1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нашите родители се против мојата врска албанец-македонка

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од SONCE..SONCE, 1 март 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. DarlingBaby

    DarlingBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Стварно многу осетлива тема.Колку ние и да викаме дека најважна е љубовта,да се сакате и ред такви работи,се лажеме..Се е тоа убаво,ама да успее една врска,брак или било каква заедница покрај љубовта потребни се ред други работи.Размисли прво дали си спремна да се откажеш можеби од семејството,од верата.Не е тоа лесна работа.Ако си остане секој своја вера,а па деца кога ќе имате (ако влезете у брак зборувам) замислете колку ќе бидат збунети..Стварно работава е деликатна,но како шо вика другарка ми ОЧИТЕ НЕМААТ ВЕРА .. Позз до оснивачот и и препорачувам добро да размисли за работите кои може да ги жртвува за личност која не се знае дали ќе остане таква ПРЕКРАСНА и до крајот на животот..А родители се едни,тие се секогаш тука..
     
  2. maj4ee

    maj4ee Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Мислам дека и врските христијанка-муслиман не функционираат како шо треба а не па брак...мојата најдобра другарка има дечко турчин...не знаете со какви проблеми се соочува...на почетокот се беше во ред,се понашаше најубаво...откако виде дека оваа се заљуби тој тотално се смени:и забранува да излегува со другарки,другари,не смее да оди нигде без да го праша,без негова дозвола...го смени бројот затоа шо тој така и рече,беше русокоса-се фарбаше црна поради него,нема веке msn,skype a за Fb да не зборувам...не комуницира со никој...неколку пати ја има удрено...а нејзе и е тешко да му раскине затоа шо го сака...а знае дека таа врска нема иднина,кога-тогаш мора да се разделат,пошто тој е најголем верник шо сум го видела...цело време и зборува за муслиманството,за неговиот господ и некни ја прашал кога ке стане турчинка,дури и име и измислил...мислам КАТАСТРОФА...затоа девојко-може тебе такво нешто не ти се случило ама биди подготвена...се зависи од тоа како тој е воспитан...како и да-СО СРЕЌА...и се надевам дека другарка ми наскоро ке биде срекна-без него...
     
  3. molivce

    molivce Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ovaa tema e super samo treba da se priznaee deka sme zaostanati za nekoi zanas bolni temi dodeka vo svetot taa rabota e sosema normalna pa vo glavno moite roditeli li ke spijat vo krevet so zenami,devojkami pa neli e taka pa bez seks nema zivot seks so dvojni custva znam deka ne e se vo seksot ama vo glavno e taka neli???????
     
  4. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Јас сум мажена за католик и знаеш што е разликата, црквите се различни и иконите ама мене никој не ми рече да сменам вера кога се венчав во црква. Пред црквата сме иста вера!!! Јас дури и крштевав дете во католичка црква, никаков проблем кога си христијанин. Ние си ги славиме сите празници и по два пати, поентата им е иста. Јас сум таа што сум, никогаш не би сменила вера ни за љубов ни под притисок, ако си спремна да се откажеш од верата и од начинот на кој си ги поминувала празниците повели, ама замисли само вашите деца никогаш нема да слават Божиќ ни Велигден...нема елка нема вапцање јајца :(
     
