1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ме прати минатото

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од sonce777, 21 септември 2010.

 1. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Во последно време додека сум со партнерот кога разговараме седиме се договараме за било што јас на моменти се исклучувам и су помислувам на бившиот партнер.Често мисе случува разговарам со него а јас во мислите си се подцетувам на ланскиот септември на оваа дата кај сум била со бившиот како ми било убаво како сум се шетала и колку сум била исполнета.Пред некоја вечер бев ме излезени во кафана песните сто ги пееја се ме потцетуваа на бившиот а јас на масата се осетив дека глумам срекна и задоволна.Сегашниот партнер почна да ме приметува дека летам со мислите а јас туку ке си најдам некој изговор.Со сегашниот сум шест месеци знам дека ме сака нема ден да не сме заедно добар е духовит е на некој маани негови не им ни придавам важност знам да толерирам знае и тој да ми попушта во суштина е добро.Но кај мене е проблемот се како да не сум задоволна незнам зошто сум со него дали навистина го сакам или само да не сум сама.Почетокот го почнав со него зошто осетив дека предходниот почна да се одалечува од мене па да не се нервирам за него во тие моменти бев со сегашниот со еден збор влетав од врска во врска.Со бившиот се разделивме на културен начин и тој никогаш после тоа не се јави.Со сегашноит на почетокот ми беше се интересно а сега ден од ден се повеќе и повеќе сум рамнодушна.Го осеќа и тој истото и вечерва ми вика тебе како да ти помина сакањето а јас негирам.Кога сум сама само си мислам на минатото на некој датуми песни градови каде шетав и одеднаш ке и се јавам на другарка ми и ке и речам лани на оваа дата бев таму и таму се секаваш ли како да е тоа којзнае колку важно.Немам ден а да не се навратам на нешто од минатото.Ви се случувало ли на вас вакво нешто?Дај те ми совет како да го надминам ова.
   
 2. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  МЕ ПРАТИ МИНАТОТО

  Раскини му на сегашниот и не го лажи дека го сакаш! Греота е да се надева и да ти угодува а ти да си играш мајтап. Ти него не го сакаш, повеќе од очигледно е... Со него си само за да бидеш со некој. Си велиш имам дечко што ми оди по газот, среќна сум. Имам нешто што многу девојки посакуваат. А не размислуваш дека можеш некого да повредиш со тоа однесување.
  Или раскрсти си со спомените, или раскини му на дечко ти. Никој не е должен да се надева за џабе и да прави се за џабе!
   
 3. Forgotten

  Forgotten Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  185
  МЕ ПРАТИ МИНАТОТО

  Се согласувам со Offspring.
  Ти си опседната со бившиот и тоа што му го правиш на дечкоти не е хумано и фер од твоја страна за џабе го мачиш и му даваш лажна надеж.Најлошо нешто што може да му го правиш е да го споредуваш со бившиот, затоа поштеди го од маките и него и себеси.
   
 4. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Сака да и биде погодено без разлика дали некој повредува. Така било и со бившиот. Му раскинала за овој, па сега на овој сака да му раскине ради бившиот оти и досадило. Јас тоа го забележав. Ти девојко, се сакаш самата себе. Не го сакаш ниту бившиот ниту сегашниот.
   
 5. Guinevere

  Guinevere Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  25
  Не е фер тоа што му го правиш на дечко ти само помисли како би му било него,јас мислам дека треба малку повеќе да се потрудиш да го засакаш сегашниот,ако ти дај повод за љубомора сигурно дека нема да ти биди сеедно,ако барем чувствуваш барем нешто кон него.Сето тоа ти е опсесија со бившиот по мое мислам дека не го сакаш.Насочи ги мислите само во дечко ти и не мисли на бившиот,зашто после можеш да се каеш.Многу среќа...
   
 6. lylaby

  lylaby Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  333
  Пол:
  Женски
  тешка ситуација го разбирам потполно проблемот си предвидувам такво нешто во иднина но недај боже да не ја раскаѓувам мојата ситуација несакам но расчисти со себе најубавое минатото да го оставиш зад себеси минато поминало мисли за иднната....девојки не ја напаѓајте веднаш и осудувајте секому може да му се случи....живот е...
   
  На Guinevere му/ѝ се допаѓа ова.
 7. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам на сите ми помогнавте нокеска до доцна размислував ке расчистам со минатото останувам со сегашниот.Ке се потрудам повеке да го засакам бидејки тој тоа го заслужува.Од тоа што многу ми угодува јас претерувам.По паметно ми е да се приземјам и да си мислам на убава иднина.Усте еднаш Ви благодарам на сите поздрав.
   
