1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Побегна од соочување со мене

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од fotografija20, 15 септември 2011.

 1. fotografija20

  fotografija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  10
  Veke skoro 3god.sme vo vrska no postojano imame problemi i nesoglasuvanja poradi nekoi negovi mani sto nemozam da gi podnesam.tie mani se od tipot te sakam ama koga ke zgresam ili ke zgresis nema da te baram.ednostavno bega posle sekoja kavga a mi ima dokazano deka mnogu me saka.sega sme skarani veke edna nedela i mu pisav pred nekoj den kako i sekogas jas prva i on mi vrati ko demek ke te sakam ama ti nema da znaes,ke pijam...inaku e zavisen od toj alkohol koj e i edna od negovite mani.se plasam deka ke me pobara mozebi za nedela dve i ke potkleknam i ke mu se vratam a sekogas vaka pravi bega i ako go pobaram i ako go molam (iako on zgresil) ke pravime muabet ako ostavam na nego moze ke se javi za nekoe vreme a moze i ne.VE MOLAM POMOGNETE MI VEKE NEZNAM NI STO CUVSTVUVAM ZA NEGO ME NERVIRA...NO ISTOVREMENO I SE PLASAM DA NE ZGRESAM AKO GO OSTAVAM I ZAMINAM SO DRUG.a momentalno imam eden sto saka da bide so mene a i mene mi se sviga ali ne e za vrska zenkar e.PISETE SOVET VE MOLAM
  [mod-kirilica:1vzlaei1][/mod-kirilica:1vzlaei1]
   
 2. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.606
  pobegna od soocuvanje so mene

  Како прво и основно не мораш да отвараш нова тема има и други теми..

  како второ ти изгледа не гледаш убаво затоа што мене ич не ми се чини дека типов те сака.. те сакам е многу лесно да се каже ама ај докажи.. башка што мајката од сите машки во скопјево бараше со алкохоличар да идеш? сакаш цел живот да ти краде пари за алкохол да го продава златото и слично? со таков човек немој да бараш или очекуваш иднина..
   
  На macimaci93 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. fotografija20

  fotografija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  10
  pobegna od soocuvanje so mene

  prv pat pobarav pomos i ne gi razgledav drugite temi.kako i da e ti blagodaram na sovetot iako ne napomenav deka veke mi ima dokazano na mnogu naci deka me saka no ednostavno e takov karakter i posle kavga ako treba ke pati no nema da se izvini..tolku cvrst karakter e sto ako treba ke pati vo sebe i ke bara uteha vo alkohol no ne se izvinuva.toa e mana sto jas nemozam da ja prifatam.postojano JAS popustam i vlozuvam vo vrskava.ovoj covek me saka cel zivot 4god me ima sledeno i ima pustano glasovi da stignat do mene za da bidam so nego.me cuva kako kralica no e cuden karakter.inaet...bliznak e vo horoskop i bas kako da ima dve lica.veke neznam ni koj e,sto saka od mene....nemozam da go desifriram i mu napomenav deka ke me izgubi rece nema da go dozvolam toa no ete dozvoluva i me boli sto ne svaka nema koj da go posovetuva ima samo 21god.se prasuvam samo sto da napravam KOGA KE ME POBARA! :(
   
 4. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  Вауууууу :rock:

  Е, да. Да ни напоменеше од старт дека он е уствари луд по тебе, ти си знаеш се тоа ама ни постираш демек да сочувствуваме со твоите проблеми на обичен смртник, а во тебе извикуваш едно големо и гласно ЈЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!!!! оти ние сме идиоти а ти совршена, може и девојчето немаше да си одели од времето кое може да си го користи за блуење у плафон наместо да те просветлува тебе |(

  Не ме разбра нели?
  Не ни очекував друго.

