1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нашите родители се против мојата врска албанец-македонка

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од SONCE..SONCE, 1 март 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. in.love

    in.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    20
    И јас се согласувам дека има многу предрасуди, но не само кај нас туку во сите општества. Едноставно така функционира општеството има определени норми и морални вредности кои ги ограничуваат луѓето. Значи ако некој сака да направи надвор од тој колосек веднаш се смета за нешто натприродно. Значи таквите предрасуди никогаш нема да исчезнат. Јас сметам дека треба разумно да ја разгледаш ситуацијата. Ако треба и листа да направиш кои се можности кои закани, кои позитивни кои негативни последици. И сепак ние неможеме да ти го дадеме совршениот совет туку ти сама треба да го најдеш решението зашто ти ги знаеш твоите родители, можеби и неговите, неговите сваќања и твоите чувства. А дека нема да биде лесно во никој случај нема да биде зашто секогаш ке има трето лице кое ги ти полни тебе главата или на него. Ова е мое мислење позз. Морав да пишам зашто од вчера темата доста се разви.
     
  2. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Мој совет СОНЦЕ е да размислиш малку повеќе а не само ,,јас го сакам,,.Не се живее од љубов. Потребна е и слога и разбирање и чисти мисли. Ти ќе живееш со тој човек, ама тука е и неговото семејство, тука е твоето.Овие 2 религии се многу различни во убедувањето и однесувањето.Ај ти можеби не мора да менуваш вера, ама кога ќе имаш деца??? Во џамија ли ќе ги пратиш или во црква, во кое училиште ќе ги пратиш...?? Тука настануваат кавги, ти сакас едно- тој друго.Ова и уште многу работи запрашај се пред да донесеш одлука. Родителите не ти мислат лошо, тие сакаат да те изведат на вистинскиот пат. Послушај ги, инаку ќе се покаеш 100% порано или покасно. Ти велиш не сакаш да ве разделат, но ако успеат да ве разделат еден ден ќе им кажеш ФАЛА...Поздрав
     
    На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    megutoa ima razlika sto italijanite se katolici,odat vo crkva,,,,,,,a ovde se zbori za muslimanstvoto kako vera,deka e mnogu razlicno od pravoslavieto,,,,,znaci za veri
     
  4. tate

    tate Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    aj devojce simni se nazemja........................dosta letash...............ateriraj aloooooooooooo
     
  5. OpethAngel

    OpethAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Jas sum vlainka...sepak pravoslavna, a mojot decko e turcin:)))...mnogu se sakame, super ni e koga sme zaedno ama sekako deka postoi problem koga ke treba da im se spomne na nasite familii...fakt e deka se mnogu golemi tie religiozni i kulturni razliki, taka sto i jas pocnuvam dlaboko da razmisluvam za mojata perspektiva so nego...sto se odnesuva do nego nema nikakov problem zaradi faktot sto e dosta liberalen, no kako i da e eden den ke pukne tikvata i zaradi nasite familii ke morame da se razdelime...:((....sto i da bide, toj sekogas ke zazeme odreden del od moeto srce i nema nikogas da go zaboravam.
     
  6. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326


    na ova ke kazeme deka :D :
    za vreme na podelbata na rimskoto carstvo na Rim i Vizantija bilo podeleno i hristijanstvoto. Podelbata bile edninstveno od politicki pricini, imeno, papata od Rim i patrijarhot od Vizantija si frlile anatema(kletva) eden na drug kako pretstavnici na dve sprotivstaveni strani, ova e pricinata sto nie sega se delime na pravoslavni i katolici...megutoa i pokraj podelbata nie ostanvame site hristijani...site veruvame vo isus, deva marija itn...site odime vo crkva..site se krstime..site ja imame oce nas za pocetna molitva....site slavime bozik i veligden
    za razlika od gorenavedenoto muslimanstvoto e edna sosem sprotivna religija so razlicni obicai i veruvanja.
    zatoa ve molam ne mesajte babi i zabi

    Sonce...dva pati meri ednas seci...razmisli sto dobivas a sto gubis....sto i da kazeme nie ne e dovolno dobro...tvoj zivot tvoi odluki...ti ke gi snosis posledicite od tvoite odluki, ne nie...zatoa razmisli sama... i razmisli dobro!!!!
    moe mislenje(koe mozes slobodno da go ignoriras ili eventualno prifatis) e deka ljubovta sto sega ja cuvstvuvas koga ke nadojdat problemite ke ja snema...ke ostane samo dostoinstvoto i pocituvanjeto koe se nadevam nema da go izgubis...odberi ja familijata...ljubov ke najdes pak...drugi roditeli nema...(pak ke kazam ova e samo moe mislenje ti si taa koja odlucuva)
    pozdrav
     