 8. nenuska

  nenuska Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  461
  jas bi ti kazala da razmislis poubavo dali se uste go sakas bivsiot i dali on te saka i koik bile pricinite za razdelbata.nekogas covek i treba da se bori ako navistina vredi.a za segasniot toa mu go pravis bidejki ti odi po kejfot sto bi se reklo ne zasluzuva vo nikoj slucaj da mu go pravi toa kraj na kraistata pa napraj pauza so nego taka ke svatis dali ti znaci nesto ili ne.
   
 9. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  Јас би ти рекла да раскинеш со сегашниот и одреден период да бидеш сама,слободна.Бившиот со тек на време ќе го подзаборавиш, а овој сега тешко дека ќе го засакаш како што заслужува.Грешка се прави кога се влетува од врска во врска.Остануваат се уште спомени..навики..болни чувства, а тоа не е должен друг да лечи и избрише.Затоа треба период кога човек треба да е сам за да расчисти со тоа што завршило па кога ќе биде спремен да започне нов почеток.
   
 10. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Не е фер од твоја страна да си играш со чуствата на дечкото и да му даваш лажна надеж.Помисли као би ти било тбе да се најдеш во истата ситуација.Сигурно не би го трпела тоа.Никој несака да биде споредуван со бившиот или пак да биде негова замена.Среди ја работата навреме.Ако навистина несакаш да продолжиш со сегашниот кажи му се и на мирен начин ќе ги средите работите.
   
 11. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  нормално дека ќе мислиш на бившиот уште 6 месеци најмалку :worried: ама тоа е.
  а инаку, ако не чувствуваш љубов кон сегашниот дечко, подобро раскини. подобро уште сега да се тргнеш од него додека сте малку време заедно отколку да ја комплицираш ептен работата и на крај да го повредиш.
  но сепак, ако мислиш дека можеш да опстанеш со овој со кој си сега, зачувај си ја врската, дај си сама шанса и препушти му се на животот. а на бившиот ќе мислиш уште некое време, тоа е нормално, ама со тек на време ќе ја заборавиш љубовта која си ја чувствувала кон него, ќе ти останат само моментите на кои само ќе си се смешкаш а кои нема да ти недостасуваат како сега во моментот.
  и тука е еден друг проблем кој и ти смата го кажа, ти си влетала од врска во врска... не си оставила време да го преболиш и да се изладиш. си почнала со сегашниот, на почетокот убаво ти било, забавно и си отргнала мисли... ама сега дошол тој период кој всушност ти си го прескокнала со самото влегување во оваа врска. :^)
  се надевам некако ти помогнав. и најважна си ти во оваа сотуација и тоа што ти сакаш :)
   
  На sonce777, girl12 и happygirl им се допаѓа ова.
 12. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Мислиме на тие шо ги сакаме...и ни недостигаат тие што ги посакуваме. Јас кога сум со дечко ми неможам да престанам да мислам колку го сакам,колку е срцка,и колку сум среќна што е со мене, а не пак да ми текни на некој бивши, ма нема шанси ни кога сум сама, а не со него :?: Мислам дека треба да останеш малку сама и се средиш. Не се мачи во оваа врска ако не те исполнува. Кога ке се најдеш сама себе ќе знаеш и што е она што вистински ти треба :* Не е убаво да бидиш со некој само зошто ти угодува или од сожалување. Полесно е да се правиш дека си среќна, но мене не ми се чини дека е така. Биди искрена со себе а после и со него. И без залажување, колку и да е тешко тоа. :hug:
   
 13. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  881
  ja samo sfativ deka si ti edna romaticna i ranliva licnost. tebe ne ti nedostiga bivsiot, ti nedostiga zanesenosta i ubavite spomeni. sigurna sum deka koga ke go fklucis mozokot, bivsiot sigurno ne e vistinskiot izbor. zatoa, ne bi te sovetuvala da go raskines so segasniot decko, bi te sovetuvala samo da si dades sansa site tie datumi da gi pamtis po ubavi raboti so segasniot decko. uste nekeo vreme ke mislis na bivsiot toa e poise od sigurno. nemoj da s eobvinuvas poradi toa. ja sum u tri godisna vrska pa i den denes ke se setam na nesto so bivsiot. no toa nikako ne znaci deka ne si go sakam decko mi.ednostavno, nie zenite uzivame da patime......za zal.....nas ni e vo krvta da s eizmacuvame i da bideme pateticni :swear: zatoa devojcence, daj si vreme so segasniot i se ke si dojde na svoe mesto ;) ke vidis ;) za pocetok, oslobodi se od SE sto te potsetuva na nego.kolku i da mislis deka nema vrska sto cuvas negov podarok vo sobata-veruvaj ima. soberi hrabrost i rascisti so minatoto.....posto....toa e MINATO. a sega imas druga licnost koja zasluzuva da se trudis okolu nea ;)
   