    На Makide му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Sonce gledaj,te razbiram od edna strana,ako si navistina vljubena razbiram deka mozebi nemozes protiv cuvstvata.No od druga strana gi razbiram i tvoite roditeli :worried: i vo ovoj slucaj gi opravduvam.Licno jas sum PROTIV vrska na makedonka i albanec.Zosto?Da,tocno e deka niz celiot svet ima milion parovi koi se od razlicna vera.No kaj nas vo Makedonija e sosema druga rabota...Dali gledas sto se slucuva?Nie sme vo postojan konflikt so albancite...Vo mojot grad,posebno vo moeto maalo nemas pojma kolku gi ima,i da ti kazam pravo navistina e tesko da se zivee so niv.Strav mi e navecer da si dojdam doma,ajde koga imam pari so taksi doadjam,koga nemam mora majka mi da me ceka(mozebi zvuci smesno no taka e)!Prosto strav mi e vo sopstvenoto maalo sama da setam poradi niv...E sega mora da kazam deka i kaj niv fala bogu ima dobri ludje.Ne se site isti... Imam i dobri komsii,imam kolegi na fakultet albanci i ok sum so niv,eve i tuka na forumov ima albanki i komunikacijata ni e vo red,no koga vo celost ke gi poglednes rabotite ke vidis deka nie imame problem so niv kako sto pisav pogore.I zarem ti ne mislis deka na tvoite roditeli im e krivo?Nie problemi so niv-a cerka im vrska so albanec?Mislam deka mozes da si najdes i decko makedonec...toa e mojot sovet,a od tuka natamu ti si znaes.Pozz :)
     
  6. MoonBow

    MoonBow Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Vo Makedonija ne stanuva zbor za religija tolku kolku sto stanuva zbor za nacionalizacija.Primer svedok sum na vrska koja zavrsi so brak megu Makedonka i Kinez,toj e budist,taa hristijanka.Nikoj ne se ispreci na nivnata ljubov i zelba da bidat zaedno.Se bese prifateno kako nesto najnormalno,a sigurno deka mnogu pomalku sme zapoznaeni so budistickata otkolku so muslimanskata religija.
    moe mislenje e deka treba da gi sledime sopstvenite zelbi i sakanja,ne samo na ljubovno pole tuku i opsto vo zivotot.Zivotot e samo tvoj i nikoj ne moze da ti kaze kako da se odnesuvas,sto da napravis i so kogo da go pomines ostatokot od tvojot zivot.Se vo zivotot e rizik,bilo koga stanuva zbor za rabota,ljubov i sl.Treba da sme svesni deka sekoja odluka koja ja donesuvame moze da bide i vistinskata i pogresna,a vo slucajot nikoj ne garantira deka ako stapime vo brak ili vrska so covek so kogo sme ista vera deka se ke bide sjajno i sovrseno.Moj sovet:bori se za toa sto go sakas i sto mislis deka e vistinsko za tebe,samo ako MISLIS deka vredi,bidejki sigurna nikogas nema da mozes da bides,no kako sto prethodno rekov,se e rizik vo zivotot
    pozzz
     
  7. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Значи влезе во врска со него?Хмм..мислев дека нема да решиш така, ама твое е..Се надевам нема да се разочараш.Секое добро
     
  8. komiti

    komiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    0
    iskreno ja da sum kako tvoite roditeli bi te zatvorila da ne mozaes da izlezes nigde kako e mozeno da bides so siptar of lelel toolku nasi momci ima niz gradov a ti so smrdliv covek a neznam kako ne ti e sram da baras pomos za vakvo nesto devojce osvesti se dodeka ne ti docna znaes li sto znaci da si vo vrska so druga vera kako e mozno danne si ja pocituvas svojata vera ?
     
  9. maleckata.22

    maleckata.22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    17
    се согласувам...знаеме сега дека ти е тешко и дека го сакаш но мораш да се запрашаш даки ке остане врската таква каква што е и дали е тој вреден да се откажеш од све во животот...искрено не би сакала да сум на твое место но навистина има наши прекрасни момци...ќе ти биде тешко првите месеци може и година додека го заборавиш...но родителите не можеме да ги бираме...тие се,едни се и секако ти мислат најдобро...Среќно!
     
  10. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Не сум ги читала предходните постови но мое мислење е дека ти треба да избереш она што те прави среќна она што ти го сакаш а не твоите родители да раскинеш со момчето само поради твоите родители и подоцна да се каеш за тоа што си го направила само затоа што твоите родители тоа ги прави среќни ти самата мора да им објасниш на твоите родители дека веке не си малечка пша тие да одлучуваат за сите твои постапки јас мислам дека ти треба да имаш свое јас да одлучуваш за твојот живот и да им докажете на вашите родители доколку вашата врска е силна дека можете заедно да издржете до крај Среќно па пишии ;) :*
     
  11. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Ги прочитав скоро сите постови..И само можам да кажам дека нашата црква не дозволува мешање муслиманска и христијанскаа вера..се смета за грев..
     
