1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нередовна менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од rakceeeee, 3 мај 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Па се е можно, ако бидеш една од ретките прерано да те фати климаксот.Затоа е најдобро да си одиш на лекар.
     
  2. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам нешто...мене досега чат пат знаеше да ми доцни менструацијата по неколку дена максимум 4 ама сега не знам шо се деси...добивав на 26 последниве месеци ама месец фебруари не добив и уште немам..прочитав дека ова во некои случаеви било нормално па сакам да прашам некој нешто да ми пообјасни... :?:
     
  3. moniii.s

    moniii.s Нов член

    Се зачлени на:
    18 април 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    здраво
    имам 16 год. а ми касни 1 месец прв пат добив на 12 год мислам ..нормално е да касни волку? :/
     
  4. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Па и не е баш нормално цел месец да ти доцни, тоа веќе не е доцнење туку прескокнување на менструација. И плус ако си добила на 12 години, досега требало веќе да ти биде стабилизирана по правило. Но не се секирај ни премногу, нема на кој не му се нарушуваат хормоните, поготово што ти си сеуште во пубертет, можат од време на време и вакви лапсуси да им се простат на хормоните. :D Сепак ти збори си со мајка ти за вакви работи, таа најдобро ќе ти каже.
     
  5. dally

    dally Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zdravo sakam da prasam edno prasanje sekogas sam imala redovna menstruacija mozebi po dva tri dena nekogas da mi docni ama sega ovoj mesec mi docni 10dena do denes i ne znam so da pravam so deckomi napravivme 12testovi za bremenost ama site izlegoa negativni a deneska i vcera imav bolki po polovinata golemi i vo stomakot kako da me presekuva neso od vreme na vreme ve molam odgovorete mi ne znam sto se slucuva so mene..:(
     
  6. dally

    dally Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
     
  7. little.girl.16

    little.girl.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Имам 13 ипол години. Во текот на оваа година ослабев околу 12 кг па мислам дека е од тоа.Оваа година имам добиено само 2 пати.Добив на 24 февруари потоа на 24 март.Првпат добив на 11 години.На почетокот ми траеше подолго и имав повеќе болки потоа се помалку ме болеше и почнав и да не осеќам дека имам. Ми поминуваше за 3-4 денови. Бев на доктор кога ми доцнеше 2-3 месеци и ми рекоа дека е нормално првите години да доцни 2-3 месеци. Ноо етее, уште немам добиено. Ве молам помогнете некако :(
     
  8. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    незнам дали е за овде прашањето , но нова сум не сум мн упатена..
    вакаа од нова година го сменив начинот на исхрана а лебот сосема го исфрлив од јадењто ии од февруари немам добиено , одев на лекар се во ред ии ми рече докторот ќе мора да почекаме да добиеш по природен пат за да провериме хормони ии јас пак не добив ии ми даде апчиња за да добијам ,после отидов на одмор таму си јадев се најнормално ии после тоа добив природно ,ноо сега пак ништо ...исто си продолжува ?
    фала однапред !
     
  9. little.girl.16

    little.girl.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Ako e prasanjeto za mene, da uste e isto. Bev na ginikolog mi kaza deka e od naglo ubenje na kilaza. Kaza deka treba najmalku 47 kg da stanam.Isto i se sluci i na moja bratucetka, malku pokaci na kilaza, no uste nema.
     
  10. cinderella93

    cinderella93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    49
    здраво феминки и јас спаѓам во оваа група за жал :( имам 21 год а менструацијата никако да стане редовна :( еве веќе 3 месеци немам добиено, последно имав во август, а во септември само кафеав исцедок на два-три дена и мислев додека тоа е така додека пробие, но потоа ништо немаше. еве сега скоро две недели ме боли половината и чувствувам некоја подуеност во стомакот. сексуално не сум активна последниов период, меѓутоа имав заштитен сексуален однос пред месец дена, што не верувам дека имам некоја причина за паника од брменост, а на гинеколог сум била последно пред 9 месеци и ми кажа дека не е проблем ке ми се стабилизира, но никако да биде на подобро, дури и имав сменето неколку гнеколози и сите го велат истото....дали некој го искусил ова кафеавиот искедок? мене прв пат ми се случи тоа и ми беше многу чудно.... и дал некој има било каков совет ?
     