  На sonce777 и Offspring им се допаѓа ова.
 14. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  Гледај сигурно постои причина зошто тој е Бивши така?....
  Тоа се само убави моменти, а на таквите моменти секако дека ќе се сетиш! Секоја врска е искуство, помалку или повеќе убави и неубави моменти, тоа е минато! Ако се заглавиш во минатото, како мислиш да градиш иднина???
  Мора да продолжиш со животот, ете дечко имаш кој те сака и те поштова! Биди среќна што имаш таков
  човек покрај себе! не барај преку леб погача! Дури не изгубиш нешто не сфакаш колку ти вреди! Затоа размисли си добро колку многу ти значи дечкото а колку минатото! Поззззз душо
   
 15. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Ви благодаран на сите ми значеше вашето мислење незнам поколку пати ги прочитав сите ваши размислувања и верувајте сега сум некако посигурна.Еве денес не помислив ни ту еднаш на нешто што било порано.Нема од овој ден да дозволувам да ме прати минатото.Останувам со сегашниот така одлучив.Поздрав
   
 16. littleflower

  littleflower Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  1.480
  Минатото ми се врати со силен одек

  Имам речиси двегодишна врска. Супер ни оди, но јас ниту во еден момент не сум потполно среќна. Постојано нешто ми недостига, не сум вљубена како што би посакувала да бидам... Е сега, проблемот е во тоа што во последно време не можам да престанам да мислам на еден дечко кој го запознав пред околу 4.5 години и излеговме неколку пати, тој сакаше да бидеме во врска, но јас тогаш зелена, се исплашив од обврска и се повлеков. Сега знам дека е сингл, и дека бара девојка... не знам што да правам, не знам дали ако го контактирам ќе си направам проблем, дали нема да сака ни да чуе за мене... не знам ... дајте ми совет, не ми излегува од глава.... дури постојано и ја слушам неговата омилена музика (какава обично не слушам)...
   
 17. Dacja

  Dacja Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2013
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  39
  Минатото ми се врати со силен одек

  Ситуацијата е толку јасна, сите правиме грешки во минатото!

  Ако навистина имал искрени чувства спрема тебе во минатото, треба да ти даде шанса.

  Немој да се форсираш во врска во која не се чувствуваш среќна, исполнета, заљубена, дури и да не постоел тој од минатото.
  Превземи ја ситуацијата во свои раце, животот подоцна ќе ти биде благодарен!

  Со среќа :)
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.682
  Допаѓања:
  6.464
  Пол:
  Женски
  Да напишеше дека го сакаш дечко ти и дека ти е убаво со него АМА дека во последно време помислуваш на некој од минатото тогаш ќе ти пишев да застанеш цврсто на земја и да не се однесуваш како тинејџерка.
  Меѓутоа друга е ситуацијата, според мене најубаво да му раскинеш на сегашниот дечко зашто очигледно не го сакаш. И не да раскинеш заради тој од минатото туку зашто како што и самата велиш дека не си исполнета и не си заљубена. Така што не се измачувај ни ти, а ни дечко ти зашто он сигурно е заљубен и можеби и има планови за иднина. Нема ништо подобро од искреност верувај ми. Можеби ќе биде повреден односно сигурно ќе биде ама ќе ти биде благодарен еден ден. :)
  Откако ќе расчистиш со него тогаш можеш да се обидеш со дечкото од минатото (доколку нема девојка). Само немој премногу да очекуваш зашто сепак поминале повеќе години. ;) Пробај да му се доближуваш малце по малце. Адни го на фб (ако го немаш), па после некое време пиши му ама онака другарски да не го исплашиш. :lol: Па почни да му вртиш за минатото и така.. си знаеш. :) Ако има сеуште чувства нема да може долго да ги крие ке приметиш за брзо. :) Како и да е прво убаво размисли си. :*