1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Му пречи што сум разведена

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од m-r, 7 јуни 2016.

 1. m-r

  m-r Активен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2016
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Nova sum , no redovno kako posetitel ve citam i sledam eden podolg period , pa se porazmisliv i sakam da slusnam vasi mislenja i sekako nekoj sovet mnogu bi mi pomognal . Kako prvo Majka sum imam edno prekrasno since koe ima 4 ipol godini veke 3 godini sum razvedena i zivejam so moite i mojot sin vo mojot dom , dodeka se izvekov od krizata narecena RAZVOD pred 1 godina nenadejno se sluci da se vljubam vo eden decko koj ima 36 g ne e zenet nema nikakva obaveza sloboden , vo pocetokot se bese SON koj za mene posle razvodot se bese nerealno i taka do den deneska 1 godina sme zaedno se sto sakam imam go saka sin mi mnogu go cuva go seta kako da e negovo tolku tatko mu ne mu pruza kako ovoj , no toj e malku poveke ljubomoren i misli deka sekoja razvedena zena varaa izleguva so mazi bla bla eden kup glupi stvari mnogu pati razgovaravme za ovoa i ke puknese kavga i ke se razdeli me i toj pak se vraka kaj mene i ajde se smiruvame , se prilagodiv na nego znam sto mu smeta i pazam kolku e mozno poveke da ne pravam nesto so mu smeta . pred izvesen period imase veselba vo negovoto semejstvo i navistina mn se navrediv i od togas nekako se oladiv sprema nego Nego go znaat site moi bliski , toj doaga kaj mene bukvalno znae se za mene i moeto semejstvo , I na toj cin toj mene ne me pokani i vo mala kavga mi plesna vo lice kako se obidel da kaze na nekoj bliski za mene i tie site rekle od kaj ja najde bas nea razvedena i tie bla bla idiotski selski muabeti , i nisto ostanav smirena i ne prefrliv nisto no vo mene nesto se unisti , pomina proslavaata i mu podrekov deka seto toa me boli i toj rece nemam sila da se raspravam pravi sto sakas i tolku se spukavme nemase 1 saat dojde kaj mene kako nisto da ne e bilo . Jas navistna neznam kolku me svativte vo seto ovaa no jas sum zbuneta neznam sto da pravam ,kako da postapam kako da se odnesuvam sto natamu imam premnogu obaveza na rabota , imam sin , imam familija seto toa imam i edna bolest koja dopolnitelno me potisnuva za koja toj znae i vo celost me podrzuva na site moi terapii ve molam za sovet , BLAGODARAM :$(facepalm)
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Мрчатор

  Мрчатор Активен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2016
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  300
  Што и да те советувам ќе биде неблагодарно.
  Дечкото или човеков, бидејќи е веќе возрасен не е спремен за врска со разведена жена, поради осуда од околината. На разведени жени им се лепи етикета од сам почеток (барем на овие простори).
  Покрај тоа имаш и дете, а тој е (стар) ерѓен.Ќе биде со тебе до наредна прилика односно додека не му излезе некоја друга девојка пред нос.Таа нормално ќе биде слободна бидејќи тој е типичен балканец.
  Нема да бидеш среќна со него. Си излегла од брак затоа што не си била среќна, ако продолжиш со него ќе биде бетер.Тоа не ти треба, уште една траума.
  Преќини ја врската, тој нема да си го промени мислењето, а ни љубоморниот карактер кој дополнително ќе те оптеретува.
  Со среќа.
   
  На SexiLy, EminemsGirl, blackwave и 27 други им се допаѓа ова.
 3. m-r

  m-r Активен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2016
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  ti blagodaram na tvoeto odvoeno vreme ne sakav da navleguvam po detalno vo mojot problem zgora na sve toj veke ima edna sestra razvedena ostavi 3 deca i zamina da zivee da se luksuzira pred nekoe vreme se omazi za drug i veke ima dete i nekolku pati ke recam pa eve sestrati i toj ke kaze epa nejzinoto e drugo i pocnuvam da si postavuvam eden kup prasanja kako e drugo koga ostavi 3 zlatni deca zamina sama bese vo zatvor zosho ne plakala alimentacija , a jas sto sama se boram za svojot sin bez razmisluvanje si go zemav so sebe i zaminav od toj uzasen brak i site mene me obvinuvaat kako treba da popustam kako mn brzo donesuvam odluki deka toj e okay korektna licnost i vo ovoa situacija se zaprasuvam dali jas sum problemot ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!
   
