1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од lovefashion, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. lovefashion

  lovefashion Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Би сакала да знам повеќе во врска со полицистични јајници бидејќи сум многу загрижена дека имам симптоми. Првата менструација ја добив на 11 години и имав нормални менструации се до август 2011 година (кога наполнив 13 години). Од август не сум имала менструација и навистина сум загрижена. Можеби сум премлада за да прашувам за вакви работи, но би сакала да знам доколку имам полицистични јајници бидејќи имам слушнато дека можам да имам проблеми со неполодност во иднина. Ве молам помогнете ми
   
  На ireta му/ѝ се допаѓа ова.
 2. lovedealer

  lovedealer Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Имам 17 години и пред 5 месеци стапив во односи со дечко ми и од тогаш забелезувам некои промени. Прв пат добив февруари 2006 и се случуваше да ми касни 1-2 месеци, но после пак ми се регулираше.Последна менструација добив на 27 февруари и во април на 5ти, но некако не ми беше нормален циклус туку како кафеави капки и тоа сето проследено со болки во јајниците. Прочитав за полицистичните јајници и ги имам некои од симптомите(како акни по лицето) и одлучив да одам на гинеколог, но не сум спремна се уште :) Што ќе ми предложите и како ќе го оцените мојот проблем?
   
 3. kate.m

  kate.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Здраво. Сакам да ве замолам за одговор на моето прашање. Имено, имам 23 год. и ми е констатирано дека имам полицистични јајници (дали тоа може да ми претставува проблем понатаму кога ќе сакам да забременам). Примам терапија подолго време и скоро сите резултати ми се во ред, редовен циклус и сл., освен, што сеуште имам малку покачен тестостерон, но уште примам терапија (поради тоа). Кога тоа ќе се нормализира, дали ќе можам да останам бремена без да се плашам од некои последици. И уште сакам да прашам, дали доколку и јас и мојот партнер сме иста крвна група и ист RH - фактор, односно О+, ќе имам проблем при забременување, бидејќи некои другарки ми велат дека пред да забременам треба да примам некоја инекција. Ви благодарам однапред!
   
 4. Torresica

  Torresica Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Здраво , имам 16 години , и еден голем проблем . Уште од кога добив прв пат (на 13 години) воопшто не ми е редовна менструацијата , добивав на 4-5 месеци , некогаш и воопшто не добивав , па откако бев на гинеколог , ми кажа да пијам апчиња се викаа Primolut nor 5 , па добивав со апчињата , но потоа откако се консултирав со други гинеколози , ми кажаа да не пијам апчиња , и после некое време кога отидов на контрола и направив неколку тестови , ми кажаа дека имам некој вид на микрополицистични јајници , и поради тоа менстуацијата воопшто не ми е редовна . Е сега вака имам неколку прашања : Прво , дали тие цистички ќе исчезнат со тек на време , или треба некаква си терапија , и дали можат да се прошират и зголемат и од што би можело тоа да се случи . Па дали може сам да ми се регулира циклусот , затоа што во пооследно време повторно си добивам нормално , но на 3-4 месеци . И дали прекумерното потење може да биде последица на сето тоа (дали има некаква врска со полицистичните јајници ) . Поздрав , фала ви однапред :D
   
