1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полипи на матката

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од SunnyGirl2, 1 ноември 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Баш ми е драго за резултатите што се добри. Инаку мене до сега два пати ми вадеа полип. Еднаш во државна , еднаш во ремедика. Незнам како се цените сега воремедика , ама пред 4 години платив 22.000,00 денари. И сто вечерта ме пуштија дома.
    Поздрав и фала за информацијата
     
  2. Sudika

    Sudika Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2012
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    40
    Ме интересира колку време после зафатот треба да се нема односи ми рече 2 недели док ама ја ќе чекам после циклус имаш ли некоја информација?
     
  3. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    sudika мило ми е што се добри резултатите, инаку и мене ми беше кажано 2-3 недели ама јас почекав до првата контрола ..
     
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.848
    како се отстрануваат? што претставува всушност хистероскопија...
    (не сум баш нај нај запознаена)
     
  5. Sudika

    Sudika Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2012
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    40
    Sunny girl Оперативен зафат е тоа,се прави со инструмент хистероскоп на кој има камера и се раб преку компјутер на хистероскопот се прикачуваат алатки и се вади се прави со општа анестезија. Кратка операција. Ivana-na-na и јас така планирам да почекам до прва контрола за секој случај благодарам за инфо.
     
    На iva-na-na му/ѝ се допаѓа ова.
  6. jonbonjovi

    jonbonjovi Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Се отстрануваат со киретажа, процедура што трае некои 20 минути.. не е баш оперативен зафат пошто ништо не се сече, само се греба ѕидот на матката со општа анестезија ;)
     
  7. Sudika

    Sudika Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2012
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    40
    Не секогаш киретажата е успешна има мн девојки кои праеле киретажа и не успеало а хистероскопијата е оперативен зафат со кој посоодветно се врши вадењето на страно тело.
     
    На iva-na-na му/ѝ се допаѓа ова.
  8. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    токму така се сложувам со судика, киретажата не само што можи да не е успешна туку можи да има и негативни последици, а хистероскопијата е најсоодветна процедура за вадење на полип, посебно ако е на некоја непогодна положба..
     
  9. Sudika

    Sudika Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2012
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    40
    Поаофистициран начин е компјутерски се работи.
     
    На iva-na-na му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mamicka123

    Mamicka123 Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Форумки здраво .....Како што знаете ептен сум тазе на форумот па гледам дека има секакви теми, секакви искуства па супер можиме да си помагаме....И јас имам проблеми со забременувањето...Мажот ми има некоја бактерија а јас имам полипи на матката.Во државна болница направив киретажа со целосна анестезија лежев еден ден, но после дома пак крварев.....Сега сум закажана во Плодност па да видам и второ мислење....Ептен сум некако разочарана, што ли ќе биде.... :(
     
  11. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    мамичка123 што направи беше ли на преглед, инаку како што имаме пишано погоре киретажата не помага баш околу полипите ... сметам дека хистероскопијата е посоодветен и поуспешен третман за досадните полипи, баш ме интересира дали беше и како помина на второ мислење а ако е потребно оди и на трето... (јас имам веке правено хистероскопија во Плодност.. ништо страшно сета срека тоа да е единствениот проблем и за брззо да си гушкаш бебушка)
     
  12. Mamicka123

    Mamicka123 Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Ivа-na-na како што ви кажав се закажав за второ мислење во Плодност и бев...На испитувањето излезе дека има раскинати делови од полипи-полипоидна структура (стручно кажано како што ми го кажа Др.Таше).Како солуција тие ми понудија на направам хистероскопска полипектомија одма послем менструација како решение....Ама сега ме оставија да си размислам што како пошто сум многу уплашена :(
    А премногу значи сакам бебе...Дај кажете совет што ми предлагате???? :|
     
