1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од lovefashion, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    уф не знам јас сум долго време сега во Скопје тука сум мажена, најубаво да побараш да те пратат на клиника за ендокринологија, најубаво ќе те упатат таму што како, ама метформинот мене ми ја среди менструацијата а кај некои жени помогнал и за овулација, зависи од организмот. Поздрав и до тебе, за се што треба тука сум :*
     
  2. Х а ј д и

    Х а ј д и Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    zenski i mene mi dijagnosticira doktorot Policisticni jajnici.
    Mi rece deka voopshto ne e strashno mi rece nikakvi hormonski terapii tuku samo da si kupam Maka - ima vo apteki za zdrava hrana toa pravi hormonalna ramnoteza gi regulira hormonite a nema nikakva shteta najprirodno e.
    i rece deka treba mnooogu seks mnooogu fizicka aktivnost i promena vo nacinot na ishrana - odnosno nikako pileshko (bidejki e prepolno so hormoni) kecap majonez i blago.
    Moram da napravam promeni se nadevam deka ke gi izlecam.
     
  3. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    леле боже докториве....
    што не сум пробала не мака во прав не чаеви...се. ПЦО не се лечат и не се знае што ги предизвикува, само се регулираат затоа и се викаат синдром. И како тоа никакви хормонски терапии без да испиташ хормони?
    а за страшно да страшно е и мене ми велеа дека не е, ама кога почнаа да создаваат проблеми од типот на изостанок на менструација, ановулаторни циклуси видов дека и тоа како е страшно и веднаш го сменив гинекологот. па некако пробувам да се доведам во ред
     
  4. Х а ј д и

    Х а ј д и Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски

    Da ti kazam se iznacitav za tie hormonski terapii za devojki koi konzumirale... na nikoj ne mu se podobrilo nishto tuku naprotiv milion dr problemi i kontra efekti mu se ispodesile. Nemam namera da probuvam takvi terapii.
     
  5. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    јас не сакам да бидам погрешно сфатена, ама морам да ти кажам....како прво не читај искуства оти само ќе се плашиш без потреба има луѓе што и на аналгин лошо реагираат. и ако сакаш да си немаш маки во иднина, а имаш пцо мора да направиш испитување на хормони, па може и ќе бидат во ред.....полицистичните јајници не се нешто сосема ок
     
  6. Х а ј д и

    Х а ј д и Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Ne ne te sfativ pogreshmo taman rabota... no premn se rizicni hormonalnite terapii.
    a planiram da proveram i hormoni toa definitivno. Ke vidime sho ke bide. blagodaram vo sekoj slucaj.
     
  7. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Не знам каде да го поставам прашањево па се решив тука овие три дена забележав мало крварење, а пред тоа осетив остра болка во левиот јајник, за што би можело да станува збор?
     
  8. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    Најверојатно се работи за овулација.Острата болка во јајниците е најчест знак за овулација.Дигурно овулацијата ти била од левиот јајник ( се разбира зависи во кој ден после циклусот се случило тоа и на колку дена добиваш ):)
     
  9. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Циклусот ми заврши пред 10 дена.
     
  10. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Денес бев на гинеколог и на ехо ми открија полицистични јајници.Очајна сум,не знам како да си помогнам.До пред некое време се беше во ред,а сега излезе ова.
    Циклусот секогаш ми бил редовен,но овој месец ми задоцни 7 дена,ми се појавија повеке акни по телото(на лицето и онака имав)...малце сум здебелена но тоа е во склад со мојата висина и не знаев дека може да има врска.
    Ми рече дека ми се плодни денови,но не можам да се помирам,многу ми падна тешко.
    Секакви мисли ми надоаѓаат никако не можам да се смирам.
    Многу работи ме заредија во последно време ова капак на се.
    Не ми препиша никаква терапија,он ми рече не е ништо.Ми рекоа и други ама јас не мислам дека е ништо.
    Не знам што да направам,веројатно ќе треба да го сменам режимот на живот,да ослабеам,да вежбам.
    Што би ми препорачале,лек нема...
     
  11. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.613
    Допаѓања:
    5.496
    ако може некој што има полицистични јајници да сподели искуство дали лесно може да се забремени
     
    На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Normina

    Normina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    За жал потешко се останува ...
     
  13. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Има разлика од полицистични јајници PCO и синдромот PCOS. Ако на ехо се видат цисти на јајници, не значи дека го има синдромот. Тој е поврзан со хормонски промени најчесто тестостеронот и други машки хормони се повисоки, има зголемена влакнатост или акни и зголемена тежина. И менструациите се нередовни, што значи нема редовна овулација. А ако ги нема тие симптоми и хормоните се во ред, плус циклусите се нормални, самите полицистични јајници не се проблем за забременување.
     
