1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ме заведе, ме искористи, па ме фрли

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од poizon, 3 јули 2011.

  1. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Пиши пропало. Вистинската заинтересираност се гледа кога и во најкрш моменти нема да искористи некој твој недостаток а да те повреди. ѓубре безобразно и безобзирно. Уживај си, релаксирај си се, и најди си некој бел и Македонец хахаха или некој од поцивилизирана земја и убаво лично да си се запознаете дека не знаеме кој што крие. Пишав еднаш дека познавав некој близок мн голема љубов имаше развиена после долги нет дописки се зедоа нон стоп еден до еден и врз другиот беа, ама после 2рата година се разидоа. Зао у живо или никако. И насмеј си се, иди на фризер, купи си нешто убаво,чудо тоа колку помага. Секое добро
     
    На Pelikuna му/ѝ се допаѓа ова.
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Продолжи со животот, тој тебе не те заслужува.
    Мене само не ми е јасно зошто бил одбиен од земање на македонска виза. Од која земја е бе тој ? :$ Ако имаш правилно средени документи не би требало да биде одбиен. Туристичка виза за во Мк се зема многу лесно. Тој човек изгледа има влезено во црниот тефтер 8) кај македонските конзули :$
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Не ми се случило такво нешто ама било па поминало :)
     
  4. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    fala mnogu za sovetot... toa i se obiduvam da ja prifatam pomislata deka povece nema da bideme zaedno... da, toj insistirase da go primam laptopot sto go kupil za mene, oti ce se navredel i trebalo da go pocituvam negoviot podarok (ama togas bese druga prikazna... rekovme duri i da se vencame koga ce dosol vo makedonija... bez jas da mu kazam sakase i verata da ja promeni za da se vencame v crkva oti toj ne e virnik kako musliman i demek si ja mrazel religijata i nejzinite pravila)... koga se sluci seto ova, jas mu pobarav domasna adresa za da mu go vratam laptopot nazad, a toj ne mi ja dade, mi rece ako ne go sakam, da go frlam v solja v kapatilo i da pustam voda i deka toa nisto ne bilo za nego... a za parite sto mu gi prativ za koga mu snemaa pari od moi zastedeni i na kraj oti kartata za nazad mu bese ponistena od aerodrom i mi veli tie pari ce mi gi pratel nazad ko na najsiromasna licnost, demek to za nego ne bilo nisto a na sebe mesecot trosel 3000 evra za stan kirija, smetki, steroidi proteini za hrana..... :o

    fala mnogu :D ... toj e so pakistanska nacionalnost... za vo turcija vizata ja dobi za 24 saati, i to pobara viza za 3 dena, a dobi turisticka za 30 dena... i dokumentite za makedonska viza bea 100 % vo red i od negova i nasa strana (pokana za prestoj) i posle razgovorot so inspktorite za stranci tie dadoa pozitivno mislenje, kako i inspektorot za drzavna bezbednost, koj razgovarase licno so mene i mi kaza deka vizata ce mu bila odobrena, deka taka mu rekle od skopje od ministerstvo, demek ne mozele da voocat nekoj problem za toj da dobie viza... ama vo posleden moment mu ja odbija od skopje od mvr, a pricinata bese demek za posigurno, za sekoj slucaj i bea tolku neljubezni kon nas :@ i pak nova pokana dadov licno vo konzilatot koga zaminav vo turcija i istiot den izgleda avtomatski go odbija ;(
    fala mnogu za sovetite, toa i go pravam, se zanimavam so nesto... samo ne mozam da sfatam zosto u6te ne go smenil statusot na facebook i cuva moi sliki tamu (go imase privremeno deaktivirano profilot i za nekoj den go vratil nazad, ama statusot i slikite ne gi otstranuva).... jas go otstraniv statusot koj si go pisavme kako sme bile vo brak i napraviv nikoj da ne go vidi duri i gi izbrisav site negovi sliki na facebook ;(
    [mod-kirilica:1uwm1k5p][/mod-kirilica:1uwm1k5p]
     