 5. Anisija123

  Anisija123 Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Bravo za akcijata ''Prasaj ginekolog''!
  I jas kako i mnogu drugi citatelki sum zagrizena za moeto zdravje, se nadevam deka ke dobijam korisni odgovroi i soveti. Imam 32 godini.So soprugot probuvame edna godina da ostanam bremena. Do sega se nema sluceno.Imam napraveno pap test,odlicen e. Na eho proverkata mi bese otkrien miom so golemina od 42.6mm na nadvoresna strana na matkata i jajnicite licat na policisticni jajnici-taka kaza doktorot, no jas gi nemam simptomite. od 12-32 godini sekogas redovno ,sekoj emsec dobivam minstrualen ciklus, ne sum vlaknesta.Napraviv i proverka na hormoni, vo red se.i krvna slika vo red i proverka na tubite so vbrizguvanje kontrast i snimka, se vo red, i spermogram vo red.Se obiduvav i so lenti za ovulacija da gledam koga mi se plodni denovi i 7 dena(mislam deka samo 48casa se plodni) po red mi pukazuva deka mi se plodni dena. Sekoj den imav odnosi i pak nisto.rekov deka nema da brojam denovi tuku ke imam normalno odnosi 2-3pati vo nedelata opusteno,i pak nisto. Neznam sto e sledno,sto da napravam?koe ispituvanje?dali treba da go otrstarnam miomot prvo pa potoa da se obidam da ostanam bremena?ako go otstranam kolkav e periodot na zakrepnuvanje i koga ke moze povtorno da se obidam da zabremenam? dali operacijata e rizicna?imam slusnato deka ima mnogu zeni koi imamt iznoseno plod i imaat rodeno zdravo bebe iako imale miomi.dali me sovetuvate da probuvam seuste ili prvo da se operiram?
  Vi blagodaram odnapred za vasiot sovet.
   
 6. hrizantema007

  hrizantema007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  25
  кои се симптоми за полицистични јајници?
   
 7. ireta

  ireta Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  VOOPSTO NE SI PREMLADA ZA VAKVI PRASANJA..JAS SUM 33 GODINI I POLICISTICNI JAJNICI IMAM USTE OD KOGA POCNAV DA DOBIVAM MENSTRUACIJA.ISTO I JAS IMAV NEREDOVNI CIKLUSI,PO 2- 3 PATI GODISNO..NO ZA SREKA BEZ NIKAKVI TERAPII SOSEMA SPONTANO JAS SI OSTANAV BREMENA 3 PATI 9(si imam 3 decinja) I POSLE 3-TIOT PORAGAJ MENE MENSTRUACIJATA MI SE SREDI ,DOBIVAM NA SEKOI 28 DENA VEKE POLA GODINA..SE NADEVAM I KAJ TEBE KE BIDE SE VO RED
   
  На Latanya му/ѝ се допаѓа ова.
 8. slimy

  slimy Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.255
  Допаѓања:
  1.156
  Пол:
  Женски
  A da te prasam kako uspeaa da zabremenis?zasto so tie ne mozes kolku sto znam jas kako mi kaza ginekologot?jas imam cista i vekje 8 meseci ne mozam?
  Pozdrav, ;)
   
 9. salvator

  salvator Активен член

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  neredoven cikslus

  Dali neredoven ciklus znaci i policisticni jajnici? Jas imam 24 godini i odkako imam dobieno prva menstruacija imam neredoven ciklus. Bev na ginekolog bidejki ciklusot mi docnese 2-3 meseci i mi dade Diane 35 bidejki mi rece deka imam cisti, dodeka gi piev imav redoven ciklus a odkako gi prekinav povtorno mi docnese. ODkako pak otidov na ginekolog mi rece deka nemam cisti a pa k imav neredoven ciklus. STo treba da prezemam?
   
 10. ireta

  ireta Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  A da te prasam kako uspeaa da zabremenis?zasto so tie ne mozes kolku sto znam jas kako mi kaza ginekologot?jas imam cista i vekje 8 meseci ne mozam?
  Pozdrav,

  so pravata i tretata bremenost sosema spontano..(duri ni ne znaev deka sum bremena bidejki ne dobivav redovno)koga odev na ginekolog na rutinski pregled doznavav deka sum vo 4 mes,i vo dvete bremenosti..a pred vtorata bremenost piev 3 meseci *Jasmin*..no ne so cel da zabremenam tuku da mi se podsredi malce,bidejki eden dr. na klinika mi rece cista sreka ako ostanam bremena po vtor pat..jas si imav sreka i toa uste dva pati..so sreka na site ;) ;)
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 11. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  3.790
  Пол:
  Женски
  Денес на гинеколог и мене ми кажаа дека имам полицистични јајници, но немам симтоми како што се зголемена влакнатост, појава на акни само што ми доцни менструацијата по 3, 4 дена . Ја прашав докторката и кажа дека нема врска дека тешко се останува бремена или дека ке доведе до спонтан абортус. Мене не ми даде ни некаква терапија да користам :?: , кажа дека тоа не е ништо страшно и дека се јавуват кај секоја трета жена. А исто така знам многу кои родиле дечиња со полицистични јајници без никаков проблем :)
   
