1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не знам што да правам со дечкото

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од vodnicka1, 10 јуни 2010.

  1. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Љубовта не трае вечно, верувај, и не е единственото нешто што ја одржува врската. И да знаеш дека има врска тоа кој е поситуиран, кој има, а кој нема факултет. На почетокот можеби и не е толку важно, ама подоцна ќе стане важно. Тој може било кога неа да и префрли што е финансиски појака од него, ете веќе се случило тоа, окарактеризирана е како сноб.


    Е и ова ме нервира кога ќе видам дека љубовта не ја одржувала врската :lol: ако нема љубов и пари да има и разбирање да има и уште незнам што да има како ќе функционира таа врска кога знаеш дека не си сакан и љубен од некого?Можи не е само тоа единствено што ја одржува врската ама тоа е основа за да почне една врска макар што денес повеќе се гледа тоа дали е добро ситуиран/а па да почнеме во врска тие работи мене не ме бендисуваат па ни парите не се вечни ако гледаме така.За да ја окарактеризира како сноб сама ќе си заслужи и со право бидејќи па тој е потценет во случајот.Во која смисла ти мислиш да и префрли за нејзината ситуираност тоа што таа сака да оди на места за кој тој навистина неможе да си ги дозволи (секој неможе роденденот да го прави на отмени места некогаш се случува и во пластични чаши да пиеш што е тоа лошо хаха)за тоа вреди да префрлиш каков е таков е ако го сака вистински таа ќе го сака ќе му даде стимул да работи ќе го советува ќе разговара со него а многу е лесно да го напушти и да се истакнува дека е над него и човек да не сака да мисли со нејзиното однесување ќе си помисли многу нешта тогаш јас незнам зошто воопшто и прифатила да почне врска со некој таков кога знае кои се можни последици може да настанат точно постојано ќе има скалило меѓу нив кое нема да му дозволи да функционира врската како што треба само заради тоа што девојката е финансиски појака несфатливо мие мене :o
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.497
    Пол:
    Женски
    Да си размислиш многу убаво за ова прашање. Штом веќе ти се врткаат вакви мисли по глава, со тек на време незадоволството ќе станува само поголемо и пак ќе треба да си најдеш решение. Нема ли шанса да се оправи? Да најде работа и да се среди? Ако е некој џаболебар размисли дали сакаш на врат да си навлечеш таков за цел живот.
    И да има љубов со тек на време од толку нервози и препирања ќе ја снема.
    Поздрав и секое добро.
     
  3. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    Точно е дека парите не се најбитни. И јас секогаш велам дека ако има љубов има се... но не е така. И јас финансиски сум појака од дечко ми, јас ќе одам на факс а тој нема, ни мене не ми пречи тоа, но барем има работа. Се согласум со тебе Миличка19, дека љубовта ја одржува врската, но бракот е друга работа... од љубов ќе раѓаш деца, но само со љубов не може да ги нахраниш и да им обезбедиш добар живот. И финансиите се важни, колку и да речеме дека не е важна финансиската страна, само да има љубов, но не е така, и тоа е битен фактор во една врска. позз
     
  4. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    :?: ама пак финансиите не треба да ни бидат на прво место пред љубовта ако се има желба и волја за работа ќе работиш нели и парите ќе си дојдат како резултат на трудот јас не велам дека без финасии се живее точно е тоа дека од љубов не се живее само ама при изборот на партнер зошто повеќе важна вие финансиската страна од колку вредноста на човекот неговите квалитети, способности, карактер, љубовта што ви ја дава, среќата, задоволствата, убавите мигови мислите вие дека сето тоа само парите го чинат.Сето тоа е точно во бракот што го кажуваш дека битни се парите за да опстаниш прво ти како личност па потоа и целото семејство заедно ама јас цело време сакам да потенцирам дека љубовта и парите не треба да се мешаат кога ти некој искрено сакаш заедно со него ќе се бориш за подобра иднина и ќе постигнеш некој успех сигурно децата нема да ги оставиш да трпат за јадење незнам зошто погрешно ме разбирате трагањето по совршена личност вие залудно не постои истовремено богат убав паметен и човек што ќе те сака цени и почитува ако девојката разговара со партнерот и му појасни некои работи дека е време да почне да работи така ќе има и пари да си дозволи да излезе на места каде и таа сака тогаш нема да има никаков проблем а не таа да се жали и да чека тој сам некогаш да се свести и ако воопшто се свести за нејзините желби и потреби тој не е свесен што се случува оддненадеж таа во врската му дава пауза без да му ги појасни причините и да разговара со него како ќе знае тој што е проблемот ќе помисли како и сите други оваа ме одбегнува бидејќи јас немам пари тоа за него не е деградирање и потценување како личност? тоа јас не го разбирам можеби ќе речете доволно е голем да се свести самиот што треба да прави но не ги знаеме неговите желби и планови за иднина и денес е тешко да се најде вработување некои со години чекаат да се вработат и пак не се значи не сакам повеќе да објаснувам сакав да потенцирам дека при избор на партнерот мене ми се поважни други квалитети а не парите бидејќи тие се печалат а љубовта со пари неможеш да ја купиш поздрав!
     