  На EminemsGirl и Rama им се допаѓа ова.
 4. Мрчатор

  Мрчатор Активен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2016
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  300
  Не си ти проблемот, немој да се обвинуваш.
  Таа му е сестра, па и најголема ороспија да е. Не се споредувај со никого, биди си своја. Според ова што го пишуваш немаш иднина со тој маж.
  За твојот брак зошто се растурил ти најдобро си знаеш. Никој не ти бил во кожа за да знае дека мажот ти бил супер, за околината може е супер, ама секој дома си знае како му е.
  Најдобронамерен совет, остави го не си го губи времето. Млада си сеуште не брзај има време за се.
  Најважно од се за понатаму.
  Немој сите дечковци да ги носиш дома пред детето и твоите.
  Кога ќе се осигураш дека ќе можеш да градиш иднина со некого тогаш претстави го.
  Ова е мое мислење од сето твое погоре изложено.
   
  На SexiLy, asdht, EminemsGirl и 18 други им се допаѓа ова.
 5. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.431
  Допаѓања:
  47.633
  Пол:
  Женски
  А зашто не го прашаш дали ја гледа иднината со тебе или само за врска ко тинејџери сте ? Оно ако се гледа со тебе и со твоето дете во иднина не би требало да му биде проблем тоа што си разведена а уште помал проблем комшијата што ке каже. Не си ни прва ни последна со таков статус. Ако се срами од тебе и од тоа што си ти боље прекинете си ко луге отколку да се влечкате година,две, пет... Едноствано ке му кажеш дека ако по било кој основ се срами од тебе нема што повеке да се гледате и секој ке си тргне по својот пат. И он среќен без срамови пред комшии и ти среќна зошто ке најдеш некој на кому нема да му пречи твоето минато.
   
  На EminemsGirl, Леси Дома, referentka и 15 други им се допаѓа ова.
 6. Мрчатор

  Мрчатор Активен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2016
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  300
  Со самото тоа што не ја земал на фамилијарна прослава и никому не ја претставил до сега, доволно кажува дека сака врскава да му биде во илегала, односно мислењето на околината му е поважно, а тоа би било срам за него, да биде со разведена жена со дете.
   
  На EminemsGirl, iloveyou29, referentka и 14 други им се допаѓа ова.
 7. m-r

  m-r Активен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2016
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Bas taka , toa e sega pobolnoto moeto dete se zblizi so nego , moite se zblizija toj gi pocituva gi ceni pomaga , mojot brak se raspadna si zamina vo strastvo so svojata prva devojka i ne me sakal i taka zavrsi sve ali pomina toa posle toa nastapi bolesta pa dojde toj vo mojot i zivotot na sin mi i sea se pravi nedostizen ergen a od druga strana nemozam da razberam ajde da se razdeli kolku edna nedela i eve go i sve u krug :sweat:
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.025
  Допаѓања:
  198.996
  Пол:
  Женски
  Не би била со човек кому на 36 години му е поважно што мисли околината за него и неговите врски. Ама еве, ти го сакаш, твоите се зближиле со него, детето го прифатило (што не е баш лесно), а тој ескивира. Сепак, само добар и искрен разговор би ја решил ситуацијава. Прашај го, расчисти со време на што сте, за да си знаеш што и како понатаму. Не си тинејџерка, посебно затоа што имаш дете, а тој е без обврски, па можеби некои работи не ги сфаќа баш сериозно. Ако му е срам од неговите што е во врска со разведена жена со дете, не требало воопшто ни да те залажува. И верувај, не е единствен, сигурна сум дека може да најдеш некој подобар од него.
   
  На asdht, referentka, evangelina.ina и 19 други им се допаѓа ова.
 9. m-r

  m-r Активен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2016
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Vi blagodaram prekrasni zeni, devojki , ete seto toa i mene me zbunuva , planirame sto da kupime , planirame sve i svasta odime na vikendi zaedno , na odmor bevme zaedno odi vo gradinka go zema mojot sin , odi po bolnici so mene me nosi kaj nego doma bidejki zivee odvoeno od negovite i na kraj taa familijarna proslava me dokrajci , se cudam na nego mnogu pati go prasav do kaj sme na sto sme se vo svoe vreme probav go ostaviv pred nekolku meseci edna nedela i prv se vrati pisa poraka kako mu nedostasuva sin mi saka da go vidi da go gusne i deka so nas mnogu mu e ubavo i aj sea odi razberi go
   
