1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Овулација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од anadimitrova14, 29 јуни 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. anadimitrova14

  anadimitrova14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2013
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  7
  Veke 6 meseci pred da mi dojde imam bolki pod desnoto rebro,a bolkata ja cuvstvuvam ponekogas i vo desniot jajnik i vo cela desna strana?dali taa bolka e bidejki treba da mi dojde ili e nesto drugo. Odnapred, vi blagodaram
   
 2. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  ovaulacija

  го имав овој проблем 6 месеци,секогас 14 ден осекав јака болка во стомакот и некакво непријатно цуство во левиот јајник и потоа прокрварував,бев пред 1 месец на гениколог и ми каза дека не е нисто страсно се слуцува кај некого тоа било денот кога настанува оволација и тоа е најплодниот ден од месецот,се појавувало како марамица во пределот на стомакот и додека да дојде во јајникот се осека јака болка во времетраенје од 1 саат и потоа се прокрвавува а циклусот си останува непроменет на 28 дена

  се надевам дека ти помогнав но сепак ако ти е страв консултирај се со гениколог
   
 3. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  ovaulacija

  1. оваулација
  2. гениколог
  3. оволација
  Девојки............... :^) :tmi:
   
  На ...Arthemisia... му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.312
  Допаѓања:
  5.795
  ovaulacija

  хаахаха неинформираност или во брзање ги пишуваат тоа
   
 5. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  776
  Пол:
  Женски
  ovaulacija

  Барем некој да го корегира насловот на темава...
   
  На *Ane* и kostadinka24 им се допаѓа ова.
 6. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  ovaulacija

  да требаше да напишам гинеколог и овулација(созреан фоликум) но иако сум по професија лектор се слуцува и јас да згресам додека пишувам,зарем вас ви се нема тоа слуцено :^)
   
  На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dijana11

  dijana11 Нов член

  Се зачлени на:
  12 април 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  овулација

  Девојки ме мачи мало недоразбирање читам повеке за овулација е сега прочитав дека 2-3 дена пред тоа или 12-24часа послем овулација е плодниот момент а за време на истата дали е во корост ако се има однос или не ако може мало појаснување позз до сите вас
   
 8. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  Во корист е и тоа како, доколку сакаш да направиш бебе. Ако не, не ти користи за ништо тоа, само беља може да ти направи. :D
   
 9. angelinaskopje

  angelinaskopje Активен член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  1
  zdravo sakam da prasam koga ke mi mesecen ciklus imam bolki mestrualni vo dolniot del na stomakot i polovinata se do narednata mestruacija dali e toa vo red i sakam da stanm pobrgu majka dali ima nesto vrska toa a redovna mi e sekoj mesec samo stomacnite bolki ve molam pisete nekoj
   
 10. angelinaskopje

  angelinaskopje Активен член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  1
  Ve molam znae li nekoj
   
 11. lili.g

  lili.g Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2014
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Dali mozeme po nesto da prepoznaeme period na ovulacija Osven po broenje denovi:( na primer nekoj sekret,bolka :?: ? Bilo sto...
   
 12. bubac

  bubac Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  1.865
  Пол:
  Женски
 13. iva78

  iva78 Активен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2015
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Zdravo feminki jas skoro sekogas sum ja primetuvala ovulacijsta znaci bolka vo jajnikot I sluz ..ovaj mesec nisto samo mala tapa bolka vo dolniot del kaj dvata jajnicite.i zatoa se prasuvam dali nastapila ovulacija budejki se obiduvame se bebe..dosega imam eden spontan I edno detence.sto mislite
   
 14. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  14.701
  Допаѓања:
  70.962
  Пол:
  Женски
  Jas na pr ovulacija ne sum primetila nikogas... Toa sekoj individualno. Cim ste probuvale edino ti ostanuva da cekas da ti kasni i da napravis test. Veruvaj se isti prasanja postavuvaat vo temive, a bremenost mozes da si potvrdis samo ti sama i na ginekolog, tuka nikoj nemoze so sigurnost da ti kaze :)
  So srekja, se nadevam deka za brzo kje ne druzis vo ubavite temi za bremenost :)
   
  На iva78 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Elfie

  Elfie Нов член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2016
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво,моментално ми е 14-15 ден од циклусот што значи сум во овулација и за прв пат забележав кафеав исцедок наместо бело прање..дали е тоа знак на некоја инфекција или нешто друго?
   
 16. Sarcule13

  Sarcule13 Нов член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  I jas sum najverovatno vo toj period na ovulacija dva dena po red imam bolki vo stomak kafeav potemen iscedok so ogled deka nemam seksualni odnosi periodot e takov i e normalno :)
   
 17. Кена Рис

  Кена Рис Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  4.571
  Пол:
  Женски
  Одамна не е активна темава ама сепак се надевам некој ќе ми одговори.
  Деновиве сум во овулација и имам големи болки во јајниците особено на левиот. Тој ми е опериран и ме боли повеќе отколку десниот. Инаку болки ми се јавуваат за време на секоја овулација, стомакот ми се дуе и на допир ме боли (особено левата страна). Бев на гинеколог, немам никакви проблеми со јајниците се ми беше во ред.
  Кои аналгетици да ги пијам за да ми ја спречат болката? Досега трпев со месеци ама навистина повеќе не можам да издржам. За време на менструација пијам Нимулид - Нимесулид ама се многу јаки и не сакам зачестено да ги земам, дали да пијам и сега некои од таков тип или имате други да ми препорачате? Еве не мора да бидат апчиња може и некој природен лек да ми посочите доколку знаете.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.