  На Ana Lina му/ѝ се допаѓа ова.
 12. portokalcemace

  portokalcemace Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2012
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  28
  епа вака...констатирано ми е дека имам полицистични јајници.на двата јајника имам по неколку мали цисти а исто така и големината на цистите е многу поголема од нормалната.прва менструација добив на 10.5 години и од тогаш менструацијата ми е нередовна (добивам на 3,4,5 или 6 месеци,секогаш различно).исто така,имам проблем со хормоните,(до сега немам направено испитувања за нив) но знам бидејќи имам влакна на брадата и на одредени места на лицето.како прва терапија користев DIANE 35 но само неколку пати,после тоа пиев само PRIMOLUT NOR,и последно пиев YASMIN.тие ги пиев неколку пати по 5,6 или 7 месеци.последен пат кога ги пиев не се осеќав добро,па ги прекинав.сега не пијам никаква терапија.што треба да направам,кои испитувања и дали има некои други апчиња освен YASMIN,YAZ,DIANE 35 итн...
  инаку мојот гинеколог ме советуваше да пијам METFORMIN,иако тие се за дијабетичари,биле добри за цистите.ве молам за совет
  благодарам
   
 13. taataataa

  taataataa Активен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Policistichni jajnici

  Bi sakala da Ve prasham za policistichnite jajnici i terapijata. Ginekologot mi preporacha da pijam "DIANE 35. No, malku mi e strav da pochnam so hormonska terapija, bidejki sum slushala, deka tie apchinja mozzat da bidat i dosta opsani. Ve molam, da mi kazzete dali taa terapija mozze da bide opasna.
  Odnapred Vi blagodaram.
   
 14. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  575
  Пол:
  Женски
  во списанието 24часа здравје, го најдов овој текст за полицистични јајници, можеби ке ви помогне малку :)

   
 15. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.881
  Допаѓања:
  5.427
  полицистични јајници и тироидната жлезда како влијаат на менструалниот циклус?

  Кои се симптомите за полицистични јајници освен зголенема влакнетост,акни...

  И какво е испитувањето кај гинеколог?

  дали е исто со цисти на јајници или :$ :$
   
 16. butterflysk

  butterflysk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2013
  Пораки:
  1.075
  Допаѓања:
  1.688
  влијаат да кај секоја жена различно , кај некои изостанува менструацијата некои пак си добиваат редовно, симптоми се дебелина, акни,влакна повеќе, нередовен мензис,болки при добивање, а некои пак жени немаат ни еден од овие симптоми а сепак имаат пол.јајници. Во врска со испитувањара со обично ехо се гледа дали имаш/немаш такви јајници, потоа следат испитувања на хормони мегу кои спаѓа и тироидната жлезда..За пореметеност на работата на тироидната жлезда освен дебелина и тахикардија (симптоми) други не знам..ама знам дека има врска исто и со циклусот и со се, абе се си е поврзано кај нас жените |( затоа најубаво на гинеколог да ти објасни се подетално :hai:
  Инаку не не е исто со цисти на јајници, под цисти на јајници се подразбира една, две,три или повеќе цисти кои си се посебни и недај бозе ако раснат се острануваат со операција, а полицистичните јајниците ти се како гроздови со цисти, т.е тие се фоликули кои не пукаат, ги има илјадници , баш како гроздови..
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.881
  Допаѓања:
  5.427

  благодарам за информациите
   
 18. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  89.129
  Пол:
  Женски
  Јас сега последниот пат кога бев на гинеколог ми беа констатирани полицистични јајници. Ме гледаше на ехо и ми покажа. Всушност, целиот јајник ми е обвиен со цисти, како ѓердан (во круг се околу јајникот). Кога видов на екранот, малку се исплашив, ама докторката ме увери дека не е ништо страшно и нема потреба за загриженост.

