1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нередовна менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од rakceeeee, 3 мај 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. I love you 07.05

    I love you 07.05 Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zenskii pomagajte u panika summm ve molam moze li nekoj da mi kaze zs samo 2 dena imav dobieno ??? Dali nekomu ova se sluci ???
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Многу стрес, многу лекови, полицистични јајници, промена на време.
     
  3. I love you 07.05

    I love you 07.05 Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски


    Ne pijam lekovi, a stres imam :(
    Znaci da ne mislam deka sum
    Trudna??
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Па ако пенетрирал во тебе доволно да,ако не не си.
     
  5. Tinna.xD

    Tinna.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2013
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    225
    Пол:
    Женски
    Последнава година и нешто имам нередовна менструација ( ми каснеше две недели, па наредниот месец добив 5 дена порано, па наредниот два дена покасно и сега еве една недела ми касни).
    Добивам од 11 години и имав редовна менструација никогаш не сум имала проблеми со тоа но еве веке година и нешто не е редовна (ми прескокна и еден месец предходната година)
    Дали има некои апчиња со кои би го регулирала тоа или некои за да добијам побрзо?? Наредната недела правам матура па не би сакала да имам добиено таа вечер
     
  6. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.903
    Допаѓања:
    30.647
    Пол:
    Женски
    Обично нередовна менструација може да биде од стрес, промена на клима, ама најмногу од циста.
    Би те советувала да отидеш на генеколог, бидејќи по ова што го пишеш јас мислам дека се работи за циста.
    Ќе ти каже докторката кои апчиња треба да ги пиеш, сама на своја рака не земај ништо.
     
    На Tinna.xD му/ѝ се допаѓа ова.
  7. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално да ми дојде порано 4 дена?
     
  8. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Се разбира дека е нормално, но ако овој циклус ти се разликува од другите во смисла на болка или количина на крварењето подобро е да се консултираш со доктор... Иначе ако се си е исто а само порано ти дошло не е ништо страшно.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  9. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Прв пат оваа година вака ми доаѓа на 21 ден,како да ми жежи имам болки во долниот дел,па ќе појдам сепак да видам за што се работи,ти благодарам за одговорот :)
     
  10. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Најдобро е да одиш на доктор за да видиш што е проблемот. Се согласувам со феминката која ти пишала дека стресот климата и циста може да влијае на менструацијата, но исто така промена во исхраната прекумерно јадење, престроги диети како и премин кон вегетаријанство (го кажувам од лично искуство), прекумерното вежбање или користење препарати за вежбање може многу да влијаат на циклусот. Честита матура и многу успех понатаму во животот. Се надевам дека проблемот ќе го решиш за многу кратко.
     
  11. Girl Life

    Girl Life Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2017
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки.Веќе многу одамна менструацијата ми доцни по 10 дена па и повеќе,дури еднаш ми имаше задоцнето 3 недели.Инаку 3 ипол години сум полово активна а немам отидено на гинеколог бидејќи сум срамежлива.Ако има некој да ми каже некој совет или сл.навистина сум исплашена од што ми е тоа така.Ви благодарам однапред.
     
  12. shekerna

    shekerna Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Совет - преброди си го срамот. За здравје се работи. Никој тука не може да ти помогне подобро од самиот гинеколог.
     
    На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Skf123

    Skf123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам ако некоја знае од што би можело да ми касни толку многу менструацијата, бидејќи ми беше редовна се до пред 2 месеца односно месец август ми каснеше 4 дена, после следниот месец добив на време и еве овој месец веќе 12 дена ми касни и многу се исплашив,направив 2 теста за бременост негативни беа, немам ни никакви симптоми за бременост, а односот ми беше уште пред еден месец.До сега никогаш не сум отишла на гинеколог ама еве утре ќе се јавам да закажам, па сакав да ве прашам пред да одам бидејќи многу ме фаќа страв дали некоја знае од шѕо би можело да ми касни, дали на некоја вака и се случило?
     
  14. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Закажи се на гинеколог и да си одиш под итно.
    Како тоа не си била до сега,а си сексуално активна?? Не си играј со здравјето,мора барем два пати годишно да си правиш општи контроли,пап тестови и слично.
    А за менструацијата не е ништо страшно штом не си бремена :D
    Можно е да ти доцни ако си под стрес,ако си настината и слично.
    Затоа оди на гинеколог можно е да имаш и некое хормонално пореметување т.е дисбаланс на хормони,не плаши се гинекологот стручно ќе ти помогне :)
     
  15. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    Dali e normalno sekoja menstruacija koga ja dobivam da mi docne nikogas nemi ide redovno znae po edna do dve nedeli a nekogas i pomalku da mi kasne (poveke od dve nee)...(no sepak dobivam)....
    (vaka mi e od koga dobiv)
     
  16. Агнес :D

    Агнес :D Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Јас го имаам истиот проблем. Кога бев на гинеколог ми рече дека не е ништо страшно и дека се е во ред. Можно е и генетски да ти е нередовна менструација.
     
    На EraBon му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mizi123

    Mizi123 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2017
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Имав менс од 2 до 6 овај месец редовна како и секогаш, утрото на 24 ниш немав ни болки ни крварење. Вечерта почна да ме боли во долниот дел од стомакот назад кај половината како пред менс... Почнав да крварам но како со грутчиња околу 1cm. Утрото немав ниш. Вечервава истото ми се случи но само слабо крварење немам грутчиња...само болки и слабо крварење.не ми е прв пат по втор пат во месецот да ми дојди но три пати никогаш и со грутчињата ми е прв пат.
     
  18. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    Na ginekolog da si ides najubavo!!!
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.