1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нашите родители се против мојата врска албанец-македонка

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од SONCE..SONCE, 1 март 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. SONCE..SONCE

    SONCE..SONCE Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    :( :( :( :( :( mn sum tazna ,ne sakam da ne razdelat sto da pravime?
     
    На svadbaa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Boyfromtown

    Boyfromtown Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    100
    А овдека има ли некоја уствари што има дечко христијанин :!: .Или ова мода стана со муслиманството ;) .Мој предлог е фати си нормален дечко зашто кога тогаш ќе си ги чувствуваш последиците у животот ;) .
     
    На Βικτωρία, Makide, SaraTrajkovska и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски

    A што му фали демек овај ненормален :)
    Мој совет секоја врска може да успее само зависи од учесиците на врската,сега дека е покомплицирана оваа врска е затоа што кај нас постојат сеуште предрасуди во поглед на тоа "наша вера" а никој не може да ти гарантира дека ако имаш врска со "нашинец" ке ти биде поубаво или обратно значи зависи од тебе и од него се разбира.
    Продолжи понатаму а за тоа дали ке ве разделат не размислувај ако вие двајца се сакате нема сила кој може да ве раздели.
     
    На katerincence му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Boyfromtown

    Boyfromtown Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    100
    А кај нема предрасуди жити се.Па кај христијаните има 80 пати помалку предрасуди отколу кај муслиманите.Да беше оваа муслиманка до сега мртва ќе беше ;) .У секоја држава има предрасуди посебно на Западот немој да се лажеш.Сакаш ли да ти дадам новини да читаш за муслиманки по Европа како поминувале кога биле у врска со христијанин.Една Турчинка била убиена пред нејзиниот дом од нејзините браќа зашто имала врска со Германец ;) .Ние христијаните сме претолерантни за такви работа.Кај нас може има некој кавга на почеток али никој не се замара да убива некого.Кај нив не е така.И ТЕМАВА ТРЕБА ДА СЕ ЗАТВОРИ ЗАШТО ПАК ЌЕ ОТВОРИ НОВИ КАВГИ.ЗНАЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧИ СО ПРЕТХОДНАТА ;) .И ПОДОБРО НЕ ПИШУВАЈТЕ ВЕЌЕ.АКО САКАТЕ ДАЈТЕ И СОВЕТ ПРЕКУ ПРИВАТНА.ПОЗДРАВ.
     
