1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од lovefashion, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A imas li ispitano hormoni na 3 den od ciklus možda ke ti treba terapija za pcos
     
  2. diana

    diana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Здраво девојки. Има ли некоја од вас пиено таблети Агнес (Vitex Agnus Castus)? Немам добиено менструација неколку месеци, а и пред тоа добив само зашто пиев Primolut nor. Нема шанси да пијам хормонска терапија, повеќе лошо ми имаат направено отколку добро, а ги имам пробано скоро сите.
     
  3. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    А по колку време имаш пиено хормонска? Треба минимум 3 месеци да пиеш па да се средат симптомите. Првите 3 месеци телото се навикнува на нив.
    Пробј да пиеш црвен кантарион по една мала шоља дневно и ајдучка трева. Горчливи се но постои можност да ти помогнат за добивање.
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Девојки сте слушнале ли за Инофолик прашок за полицистични јајници? Ги нема во Мк, па ме интересира ако некоја има пиено да ми каже од каде ги има купено и дали има резултат?
     
  5. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Жени дали до сега некој од вас имал потечени јајници , имам ужасни болки веќе неколку дена. Бев на гинеколог , но бара да одам прво на интернист . Утре сум лекар.
     
  6. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A zasto na internist ako ti se jajnicite problem jas bi otisla na drug ginekolog
     
  7. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Од каде да знам , можеби било реакција од застојот на левиот бубрег . Ама за кратко ќе се дознае.
     
  8. Kathrynn

    Kathrynn Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    Агнес таблетите се пијат ако ти е покачен пролактинот. На останатите хормони не делуваат. Јас ги пиев ама не осетив некое големо подобрување...
     
  9. NadicaLuka

    NadicaLuka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Вака јас сум нова на форумов разгледував на темите па да прашам. Имам полицистични јајници од кога почнав да имам односи негде пред 7години, имам сопруг и бебенце иако ми рекоа дека ќе биде потешко затоа што не се знае кога овулирам така се погодиле коцките и по 6месеци останав бремена. Добивав еднаш во 2 месеци гинекологот ми рече ако немаш мака нема потреба од хормони и откако се породив ми се среди менструацијата 3-4 месеци и еве сега пак веќе 2 месеци немам. Не сум бремена проверив :) видов чај од ајд ттева коприва нане кантарион да ми кажете дали помогнало навистина на некој за да се среди менструацијата сакам од денес да почнам да пијаѓ затоа што не сакам сеуште со хормони да почнам и дали може некој контра ефект да се појави од чајот како на пр. Внатрршно крварење и сл. Фала многу се надевам ќе ми биде одговорено прашањето :)
     
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A drugite hormoni mislam na tiroidata i maskite hormoni I insulinot ispitani li ti se
     
  11. NadicaLuka

    NadicaLuka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Тироидната да се е во ред а хормони и инсулин не. Ама не ме прати матичната нигде ми беше со цисти левиот јајник после пораѓај одам на преглед и десниот јајник со цисти и пак ништо не ми кажа. И дека со мало бебе не одев нигде на испитувања ај викам се среди и сега пак ми касни па викам ќе пробам со чајот. А имам правебо скриен шеќер се е во ред
     
  12. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Skrien seker po pravilo ode so insulinot zaedno a terapija neli ti dade za pcos
     
  13. NadicaLuka

    NadicaLuka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Не ми дадоа ништо терапија само ми рече ако не ти смета што ти касни фжда не те трујам до хормони коа ќе сакаш да останеш бремена тогаш. Јас без хормони забременив и остана на тоа па сакав сеа без апчиња да пробам да средам
     
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    17.823
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, проблемот е следен. Според мојот гинеколог имам полицистични јајници, но состојбата сега за сега не била за терапија. Прв пат се случува толку време да ми касни циклус, последно добив средина на ноември. Бремена не сум, правев и домашен тест и преку крв. Малку почнува да ме фаќа паника и да ме мава на психа тоа што не добивам. Хормони немам испитано, закажав, ама молам Бога да не треба хормонска терапија. Пробувам нешто на природна база со чаеви, ама ефект до сега никаков. Знам дека може да имам проблем со забременување и без да сакам тоа ми се врти стално во потсвеста :( Искуства со ваков или сличен случај?
     
  15. ghost21

    ghost21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2017
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    исто бев пред два месеци... ми доцнеше прв пат толку многу време, отидов на гинеколог и типката ми рече дека сум имала “цистички” на јајниците ама да почекам уште малку да не пијам хормонска терапија. За една недела ми дојде, и имав крварење 13 дена, не знаеше ни тоа како да го сопре, ми се вртеше, хемоглобинот паднат на 95, па си отидов на приватно. Докторот се изнервира кога му го кажав случајот, како можела да чека кога ги видела цистите рече... Кога ме прегледа ми најде по повеќе од 20 цисти во двата јајника... сега пијам Јасмин контрацептиви, и секој месец се осеќам се подобро, се надевам дека на контролата ќе биде подобра ситуацијата.
    Го кажувам ова бидејќи истото ти го рекле, нема потреба од чекање повеќе, оди кај подобар лекар.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A ti dade Jasmin a ti gi proveri li hormoni te
     
  17. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    17.823
    Пол:
    Женски
    Мене нејќела да ми даде хормонска терапија бидејќи хормоните не ми се проверени, што е во ред. Најлесно решение е да си под терапија, ама во многу случаи дејството е само моментално. Секако ќе одам на второ мислење, не се оставам така. На толку години редовен циклус, не знам како може преку ноќ да се поремети :/
     
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Nisto ne zemaj na svoja raka prvo ispitaj si gi hormoni te pa posle pij lekovi
     
  19. ghost21

    ghost21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2017
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    тогаш моментално не, бидејќи имав обилно крварење две недели, ми се вртеше и паѓав од што ми беше ослабена крвта. ги проверив после 3 недели (после цело пакетче) и беа со мали отстапки машките хормони и инсулинот. а и контрацептиви се, ги пијат и жени без проблеми како ова, само ради контрацепција.
     
    На trejsi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ghost21

    ghost21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2017
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    можно е да е поради стрес, менување на исхрана, недоволно спиење и сл. Провери ги хормоните обавезно, сериозна работа е. Мене ми е од шо покачив неколку килца најверојатно :| Ќе знам за некоја недела дали има подобрување.
    Инаку за хормоните, не знам дали се лече со чаеви и тревки, мислам дека мораш некаква терапија. Види друг лекар што ќе ти каже, само те молам не чекај, бидејќи кај мене чекање само ја влоши цела ситуација.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.