1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Му пречи што сум разведена

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од m-r, 7 јуни 2016.

  1. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    И јас сум во иста ситуација, имам 30 години а веке сум разведена и тоа некако во психата те убива. И дури сега сакам со еден да сум начисто дали имам шанси кај него или не - и тоа дирекно му го кажав и го оставив да размисли тој, не јас. Доста ми беше глупости за цел живот. Не можам да ја сватам госпогицава - не мора по секоја цена да си со некој. Ако е во ред ок, ако не зезај се таму и уживај. Џабе само троши време и нерви
     
    На KarmaEKucka, H.VAGA, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  2. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Другарка ми има и ќерка,веќе е девојка од 17 години, си се посвети на неа,бидејки и она јадна имаше трауми од целокупната ситуација,кога се подобри состојбата дома,другарка ми почна да искача, почна да се надоградува,курсеви, нешто што ќе и биде важно за на работа,имаше и врски ама не очекуваше ништо од нив,имаше и посериозна врска,ама при првата кавга, недоразбирање, го откачи, се води по она поарно на време отколку да заглавува, по трезвено пристапува кон тие работи
    не дека и е лесно, на секој му треба некој покрај себе,ќерката и е голема,утре ке се омажи,ке треба и она со некој да живее,да остари,од тие причини треба да си најде сродна душа..
     
    На Antebellum, evangelina.ina, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    I jas imam malo since, a za srodna dusa ne znam dali voopsto ke mozam bilo koga da smetam nekoj za seriozno. Premnogu gluposti iskrkav i uste me boli dusata ne znam dali voopsto bi mozela da se oporavam. Doticniot ne si go sakase sopstvenoto dete ne znam od koi pricini. Bidejki e mn mal ne ni mozam da izlegvam navecer barem uste nekolku godini. Jbg. I da ostaris sam ne e tolku strasno - otkolku da ostaris do covek koj te smeta za niska klasa na covek.
     
    На evangelina.ina, H.VAGA, Bozica1980 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    знаеш како викаат- за секое тенџере има капаче, едино ако си се родил ѓезве:D,- мала шала
    млада си уште, сигурно има работи кои те прават среќна,нешто што те исполнува,па можеш тоа да си го правиш, за маж никогаш не е касно,и на 45-50 да го најдеш, битно е да има почитување, разбирање
     
    На kukla21, H.VAGA, Bozica1980 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Haha jas izgleda sum gezve :) se smejam. Tesko e na ovaa vozrast da se najdi nekoj, a posebno ako si so dete i ako si samohrana majka. Nekako mazite begaat od obavezi od drugi deca koi nemaat nisto so niv. A za na 45 godini i ne mi treba nikoj. Ozbilno. Za sto? da mu gi peram gakjite?? Da ima so koj toj da se rasprava?? Ne fala. Na tie godini ke cekam edna svadba - na sin mi :) I daj boze da se zeni pa ke si imam mozi i vnucinja heheh
     
    На evangelina.ina, H.VAGA, DVAANGELA и 3 други им се допаѓа ова.
  6. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Останувам на ставот дека секој разведен има право да си продолжи со животот и има право на љубов. Но треба секој да биде реален и да си бара партнер спроти себе.
    Зошто го велам ова како што велиме што бара слободна девојка со женет/ разведен при толку слободни исто важи и за момците што би барале тие покрај жени со растурен брак и деца?
    Во денешно време никој не сака дополнителен товар, затоа што ако биде во врска или во брак дополнителен е товарот тој да се грижи за туѓо дете иако неговиот татко биолошки го подзаборавил. Плус многу ќе се искомплицираат работите кога ќе имате сопствени деца. Никогаш нема да бидат еднакво прифатени од страна на мажот и неговата фамилија.
    Ние девојките сме поинакви и кога сме вљубени лудо сме заслепени па би ги прифатиле децата на нашиот партнер од претходниот брак, би ги сакале и би ги чувале исто како сопствените. Ама ако сме во обратна ситуација факт е дека машко его, неговите блиски, првенствено мајка, сестра, непосредна околина никогаш нема да го гледаат детето на една разведена жена и самата нејзе со исти очи како некоја друга девојка кој тој претходно ја однел дома, која била слободна, успешна, скромна, паметна со не многу бурно минато од животот.
    Мое лично мислење нели му пречи тоа што разведени и ве обвинува дека вие го изневерувате, значи дека тој се сомнева дека можеби вие сте причината за вашиот развод иако сте му ја кажале сопствена приказна не била баш уверлива и се срами од вас, никогаш не би ве покажал пред неговата фамилија, колеги од работа едноставно срам му е и не ве прифаќа и факт сигурно има некоја друга со која си планира иднина а со вас само си се празни и си потполнува време.
    Вистинската причина за развод само двајца можат да ја знаат, тие што се развеле се останато што ќе се пласира меѓу комшии, колешки, љубовници никогаш не е верно затоа што се слуша различна приказна тој ќе вели таа е курва, ме изневери, таа ќе вели ме тепаше а кој знае може двете верзии да се точни.
    Реалноста во денешно време во мое опкружување да не се навреди некој ама мажени и разведени навистина се расипани и повеќе одат со кој ќе стигнат и најчесто со слободни ергени и не одат од љубов туку заради пари.
    На крај најдобро ќе се поврзете со некој кој минал низ слични маки како вашите, кој оставил еден пропаднат брак па кој знае може ќе си бидете втора среќа.
     