 10. JustFun

  JustFun Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2014
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  2.774
  Најголема грешка веднаш по развод е да се гледаш со друг, нит сум мажена била ама колку толку гледам што се случува околу мене. Тоа е најлош начин да преболиш некој и нешто.
  Колку самохрани мајки познавам, прекрасно им оди, и не зависат од никого па дури ниту маж да е.
  Познавам една личност, карши мојава куќа рработи, после разводот таа ко да се издигна, жива здрава и права е.
  Многу е лошо кога фамилијата на дотичнатиот не те прифаќа без разлика дали имаат право или не. Ти, ниту си прва разведена ниту последна. Под тоа разбирам и дали си му обична девојка или си била разведена, некои роднини секаде се мешаат без разлика на тоа каква си, и да си најдобра на свет, ќе се најде маана.
  Ако тие те гледаат на некој лош начин, твој проблем не е, нивни е.
  Тој мила не е доволно созреан, џабе му се годините, а тебе не ти треба уште една катастрофална врска/брак.
  Бегај, не гради иднина со него, остави на времето да ги склопи коцките, не трпи тортура нит од него нит од роднини.
  Не е срамота што си разведена жена со дете, воопшто не е.
  Ти дали сакаш иднина со човек кој ѓи слуша другите? Подложена на стрес а детето да има трауми наместо убаво детство? Ниту ти го заслужуваш тоа ниту твоето синче.
  Ако сакаш иднина со него, нека ги среди проблемите, нека созрее и нека те побара.

  Натаму твоја е одлуката.
   
  На TheOtherMe, evangelina.ina, mareane и 11 други им се допаѓа ова.
 11. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.908
  @m-r Уживај во животот. Си се спасила од лош брак, имаш прекрасно дете и семејство што те поддржува. Не ти треба нова епизода од Недораснат маж во твојот живот. Не очајувај, надвор има многу други што нудат поддршка и љубов и за возврат исто да бидат сакани. Но, не не ти треба "маж" што секој втор ден ќе те прави да се чувствуваш лошо. Штом многу јаки биле неговите и тој на чело да те етикетираат само затоа што си разведена, нека си седи со нив. Таков на никој не му треба.
  Едноствано уживај во животот, вистинската љубов ќе дојде. За таа работа не прави компромиси, само поради тоа да имаш некој, било каков до тебе.
   
  На Леси Дома, evangelina.ina, rose60 и 2 други им се допаѓа ова.
 12. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  3.081
  Пол:
  Женски
  Zenska, bas naletav i jas na ovaa tema ama eve go moeto mislenje. I jas sum razvedena majka na malecko dete. Ama realnosta e deka ako nego mu e bitno deka ti imaas dete i si razvedena - toa sekogas ke preovladuva i nikogas nema ni da te pokazi pred familijata ni da se zemite. Jas imam slicen slucaj - znam deka eden me bendisva i toj e 40 godini nikogas nezenet, ama zaradi okolinata ne ni saka vrska so mene. Moj sovet - batali. stavi tocka kraj i slicno. Detenceto e losho sho e privrzano za nego, ako se razdelis od nego mozi da taguva po bivsiot tvoj decko, ustvari. Ali od nego ne ocekuvaj predlog za brak. takva ni e sredinata jbg, nekoi raboti vo mk uste doooollllgooo nema da se promenat. Ova e moe mislenje. sepak sama si odlucuvas shto ke pravis na kraj
   
  На Леси Дома, evangelina.ina, rose60 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. m-r

  m-r Активен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2016
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  eeee toa e nasta cudesna zemnja bas toa i mene me zagrzizuva sto mojot sin se zblizi so nego moite doma a doticnite negovi imaat doma takva edna razvedena so ostaveni 3 deca i za nea e se normalno a sin i koj e 36g e problem od kaj ja najde taa razvedena so dete i mnogu pati vo konflikt zoshoo da bide taka ostanuva na toa kako eii ovoj vaka kaza eiii jas nemozam da ti veruvam eiii ova ei onaa i ajde kraj i sto se vrakas a mn go zasakav bidejki sekogas vo losho bese so mene e toa me zakocuva epten
   
 14. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  3.081
  Пол:
  Женски
  Abe ako ti e samo za vrska zabava i se ostanato ok, ama ako sakas nesto pojke - stavi kraj kolku sho mozis pobrzo. I jas prekinav da se nadevam na vrska so onoj doticniot kvazimojot kako da go kazam. negov problem. na 45 koga ke mu tekni da se zeni - negovite neka mu najdat soodvetna zena. glupaci. ama koga ni se mazite od kameno doba toa e. zenite so deca ne se pomalku od drugite zeni, ama cela sredina toa go misli za nas. ama jas za inaet ne se otkazuvam od toa da dokazam deka ne e taka. i tebe ke ti ja kazam starata prilepska - turi mu .... na sutrakot! tolku. emociite poarno da bolat otkolku ne daj boze vtor razvod. posle na ulica ne ke mozis da izlezis rajat. vlice ke ti se smeat. si razmisluvala za toa? deteto ke bidi za prv potsmev kade i da odi, a ti ke odis so navednata glava. ke velat site ovaa nesto ne cini dva mazi izbrka od sebe. neli sum vo pravo?
   