  Да напоменам, мислам дека не постои жена на светов со поредовен циклус од мене :D Значи точно на 28 дена јас добивам, нема шанси да ми задоцни или подрани, или па ич да не добијам не дај Боже. Сега прв пат во животот ми се констатирани полицистични јајници, па малку ми е шубе. Докторката не ми препиша никаква терапија, рече дека нема потреба и дека се си е нормално. Рече дека доколку сакам да забременам, нема никаква пречка за тоа. Не сум ни влакнеста воопшто, влакната ми се тенки и плави, така што ни тоа не можам да го наведам како симптом. Не знам од каде и зошто јајниците ми се полицистични (поточно, само десниот јајник), но јас немам апсолутно никакви симптоми, освен доста јака болка во првиот и вториот ден од циклусот, но тоа отсекогаш ми било така.

  Поентата ми е, секоја втора жена се соочува со овој проблем, но фала Богу не е ништо сериозно и опасно по здравје. Во поекстремни случаи се препишува контрацептивна терапија поради регулирање на циклусот.

  И еден совет што ми го кажа гинекологот кога ја прашав за чаре: ПОВЕЌЕ СЕКС! :D Шала на страна, што повеќе секс, толку подобро за полицистичните јајници. При односот (и при месечниот циклус) цистите пукаат и јајникот се ослободува. Потоа за жал настануваат нови цисти, но колку повеќе секс, толку помалку ќе има цисти. Значи, што повеќе секс :D При односот, т.е. при пукањето на цистите се јавува поголема влажност т.е. исцедок, кој најчесто е безбоен, а некогаш може да има и малку крв, но без паника, нормално е :)
  Ете, сево ова ми го кажа стручно лице :)
   
 19. caraadel

  caraadel Активен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  i jas imam policisticni jajnici .. prvata menstruacija ja dobiv koga zavrsiv 6to odd, vtorata vo prva godina i toa ednas ili dva pati dobiv vo cela godina i posle toa ne mi idese mozi dve godini.Pojdov kaj Dr.Tase vo bt i prvo mi rece deka prolaktinot mi bil duplo pokacen i radi toa ne dobivam redovno mens pa primav terapija Bromergon i mi se namali prolaktinot na normala i povtorno ne mi idese i koga mi napravi celosen pregled mi kaza deka imam policisticni jajnici i mi dade da pijam Primolut nor na sekoi dva i pol meseci dodeka ne mi se zaredi kako sto treba.Sega pocnav da gi pijam no nekako mi e mnogu vreme dva i pol meseci da cekam bidejki koga treba da mi dojdi tocno na eden mesec gi imam site simptomi na mens no ne mi ide.A doktorot mi rece deka ne bilo strasno za zabremenuvanje ako sekoja zena ima ovulacija sekoj mesec tie sto imaat policisticni jajnici mozno e da imaat 3-4 pati vo godinata i mozno e lesno da zabremeni vo tie meseci
   
 20. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.324
  Допаѓања:
  58.238
  Пол:
  Женски
  Здраво.
  Имам проблем и се надевам дека некоја од вас може да ми помогне.
  Имам 19 години а уште од кога имав 14, по рацете почнаа да ми излегуваат мозолчиња. Мислев дека ќе поминат бидејќи и на лице ми излегуваа но за ден,два или три ми поминуваа. Но не, овие мозолчиња по телото и до ден денес ми стојат, сега дури и лузни имам од нив. Сега ги имам на рамениците, грбот и малку на стомакот. Сум била по болници, сум примала инекции, сум пиела апчиња, сум користела сапуни и гелови за тушираше, којзнае колку врсти маст, но ништо. Ми поминувале привремено но потоа пак се јавуваат. Ми рекоа дека сончањето помага и тоа е точно, но срам ми е да излезам ваква да се сончам. Сепак, моето прашање е ова: ми кажаа да појдам на гинеколог и да проверам дали имам полицистични јајници бидејќи најверојатно е тие да се предизвикувачи на мозолчињата, но мене ми е срам да појдам. Иако не појдов, знам дека имам полицистични јајници бидејќи на нет истражував нешто околу тоа. И сега, ако некоја од вас имала ваков проблем, би ја замолила да ми каже какви лекови користела за да и помине?
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.