1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми раскина поради лајк на фејсбук

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од sweet-bebufce, 1 август 2014.

  1. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Погрешив, се каам

    А зошто толку вознемирување околу фб? Мислам целата ваша врска се состои од фб, пријатели, лајкови? Сега не го барај повеќе ама утре јави му се и замоли го да се видите и да поразговарате. Вакви работи не се решаваат преку фб или телефон.
     
  2. sweet-bebufce

    sweet-bebufce Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    18
    Погрешив, се каам


    Би сакала да се видиме, да го гушнам, да го бакнам, да му кажам, колку ми недостига, колку непроспиени ноќи имам за да дојде до моментот на средба, ама илјадници километри се меѓу нас :( :'(
     
  3. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Погрешив, се каам

    Утре јави му се и се надевам ќе ја средите оваа работа. И следен пат внимавај не дозволувај вакви грешки и глупости да ти ја расипат врската. И пиши што си направила.
     
  4. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.510
    Пол:
    Женски
    Погрешив, се каам

    Се согласувам дека не требал толку галама да дига за едно допишување на фејсбук,ама не си божица,од авион може да се забележи дека ти си сакала да се видиш со другарот,на некој начин дури и личи на флерт. :)
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sweet-bebufce

    sweet-bebufce Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    18
    Погрешив, се каам

    Кажа он дека е крај, и сигурна сум дека го изгубив засекогаш, ќе се потрудам да зборам утре пак и ако знам дека е залудно, па ќе ви пастирам тука што ми пишал. Фала ви на сите за подршката и советите :*
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    Погрешив, се каам


    Вака јас неа не ја гледам како виновник за еден лајк и едно ке видиме кое не води никаде виновна е таа штоо од старт неможела да каже НЕ (исто како мене)зошто несакала да го повреди момаков што и пишал ама виновен е и тој што се лути и веднаш става крај па во кое време живееме ако е машко ке има и другарки и обратно и тоа е тоа тој само чекал грешка за да расчисти со неа можна е и опција дека бил со неа за корист колку да појде надвор од земјава а инаку јас ке реагирав:гледам си договорил средба ке одиме ли заедно? и ке си ја сфатеше грешката а не веднаш СЕ ВРАТИ И НА СЕСТРА МИ И ПОМЕЃУ НАС Е КРАЈ A TAA MУ СЕ ИЗВИНУВАЛА И КОЛЕНИЧЕЛА ПРЕД НЕГО И ОВАА ВРСКА НЕКОЕ ВРЕМЕ ФУНКЦИОНИРАЛА ПРЕКУ ЖИЦА ПА НИШТО ЧУДНО ДА НАШОЛ И ДРУГА
     
  7. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Штом па моментално на далечина е врската, прекинот е за се` освен за “лајкот“. Дури и да сака после да се смири, јас искрено би се подзамислила. Тој таму некаде со слобода да праи шо сака, а ваму за лајк мрчи откако ќе се издува да го примам назад... ма ни у лудило.

    Некои мажи не се свесни дека други особини задржуваат девојки, а можеби и ги немаат истите. Таквите за некоја година ги очекувам со патетичната изјава дека сите жени се... Пошо не, не е можно да е во нив проблемот.
     
    На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Преку жица и фб не правиш ништо, па и да не сте далеку. Полесно ќе биде да можете да разговаарате очи во очи.
    Џабе не се рекло, „Далеку од очите, далеку од срцето“.
    Реално според твојот пост, врската и не ви започнала со голема доверба, отсекогаш постоел сомнеж кај него, за сега ти да го запалиш фитилот (лајк) и бомбата експлодира.
    Си имала долга врска си преболела, па ако ништо не биде пак ќе преболиш и одиш понатаму.
    Никој не е незаменлив.
     
  9. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Сериозно????
    Навистина постоеле вакви кретени?
    Девојче,ако ти се лути поради некаков си лајк,тогаш што очекуваш доколку разговараш со некој другар во живо?
    Плус тој ''негов другар'' би требало да има граници меѓу девојка на другар и останати девојки.
    Остави го.
    Ќе се врати.
     
  10. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Си раскинала 9 годишна врска за да бидеш со него,па донекаде можда потсвесно он се плашит дека можеш истото и него да му го направиш,пошо 9 години и 9 и пол месеци ни приближно не се исто.. Друго,на почеток те замарал бившиот,па си бришела разговори,не велам дека сте пишеле нето љубовно ама сепак постојт сомнеж кај него,ама ете ти простил,муабетот ми е можда ти рекол дека ако пишиш со друг ке бидит крај и си стојт на зборот... Најдобронамерен совет,научи да кажвиш НЕ,зш ако уште на почетокот на муабетот му кажеше СТОП имам дечко и го сакам и го тргнеше лајкот нишо од ова немаше да се десит. Ние женските викаме Секоја чест на машко кое мојт да кажит Не,фала,имам девојка,а ние шо прајме?? Валјда и нашите дечковци го очеквет истото од нас така?? Се надевам дека немат да те навредам,само објективно ти гледам работите.. Позз и најискрено се надевам дека ке се средите :*
     
