1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Осветлување на коса

Дискусија во 'Коса' започната од omorfo89, 31 јули 2010.

  1. lazy-but-crazy

    lazy-but-crazy Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Вака девојки имам фарбано црна коса пред 2 месеца сакам да ми кажете дали со помош на осветлување ке ја добијам оваа нијасна бидејки ова е фарбано и шатирано а јас сакам баш ваква позз благодарам премногу [​IMG]
     
  2. xenna

    xenna Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Леле и јас сакам ваква а и истоиот проб го имам и јас со црната коса....
     
  3. xenna

    xenna Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Леле и јас сакам ваква а и истоиот проб го имам и јас со црната коса....
     
  4. lazy-but-crazy

    lazy-but-crazy Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    И праша ли некој кој се разбира од овие раб. луге дај кажете каде може да се направи вака косата поз
     
  5. xenna

    xenna Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    не не прашав никој сакав некој од фемина да даде совет ама како што гледам нема никој
     
  6. Hristina93

    Hristina93 Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    А дали знајш колку време треба да стој хидрогенот на косата... Малце ми е страв да не ми се оштети многу косата оти се фарбав со к'на а не со фарбаа и немам клавано хидроген на косатаа :)
     
  7. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Swift а јас имам темно кафеава и сакам да ја осветлам малце,дали ќе успеам само со хидроген?Не сакам скрос плава него нешто како светло кафеава да ми дојди.Ми велеа прво да ми ваделе прамени,па после да ме фарбале со посветла боја.А со оваа твојава идеја,нема ли да бидни работата? Што мислите и другите,ако знаете кажете ми :)
     
  8. Buba-Mara

    Buba-Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    61
    ^Јас веќе неколку години си ја осветлувам косата со хидроген, не се оштетува ;) И мене ми е темно кафеава природната а сега ми е доста осветлена и кога ќе ми потпорасне си го правам само коренот :)
    Иначе го мешам хидрогенот(млечен 12 или 9 зависи каков ќе најдам) со една жолчка, малце маслиново и малце чичково масло и го држам на коса околу 50 мин до 1 саат максимум. Ако ви е страв на почеток можете и пола саат само да го оставите ;)
    Прочитав погоре сте ставале и чај од камилица, може да пробам и така не ми звучи лошо :)

    Ваква ми е одприлика природната


    Ваква ми е сега
    само без помаранџестите шишки :lol:
     

    Прикачени фајлови:

    На SunnyGirl2 и kosmodiks им се допаѓа ова.
  9. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Па добро,фала Буба Маро,можи ќе пробам вака,само мојата е фарбана кафеава,затоа незнам дали ќе ми фати само со хидроген.Ако некој има пробано и на фарбана коса,нека пиши.Иначе не ми е страв,потемна после ако треба секако пак можи да се направи,за светла е мачно да погодиш.Иначе ова со маслата супер идеја е,секако нели во сите фарби сега и некои масла додаваат.
     
  10. ketisk

    ketisk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    148

    Најубаво ќе биде постепено да ја осветлуваш со фарба, со бланш ќе испаднеш портокалова и косата ќе ти се влече како мастика(од искуство ти кажувам). Ти препорачувам Keune фарби, многу се пигментирани и бојата долго трае. Поздрав
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Кети а дека е на фарбана коса ќе фатат ли тие бои посветли? Мене предходно не ми фаќале многу...Појак хидроген да се стави?
     
  12. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Во сите поголеми маркети има едни препарати што ја одмиваат бојата. 100ина денари се, се нанесуваат како шампон исто. Не ја вадат целосно, ама малку по малку...
    И немој директно да ставиш светла фарба, ќе испаднеш морков боја. Постепено осветлувај со нијансите.
     
    На SunnyGirl2 и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
  13. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Е ај ќе побарам и таков шампон,иначе не,нема одма светло плава да шлакнам,јас сакам ваква да добијам mislenje1018957.html#p1018957 па ако осветлам со тоа како шампон и ставам посветла кафеава,после можам и темно руса :) Ај ќе пробам,фала за советите :)
     
  14. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Мајка ми имаше црна коса 5-6 години, а сега конечно и е светло кафена. Знам дека тоа за одмивање доста и помогна во осветлување, ама ич незнам како се викаше. Прашај си на лице место, 100% знаат продавачките таму
     
    На SunnyGirl2 и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Ај help me....сакам да си ја осветлам косата, па кажете некоја фарба за да ми излезе оваа нијанса.
    Едно 3години само црно се фарбав,ама лани од март се немам фарбано, мојата природна боја е ептен темно кафеаво,ама за ова пролет-лето сакам да добијам некоја ваква боја:
    [​IMG][​IMG][​IMG]
     
  16. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Ама не ве разбрав чекајте читав се по темите заосветлување,и јас сум заинтересирана за ова.Ставате само хидроген врз цела коса со тоа маслата и жолчката да стои или како?И после тоа ставате фарба?
    Јас имам долга коса и е темно кафена а сакам светло смеѓа да ја направам.Ама не сакам на фризер со бланш и слично,не сакам да ја оштетам па да морам да ја потстрижам после.Ај кажете ја постапката ве молам.Тоа го правите врз цела коса?и не се оштетува?И дали одма после тоа се фарбате,не е некако многу малтретирање наеднаш хидроген и така па пак и во фарбата?
    Дали има некој искуство со деколорант?незнам што е попаметно.
     
  17. Buba-Mara

    Buba-Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    61
    Јас хидрогенот, жолчката и маслата ги ставам на цела коса и не се фарбам после тоа ;) од хидрогенот осветлува косата. само не ми се верува дека од одма ќе ја добиеш нијансата што ја сакаш пошо викаш темно кафеава ти е косата, ќе треба неколку пати да ставиш, само немој одма едно по друго да не ти се оштети почекај барем барем недела две. А деколорант не сум користела :)
     
    На lola-86 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Вака девојки сакам да прашам од прилика колку пари е да појдам да ми ја осветлат косата сакам пепеласто плава да ја направам... Од прилика дожината ми е олкава [​IMG] ... Сама дојдов до некој степен плава али повејкето на кај портокалово маваше и се исфарбав темно црвена , па сеа чекам да падне и да одам на фризер.. Па од прилика колку пари е да ми кажите ? :) :)
     
  19. badem4e

    badem4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам дали знаете за средството соларис за осветлување на косата дали е убаво и дали ја гори или не ?
     
  20. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    па зависи колку зимаат за фарбање сигурно ке те прашаат за бланширање мислам ако сакаш одма да имаш пепеласто плава обавезно ќе треба бланш мене ми ја бланшираа пола коса јас сакав од црна плава и си ја добив саканата боја и ми земаа 1300 и ме шишаа плус зошто имав оштетувања минимални а и онака требаше да ми ја шишнат фарбана или не па зависи кај кој фризер ке одиш јас бев кај професионалец ама за жал не живее таа тука повеќе инаку ќе ти ја препорачав