  13. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Полипите се пречка за бременост ( односно може да дојде до бременот, но постои ризик да ембрионот се вгнезди на местото кај полипот и матката да го исфрли, однсно да дојде до абортус, ако полиот е на матката). Ако полипот е во тубите тогаш има проблем со чанување затоа што се затнати и неможе да дојде до оплодување. Е сега тоа е ризик, јас пред да остнам трудна со синко хистроскопски го остранив полипот на матката и после без проблем остав трудна. Другарка моја остава трудна со полип на матка и немаше проблем во бременоста, и го извадија кога се породуваше.
    Иако веќе двапати ми е правена хистроскопија ( имам напишано погоре, да не се повторувам), повтоно ми се појави полип. Многу досадни израслини се, иако се безопасни. Од искуство ти советувам акко сакаш бебе не се мисли , закажи си хистроскопиј и заврши си ја работата. Воопшто не болно, ниту пак потоа има некоои проблеми и болки. Не се плаши. тоа е интервенција која трае оклку 15 мин. Со среќа :)
     
  14. Kassy

    Kassy Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site..odamna go pratam forumot na femina, no denes imam problem i baram mislenje.
    Znam deka ne sum na zadadenata tema, no mi treba pomos za da ne poludam.
    Pred 2 godini imav negativen rezultat na klamidija, denes e pozitiven, a so soprugot intenzivno se spremame
    za inseminicija, bidejki podolgo vreme se obiduvame za decinja. Procitva deka klamidijata e opasna, zaoa sto moze i dvajcata da ne dovete do sterilitet. Utre ke mi prepisat terapija. Prasnjata se: Dali po izlekuvanjeto na klamidija moze da se zabremeni? I naredniot mesec treba da pravam histeroskopija/ laparoskopija, dali ovaa infekcija ke me popreci vo toa?.. Ve molam pisete, dokolku imate iskustva. ...
     
  15. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Кламидијата успешно се лекува со терапија и по излекувањето нема проблем при зачнување и бременост.
    Што се однесува до лапароскопијата и хитероскопијата мора да има 'чист терен' односно пред тоа ти прават брисеви микробиолошки и треба да бидат негативни ( барем мене така ми правеа). Така да најдобро е да си поченете со трапија ( д-р ќе ви препише), па потоа се друго.
     
    На Kassy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kassy

    Kassy Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mnogu Lexus, mi olekna malku, barem malku da smiram dusa, dokolku toa e mozno.
    Znam deka i mene i soprugot ne ceka terapija, i se nadevam deka uspesno ke ja izlecime.. i daj Boze sto pobrgu da se raduvame na novi clenovi vo fam. No se po red... vi blagodaram na site...
     
  17. Mamicka123

    Mamicka123 Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Lexus многу ти благодарм на поддршката...Сето ова ми го кажаа и во Плодност кога бев на второ мислење како што кажав и ме охрабрија дека се ќе биди во ред....Си мислам дека најдобро е да направам хистеректомија па можеби тогаш ќе можам да си го гушкам бебето...А поризично ми е да забременам додека имам полипи па нема да ризикувам, лехус ми даде надеж и воља па уште утре ќе се јавам и ќе закажам во Плодност...Мило ми е шо постојат форумите :*
     
  18. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    нема потреба од страв има многу полоши работи од досадните полипи .. јас ти препорачувам да не чекаш и да го одстраниш и јас исто имам моментално полип ми смета заради крварењето меѓутоа имам бебенце и ке го вадам дури кога ке одам на второ детенце ... мораш да си храбра а и како што кажа Lexus е пречка за бременост или не дај боже.. проблем во бременост... значи мој совет вади го најбрзо што можиш... и пиши ни како ке поминиш...се најдобро
     
  19. Mamicka123

    Mamicka123 Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Iva-na-na и lexus фала ви премногу на поддршката стварно ептен ми значи, вие имате удел што веќе уште утре првата работа што ќе ја направам штом станам е тоа што ќе се јавам во Плодност и ќе закажам за отстранување на богами многу досадните полипи ;) Па се надевам на добар исход...Одма чим се вратам ќе ви пишам како сум поминала... :*
     
    На iva-na-na му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Со лесно и пиши како помина ;)
     
    На iva-na-na му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.