  14. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.613
    Допаѓања:
    5.496
    имам братучедка.25 години.има полицистични јајници.има нередовен циклуц,влакнетост по лицето.нема проблем со килажата.колку што се сеќавам користеше метформин и спиронолактон.
    лицето и се среди донекаде и циклусот и е редовен.таа планира деца па малку е исплашена од оваа ситуација.
    дали некоја со овие симптоми останала бремена?
     
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Прочитајте ме на претходната страница, имам подетално пишано за моето искуство. Имам
    PCO и девет и пол месечно дете.

    Ако ме прашуваш мене, лесно останав бремена. Од прв пат кога знаев дека ќе имам сигурна овулација, без стимулации за истата.

    Секоја приказна е различна. Има и жени со уреден циклус па со идиопатски стерилитет.
    Не се замарајте пред време со шта би било кад би било.
    Кога ќе дојде време, тогаш. И за сѐ има лек и решение.
     
    На Rafafa, mynameislove, compassion и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Lalichka171717

    Lalichka171717 Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo na sitee.. bi sakala da slushnam mislenje od vas. Imam policistichni jajnici nasledno od majka mi, prosledeni so neredovni menstruacii (ednas do dva pati godishno dobivam bez terapija :/ ) redovno odam na ginekolog, posledniot pat mi kazaa deka imam nekoj oblik na sedlovidna matka koja ne bi trebalo da pretstavuva problem za bremenost, megjutoa toa sto nemam ovulacii e PROBLEM. Ginekologot vika da probuvam edna godina da ostanam bremena bez stimulacii a posle toa ako ne uspeam terapii i slichno sleduvaat. Pa me interesira tie sto imate iskustvo so ova dali bi bilo uspeshno ili da pochnam so vreme so terapija?ili nekoj chaj chitav deka na nekoj od vas im pomognal.. se omaziv pred dva meseci a vekje sum zagrizena
     
  17. compassion

    compassion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Исти случај сум и јас. Родив две деца, без стимулации, на природен начин си зачнав. Малку си почекав, но се случи :).Мислам дека треба да го послушаш советот на лекарот. Само опушти се, тоа е многу важно. Дечињата ќе си дојдат :). Ти посакувам успех и бргу да не израдуваш :)
     
    На Andemona и H.VAGA им се допаѓа ова.
  18. vevija

    vevija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Imam mikropolicisticni jajnici, mi prepisaa terapija so metformin i spironolakton, moze li nekoj da mi kaze iskustva? :)
     
  19. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    правеше ехо така? микро првпат слушам знам за поли, а зошто одма со терапија испита ли хормонски статус врс основа нанего препишуваат ,иначе ијас имам полицистични јајници пре окулу 4 год имам испитано на ехо и гинекологот ми рече дека е нормално секоја втора има као демек откако ќе родиш 2 деца нема да имаѓш поли ,есега секој месец добивам нешто во задните месеци ми доаѓа порана окул5-8 дена е сеа незнам од што е така дали на нервна база , али не ме загрижува тоа туку косата не можам да си ја обновам таа што ја имав веќе ине паѓа освен сезонски ама репцето ми е мало па затоа ке испитувам хормонски статус, кажими како стоиш со косата посо од полицистични страда икосата:(
     
  20. vevija

    vevija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Znaci imam zgolemena vlaknetost i bubalici i neredoven ciklus. Pravev hormonalen status 3 pati i na eho mi kaza genikologot deka imam mikro policisticni jajnici, uste ne mi e jasno lakvi se tie ama ete...mi dade dieane 35 i metformin. Gi piev 8 meseci i besepodobro redovna menstruacija, nema bubalici ama vlaknetosta si ostana. Posle toa mi gi prekina za da probam da ostanam bremena bez apcinja ama nisto. U meguvreme oslabev 12 kg i sakam da proveram hormoni oti pa pocna isto neredovna menstruacija bubalici i nekni bev na endokrinologija i pokacen mi e testosteronot i nz koj dr hormon,ne gi razbiram tie rab i mi prepisa metformin 3 pati dnevno i spironolactone 1 dnevno. Od denes pocnav da gi pijam. Me inetersira kako vlijae na organizmot zosto od dianeto mnogu se zdebeliv, edvaj si dojdov vo red i sega nejkam pak.. Inaku i mene mi pagase kosata ama so dianeto prestana i sega nemam takov problem.. :)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.