1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од lovefashion, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Јас си ја носам состојбава уште од 15 год , самошто имав проблем со менструацијата а не со мозолчиња. Некој што пиел лекови , не можеш ти да ги пиеш , зашто во прашање се хормони , а кај секој со овој проблем си има или покачен или намален хормон , така да тоа бриши го од глава . И не е ништо страшно да појдеш на гинеколог , ќе те прегледа на ехо на стомак ако си девица , ако не сигурно вагинално , и доколку има потреба ќе ти даде да ти проверат хормони , и ќе ти препише терапија , се разбира доколку треба. Ако сонцето ти помага нема што да ти е срам , поарно да се пресрамиш одредено време и да се повлечат , него ли подолго време да ги имаш на себе и да те нервираат и понатаму. А на нет колку е точно , толку е и неточно напишано , така да неможеш сама да си поставуваш диагноза , така да не се потпирај многу на тоа
     
  2. angelina1

    angelina1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    25
    Прво мораш да отидеш на ендокринолог,и да испиташ хормони,и потоа да ти постави дијагноза,треба сериозен пристап кон овој проблем,немој вака да прашуваш кој што пиел,секој е различен,овој проблем е медицински и бара таков третман,значи прво одиш кај матичниот да ти даде упат за ендокринологија.Ако се регулираат хормоните,кожата ќе се смири,тоа е најмал проблем,и ајде ќе те молам срам ми,кога станува збор за здравје не смее да ти биде срам,мислиш тие само во тебе мислат,треба да се срамиш ако се однесуваш вака кон сопственото здравје,поздрав
     
  3. maraja1

    maraja1 Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    zdravo
    bi sakala da se konsultiram so vas ili da mi pomogne nekoj doktor
    imam i jas policisticen lev jajnik ,gi imam site simptomi sto moze d agi ima za policisticni jajnici.Pravev hormonski ispituvanja na 3 i 13 DEn od menstruacija.Prvite be dobri rezultati ,no dtorite site bea namaleni hormoni osven tiroidnata sto bese vo red ,dali ima nekoi apcinja sto moze d agi svede hormonite na dobri ili cel zivot ostanuvame so takviot problem.
    P.s inaku sum 27 god i nemam seuste rodeno pozd
     
  4. tajmi

    tajmi Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    zdravo
    bi sakala da se konsultiram so vas vo vrska so policisticnite jajnici gi imam na dvata jajnika a mojata koza e sklonena na akni probav so diane 35 ama nisto ne mi pomogna,ako moze nekoj nekako da mi pomogne pozz
     
  5. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Како ќе знаеме кога ни пукнала циста?Симптом.. :$
     
  6. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.335
    Допаѓања:
    83.593
    Пол:
    Женски
    Морам да ви го раскажам оваа и да ми дадете совет т.е дали неко му се има случено нешто слично

    Значи си имам редовна менструација и тоа добивам на 29-30 дена секогаш ! Е во октомври ми покажа нака 2ри и 2 дена немав ништо , после тоа имав 8-9дена нон стоп (изгубив надеж дека ке ми заврши)
    И сега на 22 ри пак исто ми покажа 2-3 дена ништо и после тоа 3-4 дена обилна менструација и еве сеуште имам но мислам дека намалува.
    Знам дека ќе ми кажете да посетам гинеколог но.... се срам ми е и мојот матичен гинеколог многу го мразам ИСКРЕНО сум била 2-3 пати кај него и не сум ич задоволна (има премногу пациенти и многу се понаша едноставно не му е гајле )

    Сте доживеале ли вие нешто слично ?
     
  7. Bonbonita2013

    Bonbonita2013 Нов член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Здраво на сите на странава. Инаку јас го имав проблемот со полицистични јајници. Постои еден лек не знам колку се информирани на природна база и навистина помага во регулирање на хормоните т,е мене навистина ми помогна. Можете да го најдете во аптеките на SWANSON се вика Vitex Chasteberry. Не знам дали кај нас е познат лекот ама на странските форуми за полицистични јајници е многу препорачан од таму го пронајдов и јас и ми беше навистина од корист затоа што нема штетни последици и многу помага обично за намалување на андрогените хормони и за пролактинот и за зголемување на прогестерон. Со тоа ја подобрува овулацијата и исто така е многу добар за ПМС. Инаку лекот или како и да е, екстрактот е дива лаванда, нешто што расте во Африка, и од коешто уште многу одамна уште во Стара Грција се употребувало при вакви проблеми и го подобрувало женското здравје. Постои и во други форми да кажеме чај, масло и слично... само што за капсулите ми е испитано. Се надевам дека ке биде од корист, пробајте можеби и вас ке ви помогне.
     
    На princessp му/ѝ се допаѓа ова.
  8. redhat

    redhat Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    222
    а цената како се движи?
     