  Шо се нервираш ма, он те сака ама карактер е човекот.
  Тоа шо к*р го боли оти сте се скарале нема веза со љубовта, он така љуби да те љуби. Јас дури и мислам он коа бега, всушност се крие у ВЦ и се советува со цела фамилија како да ти докаже верноЌа.
  Па не претеруј, дур го изврти цел именик, знаеш ли колку време треба ма алооо :fubar:

  Нека горам во пеколот, ама јас сум ти љубоморна на врскава.
  Мене наречниците не ми прорекле дека некој ќе се опседнува со мене, ќе ме следи и ќе пушта гулаби писмоносци, ќе пукнам од мака :worried:

  Еднаш еден ми пушти едино кредит, а јас мислев дека ме гледа као лесна женска, а јас веруј ми прилично сум тешка, задников само колкав ми е. И го откачив, па еве сеа се каам дури.
  Затоа ти да не се косиш, љубете со твој Тристан, драга Изолдо, делете си љубов , нервози и по некое шише пиво такоџе.
  Ајт ;)
   
  На SexiLy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fotografija20

  fotografija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  10
  не ми беа потребни потсмеванја или нешто слично.сепак благодарам на одвоеното време очигледно или не успеав да се изјаснам или не сум на правилен начин сватена.како и да е колку убаво звучи напишаново,што после една недела мозгање што понатаму,јас успеав да си се насмеам.секако благодарение на вас.3год.врска завршува и верувај ми не е така лесно.причини има но одговор каде да си најдам.ме сака го сакам но тоа не е доволно.различни карактери се во прашање,голем инает,тврдоглавост од кои ке полудам.почнав да ги губам живците така да верувај ми воопшто не ми е лесно.планирав брак со овој човек цела моја фамилија и сите дома зборат за него како јас грешам он е светецот...за секоја кавга ЈАС сум крива според сите.а која е мојата вина?што простувам и некои работи заборавам иако се повторуваат? или можеби затоа што залудно се обидував да го променам.доколку не планирав брак со овој човек немаше ни да пишам.но каде со оваа врска во брак?после секоја кавга да бега?да го барам и да го молам да се врати? моите родители се разведени поради тоа мислам дека барам совети дали би се променил и како или да тргнам и да продолжам некако
   
 6. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.059
  Па штом многу луѓе те криват тебе можеби е време да размислиш, можеби претеруваш со таа твоја опсесија да го смениш, сите ние женските сме такви, која помалку, која повеќе. Или прифати го човекот таков каков што е или остави го, која си па ти да го менуваш??? Машките најмногу ја мразат таа наша особина и најповеќе пружаат отпор на тоа, а ти можеби претеруваш со тоа??? Па тие не се наши експериментални глувци, луѓе се и нормално дека ќе им смета, на сите ни смета кога некој се обидува да ни соли памет, демек ќе не менува.
  Размисли малку.
  А за алкохолот, тоа е друг проблем, ти си знаеш најубаво до кој степен е дојден и дали ти треба таков човек во животот.
   
  На fotografija20 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. fotografija20

  fotografija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  10
  неможам да ги прифатам туку така некои работи што ги прави...од едноставна причина што вложив премногу,му се посветив максимално,се одвоив од се,се откажав од соништа,зелби,му простував кога бегаше..и сега гледам дека сеуште продолжува со тоа.веке немам сили се се врти во круг...а свесна сум и дека неможам без него.се плашам од последиците.несакам да погрешам/во моментов ми доаѓа да свртам нов лист и да бидам со друг да најдам утеха и да му докажам дека овој пат стварно е крај но што ако се покаам некогаш.а он ме науци дека ете недела две ке си прави што сака и после ке паднам на неговата насмевка (што секад му успева).он со сите е добар сите го сакаат ама каков е со мене и колку имам патено на почетокот од него само јас си знам.изгледа како ангел а ми греси многу едноставно го прави се она што го мразам.ова е човек со две лица и едниот во него го сакам а другиот не.добив совети да пробам со друг(кој моментално ми се свиѓа) па да заклучам дали вреди да се променам ЈАС и да го прифатам каков што е.но ако дознае ке биде се завршено.не ме бара ни за муабет,горд е,силен...не свака дека ме губи.зар да му докажазм со тоа што ке го оставам засекогаш?не планирам ако отидам со друг да му се вратам после тоа.не сум таква.многу малку му имам згрешено сите кавги завршувале со негово ''извини те сакам''.веќе полудувам од неговиот карактер
  и нон стоп поминуваат недела две...еднаш бевме скарани и скоро 2месеци.само затоа што ЈАС дури тогаш го побарав а да чекав на него...
   