  5. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ајдеее која сторија! :tmi: :D Добро, јас разбирам се случуваат многу работи, се запознаваат луѓе на милион начини ... се пронаоѓаат две половини и од еден на друг крај на свет ... се е можно и се носи животот. Сепак светот е едно глобално село. Амаа, пакистанец со муслиманска вероисповест е малку претерано барем за мене. Тотално спротивно од нашата вера, традиција, менталитет и сл. Тешко дека би успеала ваква мешавина помеѓу вас двајца ...
    Ок, како и да е сте се пронашле ... ти веројатно се имаш многу заљубено во него, а за него не можеме да знаеме. Ни ти пак некој може да претпоставува, тоа си знае тој. Според мене дефинитивно нешто пресекло кај него по што дошло до вакви расправии и навреди. Прво мислам дека се разочарал кога не успеал да добие виза за тука, веројатно желбата кај него била голема. Второ далечината сигурно влијае. И најмногу можеби е проблемот со парите. Ако не е финансиски добар тоа го убива во поим. Мислам дека и е несигурен во врска со тебе и вас. Животните проблеми веројатно му влијаат, па ти си му најлесна мета за истурање. Затоа и така одеднаш почнал кавги. Тоа што не ги трга твоите слики кажува дека не му е сеедно ... Како и да е остави го, не го барај ... нека олади малку и ќе видиш дали ќе те побара и ќе сака да ја среди работава. Ако видиш го нема неколку дена, недела, две ... тогаш можеш да му пишеш искрен и отворен мејл за тоа како ти е, како се чувствуваш ... што си очекувала од него, од вас итн. Мислам дека ќе знаеш како да го скроиш. :) И после тој мејл веќе ништо не превземај. Ако ти одговори тогаш разговарајте и види дали има шанса да се среди се, а ако видиш дека го нема воопшто одреден период мислам дека ќе треба полека да забораваш.
    И извести не тука што се случува, спремни сме да помогнеме. :)
     
  6. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161

    Благодарам за советите и поддршката. Во врска со карактерот, значи, и покрај неговата националност, тој се однесува буквално како Западњак и е доста современ тип. Расправиите и навредите беа за да ме оддалечи од него и да ме налути, мислејќи дека ми прави проблеми, а особено проблеми во студирањето, а тоа не е точно. По две недели ние се смиривме, па се беше ок, па по неколку дена пак нешто слично ми рече на чат, па по 2 дена пак ми се извинуваше на грубоста и ми објаснуваше дека немаме заедничка иднина поради тоа што тој мисли дека е невозможно да ја добие визата. Ми рече дека најдобро е да бидеме како пријатели, ама после некое време од разговорот и следниот ден (вчера) се однесуваше со мене како никогаш да не сме раскинале, ме нарекува со најубави зборови, ми вели дека ме сака, се умилкува, флертува итн. Како да бидам сигурна дали тој сака да бидеме заедно, или само пријатели? А во врска со чувствата, љубовта е преголема и взаемна. Како да го охрабрам и да му објаснам дека не е невозможно добивањето на виза како што мисли тој. А инаку, еден од Египет, кој беше 7 пати одбиван за виза, на крај со бизнис виза успеа, и сега живее во Македонија, и е газда на една наша роднина, таа му ги води сите работи. Сличен случај имаше и со човек од Иран, кој многу пати одбиван, ама на крај ја доби визата. Како да го истера тој комплекс за пакистанци биле вакви, онакви терористи? Јас не ги ценам луѓето по вера и националност, туку по тоа што го имаат во душата. Дури на крај на краишта имам и српска националност преку мајка ми, па и Србија е опција. За преку Македонија не знам, ама преку Србија може да се регистрираме во било која земја и бракот да биде валиден, и тогаш гарант добива виза. Друга опција има да добие шенген виза (ако ја има оваа виза, не му треба виза за да влезе во Македонија), преку брат му кој има германско државјанство. А инаку, дечко ми е напатуван во многу земји, јас лично ги видов визите во неговиот пасош. Бил во Украина, Канада, Иран, Тајланд, Абу Даби, Бангкок, Турција секако со мене. И покрај сето тоа тој се обесхрабрува. Како да му докажам дека не е така црно како што тој мисли? хелппппп
     