  11. PeGi-pegi

    PeGi-pegi Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ..Менструацијата ми касни скоро месец, тест за бременост направив беше негативен, имам болки во долниот дел на стомакот повеке од десната страна.Чувствувам и подуеност во стомакот. Што може да биде?
     
  12. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.323
    Допаѓања:
    3.177
    Пол:
    Женски
    Здраво и јас сум моментално во иста состојба како Pegi-pegi ме интересира во што е проблемот ми касни скоро месец,исто така имам 23 години и дури последнава година почнав да добивам редовно секој месец и таман помислив дека е све во ред и еве овој месец ми касни,ме интересира што е причината што е така?за бремена не сум сигурно.
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па може да е од стрес, нервози, временски услов...би требало ова да го знаеш.
     
  14. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Вака имам редовна менс. Ама ови 3-4 дена од кога ми заврши(пред 1нед поточн,меѓутоа ова ми е овие 3-4 дена) имам по некоја капка крв на гаќичките.Кафеава боја,темно кафеава.И само капка денот е ништо повеќе.Кога ќе го видам тоа ставам секојденвна и ништо чиста си се влошката.Ова прв пат ми се случува,па решив да прашам овде.Мајка ми ја прашав и ми рече дека поможеби не ми е стабилизирана.Ама мене веќе година и пол редовна ми е.:worried::worried: Некој да не знае нештп за ова8-|:mm:
     
  15. EleonoraLovato

    EleonoraLovato Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    676
    имам нередовна менструација, немам добиено неколку месеци и многу пати ми е така, но сега имам некоја кафена течност, пред некоја недела исто така ми се појави, што може да биде?
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Нема шала со ова. Право на гинеколов. Ништо од.ова не е нормално. Незнам како можеш да чекаш со мес:8.
     
  17. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.181
    Пол:
    Женски
    Затоа има многу причини меѓу кои се инфекции, бактерии, употреба на антибиотици. Најдобро е да си отидеш на гинеколог
     
  18. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    devojki mojava menstruacija otsekogas bese neredovna, ama vo posledno e uzas!!! poslednata mi bese na 30-ti oktomvri, pa zosto ne dobivav ginekologot mi dade primolut nor. pred 4-dena gi dopiv, seuste nisto...denes bev na ginekolog mi vika ocigledno kaj tebe nema ovulacija,jajnicite se na granica na policisticni, mora da ti dadam piluli za kontracepcija, ama za nekoj mesec sega poso primam edna druga terapija ne mozelo da gi primam ovie za kontracepcija. se plasam vo tekot na ovie meseci da ne se iskomplicira situacijava uste poveke? nema li nesto drugo za reguliranje na ciklus i ovulacija osven tableti za kontracepcija? mora da ima i drug izbor
     
  19. Katry

    Katry Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки !
    Менструацијата од секогаш ми е била нередовна.На гинеколог се имам консултирано и ми има кажено дека имам фоликули (цисти кои пукат попросто да се изразам) и дека од тоа ми доцни менструацијата.Но ете сега веќе не сум добила 2 месеци т.е во ноември имав циклус,но во декември еве сега и јануари уште немам.Пред 2 месеци имав сексуален однос со дечко ми,па помисливме да не сум бремена.. Па растресени :lol: отидовме во аптека и зедовме тест.Утрото го направив но беше негативен
    Не знам што да мислам,па ве молам ваш совет да ми дадете. Поздравв :l: :*
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па може е од цистите.
     
    На Katry му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.