1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нередовна менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од rakceeeee, 3 мај 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    не разбирам точно....ако имаш ситни цисти кои не пукаат тоа значи дека имаш полицистични јајници, а и сиве симптоми кои ги кажуваш укажуваат на тоа...мали цисти, доцнење на менструација со месеци....90 % се ПЦО. тоа не се цисти во смисла на онакви големи цисти, тоа се мали „топчиња“на јајници кои не пукаат на време и се формираат на јајниците како гроздови, јајниците се задебелуваат итн. и јас ги имам. оди на гинеколог и направи си испитувања...што побрзо те советувам. позз
     
    На Katry му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Од ова си патам 2-3 години :devil: значи ќе пукнам, немав менструација од јули , пред 2 дена бев на гинеколог ме прегледа , ми рече дека имам циста 3-4 мм, ми даде да ги проверам хормоните, сите беа во ред со исклучок на тиреоидните хормони , за кои пијам терапија еутирокс од 75 мг 3 години , е сега зборот ми е дотичниот не сакаше да ми даде никаков лек за да ми дојди , само напиша аменореа како дијагноза и толку , а мора да ми дојди ќе пукнам , се нервирам , имам жештини во цело тело, си зедов на своја рака Примолут нор :( па да видам дали ќе ми дојди , иако тоа е само привремено решение :( девојки дали некоја имала ваков проблем, и притоа да остане бремена ? многу се плашам за понатаму како ќе ми влијае.
     
  3. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    A da prasham dali imate vovedeno nekoi promeni pri ishrana,bidejki jas go imam istioit problem pa doma mi velat mozebi zosto ne jadam leb..a na doktor bev i se vo red ...pa neznam sto da pravam pozdrav
     
  4. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    тоа што не јадеш леб е подобро..и онака се советува да се исфрли белото брашно за вакви работи, како и благото се разбира...еххх...ама кој да се откаже од благо :( е сега само не те разбрав...имаш пцо или немаш..дека велиш го имаш истиот проблема а на доктор ти рекле дека се е во ред?
     
  5. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Ne ne ,kaj mene e problem shto oddednas prestanav da dobivam aa site hormoni ispitav vo red e se ..ii sega sum na femisan a i so toa da probam pa kje vidime..izvini ne sum se izjasnila pogore
     
  6. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Лебот нема врска , донекаде се знае дека е подобро да се храниме здраво , со многу овошје и зеленчук , и да се конзумира црн леб... ама се е индивидуално , ете повеќето јадат бел леб па им доаѓа редовно менструација , земај си ја редовно терапијата што ти препишале и во склоп на тоа можеш да пиеш и ајдучка трева , порано ми доаѓаше од тоа само што има многу грозен вкус и не секој може да ја пие, поздрав.
     
    На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    се сложувам за ајдучката трева, а фемисан а не знам баш....на форумиве читав дека девојките се незадоволни, ама пробај можеби ќе ти делува. и јас исто како тебе престанав да добивам по месец-два. испитав хормони беа во ред. потоа уште два пати испитав само пролактин исто беше во ред. причината за недобивање се полицистични јајници затоа те прашав дали ги имаш. а што ти вели докторот? хормоните се во ред, полицистични јајници ако немаш, тогаш што е работата? извини вака шо напнувам:D ама изгубив златна година лечење од гинеколози шо не застанаа да ја испитаат причината за мојата нередовна менструација па пренесувам искуства.позз
     
  8. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    јас имам таков проблем само што кај мене и тироидните хормони се во ред. не добивам заради пцо.што гинеколози се овие нашиве бе??? како и да е добро што си зела примолут нор мене докторот ми рече кога ќе ми закасно повеќе од два месеци да ги земам додека не се префрлам на терапија за регулирање на циклус. за останување бремена мислењата се поделени. едни велат потешко а имало и случаи што останале бремени и покрај тоа. цистата најверојатно ќе исчезне откако ќе добиеш.ама мора да го испиташ проблемот зошто не ти иде....мора сами да бараме лек оти докториве слабо заинтересирани како што гледам (facepalm)
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Balzzak

    Balzzak Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Nesto mnogu me kopka vo posledno vreme ja sum masko na forumov ali I ja si imam problemi pa ako ima nekoj da mi pomogne utesi ili sl ke mu bidam blagodaren......so devojkami sme zaedno 2meseci ima 16god I dvajcata imavme prvpat seks predhodniot mesec bez zastita I toa povekje pati ...koga dojde vreme da dobie ne dobi tek posle 15dena tie dena bevme mnogu napnati zatoa sto jas nonstop pazev I se ....pomina pa ona dobi....vtoriot mesec pak istoto tempo povekje patI bez zastita pazev sekoj pat iako bikaat moze iako ne pazis da se zabremeni ...nmw , ali mi bese eve I pomonaa tie denovi koga treba da dobie I se kako predhodniot mesec I uste nema dobieno....nejke da ide na ginekolog pa zatoa sakam pomos....nejkam da mislam na najlosooto ima samo 16god taka da help
     
