1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Му пречи што сум разведена

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од m-r, 7 јуни 2016.

  1. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    А какви сте значи, се жалите оти се лепеле етикети за разведени, а од друга страна вие лепите без проблем, ако бил саглам ќе бил женет. :?: Некако двојни аршини а?
     
    На SexiLy, elimkd, duffi и 13 други им се допаѓа ова.
  2. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Драга @m-r очигледно овде имаш многу поголем проблем од тоа дека му пречи што си разведена.
    Прво добивам впечаток дека ти имаш многу ниски стандарди, се плашиш од самотија, си навлечена на сегашниов и можеби имаш лошо искуство до толку со бившиот па сега дај шта даш со новиот и многу се потценуваш чим те држи под контрола толку.
    Прво на себе одговори си дали ( зошто ) е тоа така? Сама си знаеш која ти е причината за развод. Чувствувам дека страдаш во оваа врска но се бориш за неа гледајќи ја ко последен воз!?
    Зошто ако си разведена да се срами од тебе?
    Сепак, важно е Зошто дошло до разводот
     
    На Glasna, fallenangel, Bozica1980 и 13 други им се допаѓа ова.
  3. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    ДЕЧКОТО СЕ ПОНАША КАКО ТИНЕЈЏЕР ОД 16 ГОДИНИ И НЕ Е ЗА ТЕБЕ, ВИСТИНА!
     
    На Glasna, m-r, Скопјетесакам и 3 други им се допаѓа ова.
  4. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Kako kako?? Abe ako sakase nekoj nesto da ti brani - zosto se razvedi a? Malku ti e eden razvod kako sho gledam. Batali go be zeno, em si bolna em so nervozi. Ti ko da ne si go sakas deteto. Ic. Zosto? Na deteto mu e potrebna majka mu, a zaradi toa sto toj nema tatko - ti si mu se. A ti se nerviras so nekoj tokmak, glupak, i si go promasvas detstvoto na tvoeto najverojatno edinstveno dete. Misli malku i na deteto. Mnogu sebicno od tvoja strana, epten mnogu, ko tinejger se ponasas. Ko da imas 15 godini i bas ti e gajle za deteto. Svesti se, majka si pred se. Ako sakas da si teras vaka so nego bez obvrska uzivaj si, ama ti nesto naporvaas za brak. Ako sakas brak - najdi si nekoj soodveten za brak ili barem nekoj sho nema da mu smeta tvojata situacija. Toa e resenieto. Kraj na muabetot. Ili sme site nie i mazi i zeni blesavi i ne znajme? Mazi nadvor eden kup, a ti trcas po nekoj nedorasnat. Svasta sho da recam....
     
    На Glasna, evangelina.ina, rose60 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.659
    Пол:
    Женски
    Според ова што го напиша, човеков се однесува ептен детски, несозреан е за своите 36 години. Била ти разведена или не, тој истото ќе го правел, веројатно го правел и на други пред тебе, а ќе им го прави и на други после тебе. Едноставно несигурен е во себе, полн со комплекси, и прави се да те контролира. На тој начин си дава себеси важност. Таков човек не ти треба, без оглед на годините, брачниот статус или здравјето. Не ти требаат нервози од него, и подобро е што сте прекинале. Само немој да го бараш во моменти на очај.
     
    На duffi, Bozica1980, evangelina.ina и 4 други им се допаѓа ова.
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.790
    Допаѓања:
    259.835
    Искрено, најди некој кој не е толкав сељак.
    Си го преболела сопругот, овој сигурно ќе го преболиш.
    Не дозволувај вакво однесување, разоводот значи дека си успеала да се извлечеш од лош брак пред да е доцна, а не дека треба засекогаш жигосана да шеташ.

    Можеш подобро од ова!
     
    На Glasna, Bozica1980, evangelina.ina и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Според мене, разводот е тежок настан, но е многу покултурна работа од секојдневно трпење на семејно насилство и живеење во крајно ненормални услови за сите членови на семејството, а најмногу за децата.

    Сите сме воозрасни и сите одговараме за своите постапки кои што во случајов дирекно влијаат на малолетни, невини животи и наше е да ги заштитиме малите.

    За причините за развод нема да навлегувам - разбирам дека биле доволно големи, штом тоа веќе се случило.

    За понатамошното живеење - сметам дека што и да се прави, кои и лични мислења и потреби да постојат, најбитно не смее да биде попречен развојот на потомството.
     