    На zokipoki.1 и CrazyGirl1 им се допаѓа ова.
  5. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    uuuu navistina interesna tema... i nema kraj... zosto? zatoa sto sekoj doaga od razlicna sredina so razlicno domasno vospituvanje, razlicni pogledi kon zivotot itn...
    Jas iskreno mnogu bi sakala da ima zivot odnosno svet, bez predrasudi, bez delbi da se saka covek spored karakterot, vnatresnosta, fizickiot izgled (samo na takov nacin da se privlekuvaat) i sekoj da si go najde svojot partner na toj nacin... no toa e kad bi bilo sta bi bilo...
    Ete na pocetokot ke priznaam deka ne sum makedonka i ne sum hristijanka... vo zivotot sum bila zaljubena vo makedonec hristijanin, no mislam deka ne mi bilo pisano da se zemam so nego, bidejki tipot si flertuvase malku poveke od dozvolenoto...
    e sega vaka, vo moeto semejstvo mislam deka ima od site nacionalnosti, a od veri samo od muslimanska i pravoslavna... site tie brakovi uspeale, znaci pocnuvajki so nekolkugodisna vrska i na kraj brak, sega veke nekoi od niv cekaat i vnuci... :D
    se soglasuvam deka vo muslimanskite zemji, ova e mnogu strogo bidejki samoto opstestvo e takvo nastroeno, no vo turcija primer ima mnooogu koi se vo braka koj se i od razlicna nacija no i vera i funkcioniraat najnormalno (duri i od poznatite licnosti ima dosta) koi toa ne go krijat... a za albanija i da ne zboruvame. Vo albanija voopsto ne e tema na diskusija verata, sekoj si veruva vo toa sto saka i sekoj si ja pocituva verata na drugiot... a normalno i nacionalnosta ne vlijae tolku, mnogu albanci bez razlika na polot stapuvaat vo brak so grci no i mnogu so italijanci... i za niv toa e mnogu normalno...
    e sega dajte da se vratime vo nasava drzava. Vo makedonija ima ima luge koi nemaat takvi predrasudi, a ima i mnogu od niv koi ne sakaat da slusnat za takvo nesto. Ne se soglasuvam so toa deka samo devojkite makedonki se zaljubuvaat vo albanci i deka makedoncite se po liberalni... duri ima i od javnite faci makedonci koi imaat zeni albanki ili turcinki, i obratno, a pred nekoe vreme slusnav i za edna makedonka politicarka mnogu patriotski nastroena koja zemala za snaa devojka romka. :D
    ova e moeto mislenje, i site ovie podatoci mozam da vi gi kazam so fakti...
    e sega bi sakala da ti se obratam na tebe sonce. Ti si dokaz broj eden a i mnogu drugi kako tebe koi dokazuvaat deka ljubovta nema granici, ljubovta ne poznava vera, nacija, bogatstvo, i taa mislam deka e vistinska... mislam deka si dovolno zrela za da razmislis za nekoi raboti. Razmisli kolku toj tebe te saka, kolku toj ke stoi pozadi tebe, kako ke te prifatat negovite (bidejki ima albanci na koi ne im smeta, no ima i od niv koi ednostavno ke im si odbivna), no najbitno e da razmislis kako bi reagirale tvoite roditeli, i dali vredi niv da gi razocaras? :roll: ako mislis deka vredi deka vie navistina se sakate premnogu, i deka vie ne mozete da funkcionirate eden bez drug, togas ok e da se zrtvuva, no sepak analizirajgi doobro mnogu dobro ovie raboti, bidejki zivotot ne e eden den dva, bidejki ke imas momenti koga do tebe ke sakas da bide samo tvojata majka koja te rodila? i togas?
    za zal ne vidov kolku godini imas, no sigurno si mlada za da odlucis za nesto po konkretno, zatoa mislam deka imas vreme za se... cim sega ti e ubavo, prodolzi si taka, a ostvai na vremeto sto ke se sluci ponatamu... ostavi ljubovta da pobedi (ako ja ima obostrano vistinska), ke vidis deka se ke si dojde na svoe mesto, a mozebi eden den i ke se smees zosto voopsto si go postavila ova prasanje... so sreka
     
    На dead.flower23, katerincence, bubica13 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од кавги Boyfromtown јас само го кажав моето мислење и мојот совет а не сакав со никого да влезам во конфликт секој има разни сваќања на работите тоа беше моето.А знам за тие работи дека постојат во светот со убиства и со каменување и што уште не,ама сепак тоа го има повеќе во заостанатите земји и на муслиманските девојки претежно а многу малку се случаите каде што девојка христијанка е осудена дека била во врска со муслиман.Луѓето на западот имаат премногу работа за да се занимаваат со тие работи,што не е случај кај нас или во недоразвиените замји.Поздрав!
     