  12. stronggirl636

    stronggirl636 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    5
    девојкии мојот дечко е исто од друга вера(циганин) одиме веќе 1 година но тој воопшто не наликува на циганин ..незнам што да правам многу се сакаме но моите се против !кога дознаа ме малтретираа дури завршив и на нервно мнооогу се сакаме!!! сакаме и да се земеме но моите нема никогаш да дозволат
    што да правам ми треба помош!!!!
     
  13. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Стронггирл велиш дека дечко ти не наликува на циганин, со сета должна почит кон секој со друга религија и се ама не е проблемот во физичкиот изглед бре девојче.Видов дека си 19 години, не си мала за да знаеш дека мегу вас има многу други разлики во смисла на традиција, вера, обичаи и сл. Дали си ти спремна да имас 6 7 деца па и повеќе.Дали си спремна да живееш во средина како што се циганските маала? Дали си спремна да не славиш Божиќ, Велигден? Твоите деца да одат во џамија место црква? Да не одиш на погреб на сопствената мајка, баба, тетка (жените не одат), да ја ожениш керка ти на 16 години (повеке од ова е стара мома) и уште многууууууууууу многуууууууууууу поголеми и помали нешта? Не знам до кој степен е твојот дечко и не сакам да понижувам,но сепак ретко кој од нив е изградена личност.
    Одлуката е твоја, нема право никој да одлучува за тебе, но немој да бидеш залслепена, зошто верувам ќе дојде ден кога ќе се свестиш кај се наогаш, само се надевам дека нема да е предоцна за тебе. Среќно
     
    На alison и Lacrimosa им се допаѓа ова.
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.193
    Допаѓања:
    10.813
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека муабетов не е за проблемот различна религија, туку конкретно христијанство и муслиманство. Како што прочитав погоре, на девојкиве проблеми не им правеле кога се земале за католици, будисти и не знам какви се не други, а албанец ако погледеш, во рок од 2 дена ќе се откажат од тебе во весник... Па и јас некои фрки си имав во врската затоа што дечкото си ја почитува религијата без разлика што не е некој тежок верник, а јас во секоја можна ситуација зборев против црквата, кажував како во ништо не верувам и се декларирам како атеист. И ете ти проблем... И јас си се радував на Божик и Велигден, и моите деца сакам тоа да го доживеат, ама не како религиозна обврска, туку само како едно искуство во животот. Јас пак фарбам јајца со мајка ми и идам пред црква со друштвото (каде сите таму и јас :D ), само затоа што не верувам не значи дека ке изгорам ако го направам тоа. Го правам затоа што е традиција, а не затоа што е тоа мојата религија. Како давате такви цврсти ставови за религија, кога повеќето во оваа држава ја почитуваат религијата само на неколку празника во годината и ништо повеќе? Што е толку битна таа религија? Еве јас сум без религија... тоа треба да значи дека никој не треба за жена да ме земе? Или ако дечкото сака да си се прекрсти во црква треба да го оставам?
    Јас верувам дека љубов може да победи се, ама девојките денес имаат огромна потреба од афирмација од останатите и тука е најголемиот проблем. Ако мама и тато не го сакаат, нема ни јас. И да сте од иста религија, тој може да е пак идиот човек и да се оставите на крај. Ако требало така да биде, ќе биде без разлика во кој религиозен објект одите и кој празник го славите...
     
