1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нередовна менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од rakceeeee, 3 мај 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. marinela111

    marinela111 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdr imam edno prasanje i vo molam ako nekoj bil vo slicna situacija da mi pisi posledinite 3 4 meseci imam neredovna menstruacija no ovoj mesec voopsto ne mi dojde deneska pravev test za bremenost i pokaza negativen dali e mozebi se uste rano za da pokaze testot isto da kazam lani letoto vo juli imav spontan i se do pred 3 4 meseci mi bese redovna na 21 den mi doagase ve molam pisete mi
     
  2. Mare.bm

    Mare.bm Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Dali mozebi imas policisticni jajnici, pa zatoa da te i neredovna? A za testot ne e rano, ako si bremena ke pokazalo, zatoa sto posle docnenje 4-5 dena treba da pokaze.
     
  3. marinela111

    marinela111 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    ne nemam pred eden mesec bev na ginekolog i mi kaza deka imam vodena cista na desniot jajnik no toa ne bilo strasno nitu pak nekoja precka za da ne zabremenam mi recoa deka so slednata menstruacija taa cista ke puknela
     
  4. Mare.bm

    Mare.bm Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Ne znam so bi bilo pricinata, napravi uste eden test, pa na ginekolog.
     
  5. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Пиев примoлут нoр,вчерa ги зaвршив.Пo кoлку време oтприликa дoaѓa менструaцијa?
     
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Mene posle 3-4 dena.
     
    На mariatim му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Simona999

    Simona999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Јас имав нередовна менструација и почнав да користам влошки на тианде скоро цел месец. Имаат за циклус и секојдневни и една што се носи 24 саати. Сега постојано си ги користам и ми е регулиран и циклусот и болките.
     
  8. Azalea Bonsai

    Azalea Bonsai Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво,
    Би сакала да Ве прашам и замолам за совет, имено до сега имав секогаш редовни менструации си знаев и точно кој ден ќе добијам, на 28-29 дена до макс 30 добивав. На 15 јуни ја имав последната менструација и последните два дена бидејќи бевме на море се бањав дека не можев да издржам ама тоа си беше веќе при крај :$:$. Е сега проблемот е што минатата недела розеви капки ми се појавија сабајле ставив улошка но ништо, другиот ден ништо,следниот ден пак розеви капки пак ништо.Прв пат ми се случува вака а и да ми доцни волку, денес 22 јули сеуште немам, симптоми имам надуеност, градите потечени, нервоза и сл. Бељи не сум праела и сум сигурна дека не е бебе во прашање. :rofl::wasntme:Промени имам во исхраната, сортувам повеќе и стрес најмногу имав од мај до цел јуни. ВЕ МОЛАМ ЗА СОВЕТ ДОДЕКА ДА ГО ФАЌАМ ПАТОТ НА ГИНЕКОЛОГ;(:*:$
     
  9. Lorenn.

    Lorenn. Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2016
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Ете ново чудо шо негознаев до денес8-| сум имала поспани јајници:D (не дека у буквала спијат туку се активираат кога сакаат те. "црвената тетка" малку ја мачат пред да ја пуштат до мене затоа таа секој месец каснела:lol:)Ете не знам збунета сум, но како и да е сега знам зошто толку сакам да спијам :rofl: (се шалам:lol:)
     
  10. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Како што синапишала си ја променила исхраната и дека спортуваш менструацијата може да ти доцни или да ја нема еден месец ако не внесуваш доволно калории и ако премногу вежбаш а премногу малку калории внесуваш пробај да го вратиш старото темпо на живот но мислам дека не би требало да биде тоа многу страшно а исто така тоа може да ти се случи и од стрес пиши ако сум ти помогнала :)
     
  11. alexx88

    alexx88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е баш за тука прашањето ама ајде...
    Значи имам 16,5 години и имам дечко веќе година ипол но не сме имале односи. Пред некое време одлучив да пробаме нешто ново, ама не ми се брза па пробавме петинг преку облека (во ова сум сета нова така да не ми се смејте Ве молам). Тој сврши нормално во гаќи, но излезе малку преку неговите тренерки. Е сега ја знам дека не се забременува од воздух и такви работи, ама ми доцни веќе 5 дена, а секогаш ми било редовно, но во последен период имав и многуу стрес. Дали е можно некако да стигнала спермата, не знам стварно како до вагината? Значи облечени бевме но сепак... Ќе ве молам за одговор пошто стварно станувам параноична и како што реков во ова сум сета нова и како што читав по интернет од памет ме извадија...
     
  12. Margaritka27

    Margaritka27 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Dali moze nekoj da mi kaze zs imam dobieno po 2 3 dena ovie 2 meseci?? A normalno dobivav po 4 5 denaa :/ i ne ee toa normalna boja mn e temna :/
     
  13. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Дали некој има искуство да му касни околу 20 дена.Требаше да добијам на 20ти Октомври но денот имав само неколку капки,односно како кафеаво.И дури денеска добив.Со вереникот имавме односи и сврши еднаш во мене.Не се обидуваме толку редовно за бебе се до свадбата,Но немав никакви други симптоми за ништо се до пред два дена за добивање и еве денес добив.Иначе и летоска ми се има десен да ми касни околу 15 дена.Ќе се надоврзам погоре на мислењето на една членка со вежбањето,да почнав да сум поактивна овие три месеци со вежбање,како тоа има влијание врз сето ова?
     
  14. ^-^

    ^-^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Имам 18 години имам нередовен циклус.Последен пат ми каснеше три месеци бев на доктор ми даде апчиња и кога ми дојдеда направам тест за хормоните,кога го прегледа тестот докторката рече дека тоа било од стрес.И сега пак исто помина два месеци сеуште не ми е дојдено.Што треба да направамза да ми иде редовно? Фала однапред.
     
    На teddytea му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Искуствa сo нискa вреднoст нa естрoген(20)?
     
  16. Incule

    Incule Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Од нервоза и стрес каснат менструациите
     
  17. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    И јас имам ист проблем ии нема каде не отидов и никој не ме оправи, јас немав мензис неколку години а на резултати само естроген ми стои <20 ?Ви што проблем имате ?
     
  18. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Sekogas mi docnese menstruacijata,posleden pat imav na 13 feb.i eve sega pak gledam nekoj iscedok kako krv,mozno li e dve nedeli porano da mi dojde,neli e mnogu rano toa?
     
  19. shekerna

    shekerna Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Што се случува сега, ти дојде? И мене ми викаат дека ми е од стрес. Лошо е да се навикне организмот на апчињата, па да почнеш да не добиваш без нив. Тоа што вика гинекологот, тоа прави го, ако ти е веродостојно..и консултирај се со твоите.
     
  20. laleto95

    laleto95 Нов член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    јас имам едно прашање.
    Имав многу слабо железо во јануар и почеток на фебруар почнав да пијам лекови за железо и си ја вратив нормалната тежина.
    Е сега ме интересира дали овие лекови или анемијата влијаат на редовноста на менструалниот циклус. Мене по обичај ми доцни недела ден но еве сега ми доцни повеќе од 20 дена. Направив два теста за бременост, негативни беа.
    Ќе ве замолам за одговор доколку некој знае.
    Фала
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.