? Кај мене еднаш на 28, еднаш на 30, еднаш на 32.. никако неможам да ја предвидам датата :|
     
  19. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Кај некои е регулирана, а кај некои не. Тоа што тебе ти се случува е нормално за твоите години (видов дека 18 имаш), со тек на годините ќе ти се регулира и ќе ти стане редовна, сега уште си помала затоа ти е вака. :)
    Мене лично до пред една година ми беше така, после ми се регулира и сега ми доаѓа на 28-от ден, точно е секој месец.

    Така што доколку ти касни или ти дојде порано 4, 5 дена е ок, не е воопшто страшно ама ако ти доаѓа на 10 дена (впрочем ако ти се фаќа два пати во еден месец) не е ок и во тој случај консултирај се со гинеколог. :)
     
    На solnishko му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашан нешто,во ред е ако менструацијата трае 3 дена..со обилно/јако крварење..? :?:
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.