  10. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски

    И јас имав многу нередовна менстурација така природно. Немав ни цисти ништо едноставнно ми идеше кога сакаше. Додека не бев сексуално активна океј беше, си каснеше по 2 недели некогаш повеќе ама не се загрижував многу. Ама откако станав сексуално активна беше пекол! Нон стоп чекај да дојде маки нерви денес ќе дојди утре ќе дојдииии.. И после консултација со доктор почнав да сум на таблети за контрацепција кои ем штитат од бременост, ем менструацијата си е ептен редовна.
    На почетокот се плашев да не има некакви последици, ама после добро се распрашав и едуцирав за ваквата контрацепција и засега е се во ред. Секако ако мислиш дека би ти одговарало вакво решение консултирај се со гинеколог. Тие и онака даваат контрацептивни таблети за нередовна менструација. Една моја другарка пиеше уште на 15 години заради ова имаше мака многу со нередовната менструација, ден денес не е сексуално активна. Сакам да кажам тоа даваат гинеколозите за нормализирање на циклусот и да не си сексуално активна. Поздрав :D
     
    На Katry му/ѝ се допаѓа ова.
  11. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски

    Па мислам дека си доволно голем да знаеш дека не треба да имаш сексуални односи без заштита. Не си толку искусен, а и да си сеуште има шанси за бременост. Не си играјте играчки имате по 16 години животот е пред вас не би вредело да си го расипете. Затоа постојат различни видови на контрацепција едуцирајте се малце. На прво место се кондомите, ќе си купувате ќе си имате така сексуални односи... Ако веќе толку не сакате да користите таков вид на контрацепција нека се образова девојка ти во врска за орална контрацепција кај гинеколог... Умот во главата пред да се направи нешто за кое што ќе се каете цел живот! А сега купете еден тест за бременост од аптека и видете како ќе испадне работата. Поздрав
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Balzzak

    Balzzak Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    A sto dokolku e bremena ona mi kaza nejke da abortira ....a nejke ni nejzinite da doznaat dokolku postoi moznost za takvo nesto .....dali postoi nekakov vid tableti apcinja bilo sto vo slucaj da zabremeni da go isfrlii so toa I se ??
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев на гинеколог прв пат го прашував докторот околу тие работи. Тој ми рече дека постојат апчиња што би го исфрлиле плодот ама ако е фатено на почетокот односно нешто помалку од првиот месец и тие апчиња имаат ефект. Е сега ако е касно тогаш неопходен е абортус на клиника.
    Работата е што апчињата ги дава докторот и не се купуваат во аптека мислам.

    Едит: Вие сте малолетни, без дозвола од родител поготово од мајката на девојчето ништо не правите. Добро дете прв пат сте искусиле и пак повторно истата грешка.

    ( не прочитав дека се малолетни )
     
  14. Balzzak

    Balzzak Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Jas im18godino.ni ...ali neznam so kondom ne mozev seks da imam voopsto ne mi dostignuva erekcija ...zatoa prodolzivme bez kondom I sekogas na vreme go vadev I pazevme nikogas ne mi se desilo da svrsam vo nea ....
     
  15. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски

    Е па ете ти објасна Буба дека има апчиња доколку е бремена ама МОРА со дозвола од родител таквите работи бидејќи девојката е малолетна. И во иднина ете ти кажав, доколку не можеш ерекција да постигнеш со кондом можеби си ја згрешил големината пробај повеќе различни, а ако веќе толку не ти одговара тогаш има орална контрацепција- апчиња кои девојка ти ќе ги пие и да немате повеќе вакви инциденти.
    Големи сте прочитајте, едуцирајте се :D

    ПС: Земете тест за бременост од аптека, колку побрзо знаете толку подобро ќе биде да се најде решение!
     
  16. marija ilieva

    marija ilieva Нов член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zdr sakam nesto da prsam lani imav abortus pa opercija septum hiteroskopija opercijata bese uspesna probuvame so bebe 2 godini nisto imam neredovna menstruacija sega tie 4 meseca menstrucijata mi kasne od 10 do 15 dena zagrizena
     
  17. marija ilieva

    marija ilieva Нов член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
  18. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Како ќе ти помогнеме ние, штом си имала абортус и хирушки интервенции , најдобро ти е да се советуваш со стручно лице ,односно гинеколог, ако ти каже дека е се во ред , не очајувај ќе биде и тоа , ќе станеш мајка , само опушти се и труди се во врска со тоа , немој да си под стрес , тоа може да ти влијае лошо , поздрав и секое добро .
     
  19. ubafka

    ubafka Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Кје ми казете ли зошто векје три месњци ми касни прф пат добиф префд три месеци и од тпгаш не ама имам само бело перенје ве молам за помош иначе имам 13 години.
     
  20. marija ilieva

    marija ilieva Нов член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    aha ok
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.