 8. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.172
  Малку си ми чудно човече за разлика од оној твојон.ЗАшто ?
  Епа баш затоа што самата си свесна што све си преживеала со него, што све преживуваш со него и што ке преживуваш со него доколку се смирите, А по сеизгледа ке се смирите зашо имаш лабав карактер за вакви ствари. Како тоа лабав карактер ? Епа така сонце ем си свесно дека сакаш нов лист да свртиш ем “паѓаш“ лесно на негови насмевки :?:
  Значи незнаеш што сакаш ... Да го смениш нема шанса ... Да бидеш среќна со него ... Да ќе бидеш ама он кога ке е расположен, Да заминеш со друг се плашиш мислејќи ке погрешиш (а неможеш да бидеш единствената безгрешна, па мајку му стара од тие е**** грешки се учи и се затврднува карактер)
  Чим веше поминале две недели без да те побара сигурна си во негова љубов ?
  Мое мислење, откачи се од него и продужи со нов живот, со него ке немаш нешто многу среќа нити па којзнае каков живот. Аи ако раскинуваш сега, не би ти препорачала одма некоја врска...
   
 9. eutixismena

  eutixismena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  1.414
  Колку и да се трудиш по се изгледа нема да се смени. Тој си е навикнат да му удоволуваш и да му попушташ. Чим не ти одговара неговиот карактер мој совет би ти било да го оставиш што побрзо. Зашто иако дојде до брак не би траело долго, не си престарена нов за брзо ќе најдеш можеби нема да биде вистинскиот, но ќе има и други.
  Со алкохоличар немаш иднина. :!:
   
 10. kalinaka

  kalinaka Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  1.994
  Пол:
  Женски
  Еве јас ќе се потрудам да ти помогнам без да те осудувам... И јас до скоро го имав сличниот проблем, овој мојов е толку тежок инает и кога ќе се наљути е стварно љут, го нема со денови да се јави и не ми креваше кога јас му вртев, а јас како што сум си таква да незнам да се љутум се јавував молев, ама ништо не ми вредеше се дур на него не му текне да се јави. Ке се јавеше по една недела и ко ништо да не било. Сватив дека неможе веке така и дека јас не сум некоја си кукличка да си игра со мене и почнав и јас како него, не се јавува он, не се јавувам ни јас па да видиш како после некое време моли. И му поставив услови мене тоа ми пречи и сакам да го смениш ако неможеш кажи ми да не се змарам а тебе ако нешто ти пречи кај мене кажи ми ќе пробам да го сменам ако не значи не сме еден за друг. Пробај и ти како мене остај го не му се јавувај, а кога ке се јави биди ти таа што е лута и не попуштај одма и пробај постави му услави ако несака да се промени кој го е*е ги има многу што би направиле се за тебе...
   
  На Miss.Ricci му/ѝ се допаѓа ова.
 11. fotografija20

  fotografija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  10
  тотално се пронаоѓам во се сто си ми пишала...ти благодарам за советот :) но разликата е што веке јас го имам направено тој чекор,му имам поставено услови за да промени некои работи а да променам и јас тоа што му смета.но не беше така.он продолжува и незнам дали пак по 10ти пат да го правам истиот муабет со цел да не прави така..помогни ми те молам КАКО да го натерам да не бега после секоја кавга и некогаш да знае да попушти? :( се чувствувам како да воспитувам мало дете кое упорно ја прави истата грешка и не учи од последиците.
   
 12. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.940
  Пол:
  Женски
  Факт е дека некои луѓе е тешко па дури и невозможно да се сменат и ние не можеме ништо во врска со тоа, за жал.


  Сега ќе ти кажам нешто што го научив од моето искуство. Еден повозрасен пријател на мм ни се пожали за неговата ќерка дека планирала да се земе со некој троа озлогласен тип, инаку подолго време биле во врска, ама чоеков мислел ако не биде препрека може ќе се изгустираат и сами ќе раскинат. Јас го прашав само едно прашање: „Каков е со неа?“ и тој ми одговори дека ниту еднаш во врската се нема девојчето посомневано каде е, со кого е, дека бил мн фин со неа и тн (пријателот од семејството на мм е вдовец и ќерка му е едно дете и е мн блиска со него и се му кажува а и тој е навистина современ во многу погледи). И тогаш му реков, „штом е така ти тука нема што да се мешаш, штом е добар со неа и те почитува тебе дај им благослов и крај на приказната затоа што човек може да биде добар за цел комшилук, за цел град, за цела држава, може и целиот свет да му го прославува името од тоа што е добар, ама ако дома е ѓубре со оние кои најчисто и најискрено го сакаат џабе му е.“ Сега си се земени и се мн среќни затоа што најважно е каков е мажот кога ќе дојде дома, нели? И некој можеби ќе рече ама ради неговата озлогласеност да не си има семејството негово проблеми? Тој не отишол предалеку и директно никому не наштетил, а ако е затоа секој е замерен со некого па сега да не треба да ни е страв да излеземе на улица.