  5. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Tocno Milicka 19 se slozuvam so tebe. Eve eden primer na edna moja bratucetka, ona idese so edno prekrasno dete no toj nemase pari poteknuvase od siromasno semejstvo, nejze toa i smetase bas kako na devojkata so problemov, ona nemozese da sfati kako sea nema da izleguvaat zosto toj nema pari(a nego kutriot sigurno ne mu bilo lesno sto nemozel da i plati edna vecera) i sea e omazena so dobro situiran maz i sto ako koga ne i odi vo brakot, sto koga ovoj ima pari koga e gubre. A ova prekrasnovo dete koe go ostavi bidejki ne bese dobro situiran i nejze toa i precese sea stana golem covek ima svoj biznis i zarabotuva mnogu mnogu pari i e eden od popoznative biznismeni kaj nas :) . Znaci ne znaeme sto ni nosi idninata zatoa e pred se vazna ljubovta, razbiranjeto i pocituvanjeto toa se spored mene vistinskite vrednosti koi treba da gi barame vo zivotot, zasto parite doagaat i si odat, a i ako denes nemas nemora da znaci deka utre nema da ti trgne i ke imas pari, parite se prolazna rabota. No bidejki nejze toa i preci a izgleda i ljubov ne postoi od nejzina strana togas podobro da go ostavi i da ja bara srekata na drugo mesto.
    P.S.Neka pise devojkata sto go postavila problemot kako se odvivaat rabotite :) ???
    pozdrav
     
  6. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    :clap: :clap: :clap:
     
  7. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Значи конечно некој да ме разбере баш што сакам да кажам и ајде ја чекаме девојката да каже како одлучила :lol:
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.497
    Пол:
    Женски
    Бреее не направивте ко сите само за пари да гледаме. Јас ја прашав дали он воопшто бара работа. Ако е некој мрзлив и со ништо не придонесува љубовта ќе ја снема, а ќе се појави незадоволство, фрустрации ќе се насоберат и ќе пукне кога- тогаш. Друго е да нема моментално работа, ама да се труди и да бара и да сака да работи. Тогаш нешто ќе се постигне. Тоа никој не го оспорува.
     
  9. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Mislam deka nikoj nikogo ne prozva i kaza deka gledate vie samo za pari, ednostavno gi iznesovme nasite stavovi, sfakanja i gledista na rabotite, a i site ja sovetuvavme deka treba da go ostavi koga uste na pocetokot od vrskata ima raboti koi i smetaat i nemoze da pomine preku niv.
    pozz :* ;)
     
  10. vodnicka1

    vodnicka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    35
    Пасекако дека љубовта е таа што врзува, мегутоа кога веке влегуваш во сериозна врска и како што кажа миличка за моите години за брак редно е и да помислиш како утре ние би живееле? Не е секогаш како во бајките и би сакала во дечкото сите од вас овде да се заљубите на прв поглед,и веднаш да имате љубов која блеска , ама во последно време ,а можеби и годините си го напраиле своето , во последниве неколку годнини и не сум се заљубила баш на прв поглед. Значи во мојата ситуација љубовта тек треба да се роди, а таа ке се роди ако имаме убави пријатни моменти заедно. За парите и материјалната страна секако дека нее пресудна , но е многу битен фактор како дополна на среката. Мене мојата финансиска ситуација ми е доволна и можеби можам да го издржам и неговиот товар ако утре се земеме и слично , но зошто да биде така се прашувам? А да не споменам однесувањето и излагањето на начинот на кој се прави во тоа друштво , не верувам дека некоја би сакала да излегува на такви места и да биде срекна , може еднаш и два пати ама после на секоја ке и пукне филм. А да не споменам дека во фамилија имавме таква ситуација . Ете сестра ми се омажи од љубов на 19 години. Дечкото исто како овој , сиромашен но го сакаше и реши да се мажи . И се омажи . И сега Неговите немаа каде да ги приберат т.е синот свој и снаата па отидоа да седат под кирија, потоа на моите им падна жал како на секој родител за свое чедо па ајде дома кај нас , значи домазет стана. Па ајде немал работа да му најдеме, па ајде му најдовме го вработивме за стално во државна установа, имаат две деца, типот бидејки цел живот немал фамилијарно бил себичен , никогаш плата дома целосно не носел него си чувал на страна и си напраил фонд , за кој никој не знаел . После тоа греота биле ај стан сакале. Ајде стан у строг центар моите им земаа , и арно што не го препишаа на нејзино име зашто клошарот пола ке и земеше. И на крај тој истиот на кого му ги отворивме очите го напраивме господин , со работа и стан во строг центар, имал швалерка. И секако откако дознавме сестра ми го остави. Е сега она има триесет и кусур години со две деца прекрасни и живее сама и сама ги подига. Гледаш сега Милицка од каде е мојот скептицизам , кој и без разлика на приказната е многу реален?
     