    На Hova му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    ne e problemot vo toa dali e od druga vera ili nacionalnost, i da bese makedonec ako roditelite ne se soglasuvaat nikogas nema da bides potpolno srekna. confused ima pravo,ova sepak e nase mislene,ti si taa koja treba da odluci.pozz
     
    На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. vladan4eto

    vladan4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    http://www.youtube.com/watch?v=cRbL9e4mTuY od mene go imate samo ovoj link islusajte ja pesnata i opustete se :up: :) i se ke bide dobro! a devojceto sto ja otvori temava od mene ima celosna podrska ako covekot vrede bori se pozzz
     
  9. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    добро знам дека католиците се христијани и знам дека прославуваат исти празници на различен датум али пак немаме исти цркви и не веруваат во икони туку скулптури и да не набројувам уште други работи не ме ни интересира и ако толку лесно од православен би се направиле католик повелете мене не ми смета ама баш ич,или од христијанин муслиман тоа е право на секој поединец а има и случаеви што не ради брак туку и ради свој причини си ја смениле верата тоа пак ќе кажам избор на секој,а лошо е некој да те натера да ја смениш верата со сила.
     
  10. LAVICA81

    LAVICA81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    19
    Како прво сакам да кажам дека не би требало темата повторно да биде заклучена бидејќи верувајте дека некому му значат овие мислења и совети.Нека бидат отстранети само одредени постови за кои модераторите сметаат дека не треба да ги има.А до сите членови порачувам да бидат во границите на достојноста за да нема потреба од такво нешто.

    Се пронаоѓам во темава,но да напоменам дека сеуште не сум во врска со него.Сакав само да посочам пример дека не се сите албанци исти,како што овде се етикетираат.Човекот-Албанец,кој што јас го познавам живее во центарот на Белград,замислете во срцето на Србија..има свој локал,кафич веќе повеќе од 10 години.Во неговото окружување нема албанци.Ниту во приватниот живот,се дружи само со срби,ниту во склоп на работата,значи во локалот повторно гостите и вработените се срби.И нема никакви проблеми.Сигурно се прашувате како опстанал толку долго во таа средина,и покрај сите политички притисоци :? Се прашував и јас!Зарем тој не можел да оди на Косово,пример,и истиот живот да го живее-демек кај што му е местото,или во Албанија или не знам каде...Но,благодарение на неговата либералност по тоа прашање,неговата култура и доброто однесување во средината каде што делува оставил таков впечаток,и самиот изградил авторитет кој не му дозволува да се разликува по ништо од другите луѓе во неговата околина.Дури да ви кажам дека ни по говорот не се познава ни малку дека е албанец,туку на прв поглед ке кажеш дека е србин :) Друго...што се однесува до религијата..во Белград нема џамија,така?И тоа не му е проблем,не му е многу битно тоа.Е сега,дојдовме до срцето на темава :D Да,тој е заљубен во Македонка,во мене...И јас го сакам,и кај него има се што одсекогаш сум посакувала еден маж да има.Да напоменам дека не сме сеуште во врска,меѓутоа во интензивен контакт,да.И кога разговараме како би било,кога би почнале сериозна врска,во неговите изјави по тие прашања,мислам на разликите во верите и сето она- што би било кога би било..тој останува како што е бил одсекогаш во животот-либерален и без никакви притисоци од никого,се ке остане како што сакаме ние-вели.Нема потреба од никакви промени.Вели дека не му е битно што е неговата девојка и жена,туку дали го сака вистински и почитува онаков каков што е.Истото го мислам и јас,да не се повторувам.И сега,во ваков случај вреди ли се да пропадне,ако двајцата имаат разбирање за се,а оосудени да бидат на разделба затоа што родителите не дозволуваат.Јас со таков човек би пробала,искрена да бидам,затоа што го доживувам на друг начин..Досега не се случило тоа можеби ради далечината и обврските..Но,можеби и подобро бидејќи ми остава повеќе време и простор да ги надминам и онака малкуте предрасуди кои би се појавиле кај мене. ;)
     
    На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Boyfromtown

    Boyfromtown Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    100
    А јас ако ти кажам дека на татко ми пријател имаше швалерка Албанка од Белград.Тој работел таму и живеел 3-4 месеци со неа заедно.Девојката била од Струга ама биле преселени во Белград .Тоа било пред 6-7 години подоцна он се вратил,а она се омажила во Америка.
     