  Значи, тоа што тој е ангел со сите воопшто не треба да ти претставува репер дека еден ден таков ќе биде со тебе. И нека не те плаши должината на врската, тој за неа придонел со една насмевка која тебе те тера да му простиш се, а главните заложби ги правиш ти како што гледам од твоите постови. Лесно му е нему, не треба да се труди, си се кара си се мири кога сака а ти го пречекуваш со раширени раце после една насмевка. Затоа факт е дека му одговара оваа врска, човекот едноставно не сака да се замара. Дади му до знаење дека не си негова играчка и дај шанса на некого кој навистина ќе те цени и ќе се труди да те усреќи со сите сили, НО прво ти препорачувам еден период да бидеш сама. Ќе ти биде тешко на почеток, нема муабет за тоа, на сите ни било кога сериозна врска е во прашање, но сфати го тоа како една заложба која ќе ти донесе навистина многу во иднина. Среќно! :)
   
  На Miss.Ricci, zhap4e, julie77 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.447
  Душо драга, тоа не цврст карактер, тоа е цврст инает кој нашол плодна почва да се развива и успева. Човек со цврст карактер, цврсто стои на земја, се соочува со сите проблеми, и не отстапува лесно од нешто што го сака, и најважното, човек со цврст карактер не бара утеха, решение, или изговори (како што ми изгледа во твојот случај), во алкохолот.
  Ќе те посоветувам вака, да фатиш магла одма...не насмевка, не алкохол, у глава да си пука, тебе да не те занима.
  Не 3, 33 години да се во прашање, немој да се враќаш кај дотичниов господин - инает.
  Он душичке не е ниту инает, ниуи цврст карактер, туку само еден мизерен човек, кој ти ги нашол слабостите и ги искористува до максимум. Ти за него секогаш ќе бидеш онаа што ќе му попушта, а ако не попуштиш и уште крива ќе бидеш.
  Ќе си прави што сака, ќе го снемува, ќе чека да се извинуваш, јавуваш, молиш, ќе се окези еднаш, ќе ти каже дека те сака, и готово, он е спасен. Ма дај, ти на улица да не си најдена, па некој ваков ќе си игра со тебе.
  Извини што ќе речам, но јас мислам дека овој освен лигавење кога ќе му загусти, и зборовите те сакам, кои бтв и не е некоја тешка работа да ги изговориш, другачије и не ти докажал дека те сака, затоа што тоа се чита во твојот пост, и исто се чита колку ти сакаш да не го видиш тоа, а за жал или среќа потсвесно знаеш точно како стојат работите.
  Ништо од ова што го пиша не ми се допадна, ама тоа со алкохолот е врв.
  Овој нема да се смени, никогаш. Ќе ти прави драми и циркус цел живот, ќе го има колку да те повреди, ќе го снема за да си прави к*р ќејф кога ќе му се сака, а се ова ќе биде полошо х 10000, поради нели алкохолот.
  Немој да си го уништиш животот, уживај во него.
  Знам дека не е сеедно и дека ќе ти биде тешко, но запамети ја реченицава - Подобро пеколен крај, отколку пекол без крај.
  Од срце посакувам да го оставиш, дека верувај, овој нема да се смени.
   
  На Miss.Ricci, green.eyes, zhap4e и 4 други им се допаѓа ова.
 14. fotografija20

  fotografija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  10
  ова е напишано токму како што е.овој дечко и со предходните бил таков и со никоја нема расчистено.и еве веке поминуваат денови а ние не сме се ни слуснале.не ми се верува дека раскинавме 3год врска без да правиме муабет.ама веке ми е здосадено од истите муабети...деновиве пред да се скараме правевме сериозен муабет дека почнувам да ја губам и лјубовта према него заради некои работи што ги прави...и не поминаа ни 2дена после муабетот ја направи истатa грешка.знам дека можеби веке му здосадив со едни исти муабети но он упорно прави работи што ме вадат од такт.деовиве чувствувам празнина...што кога ке ме побара? како да останам цврсто на нозе без да попуштам?
   
