1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Овулација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од anadimitrova14, 29 јуни 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. anadimitrova14

    anadimitrova14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    7
    Veke 6 meseci pred da mi dojde imam bolki pod desnoto rebro,a bolkata ja cuvstvuvam ponekogas i vo desniot jajnik i vo cela desna strana?dali taa bolka e bidejki treba da mi dojde ili e nesto drugo. Odnapred, vi blagodaram
     
  2. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    ovaulacija

    го имав овој проблем 6 месеци,секогас 14 ден осекав јака болка во стомакот и некакво непријатно цуство во левиот јајник и потоа прокрварував,бев пред 1 месец на гениколог и ми каза дека не е нисто страсно се слуцува кај некого тоа било денот кога настанува оволација и тоа е најплодниот ден од месецот,се појавувало како марамица во пределот на стомакот и додека да дојде во јајникот се осека јака болка во времетраенје од 1 саат и потоа се прокрвавува а циклусот си останува непроменет на 28 дена

    се надевам дека ти помогнав но сепак ако ти е страв консултирај се со гениколог
     
  3. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    ovaulacija

    1. оваулација
    2. гениколог
    3. оволација
    Девојки............... :^) :tmi:
     
    На ...Arthemisia... му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    ovaulacija

    хаахаха неинформираност или во брзање ги пишуваат тоа
     
  5. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    ovaulacija

    Барем некој да го корегира насловот на темава...
     
    На *Ane* и kostadinka24 им се допаѓа ова.
  6. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    ovaulacija

    да требаше да напишам гинеколог и овулација(созреан фоликум) но иако сум по професија лектор се слуцува и јас да згресам додека пишувам,зарем вас ви се нема тоа слуцено :^)
     
    На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
  7. dijana11

    dijana11 Нов член

    Се зачлени на:
    12 април 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    овулација

    Девојки ме мачи мало недоразбирање читам повеке за овулација е сега прочитав дека 2-3 дена пред тоа или 12-24часа послем овулација е плодниот момент а за време на истата дали е во корост ако се има однос или не ако може мало појаснување позз до сите вас
     
  8. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Во корист е и тоа како, доколку сакаш да направиш бебе. Ако не, не ти користи за ништо тоа, само беља може да ти направи. :D
     
  9. angelinaskopje

    angelinaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    zdravo sakam da prasam koga ke mi mesecen ciklus imam bolki mestrualni vo dolniot del na stomakot i polovinata se do narednata mestruacija dali e toa vo red i sakam da stanm pobrgu majka dali ima nesto vrska toa a redovna mi e sekoj mesec samo stomacnite bolki ve molam pisete nekoj
     
  10. angelinaskopje

    angelinaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    Ve molam znae li nekoj
     
  11. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Dali mozeme po nesto da prepoznaeme period na ovulacija Osven po broenje denovi:( na primer nekoj sekret,bolka :?: ? Bilo sto...
     
  12. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
  13. iva78

    iva78 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki jas skoro sekogas sum ja primetuvala ovulacijsta znaci bolka vo jajnikot I sluz ..ovaj mesec nisto samo mala tapa bolka vo dolniot del kaj dvata jajnicite.i zatoa se prasuvam dali nastapila ovulacija budejki se obiduvame se bebe..dosega imam eden spontan I edno detence.sto mislite
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.752
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Jas na pr ovulacija ne sum primetila nikogas... Toa sekoj individualno. Cim ste probuvale edino ti ostanuva da cekas da ti kasni i da napravis test. Veruvaj se isti prasanja postavuvaat vo temive, a bremenost mozes da si potvrdis samo ti sama i na ginekolog, tuka nikoj nemoze so sigurnost da ti kaze :)
    So srekja, se nadevam deka za brzo kje ne druzis vo ubavite temi za bremenost :)
     
    На iva78 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Elfie

    Elfie Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво,моментално ми е 14-15 ден од циклусот што значи сум во овулација и за прв пат забележав кафеав исцедок наместо бело прање..дали е тоа знак на некоја инфекција или нешто друго?
     
  16. Sarcule13

    Sarcule13 Нов член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    I jas sum najverovatno vo toj period na ovulacija dva dena po red imam bolki vo stomak kafeav potemen iscedok so ogled deka nemam seksualni odnosi periodot e takov i e normalno :)
     
  17. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    Одамна не е активна темава ама сепак се надевам некој ќе ми одговори.
    Деновиве сум во овулација и имам големи болки во јајниците особено на левиот. Тој ми е опериран и ме боли повеќе отколку десниот. Инаку болки ми се јавуваат за време на секоја овулација, стомакот ми се дуе и на допир ме боли (особено левата страна). Бев на гинеколог, немам никакви проблеми со јајниците се ми беше во ред.
    Кои аналгетици да ги пијам за да ми ја спречат болката? Досега трпев со месеци ама навистина повеќе не можам да издржам. За време на менструација пијам Нимулид - Нимесулид ама се многу јаки и не сакам зачестено да ги земам, дали да пијам и сега некои од таков тип или имате други да ми препорачате? Еве не мора да бидат апчиња може и некој природен лек да ми посочите доколку знаете.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.