  12. LAVICA81

    LAVICA81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    19
    Добро,има секакви случаеви,не велам не.Ако сакаше да кажеш дека не сум во право дека само срби има во Белград,не..не сакав да го констатирам тоа.Сакав само да го посочам тоа што го знам од искуство.Има и таму и албанци,меѓутоа во многу помал број,и немаат таква слобода како овде,во Скопје или по другиве наши градови.На нив Косово им е болна и неилечива рана..така да,работите стојат поинаку,
     
  13. Boyfromtown

    Boyfromtown Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    100
    А сигурна си дека не те фарба :?: Вие жените паѓате на многу евтини фори у животот.И плус никогаш не си го видела у живот и си го проценила каков е мислам тоа е многу смешно да се збори ,а не да се мисли.Преку мсн,скајп секој може на секаков начин да те фарба и да ти кажува се и сешто али дали е таков во реалноста тоа е веќе друга приказна.И како баш од милион белграѓанки нашол девојка од Македонија.Па нели таму е одлично прифатен,либерален,живее долго време таму мислам тоа е многу многу сомнително.Не бидете толку наивни и неверувајте на сешто што ќе ви се каже.Мене тие приказни за тоа колку е он успешен ми се смешни.Тоа сите го викаат кога се на страна ;) .Мислам твое си е ама сепак размисли си два пати зашто после ако се покаеш целиот живот ќе се апеш за газот али нема да си го дофатиш на жалост ;)
     
    На beached му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    На оваа тема имам пишано погоре, како што видов не си дете ,имаш доволно години и можеш трезвено да размислиш без разлика што те советуваме ниесСЕКОЈ СИ ГЛЕДА ОД СВОЈ АГОЛ.Албанецот е ист каде и да е ,ги има во мојата близина Германија ,Швајцарија ,и тн... но верата останува иста .А пак не ми е јасно како го процени кога не го имаш видено .ЖЕНСКА ДЕФИНИТИВНО СИ ПАДНАЛА НА ПРАЗНИ ЗБОРОВИ.ИЗВИНИ НА МОЈАТА НЕДОВЕРБА ВО ВРСКА НА НЕВИДЕНО.
     
  15. LAVICA81

    LAVICA81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    19
    Од каде вашиот заклучок дека не сум го видела?Го познавам лично!
     
  16. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Оф топик :?
    По што заклучи дека преку нет комуницираат?! :geek: ;)

    Сонце ти предлагам да им направиш некој тест-муабет на твоите, барем на мајка ти ко од страна за некоја познајничка демек и се дешава твојата ситуација и да видиш што ќе ти каже или ако си блиска дирекно прашај ја како би се осеќала ако знае дека ти си вљубена во албанец! :worried:ilent:
     
  17. hristijanka

    hristijanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    Јас читајки ја претходната тема мама ме виде и цита вика што е ова зошто те инетесира и јас :| вика нешто да не има поврзано со тебе викам неееееее.....Арно велиш може така ама не со другарка да не и забранат да се дружи со тоа девојче незнае како ке реагира мајкаи аххххххх кога ке се реши веке ова :? :?
     
  18. just-girl

    just-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    темата е навистина интересна, секоја љубов е можна но зависи кој колку е подготвен да даде од себе и да пружи разбирање за партнерот. Кога се работи за мешана врска не треба да има притисок за менување на било што кај партнерот/ката, ако го/ја сакаш сакај го/ја таков/ва каков/ва што е. Треба дпбрп да се размисли пред да се донесе било каква одлука
     
  19. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Еве пример: јас кога сакав да дознаам дали би прифатила мајка ми врска со некој од друга вера, прво почнав да и правам муабет за тоа која разлика е како е тука а како на запад, па колку сме “позаостанати“, како не се прифаќаат мешаните бракови.. и стасавме и на таа тема. Ми кажа дека не би и било сеедно, но нема да се откаже од мене. ;)
     
  20. HappyFace

    HappyFace Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    0
    wow.....Се изморив читајќи,но темава е навистина многу добра и мене лично многу ми помогна зошто исто и јас го имам сличниот проблем.Сите велиме дека љубота нема граници,но како што вели мојот дечко кој што е муслиман(не е албанец) секогаш фамилијата е на прво место.Па така јас решив во случај оваа моја моментална љубаов ако прерасне во уште поголема,значи стигне до проблемот свадба и сите тие ствари,јас го сакам ок ке сменам вера,он ме сака,па нека смени и он вера и бидеме на некоја средина,будисти на пример.
    Па така мила моја заљубена,ете ти предлог од мене,со среќа..... :up:
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.