  9. Bonbonita2013

    Bonbonita2013 Нов член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    cenata e 800 denari ama vnatre ima za 3 meseci. Edno apce e 8 denari presmetano
     
  10. redhat

    redhat Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    222
    фала ти драга а уште нешто да те прашам а нема негативни последици нели?мислам знам релтивно е тоа кај секој различно ама да прашам
    пошто сум ужасната за муабетите од диане и другите како беа и уште коа ми ги спомна таа мустрата од докторка одма реков не па шо сака нека биде
     
  11. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    И јас имам пиено Витекс ама мене не ми помогна ич за жал, дури и не ми дојде тој месец од нив. Инаку цената е 750 денари и е доволно за 2 месеца. Има 120 капсули, а дневно се пијат по 2. Една ако пиете дневно нема да има никаков ефект. Пробајте мене не ми помогна но можеби вас ке ви помогне.
     
  12. redhat

    redhat Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    222
    ама јас си добивам редовно и покрај ваквите јајници има шанси да не добијам од нив пример ?
     
  13. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    Мила ако си добиваш редовно мислам нема потреба да ги пиеш капсуливе и ако хормоните ти се ок зашто да пиеш, еве јас добивав редовно цела година после мензисот во август почнав да пијам витекс и оп септември ми доцни не доага и морав апчиња да пијам за да добијам, одма ги фрлив во канта, еве овој месец си добив нормално како и секогаш, илјада посто ми беше од нив, и на друг форум имам прочитано дека го пролонгирале мензисот на некоја членка, така да јас не ги препорачувам, она што би ти препорачала е да си направиш чај од ајдучка трева , невен , коприва можеш и кантарион да додадеш и да си пиеш така по едно кило дневно, многу помага за јајниците а чај е не е штетен, од билна аптека можеш да си купиш :) посебни чаја се значи ги мешаш :hai:
     
  14. redhat

    redhat Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    222
    е баш ти фала батерфлај значи мене ми е едниот јајник полицисртичен и таа сумња зза хормоните по некои симптоми и коа ми ги спомна дијане јас во несвест ке паднев ма да хормоните кај сите се луди денес порани нездравиот начин на живот и исхрана па да се надевам дека ако здраво се хранам и пијам чај ке се регулираат сами вака ме фаќа паника од апчиња поради последиците
     
  15. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    ццц докториве значи, кај диане најлоши се треба да се забранат за употреба а не да ги даваат за банални работи :devil: а ги имаш проверено хормоните? ако ги немаш обавезно да ги провериш :) и ништо страшно не е само едниот чим ти е полицистичен не се секирај многу, пиј си ги чаевите и ке се среди :)
     
    На redhat му/ѝ се допаѓа ова.
  16. redhat

    redhat Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    222
    искрено не ги проверив али некои симптоми укажуваат на тоа шо ме плаши ке идам да наскроро обвезно па ке видиме :)
     
  17. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    proveri si gi na tret den od menzis :) fsh,lh,prl,tsh,cortisol, estradiol,progesteron,dhea-s, androstendion,t3,t4,testosteron
    ovie se tie sto treba da gi proveris
     
    На redhat му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milena-111

    Milena-111 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    12
    Ни на крај памет не ми паѓаше дека јас имам ваков проблем...после 25 год бев на гинеколог прв пат :$ и шок..имам полицитични јајници...никогаш претходно не сум размислувала на таа тема така да не ни бев убаво запознаена со таа проблематика...одев на хормонски тестирања правев ПАП и одев на редовни прегледи...ми даде да пијам ЈАЗ таблети ноно стоп без прекин мислам додека не ми каже она да ги прекинам и сеекои 3 месеци на котрола.....искрено резултатот се виде веке после 6 месец..почнаа да се намалуваат цистите за веќе по 1 година да немам ниту една циста и пресреќна сум...повеќе не ги пијам апчињата и немам никаков проблем..... ;)
     
  19. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    798
    И јас со овој проблем.. Во петок бев на гинеколог, и му кажав за проблемот, во ноември не ми дојде циклусот, во декември имав сега пак нема ништо.. Прв пат ми се случува така. Ајде пап правев прво, и после на ехо да ме види, вика бременост нема ама има друго, и ми кажува за тоа, ме исплаши незнаев ништо за полицистични јајници после ме седна и ми објасни, ми вика има лекови и лекови, ама јас ке ти препорачам симнување на 10% од твоја телесна тежина, ми рече овој проблем го имаат полнички жени,девојчиња... и потешко до забременување, што ме малце подзамисли... :( вика од година дали 1-2 дена ќе откачи овулација... ама не смее во оваква состојба подолго време да се остане зашто секако поголеми последици после... и јас сакала неќела си почнав диета од одма, мислам познато ви е дека сум малце повеќе буцкаста :tmi: па ќе видиме се надевам на подобрување на состојбата..
     
  20. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    на десната страна од време-на време ме заболува (што велам јас слепото црево) - како некој со нож да ме боди...Го смирувам со утоплување...

    Дали е тоа симптом за полицистични јајници?
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.