    На kim.k и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Мене не ми е толку чудно лутење за ваква работа..тргнувам од себе, и мене нема да ми е сеедно да знам дека на предлог за средба одговорил со ќе видиме (значи оставаш простор за нешто такво), после лајк. Е сега јас сум можеби за таа работа построга, мене би ми сметало ако дечко ми лајкува девојки што не му се другарки, едноставно тоа ми е нелојалност и непочитување (патем не сум контрол фрик или посесивна, има слобода да оди каде сака и кога сака без да ме известува на секој саат :) ).
    Не го знам целиот ваш однос, не ми изгледа дека само наоѓа причина да се разделите, ама во моментов е најверојатно бесен и треба да пројде некој ден да стивне. Не го тупи со 456 пораки дневно, но сепак покажувај дека ти значи со некоја убава порака, збор итн., треба да најдеш начин да ја вратиш довербата без притоа да го угушиш.
     
  12. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Тоа што си побарала, тоа и си добила. И јас да видам дечко ми дека се допишувал со некоја, и и' пишал "ќе видиме", нема баш така лесно да помине и би размислувала за крај. Не сум воопшто контрол фрик, имаме целосна слобода во врската, ама ваков муабет како твојот е апла флерт и оставање простор за нешто повеќе. И секој би го протолкувал вака. Разговорот нема индиректни муабети па да оставам простор за можност да секој на различен начин си го протолкува, туку вашиот разговор има конкретни и јасни муабети. Дечкото апла ти вика да се видите, ти не му кажуваш дека имаш дечко и не сакаш да се видиш со него, туку му кажуваш дека не си во тој град, тој директно ти кажува дека ќе дојде во твојот град, а ти не му велиш дека не сакаш, туку му велиш ќе видиме. И? На што ти личи тебе ова?

    Не знам што ви е толку тешко да пресечете? Имав неколку вакви другарки. Се допишува со некој само зашто не било културно да го откачи. Па после ќе дојде и ќе збори како ја замарал. Мизерија од луѓе. И ти со сите вака ќе се допишуваш само зашто ти е некултурно да ги откачиш? Зошто воопшто си ја прифатила неговата понуда за пријателство на фб? Зошто си вратила воопшто кога ти пишал? Зошто пред се' на другар ти одма од старт не му кажа дека ти имаш врска и дека не си заинтересирана за неговиот другар? Епа сами си ја барате бељата. Тражили сте - гледајте. И не, овде не се работи САМО за еден лајк. Туку е нешто многу повеќе.

    Јас целосно го разбирам дечкото. Сега е бесен (секој би бил), повреден е (секој би бил), триста филмови му се вртат во глава и нормално дека ќе ти раскине.

    Туку друго не ми е јасно. Општо феминкиве ми се чудни. Имало премногу теми каде што некоја девојка се пожалила од дечкото дека го фатила со разговори на фб со друга девојка. Тогаш сите удираме со камења по него, дека не ја заслужува, па триста анализи, па не и' треба таков - што е точно. А кога е во обратна ситуација повторно дечкото е крив зашто и' раскинал. Па имал нешто скриено, па барал причина само, па ништо не било тоа, чудо големо еден лајк, дрн, дрн, дрн... Не сте ми јасни. Што сакате поголема причина од ова што девојкава свесно се допишува со некој кој знае дека ја свиѓа и свесно флертува со него? Муабетите воопшто не ми се наивни, барем според мене.

    Поготово па што сега читам дека ова не и' е прв пат. Тука се' е јасно.
     
    На kim.k, cresa-jagoda, poenta и 13 други им се допаѓа ова.
  13. diamonds.in.the.sky

    diamonds.in.the.sky Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    195

    Подобро почекај неколку денови, нека олади малце. Не го притискај толку многу, сепак во неговите очи ти си виновникот може да направиш само да те блокира од секаде и да немаш воопшто пристап до него. Не брзај, мислам дека ќе се среди работата. Само почекај неколку дена, изгуби се, воопшто да не те гледа, место нов профил, деактивирај ги сите. Знам дека е тешко во вакви ситуации да се повлечеш, но верувај ми сум била во слични ситуации.
     