    На akvarium, Bozica1980 и eloves им се допаѓа ова.
  8. trixy

    trixy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    882
    Пол:
    Женски
    Прво типов е дволичен до даска, неговата сестра иако е негова крв не е ништо над останатите разведени жени (како што сама си кажа, дури и многу под истите). Ако на 36 години уште чека од дома потврда да му дадат дали некој е доволно добар за него секоја чест, недораснато мамино синче со прочуениот балкански комплекс дека сингл маж не е за разведена жена. А такво понижување кај тебе да кисне а на прослава да не те покани е за срамота. Не би знаела со кое лице ти доаѓа отпосле. И самата си свесна, само на полошо ти оди "врската". Евентуално ќе бидеш оставена. Почекај малку, живеј си со синчето и не избрзувај да се врзуваш со сељачишта.
     
    На Glasna, rose60, evangelina.ina и 2 други им се допаѓа ова.
  9. akvarium

    akvarium Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    124
    Tипично за македонскава заостаната средина, со ограничени сфаќања.
    На запад, па и во ЕУ стапката на развод е 60%, веќе прифатливо е да си разведен, само тука да се јадело бурек., Луѓето понекогаш не размислуваат што зборуваат, и како тоа ќе влијае на нечиј живот и судбина.
    Јас би те запрашала тебе и него, зошто дозволувате тотални странци, кои ни 5 пари не би дале за вас, да одлучуваат за вашата среќа, само со неколку онака ноншалантно изговорени реченици.

    Зошто дозволувате, некои непромислени изјави, на негодување и исмејување, да допрат до вас, тоа само говори за тие што ги изговориле тие погрдни зборови, тие воопшто и не размислувале кога ги изговориле тие погрдни зборови, од типот, на пример "Абе кај ја најде разведенава", и слични глупави изјави, би ве прашала, дали тие луѓе кои што патем ништо не ви значат вас, дали тие луѓе дозволувате да се наметнат до толку многу, и да влијаат со таков авторитет, ( кој патем го немаат) не само авторитет над вас, него воопшто, зошто тие да биле некои авторитативни и угледни луѓе, што пазат пред да изговорат, тие воопшто и не би ги изговориле тие осуди и предрасуди за било кој.

    Сепак пак ќе повторам, не дозволувајте некои банални изјави, да допрат до вас и да ви ја уништуваат среќата, ако чекате и барате од луѓето дозвола, за да бидете заедно, тогаш и најголемите светци да сте, вие нема да ја добиете таа дозвола, а знаете зошто, затоа што на светов постојат, игнорантни и злобни луѓе,. кои што попрво би ве гледале вас несреќни, неголи среќни, и за да ја спречат таа среќа, тие би давале е овакви изјави од типот, "Абе кај ја најде разведенава".
     
    На rose60, evangelina.ina, presiosaP и 2 други им се допаѓа ова.
  10. akvarium

    akvarium Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    124
    Не се согласувам, сметам дека во тој поглед, маж или жена, разведен/а нема разлики.
     
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.790
    Допаѓања:
    259.835
    Има за наше поднебје.
    Жената не е разведена, жената е “оставена“ ;)
     
    На KarmaEKucka, Glasna, okcenzi и 8 други им се допаѓа ова.
  12. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Абе се согласувам со тебе, ама воглавно сите мажи во мк не би зеле жена со дете. И тука иди заклучокот дека таквите се недораснати. Јас и кога не бев мажена воопшто имаше еден што ми се допаѓаше а знаев дека има дете. Ако некогаш нешто се случеше со него, јас ќе имав проблеми - нормално, ама со една мааалаа разлика ЈАС ЗНАМ ДА СЕ НОСАМ СО ТОА. А дотичниов очигледно не. Џабе му плата и стан и кола и што уште не. Џа -бе. Се понаша како да зависи од некој. Бог да чува. Ама најголемата иронија е што на крајот, ама баш на никој нема да му е гајле што тој е несреќен со некоја си ``поштена``, без дете - КОЈА БАЈ Д ВЕЈ МОЖЕ ДА ГО ИЗНЕВЕРУВА И ТАА ПОДОБРА! Пази ја тезава. Таа можи да е змија ама ако нема дете е подобра од разведената со дете. Се дури тој си го сака мислењето на другите уште долго нема да се ожени не само за неа, за било која. Само да не му текни на 50 години што направил
     
    На elimkd, akvarium, m-r и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. m-r

    m-r Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    I na kraj pukna i eve go dva dena go duva nosto ama ne popustam se izleze na povrsina ke si poplacam sminka karmin i na rabota popladne sin mi drugarkive koj bea kurvi za nego , izlegov i na kafe posle neznam kolku vreme sama so sin mi vo kafule pa eve nikoj ne me legna kako sto toj tvrdese samo doma da sum , koga tesko tesko koga nasmevka nasmevka sin mi go pobara mu objasniv kolku mozev i eve dva dena nema kazano za nego doma objasniv kakva e situacijava i moite se zaprepastija kako toa on da go stori a pred niv glumi odlicen decko se nadevam ovaa bolka ke pomine i ke bide kako sto bese fala vi na siteee :l::sun::f:
     