  11. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    Tocno, sum slusnala za vakov primer.
     
  12. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Не ми е јасно што толку им запнавте на парите.Ако се прашувам јас лично никогаш не ги ставам парите пред љубовта.Во сите нас постои она материјалното и на некој начин сите сакаме да бидеме добро ситуирани,но зошто секогаш треба да чекаме тој да биде богат.Значи и машките треба да гледаат да земат добро ситуирани девојки што и тие тоа го гледаат.Ретко кога гледам богата девојка со посиромашен или богат со сиромашна.Значи секогаш тие таквите се наоѓаат.Јас не велам дека треба да биде скроз сиромашен,сепак треба да ти обезбеди еден нормален живот,но сепак сметам дека не треба да им даваме предност на парите бидејќи не е се во нив.Доволно е да има за еден удобен живот.Затоа што и кога има премногу тогаш нешто друго фали.А како што кажа миличка 19 и парите се релативна работа.Оние во мојот град кои беа најмоќни сега немаат ништо.И што сега?Животот е тркало еден ден секој ќе си ја најде среќата.Не можеме сите да бидеме богати.Но ќе се сложам со тоа дека треба да има и тој но и и вие за нормален и удобен живот!
     
  13. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Значи да има и такви.Што кога една типка живее во палата има се што ќе посака а нема маж до неа.И прави само деца врти мали пичиња зинати по пари,а таа седи дома и ги гледа децата.Каков живот е ова.Подобро ќе се задоволам со помалку и заедно ќе ствараме отколку јас да седам дома по цена да имам се а тој да се швалерисува.
     
  14. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Ќе ви здосадам но пак јас :$ .Водиничка значи и тебе те разбирам во потполност.Не знам колку години имал бившиот сопруг на сестра ти но доколку бил млад како неа да ти кажам и не ме чуди што така постапил.Можеби не бил изграден уште како личност,а и како што кажа бил сиромашен па го понела амбицијата и алчноста.Но не се сите такви како овој кој сакал преку ноќ да се обогати преку нечиј грб.Сега ти не конкретизираш дали тој е амбициозен,дали се труди да најде работа,дасли гледаш потенцијал во него.Ако го нема тоа тогаш навистина ќе кажам дека нема потреба да остануваш со него.Ако сака да живее на туѓ грб и да чека од мама и тато на овие години тогаш е навистина загрижувачка ситуацијата.
     
  15. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Па vodnicka1 незначи дека и тебе ќе те снајде истата судбина ако се плашиш поради примерот со сестрати што треба да не се омажиш?не потенцираш точно дечкото што си сега е амбициозен не сака да работи оди со тебе што си подобра финансиски појасни тука малку како се имаш запнато во местото за излегување како до тука да е дојдено :D а извини ама зетот пред тоа многу сте го разгалиле па така како што рекле разгалениот поп и в црква прди :lol: неможиш така да ги согледуваш работите овој сега што е со тебе и тој на сестрати се потполно исти или тоа се твои претпоставки дека истата судбина и тебе ќе те снајде незнам навистина зошто и толку се измачуваш кога гледаш дека нема светла иднина од таа врска сама си свесна дека многу работи ти сметаат па кога неможиш да го прифатиш таков каков што е остави го а човеков почнуваш да го сакаш или одиш од чиста занимација со него?до каде си со врската како оди или раскина веќе тоа чекаме да кажеш што направи ....
     