  7. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    ke vi kazam eden primer,,,,,tatkoto na devojkata albanec,majkata srbinka,devojkata vospitana so moderni svakanja,majkata ja sovetuva; slusaj kerko,gledas kolku godini sme so tatko ti vo brak,na vremeto koga go zapoznav neznaev za kogo se mazam,go sakav i toa mi bese najvazno,koga me zema i me donese doma ,pocnav da custvuvam kolku sme bile razlicni iako se sakavme,oni so drugi svakanja,nesmeev da oblecam ova,nesmeev ona,koga se rodi brat ti go odnesoa vo gamija,a tolku sakav da go odnesam i jas vo crkava,,,,,,,,i koga ke go prasaa sto si po narornost neznaese ni on tocno sto e,,,koga on porasna se rodi i ti,,,,,,,,,brat ti ja smeni verata vo pravoslaven,tatko ti mu se zakani deka ke se otkaze od nego,kavgi,raspravii,,,,,,,koga ti porasna te sovetuvam,nikogas da ne se omazis za albanec,zatoa sto ti ne si vospitana da zivees po nivni pravila,nosis mini suknji,odis po kupaci,sakas razgoleni maici,,,,,,,,,i ti ne me poslusa ,si fati albanec decko,vrska super,se sakaat,odat po odmori,ona razgolena,doterana,sorcevi,se naj na nea,pari imaat,,,,,,se zemaaat,ana prodolzuva so nejziniot stil i op,eve gi roditelite na mazot,slusaj sine ona veke netreba taka da se oblaka,mnogu odi gola ,sramota e,ovoj ke ni se smee,onoj ova ke kaze,i tuka pocnuva mazot obleci se ,sramota ,gledas zborat,devojkava za inat po kupaci vo dvor im setase,no inatot ne pravi mnogu,raspravii i raspravii,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,BRAKOT ZAVRSI SO RAZVOD I DVE PREKRASNI DECINJA STO NEZNAAT STO SE PO NARODNOST,,KOLKU VEKOVI I DA POMINAT MUSLIMANSTVOTO SEKOGAS KE OSTANE ISTO,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ne sum za podelbi,imam i drugarki albanki no maz nikogas,,,,,,,,,,,,
     
    На LyckliG, plavi-oci, mack-ka и 3 други им се допаѓа ова.
  8. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    rosi ne znam kolku go procita mojot tekst pogore, no jas go procitav tvojot pogore... i delumno se soglasuvam i so tvojata prikaska deka ima takvi slucai... no veruvaj deka ne se site albanci takvi duri ima nekoi koi se po moderni i od makedoncite.... ne se soglasuvam deka site se protiv minici, dekoltea, odmori itn... toa e sepak do mazot (ke procitas niz forumov i devojki makedonki na koi im se zabranuva da se oblekuvaat taka)... a toa da se seta po kupaki po dvror, ete bas me interesira koj maz makedonec dozvoluva takvo nesto sekoj den (znaci tuka pred se stanuva zbor za nasite sevkupni svakanja bez razlika na nacija i vera... znaci go pocituvam toa sto go kazuvas, no samo delumno se soglasuvam.
     
  9. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    TOA E TOCNO,,,,deka svakanjata ne pripagaat na nitu edna vera,,,,,,,no sakav da kazam deka sekogas ke postoi nekoj pritisok koj ke im ja rasipuva nivnata ljubov,pa duri toa da se banalni raboti,kolku i da se ostanuva ramnodusen ,nekogas samiot pritisok ke te isfrla od koza i raspravijata ke bide so toj sto e do tebe,bez razlika dali toj zasluzil ili NE,,,,,,,zatoa treba da se razmisli ubavo ,dali bi se mozelo da nosis tovar ,koj bi go nosel cel zivot i ti i tvojte deca,koi tocno nema da znaat na koja vera pripagaat,,,,,,,,,,,,,,,,i pak ke kazam nemam predrasudi no za mene i eden edinstven GOSPOD ISUS HRISTOS,I NE BI SAKALA PRVO NEMU DA MU GO MENUVAM IMETO,,,,,
     