    На elimkd, ♡BuBaLe♡, Ingvild и 5 други им се допаѓа ова.
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Jas ne mozam da si go zamislam zivotot bez sin mi. Raduvaj se so nego guskaj go mnogu mnogu i sakaj go mnogu. Na krajot od denot, negovite ocinja se ona sto go gledas prvo nautro i posledno navecer. Ke ti pomini bolkata. Gud lak
     
    На ♡BuBaLe♡, eloves и rose60 им се допаѓа ова.
  15. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Najiskreno veruvam deka ja donese vistinskata odluka i deka ke se pridrzuvas kon istata.Problemot ne e tolku vo toa sto si razvedena tuku se dolzi na negovite kompleksi i sovinistickior stav kon zenite.Toj nema i nikogas nema da ima doverba vo niedna zena pa ,makar te zatvoril vo soba so blindirani vrati i prozorci.Nedaj boze i dete da mu rodis ;so vakov labilen karakter nema da saka da go priznae za negovo nitu so dnk test.Neznam dali ke ima nekoja normalna na ovoj svet za da go trpi toj pritisok ,kontrola i psihicka tortura?Ocigledno e deka saka da dominira vo vrskata i toa sto si razvedena ke ti go vadi niz nos bidejki samo na toj nacin moze da se pocuvstvuva superioren !Takov li zivot zamisluvas so nego?Ostani gorda i dostoinstvena vo tvojata odluka i ne dozvoluvaj da te gazat!Ako saka i na kolena da moli nemoj da mu veruvas i da mu se vrakas!Zasluzuvas podobra sreka vo zivotot od ovoj!Ne se potcenuvaj samata sebesi samo zatoa sto si razvedena!
     
    На Glasna и m-r им се допаѓа ова.
  16. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Нека пукне, подобро тоа отколку твоите нерви и време. Детето да не тагува и да не мисли еве него го оставаат и сл. зошто може и тоа да се случи, а и тебе некој под кожа да ти влегува со тоа што сака деца и ок е кон него, друг пат немој да ти навлезе во таа сфера од животот некој со кој не знаеш што и како ќе се одвива после да објаснуваш што и како било. Стисни заби сега овие недела две ќе ти помине и навиката да се гледате.
     
    На ♡BuBaLe♡, evangelina.ina, rose60 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.114
    Допаѓања:
    100.258
    Пол:
    Женски
    Како прво да ти кажам нешто. Не си ти ничија своина да ти забранува скајп, вајбер и останато. Што е следно во кафез да те стави?? Ајде бе те молам мавни го овој створ. На 36 години уште мисли што ќе речат другите. Мавни го и памет за друг пат. не го запознавај дечкото со син ти. Ете сега како испаднало. Кога ќе најдеш некој асолен кој ќе сака да го помине животот со тебе тогаш запознавање, а не вака да у правиш шокови на детето. И што ако си раведена. Па не си убиец да му се плукнам ниту па расипуваш туѓи бракови. Крени си ја главата си поминала такво премрежје како што е развод и сега му се постелуваш на некојси таму. ајде уживај си во животот.

    За болдот. Нема грди луѓе а и дебелите има кој да ги сака.
     
    На Glasna, Роберт 7, ♡BuBaLe♡ и 13 други им се допаѓа ова.
  18. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Кој временски период според тебе не е веднаш?
    Девојката напиша три години е разведена, а во врска е една година...

    Или разведена ако е нема право на љубов?

    Не дека однесувањето на дечково личи на љубов...
     
    На Glasna, ♡BuBaLe♡, okcenzi и 3 други им се допаѓа ова.
  19. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Најдобар временски период е кога ќе биде навистина спремна за некој кој навистина ја заслужува, што ќе ја пази, гали и мази а што нема да ја третира како ѓубре. А не е колку само да се влезе во врска. Не си ме сфатила убаво. За да влезе во врска после развод мора убаво да знае каква му е фамилијата, за каков тип се работи, ама овој изгледа е недораснато детенце контролирано од другите. Не би сакала уште многу несреќни врски нели?

    Никаде не реков дека не заслужува да биде сакана, напротив заслужува, но не ја заслужува таа оваа тортура што ја трпи.
     
  20. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    @JustFun колку е само неизводливо тоа што го кажуваш во првиот дел
     
    На Мрчатор и Сунѓерот Боб им се допаѓа ова.