  7. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Браво, значи се излечил од дрогата. :clap:
    Уште ти да се излечеше...

    :headbang:
     
    На bittersweet, calliope, macence85 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Душиче мило ,те молам не си ја зацрнувај младоста со толку непотребни преокупации.
    Погледни околу себе колку убави момци македонци имаме !

    Замисли како би им било на твоите родители кога ти би се омажила за него ,по некоја случајност?

    Колку и да е современ ,сепак е растен во поинаква средина од нашата ,менталитетот е светлосни години поназад од овој овде и немој да веруваш на се што ти ветува.

    Немој да ми се налутиш ,ама мислам дека овој сака да те искористи за да добие виза и да ја здувне што подалеку од Пакистан. А ти ќе си останеш со скршено срце и уништена младост ,што навистина не ти го посакувам.
    Верувам дека си прекрасна личност и заслужуваш еден идеален тип покрај тебе.

    Гледај си ги студиите ,не си го троши драгоценото време на интернет во залудни разговори со тој човек ,оттргни се што побрзо ,за добро ти велам.

    Имав прилика да слушнам за ваков сличен пример многу одамна , девојката на крајот заврши во ментална установа. Размисли добро!

    Ти посакувам многу среќа ,мила Милена :* :*
     
  9. lilii

    lilii Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    10
    Значи комплетно ме уништи! И духовно и физички и материјално ... на секој сегмент, на секое поле од животот сум уништена од него! Си го покажа своето вистинско лице по толку многу време, по толку години. Едноставно не ми се верува. Плачам и го пишувам ова. Незнам шо понатака ... незнам каде, незнам како, ништо незнам повеќе. Никогаш не верувајте никому, па ни себеси, ни на сопствените очи. Ако видите црн стол не верувајте дека тој стол навистина е црн, можеби очите ве лажат .... денес се е лажно, се е лага ....

    Откако му го дадов сето она шо неговите родители беа неспособни или моеби и не сакаа да му го пружат тој го покаа неговото лице. Моите родители го гледаа како нивно дете, му дадоа се и љубов и пари и кола и дом .. СЕ МУ ДАДОА! Тој никогаш не доби љубов од неговите родители, секогаш им беше гајле за него и тој намесо да го почитува она што јас и моето семејство сме го направиле за него тој ми го сврте грбот и си замина отако се ми зеде.

    Ми го зеде и срцето, ми го зеде разумот покрај материјалните нешта.

    Ми беше прв!Него му ја подарив невиноста, него му подарив се шо имав. Немав ништо шо е само мое, се беше негово или заедничко и тој вака ми возврати?

    Зошто Господе мене ми се случува ова? Со што го заслужив? Што зрешив толку многу за вака да ми биде?

    Како ќе продолжам јас сега понатаму со животот? Што ќе правам јас со својот живот ... уствари јас немам живот затоа што него му го подарив. Јас сум мртове кој се движи и плаче и ќе плаче се додека не пресуше, додека не умре од мака, од болка.

    Господи па зар е можно да си создал такви бесчуствителни луѓе? Како си го дозволил тоа на самиот себе?

    Неее, тој не е човек тој е демон, дури и полошо од тоа ..