    На Orthophill, lina-kalina, DVAANGELA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Да, за ова зборвам цело време, за нашиот менталитет кој е најубаво прикажан во ова мислење. Најверојатно си имала работа со некој кој трчал по разведена со дете. И не спиеме со кој ке стигнеме за пари. Ова како го прецизно објаснуваш, си имаш мака ти со некоја разведена со дете или си имала. Извини, ама подобро е да се разведиш, отколку да трпиш некој нездрав брак. Или го препорачуваш нездравиот брак? Машала, колку напредно мислиш - баба ми можи да ти позавиди. Цццц абееее мислење од жена за жена. Ај да беше машко малку ке се подзамислев. Ама вака? Слободни со слободни, разведени со разведени. По по по бравос. Аплауз. А ти имаш некој разведен прашано како се осеќа што му е животот на пола? Што го боли срцето секој ден од неговиот живот? Секој ден. Срамота за тебе. Стварно срамота
     
    На evangelina.ina, kukla21, meckicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Целта не ми беше да навредам некој ако го прочиташ мојот пост убаво и без фрустрации а тоа што си се навредила и си го сфатила лично твој проблем. Убаво напоменав во мојата околина ги има такви.
    Запрашај се дали тој тебе те запознал со неговите родители? Зошто тој некој ако искрено те сака би ти префрлал затоа што си разведена ако не е твоја вина? Како тоа има некои личности ќе се посочам и себе им треба време рани да залечат од пропадната врска а не па брак, а вие веќе одма сте се впуштиле со првиот кој ви се нашол на патот? Зошто не си бараш и ти некој спроти себе, некој кој ќе те разбере што значи пропаднат брак, промашена инвестиција, разочарување и што значи да имаш деца за кои се грижиш без да те осудува?
    Од каде да знаеме дека ти ја говориш вистината. Можи си се гледала со типот додека си била во брак па затоа нема доверба во тебе. Затоа што по дифолт ако си го варала маж ти со него и нему ќе му го правиш истото. За кавга и танго се потребни двајца.
    Погледни ја темата врска со разведен/женет и прочитај да видиш што ги советуваат.
    Јас имам другар кој се гледа со мажени/разведени знаеш што вели си го правам ќеифот дека се поискусни, подобри и баш ми е гајле за нив и нивните проблеми. Вели некои од нив лажат мислат ќе им упали кецот да ги сожалувам, не сум глуп да имам туѓи приколици на грб, јас да ги издржувам а некој друг да ги правел. Можи и вашите кандидати за врска, брак го мислат истото само ве нашле ранливи па ве користат за секс. Зошто мислиш дека тој би го прифатил твоето дете на долг рок, да го образува, да се грижи за него кога не му е татко?
    И не сум имала проблем со разведена/ мажени само си го кажав својот став и мислење.
    Секој треба да си го знае своето место и да си бара партнер спроти себе.
    Ако ти имаше брат кој е слободен и ти донесе дома разведена жена со дете сигурна сум ќе беше прва што ќе ја камшикува и плука својата снаа освен ако та му е последна надеж. Ама сега затоа што си на другата страна каде што ти треба да бидеш прифатена ги гледаш работите од поинаков наводно современ агол.
    После пропаднат брак не знам како можи да имаш доверба во друг 100%? Со претходниот дете си створила испаднал по твое ѓубре, а откаде знаеш дека овој подобро ќе те третира од него? И да те третира сега можи е привидно, ако ти не си со него за пари, можи тој е со тебе поради тоа. Си се изгорела во животот ама уште не си научила дека верба во маж не треба да се има.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Sramota e samo sto ima takva tema za razvedeni, vaka ispaga e deka sme poniska klasa od normalnite. Abeee se duri ima luge kako tebe i ostanati likovi po makedonija na vakvo derege ke sme. No comment za komentarot. Stvarno pojke gluposti na kvadratni santimetri vo zivotot nemam procitano. Samo vo tvojot svet zivej si, na pat si daleku da stignis.aplauz za mladata postena i posakuvana za snaa devojka hhhh svasta
     