 15. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Така, едноставно речи крај е, готово и така нека биде навистина.
  Не си ни прва ни последна што ќе прекине неколку годишна врска.
  И сега викаш дека ти попушташ и ти секогаш го бараш, а од друга страна па прашуваш-што ако ме побара...
  Зарем пак мислиш да го чекаш 2 месеци за да му се умислуваш и да го мољакаш.
  Девојко сосвести се, не е за тебе...биди цврста, еднаш во животот биди силна, храбра, самоуверена и горделива.
  Стави точка, нешто кога не бива, не бива.
   
 16. unique123

  unique123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  373
  Епа празнината нека ти ја пополни женкарот де, голема работа ;) Нели си се свиѓате?! :^)

  Е уште ова-прашањето е дали да му се јавиш, или сепак да чекаш тој да ти се јави?! :^) Хммм ....

  За ова прашања уствари и не се поставува, ако сметаш дека вреди да се јавиш и да продолжиш, тогаш направи го тоа. Ако се двоумиш, значи не го сакаш. Така да иди лечи рани со женкарот женкаровски - не е потрошен материјал :!:
   
 17. veronikaveronika

  veronikaveronika Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  132
  Драга моја,
  место да кукаш, да лелекаш и да се сожалуваш(бидејки тоа се чини го правиш 2-3 години :fubar: ), наместо да бидеш иста како твојот(се надевам бивши) и да бегаш од проблемот(а тоа го правиш) застани цврсто на нозе и прсечи. Изборот е твој!!!
  Остани со него!!!Ако си решила застани си цврсто зад твојот избор, иако знаеш дека и по 5 години пак ќе си кукаш, лелекаш или уште полошо, ќе имаш и дете кое ќе живее меѓу 2 огна. Но, тоа е твојот избор и назад НЕМА. Сепак-Ти така си решила и НЕМА жалење!!!
  Или пак, сега стисни заби и продолжи без него. Пак нема да биде лесно-знаеш, ќе треба време-да,ама тоа ти е. Не си ни прва ни последна, ни подобра ни полоша од останатите.
  И што и да решиш е ОК, тоа е твој живот-ти ќе си го живееш!!!
   
 18. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.059
  Имаш само 2 опции тука:
  1. да го оставиш
  2.да продолжиш со него
  Што и да одбереш исто ќе ти биде тешко, само разликата е што ако го оставиш ќе се помачиш НЕКОЈ ПЕРИОД додека да се заљубиш повторно, а ако останеш со него- ЦЕЛ ЖИВОТ ќе патиш.
  Твое е да одбериш.
  А да разговараш уште и да се надеваш дека тој ќе се смени, никако. Досега штом не се сменил, одсега па ич! Доста време и живци си потрошила на него, не мислиш така?
  Ајде храбро малку, удри му ги клоците, еден ден ќе се гордееш со себе си.
   
 19. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.022
  Јас се прашувам од каде ти е силата да го трпиш сево ова време :o Јас иста бев ко тебе попуштав ама на крајот кога ми пукна филмот сторив се да трча по мене со тоа што не попуштав лесно и успеав на крај :!:
  Те сакал ама немало да те бара?Е*ате гордоста.Мора да се научиме дека и не треба секогаш да ја мешаме.Нека пие,слободно,тој си го уништува животот.Зар треба да го трпиш тоа?Јас не би.
  Нека бега,тоа не можеш да го промениш.Ти си си го кажала своето,сега е на него ред.
  Мој совет е да го оставиш.Ако му значиш можеби ке ја прегази гордоста и ке те побара.
   
 20. biciprilep

  biciprilep Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Најголемиот проблем е тоа што тој е алкохоличар.Тоа е болест која што мислам дека тешко се отстранува,тие луѓе немаат осет ни за љубов,нити пак за нешто друго.Еднаш вика те сакам,после нешто друго.Нема разбирачка со нив.Затоа понастрана од него и немој да си го лажеш умот дека те сака.Кај него се е испомешано.Тој сака само алкохол,ништо друго.........