    Не можам повеќе да поднесам, не моам ни самата да се поднесам, сакам да исчезнам, сакам никогаш да не сум се родела, никогаш да не сум постоела

    Незнам кому да се обратам, навистина незнам, а потребно ми е да се искажам, да викам силно, најсилно да го истрошам и испразнам се ова шо е во мене

    И не ми е јасно зошто, зошто ова се случува? Кажете ми ве молам зошто ова ми се случува? ЗОШТО?ЗОШТОООООООООООООО?ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ МИ ЗОШТООООООООО??????????????????????????
     
  10. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Утре е нов ден. Ако во новиот ден немаш демони и безчуствителни луѓе околу тебе, ќе биде не само нов ден, туку и убав нов ден.

    Сега си вознемирана и ок е испукај се, исплачи се.
    Некој друг одлучил ти да се родиш. Некој друг тебе ти подарил живот и верувај дека само се лажеш дека нему си му го подарила твојот живот.
    Тогаш кога ти ќе одлучиш дека некој ќе се роди, тогаш и ќе подариш ЖИВОТ прв пат во својот живот.

    Се е друго пролазно. Се друго поминува со испукување, вриштење и плачење.
    Главата горе!!!
     
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Лили, те разбирам, ама прибери се малку ;) Сега ти изгледа црно, за некој ден ќе биде сиво, а на крај бело :) И не, не се зезам.
    Пред се, не размислувај за себе како да си жртва зашто така ќе ти биде потешко, туку тоа сфати го едноставно како погрешна проценка. Си мислела дека е ок, испаднало дека не е и тоа нема никаква врска со тебе, не си ништо крива. Од ова ќе извлечеш поука и следен пат ќе бидеш повнимателна.
    И што ако си му дала невиност? Некој мора да ни биде прв, а тоа секако не значи и последен ;)
     
  12. slim

    slim Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    8
    Ако си во мозност пакуви си куферце и отиди некаде да видис како ке ти е по добро,на мене бас ми успеа
    а за тој кретен не вреди да се замараш,после некое време ке се согласувас со мене
    А такви идиоти како оној твојот ги има много. И не бери гајле,прв бил па сто немас бројченик ставено
    узивај не дозволувај да те фате депресија...гледи си на тоа како да ти е направил услуга
    можело е да биде и пострасно
     
  13. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Лили главата горе колку и да ти е тешко,тој се покажал каков е НО ке се најде некоја и ке му направи 10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000% полошо...се сложувам со фемина90 ова ти е поука за понатаму да бидеш повнимателна.. животот продолжува не е последно машко па за него да плачеш, има и подобри од него кои ке те сакат и почитуваат.. :*
     
  14. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Лили не е се во животот толку црно! Па ќе дојдат и твоите светли денови. Секако повредена си, си му верувала, си му дала се, својата невиност, љубовта, па и материјални работи, а тој едноставно ти го завртел грбот и заминал. Па има Господ, Тој нему ќе му врати. Нема да остане неказнето. Ти сега исплачи се најубаво што можеш, исплакни си ја душата. Секако оваа нема да биде лесен период. Да заборавиш некого што толку време си поминал со него и си му дал се што имаш не е лесно, но МОРАШ! Мораш да бидеш најсилна и најдобра во оваа ситуација, а после откако ќе оздравиш од оваа "болка" само крени ја главата горе и продолжи напред. Ништо во животот не е вечно, па така ни болката нема да биде вечна. Ги имаш родителите, имаш и пријатели сигурно кои се тука за тебе кога и да ти затребаат. Потпри се на нив и со нивна помош ќе го поминеш овој период. А тој нема да помине неказнето. Знаеш дека кругот се врти, па кога тогаш и на него се ќе му се врати. :)
     
  15. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    Епа ништо, било поминало, памет за друг пат, не верувај дека 2-3 убави збора и 10 повици на ден се знак за љубов. Нема потреба да се потиштуваш толку околу тоа, сепак тоа е нешто што неможе да го вратиш. Најдобро е да поминеш преку тоа и да пробаш да го заборавиш и него и она што се случи, живот иде даље. :*