  16. vodnicka1

    vodnicka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    35
    Моментално му кажав дека сакам да направам пауза се со цел јас да размилсам за следниот чекор. Него се му е објаснето се она што ми смета, и он ме разбира дека тоа ми смета и вика ке се труди тоа да го смени. Е сега дали ке биде така или не никој не знае, сега сме во ситуација на стенд бај која многу брзо ке се реши. А иначе не реков дека мене ке ме снајде истото како сестра ми него реков мојот скептицизам излегува од таму , значи имаме веке преживеано такви работи и тоа има оставено траг. Мојата реакција беше што ти Миличка ме свати дека само дека материјалното го гледам , што воопшто не е случај кај мене , но срамота е и за него на своите годнини што ги има не е мал а не работи , и за во град бара пари од мама и тато и не се труди посебно да најде некоја работа. Бар да гледам дека е амбициозен!!!!.
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Vodnicka1, секоја љубовна приказна е приказна за себе. Не значи дека и тебе ќе ти се случи истото како на сестра ти. Во секој случај, јас те поддржувам. Секако дека во една врска или брак парите не се најважни, ама кога мислиш за иднината работите стојат поинаку. Ако навистина не се труди да најде работа, не е амбициозен и полесно му е да зема пари од мама и тато на свои 28 години, тогаш дефинитивно таков човек не ти треба. Ај што ќе го издржуваш ти, најлошо е што некогаш ќе ти префрли за тоа, ќе те понижи и малтретира (ова од искуство го зборам). Како и да е, кратко време сте заедно, и штом има нешто што ти пречи - без разлика што е тоа - не ти е убаво во врската. А штом не ти е убаво, нема ни љубов. А ако нема љубов, има ли причина да бидете заедно?
     
  18. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.771
    Допаѓања:
    131.072
    Јас сум уверена дека за успешен брак и убав живот партнерите треба да имаат многу повеќе од љубов. Многу е важно да имаат слична материјална состојба, слични семејства во кои се негуваат исти вредности, или како што јас обично милувам да кажам - да имаат ист бекграунд. Така ќе треба многу помалку да се прилагодуваат еден на друг. Особено важни се вредностите. Во спритовно има големи шанси да пропадне работата.
    Е сега секогаш има и вакви и такви примери. Ама штом си на почеток кога уште нема толку емоции - не се мисли, батали го.
    Особено е тешко кога треба да се прилагодиш од покомфорен на помалку комфорен живот. Тоа боли и носи фрустрации без разлика што е причината за тоа.

    А љубовта никој не ја оспорува, се подразбира дека во брак мора да има љубов.

    Инаку и јас порано ја ставав љубовта пред се друго, и мислев дека ништо друго воопшто не е важно. Тоа е типично за возраста.
     
  19. Wind

    Wind Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    28
    Јас би ти рекла веднаш да се повлечеш.. Да тој дечко можеби веќе нема да излегува да пие со другарите вино на кеј но дали навистина ќе се уозбили и ќе бара работа?
    Немој да помислиш дека можеш да смениш човек на таа возраст. 28 години навистина не се малку. Штом неговите цел живот не обратиле вистинско внимание на тоа да го научат на некои работи и да му објаснат дека во животот треба да си поставиш цели и да се трудиш да ги стигнеш, немој никако да мислиш дека ти ќе бидеш таа девојка. Поготово што и друштвото му е такво.
    Ако не за денес, размисли за понатаму. Овие се такви проблеми каде што многу покасно се гледа последицата. Утреден ти ќе треба него да го гледаш како уште едно дете во твојата куќа.
    Истиов проблем го има пријателка на мајка ми... Девојката амбициозна, со висока плата, девојка што стварно живее на висока нога... Сега се фати со еден дечко што по цели денови го моли да најде работа. До пред неколку дена и беше срам да го запознае со другарките бидејќи он е вистинска пропалица. Да он е фин и културен и згоден... Ама... жив паразит!!!
    А твојот дечко кога на 28 години нема срам да отиде и да каже ; мамо, тато ај дајте некој динар да искочам со другарите... тогаш ситуацијата не се сведува воопшто на добро! РАЗМИСЛИ МНОГУ, БИДЕЈЌИ ПРОБЛЕМОВ ШТО ГО ИМАШ НЕ Е МАЛ ТУКУ Е СТВАРНО МНОГУ ГОЛЕМ! Поради вашите години проблемот е уште поголем... Ни малку не сте деца... Оваа одлука што сега ќе ја направиш верувај ми дека цел живот ќе те следи, или добро или лошо... Размисли по кој пат ќе одиш.
    Јас би ти препорачала да пробаш да најдеш дечко кој е на исто интелектуално ниво со твоето. Да ти биде мерак да го запознаеш со твоите и да веруваш искрено во неговите способности прво како маж а потоа и како татко.
    СО СРЕЌА !!!
     
  20. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Vodnicka1 моите совети не беа да те навредат дека си амбициозна и материјална девојка и дека парите ти се најважни туку да го истераат твојот скептицизам кој не ти дозволува да бидеш среќна и незнам зошто воопшто се замараш со таа врска каде опстанок нема и плус тоа го држиш човекот во неизвесност му поставуваш услови му даваш пауза односно правиш некој работи што не личат за твоите години еден стабилен и сериозен разговор може да ја среди судбината на таа врска или пак дај му време ете кога викаш дека е свесен за се можеби ќе тргнат работите на подобро јас мислам дека нема што да изгубиш само можеш многу да добиеш време е во прашање и не кажа според мене најважното дали почнуваш да се вљубуваш или вљубена си веќе? :)