    На Petar80, evangelina.ina и kukla21 им се допаѓа ова.
  10. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Baj d vej ne me zapoznal so negovite roditeli oti se pocinati
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Далеку од тоа дека сте класа под од нормалните. Разводот е нормална појава во денешно време и ти реков читај внимателно секој има право да си продолжи со животот. Но вие што сте разведени сами си дозволувате некој тоа да ви го плеснува во лице.
    Запрашај се зошто на девојка како мене или било која друга ако се вљуби во разведен маж воопшто нема да подлегне на превртувања на очи кога ќе излезе в град туку храбро и достоинствено ќе стои до својот партнер и избраник без разлика што вели нејзиното семејство, пријателките, колешките од работа? Затоа што го сака и го почитува неговото минато, смета дека ќе премине преку разговорите со бивша жена околу детето за училиште, за патување. Но кај машко секогаш било поразлично егото не им дозволува, никогаш нема да те разбере кога ќе разговараш со бившиот сопруг иако тоа е само околу детето. Пошто факт колку и да е бивш сопруг сепак пак ќе биде дел од твојот живот.
    И повторно се враќам на тоа и тврдам иако знам дека вистината боли. Но како не сфаќаш дека човек кој не ти го прифаќа минатото и не прави ништо за да те заштити и поштеди од идни срања не те сака, ниту те почитува. Не е љубов, сексуална привлечност да ама ништо повеќе од тоа.
    Океј ти ќе му бидеш дадилка, ќе имаш големо дете, ќе му готвиш, ќе го переш а тој ќе си шетка таму ваму!:fubar:
    Навистина ми е жал за неговите родители но нели е таква ситуацијата нема пречка за вашата врска или наводна љубов освен неговите празни изговори како и фактот дека си бара сигурно подобра прилика а можи и си има најдено само чека станбено прашање да му се реши и некои други коцки да се поклопат.
    Тргни од самата ти кога ти пишувам да си најдеш некој спроти себе, што ја минел приказната на распаднат брак ти и самата не прифаќаш таква личност покрај себе дури и тие навреда, како некој да ти рекол да бидеш со магаре или црнец! |( Нели и тој е човек, кој подобро би те разбрал од некој кој минел низ истото?
    На крај има многу разведени кој продолжиле со животот со тоа што енергијата си ја насочиле во својата работа и грижа за сопственото дете да го изведат на прав пат.
    Не ми е јасно зошто се навредуваш од посочени примери, од животни приказни. Затоа што сум била сведок на икс ситуациии на развод сум се дрзнала да зборувам и ако веруваш воопшто не сум имуна, затоа што за мене лично развод не е само распаднат брак, останување без пенис и заработка на мажот! Тоа е распад на семејство. Детско срце ќе се подели на два дела, детството ќе му биде уништено. Ти велиш имаш едно дете, некој има две па ќе се поделат, а зошто братче и сестриче да растат одвоено? Никој не осудувам само се трудам да ви објаснам дека не вреди да барате оправдување за некои срања и постапки кога се е јасно како ден и без маж се живее само ако си силна и независна личност и во поглед на финансии. Има и мажи кои се разведени и не се дрзнале да се преженат само да не си го повредат детето па не умреле за п.....
     
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.369
    Нема потреба од генерализирање или алудирање на некаква неограничена самодоверба, цврстина на карактер или самоконтрола на слободните девојки кои се во врска со разведен, наспроти слабите и осамени разведени жени.