 15. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.669
  Допаѓања:
  7.606
  Пол:
  Женски
  И јас како тие над мене мислам дека "дечкото" нема некои сериозни намери со тебе.
  Се додека му е важно што мислат неговите или комшијата до него, нема ни да има.
  Колку што сфатив тој живее сам, сигурно е вработен, осамостоен и не разбирам зошто му е толку битно што мислат неговите, како ти да си го врска со цела негова фамилија не го него.
  Во врска со сестра му и да е најлошата таа сепак му е сестра, го знаеш она дека секој си го брани своето.
  Тоа што на сите разведени жени и се лепат лоши епитети за мене е ептен просто и ниско. Подобро е да си разведена жена, отколку несреќна во дисфункционален брак или детето да им расте во лоша средина. Ама простата маса гледа исклучително црно-бели работи.
  Сум видела прекрасни самохрани мајки на кои ништо не им фали, само им е потребна подршка од семејството тоест најблиските, а ти ја имаш.
  Иако си разведена, разбирливо е дека и ти сакаш љубов,почит,разбирање, никој нема да ти суди ако си имаш партнер ама како што кажав очигледно дека овој човек не е заинтересиран за понатамошен живот со тебе и најдобро би било среќата да си ја бара секој на друго место.
   
  На volcica5, evangelina.ina, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
 16. m-r

  m-r Активен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2016
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  bas taka zivee sam negovite posebno toj e daleku od doma zive i raboti i me izluduva negovoto ponasanje zatoa pobarav mislenje i soveti od vas
   
 17. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.669
  Допаѓања:
  7.606
  Пол:
  Женски
  Тој ако така размислува никогаш нема да си најде некоја за сериозно. И да не беше разведена ти, ако одиме по таа логика неговите пак ќе ти најдеа некоја маана, зошто знаеме какви се постарите.
  Тој на 36 години треба да биде доволно стабилен и созреан и да им покаже каде им е местото. Да, доста често родителите се мешаат во животот на децата ама па секој ќе ти се меша онолку колку што ќе му дозволиш. Иако мене повеќе ми изгледа дека тој се срами од тебе што си разведена, инаку не знам зошто не би те поканил на прославата? И неговото семејство ќе те гледа онака како што ќе те гледа тој. Ако тој избегнува да те носи пред нив на прослави, родендени итн, јасно дава до знаење дека тој е тој што се срами од тебе. Колку побрзо те прифати тој како разведена, толку побрзо ќе те прифатат и неговите.
  Мислам дека треба отворено да разговараш со него и да му објасниш што мислиш.
   
  На evangelina.ina и m-r им се допаѓа ова.
 18. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.500
  Пол:
  Женски
  Ваков случај имам пишувано во друга тема каде што бев нападната од некои членки!
  Значит мене не ми преставува проблем разведен/а , можеби и јас би имала таков маж никогаш не се знае ...
  Но реалноста е многу поинаква , тешко дека некој родител ке дозволи син да земе разведена , свака им чест на исклучоците , но менталитетот е таков каков што е .... Во една тема Далерон си напиша Разведен со Разведена , Вдовица со Вдовец , Слободен со Слободна ...
  Имаш неколку варијанти , или да му дадеш ултиматиум да те прифатат , или да најдеш друг што ке те прифати!
  Жалосно е што кон разведените имаат такви предрасуди , но верувај не си ти должна да го трпиш тоа , секој заслужува шанса , доколку неговите не ти даваат шанса , батали ги и барај си друг што ке го заслужува твоето внимание!
  Поентата ми е не дозволувај си стресови за некој што не те прифака .
   
  На EminemsGirl, referentka, evangelina.ina и 4 други им се допаѓа ова.
 19. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.850
  Допаѓања:
  47.948
  Пол:
  Женски
  Како тоа да ја прифати како разведена или па неговите да ја прифатат?? Па зар хендикеп е денес да си разведен?? Секојневно сме сведоци на тие случувања, еден е животот, а ние го живееме како да ќе има реприза.. Ако не оди, нема разбирање- развод постои. Дечкото е самостален, како што прочитав и заљубен во тебе штом постојано е со детето и со тебе, но очигледно има бариера. Се бори со љубовта од една стана и бариерата - осуда од околината од друга страна. Ако ги ставиш на вага, љуботва е поразена во случајов...
   
  На JustFun му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Мрчатор

  Мрчатор Активен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2016
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  300
  Хендикеп е душо за многумина, а посебно разведена со дете.
  Напишав разведена, а не разведен од причина што мажите разведени и со деца се далеку попривилегирани кај женскиот пол, односно кај девојките без предходни обврски, отколку разведена жена со ерѓен.
   
  На Ane.a, referentka, evangelina.ina и 6 други им се допаѓа ова.