  14. teduvce

    teduvce Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Draga moja kolku i da ti e tesko ne mu go pokazuvaj toa. Maskite sakaat da trcaat po zenski. Ostavi go da mu nedostigas malku, ne mu pisuvaj voopsto. Napravi se deka ne ti e biten veke. Po nekolku dena toj ke te bara. Ako ne togas navistina te iskoristil smo da stigne vo stranstvo. A ako e taka ne vredi da places za nego. Draga od sudbinata ne se bega. Ako ne ti e sudeno so nego trakaj se od zemja dzabe e. Baraj go vistinskiot i vo idnina ne pravi gi istite greski. Ti posakuvam sreka
     
  15. sweet-bebufce

    sweet-bebufce Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    18


    Потполно се согласувам со тебе, веќе пишав дека направив огромна грешка и се каам заради тоа, ама искрено немав намера да флертувам со никого а не па да излезам. Се направив да сум со него, се правам да се вратам пак до него, неможам да се оттргнам зошто стварно ми значи неможам без него. :( ;(
     
  16. Osamena-Srna

    Osamena-Srna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    108
    Јас милев само децава се примиле на тема лајкови на ФБ, ама гледам и сериозни дадички над 20 год сериозно го сватиле ФБ. Значи ако дечкоми лајкува, или недај боже шерува некоја девојка, треба сериозно да бидам загрижена? Јас па мислев лајкот е обична глупост, која понекогаш ја правиме чисто онака. Јас вчера му лајкнав слика на комшијата кој е женет и има керки колку мене, сега имам грижа на совест ако тој мој лајк му го уништи бракот ;(
    Добре бе луге зошто не ме просветливте многу порано, зошто криете вакви битни работи, дека лајкот значек малтене дека некој те опнал или дека ако некого лајкуваш имаш сериозни намери да се плеснеш со него. Па јас по таа ваша логика сум ороспија невидена.
    И после ги викаат социјални мрежи, какви социјални, мрежи кога лугето ги прават А,социјални уништуваат врски само заради еден проклет лајк.
    Гледам јас вчера една комшивка ми ставила срце под сликата а тоа да ти значело дека ми се пушта. Ах лезбејчиште ни заедно одма ја бришам. Младите незнаеле да се додворуваат, па нормално кога емоциите ги заменија со оние фигурички какви што ги има и овде на форумот, но јас сум си уште старомодна гушка си е гушка во живо и никој неможе да ми ја замени со никако идиотско знакче. Зборот те сакам поубаво звучи кажан во живо отколку срце или напишано на англиски под слика....
    Сакам да кажам, луге не се замарајте со овие идиотски мрежи, живејте си го реалниот живот а не овој виртуелен.
     
    На S.J.Parker и tessie им се допаѓа ова.
  17. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    :rock: :bow:

    Леле ама го испонапаѓавте девојчето. Вие не сте се нашле во небрано, нечија дрскост никогаш не ве збунила до степен да кажете нешто што не мислите? Пишала „ќе видиме“ и тоа значи готово, легнала со другарот ... Да се врати времето назад, би пишала поинаку...

    Дечково па цвеќенце за мирисање. Ни да разговара ни да среди, раскинуе дефинитивно преку жица. Значи и тие 9 месеци толку му значеле.

    Ниту едно машко не е виновно колку ние жените што не се поддржуваме и се осудуваме една со друга.

    За лајк на фб човече... за лајк.
     
    На darcy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.476
    Искрено, и јас да бев на местото да дечкото, би се налутила.
    Во ред е да додадеш за пријател другар, познајник, колега, комшија итн, луѓе кои и приватно ги познаваш, ама тоа додавањето онака, без причина ни малку не ми се допаѓа.
    А и фактот кога ти пишал за видување, ти си вратила ќе видиме. :^)

    Ако го сакаш, најди начин да му се извиниш.
     
  19. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Јас не знам вие дали читате убаво или што е работава ама дечкото не и' раскинал заради лајкот. Тоа не и' го ни спомнал, дали и воопшто го видел. Погрешен е насловот на темава, па сите за тоа се фативте.

    И никој, ништо не и' рече неа за лајкот, туку за разговорот кој е далеку од наивен и повеќето исто го сфативме, како што и дечко и' го сфатил. Всушност и нема што друго да сфатиш од јасни реченици каде апла се флертува. Не знам што е тука најнормално за вас ако зафатена девојка, со врска од девет месеци, пишува со некој кој за волја на вистината нит го знае, нит го познава, нит во живо го видела, а се договара за да се види со него? Не била намерата да се види со него ама очигледно на сите така ни изгледа, вклучувајќи го и дечко и'. А и всушност од каде па ние да знаеме која била намерата?

    Ова ако за вас е нормално и реакцијата на дечкото е претерување тогаш имаме различни размислувања во врска со правилата на една врска и со секој нареден пост само ќе се судруваме со мислењата.
     
  20. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Работата е што тој не дозволува таа да му се извини. Не дозволува ни да му се објасни. Ете, толку му значела нивната врска ако се прашувам јас. Згрешила, ама не дека легнала со тој. Пишала „хахха“ во коментар, може мислела се зафркаваат. Штознам...

    Значи кај и да е ќе треба да се забрани давање фб-ци на дечковци/девојки.