    Имало доволно коментари низ темиве за тоа колку и како слободните и неразведени девојки го прифаќаат минатото или екс сопругата/децата на партнерот.
     
    На evangelina.ina, kukla21, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Не е лошо да се потсетиме на темава дека мажите не се ѕверови што само гледаат да се спарат и да ги изедат младенчињата после тоа.

    Постојат мажи што се подготвени да се носат со туѓо дете. Зошто погодете што? Не им е туѓо,туку е на жената што ја засакале. Познавам ваков пар. Жената има ќерка,мажот супер ја прифати од сам старт. Фамилијата нешто брчеше вакви прости муабети,паѓаа во несвест како тоа можело,а луѓето уште си се заедно и баш хармонично живеат.
     
    На marama, Outlook, Bozica1980 и 4 други им се допаѓа ова.
  14. m-r

    m-r Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Za da bide situacijata do toj stepen ludnica pocnav i jas da se odnesuvam kako nego kako toj mene sto mi pravi , kaj si so koj si koi se tie na fb koj ti pisuva na viber mu zvonam dodeka e na rab . Sto te prekunav so nekoja koleska kako toj sto mi pravese go mrdnav pocna da vika sto ti e tebe aloo me pritiska vaka nisto ne pravis jas nemam nikoja samo ti si mi bitna vaka me turkas od tebe , jas ajde prodolziv so istoto sto saka taa od tebe na fb koja e taa i vcera po edna burna karranica mi vika zosto se smeni sto ti e tebe , izbegavas sve ne mi go ni davas veke sin ti sami da prosetame ne planiras nisto da se sredime pa ke mislime koj do deka e dali mozeme brak ili ne vikam ne ne sakam brak a i momentalno mi e ubavo vaka se sokiraa veli nemozam poveke vaka vikam ni jas i tolku ostana muabetov i si zaminav .kako toj sto mi pravese taka i ja
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Уште си со него??? И убаво ти е вака???(facepalm)
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. m-r

    m-r Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Da uste sme "zaedno" no ne e ubavo no ni se gleda krajot
     
  17. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Пукни го и шутни го. Само така за него. Ја мајката, тој поштениот - ти распуштеницата. Само заборава, за некоја да биди распуштеница - мора да има со кој, најчесто со маж. И тој ако нешто прави, можеби со нечија жена прави. Говедо. Арно му прајш. Нека се мачи малку
     
  18. m-r

    m-r Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Vaka se custvuvam poubavo moze zvuci neblagodarno no mnogu se namaciv so nego celo vreme me obvinuvase me tretirase kako kurva samo zatoa sto sum razvedena site go uvidoa toa i na nikoj ne mu bese jasno zosto ovoj covek vaka se ponasa bidejki celosno mu se posvetiv non stop so sinceto i so nego i sea tie okolu nas sto se site me podrzavaat i velat ako mu e si go barase , sega nema odbrana mi vika kako ne ti e sram da si peris sramot tvoj so mene velam ajde sto storiv sega kazi mi nemam nisto fb viber mesenger ne izleguvam non stop sum so sin mi kazi mi samo kjuti i bljue i jas si prodolzuvam ako e zafateno odma a so koj zborese so nekoja koleska bez razlika koj i da e ke go naduva nesto nosot dobro ti si znaes i pak si teram navistina psihicki se izgubiv i mora da oseti kako mi e a gledam deka dosta ovaa go nerviraa mu sozdava nezadovostvo , pred nekoj den mu go plesnam vo muabet deka sestramu so celoto nejzino minato ja pravi svetica domakinka mu vela lele ono onie najgolemine kurvista za pari sto odea stana domakinki ostavija deca pa eve izragaa novi i tie zamisli solat pamet pa so ostana za mene breee samo kjuti ko picka nekoja . mi pognaa vasite soveti mnoguuuu
     
  19. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Што интересни тинејџерски муабети си се начитав.
     
    На Antebellum, evangelina.ina и Evripigi им се допаѓа ова.
  20. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    и јас имав другар што одеше со разведена со дете , дури и со детето нејзино си се дружеше , за на крај она да си свати зошто е тој со неа и да ја прекини врската .
    Не знам зошто али во странство не им е галје дали има дете , дали е мажена и итн . туку ако им е добро си одат со неа и не се замараат со минатото ,а овде е спротивното .
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.