  10. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    не е мое да ти судам нормално дека родителите не дозволуваат таква врска.кој родител би сакал да го гледа своето дете и да го изгуби во истиот момент кога ке скршне од правиот пат .затоа треба добро да размислиш кои се последиците од твојата занесеност од оваа врска немој да очекуваш ништо убаво .моментално го губиш својот идентитет понатака ке го изгубиш и правото на глас потчинета /отфрлена од сите ако недај боже влезеш во брак ке живееш во средина пеколна за тебе а што со твоите деца ,....изгубени не ке знаат каде припагаат можно е да те осудуваат исто како што ги осудуваш ти твоите родители.затоа душо те молам размисли пред да направиш некоја глупост завртисе погледај какви македонци имаме ,те советувам излези од таа врска пред да направиш некоја глупост ,мозно е сеето тоа што ти се слчува да емомент на занесеност авантура која ке те боли цел живот .во младоста и во бракот не е се исто и се нее така розово како што ти изгледа сега тој албанец сигурно не паднал од дрво и има фамилија а нивната религија е спротивна од нашата ,сега може да ти обеча брда и долини но потоа нема да ти биде така верувајми застани цврсто на свои нозе не ја срами својата вера, родителите, фамилијата живејго животот затоа што тој е еден и единствен не дозволувај да те понесат лажни чуства кои ги нарекуваш љубов. Се надевам не те навредив со моите зборови мајка сум на 2 деца но бев и девојка на твоја возрст . А познавав девојка со проблем исто како твојот која заврш несреќко и така нејзината голема љубов стана нејзин Џелат поздрав
     
    На m.a.l.e.c.k.o.t.o, Victorya и stronggirl636 им се допаѓа ова.
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со ова. Да, изгледа нешто во последно време е мода ова. Само не знам зашто. Мислам дека темава кај и да е ќе биде заклучена. Модераториве изгледа не ја ни виделе, па и насловот не е сменет.
     
  12. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    па имаше ваква тема ја заклучија не знам зошто мора пак истото па истото
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Па интерсно е да има ваква тема да се изразат различни мислења, меѓутоа има многу историја, горчина и се вжештуваат одговорите. Некои едноставно не можат смирено да го искажат својот став.
     
  14. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    Епа ова немора да биде така ако не се фатите со некој премногу религиозен,на пример татко ми е албанец мајка ми е македонка одсекогаш сме функционирале супер,не ја има натерано ни да ја смени верата ни ништо и сите празници ги прославуваме се собираме кога треба,и јас имав право да се определам самата на која религија припаѓам,ова се некои затуцани типци според мене кои се не урбани и премногу религиозни и конзервативни што да кажам друго,од лично искуство можам да кажам дека една таква љубов може да опстане доколку се разбираат меѓусебно и се почитуваат,ете тоа али свесна сум дека не секогаш односно поретко успева,ете јас среќна сум вака со мајка ми и татко ми дури можам да кажам дека имаат подобар брак и од многу двајца христијани што им пропаѓаат браковите.поздрав :up: :)и да додадам си носам и мини суќни и што ми душа сака,али за кого како :D
     
  15. Boyfromtown

    Boyfromtown Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    100
    А која религија ја одбра и од која религија е твојот дечко :?:
     
  16. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    ја одбрав христијанската и крстена сум и дечко ми е од таа христијан и македонец, а зашто :?:
     
  17. Boyfromtown

    Boyfromtown Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    100
    Онака прашав само без врска.Поздрав до тебе :)
     
  18. Boyfromtown

    Boyfromtown Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    100
    И јас познавам девојка по татко Албанец по мајка Македонка.Онака по видување ја знам.Девојката мислам дека е муслиманка и се вика Афердита али израсна со Македонци,учеше македонско школо.Сега има подолга врска со Македонец и е вљубена многу во него ги гледам така од време на време..Не се дружи воопшто со Албанци.И мислам дека темата треба да се затвори зашто пак ќе отвори нови расправии.Така да модератори или ја заклучете или ја избришете за доброто на форумот ;) .
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Нема зашто да се заклучи ако нема препукувања. Интересна тема е.
     
  20. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    Ете јас немам ни албанско ни македонско име...хаха али ете има доста примери...и стварно мислам дека треба да се затвори темава затоа што секогаш ќе има бурни реакциии :lol: :lol: :lol:
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.