    На Angelllla и Dgirlll им се допаѓа ова.
  15. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Да си бидам искрена јас сум била со албанец и да ви кажам мене не ми е проблемот во религијата. Зашто јас се декларирам како атеист и тоа не ми е важно. Работата е во нивниот карактер, тоа е лошото. Секоја чест на исклучоци. И да напоменам, воопшто не заврши добро. Ама за другпат си знам - уште еднаш ваква врска, не! Ако воопшто може да се нарече врска, зашто и онака не одевме.. Сеедно, не би направила вакво нешто уште еднаш. Ќе повторам не ми е до религијата, туку тие луѓе прават такви проблеми и се толку.. знаете веќе, да не напоменувам. Сега ретко кој албанец да не ме нервира. Скоро сите кога ќе ги видам коса ми се крева на глава и се чудам како сум можела да направам такво нешто. Ама тоа е.. Откако ќе направиш нешто, нема каење. ;)
     
  16. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Сите сме гости на овој свет.Никој не е кадарен да осудува, да негира нечија религија. Да го карактеризира човек дека е лош затоа што верува во Алах,Буда ,Господ....

    Сепак ако бидеме реални,ние живееме во една конзервативна средина сеуште, во која постојат разлики во начинот на живот во однос на религијата. И не е проблемот што ќе рече комшиката оти јас имам дечко албанец,ром,турчин...ами проблемот е колку ќе се смени теркот на моето живеење поради таа врска.

    Еднаш спомнав и еве пак ќе речам,муслиманите се многу поголеми фанатици за верата отколку христијаните и сигурно дека христијанка нема да го живее животот на кој се навикнала во муслиманска куќа, па колку и да била модерна фамилијата. Значи факт!...Поготово ако живее со свекор и свекрва,односно во куќата да има луѓе од постара генерација.

    Едноставно нивните принципи се косат со повеќето од нашите и колку да се убедуваме дека не е така, дека љубовта ќе победи се, едноставно не можеш да замижиш покрај некои непобитни факти.

    Сите што мислат дека ќе успеат, дај боже да им биде се најубаво, ама не секогаш се става срцето на прво место, има нешто што се вика и разум.
     
    На Phyramide и budala.sum-pa.sto им се допаѓа ова.
  17. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    е сега вака
    на факс имав професор албанец имаше врска со македонка им беше супер
    а имам двјца вујковци женети се за Албанки-католикињи ама ја прифатија нашата вера и двете, и имаат барем јас како што знам нормален брак, и двете семејства имаат дечиња само што едната вујна знае Македонски, другата не сака да зборува

    љубовта е најважна ок, да во врска и брак ама во врска еден човек а после венчање е друг човек до душа зависи и до типчето може после брак да ти стави марама и фереџе ама можеби и нема

    размисли што ке правиш сонце, оти после нема да можеш да се вратиш назад
     
  18. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Јас лично немам ништо против различна националност, но различна вера, култура, традиција-НИКАКО! Нормално е дека твоите и неговите родители ќе бидат против, колку и да се модерни, повеќе од половина роднини и пријатели цел живот ќе ги гледаат настрана. Каде ќе правите венчавка-во црква или по нивни обичаи? И утре-другиден ако имаш син, сунет ли ќе му правиш? Или ќе го крстиш во црква?
    - И некој имаше напишано дека нејзин другар македонец имал најдобар другар албанец-другарството е друго. Нема да имаш деца со другарот. Со него споделуваш тајни, проблеми, совети, а не го делиш животот.
     
  19. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Секогаш прво помислуваме љубовта е посилна од се‘,ама овие врски ретко кога успеваат!
    А верувај ако цело семејство се одрече од тебе поради него,не верувам дека ќе си простиш себеси понатаму во иднината во која твоите нема да се до тебе на сите значајни датуми и случувања!Никој не мозе без семејството,не би сакала да бидеш пред овој избор,ама ако не го прифатат ќе мора да се соочиш со ова.
    И нема врска како тој изгледа или ред др.работи поврзани со него,никој не ти бара оправдување на форумов.Ти треба да си ја оправдаш својата совест пред себеси за изборот кој треба да го направиш.Од тебе зависи твојата среќа и онаа на твоето семејство.
     
  20. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    христијанка со муслиман ми е неспоива комбинација
    со некој што до вчера така речено пукал над мојата и над главите на моите јас да се плескам нема шанси...
    друга националност да, друга вера НИКАКО
     
    На Victorya му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.