1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од lovefashion, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Ми изгледа во ред терапијата, само совет еден за метформинот, ако тешко го поднесуваш (гадење, повраќање), почни по 1 на ден па постепено зголеми ја дозата(по едно 2-3 дена, па по две 2-3 дена, па после по три). Не го земај на празен желудник туку сред јадење или после јадење. Спиронолактонот од колку микрограма е? Не е толку битно кога го пиеш, само гледај да е во исто време секој ден. Оваа комбинација метформин+спиронолактон е идеална за полицистични јајници, би требало да даде добри ефекти.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vevija

    vevija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Da so jadenje go zemam taka mi objasni i doktorkata, inaku od 100 e spironolacton.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Нема да се здебелиш од оваа комбинација, баш напротив, најчесто се слабее :) Диане, Примолут нор и сл. се пренатрупани со хормони, затоа здебелуваат. Спиронолактонот го поттиснува лачењето на машките хормони, и ќе забележиш дека и влакнатоста ќе се намали а плус и кожата ќе ти се исчисти ако била проблематична. Исто така спиронолактонот е и диуретик, ќе забележиш почесто мокрење:lol: Резултатите ќе почнеш да ги гледаш по 3-4 недели, на организмот му треба време да се приспособи на терапијата.
     
    На vevija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Jas vekje 3godini imam problem ..n dobivam osven so kontracepcija ..se mi velat vo red e vo red e ginikolosko i duri sega mi kazhaa deka imam cisti ..no posle tolku vreme ne mi se ni veruva deka e toa ? Vie kako go resivte problem do sto bilo ? fala odnapred :D
     
  5. pavlinka-daniela

    pavlinka-daniela Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Исто и јас бев 4-5год пиев и диане35 и јасмин и мн др додела пиев редовне циклус имав а кога не пиев пљк исто..тие се хормонски и мене ми делуваа така што многу се здебелував..ми рекоа Дека нема да мозам да останем бремена,дека ако сакам бременост треба да појам апчиња..но но беше така си останав природно бремена..е Откако родив имав редовна менструација..Еве сега и со второ бремена..така да мислим Дека решение нема..од апчињата се чистат цистите но потоа самиот организам пак ги создава..бидејки демек имало во оргнизмот и машки хормони затоа има повеке влакнетост и акни..но ништо страшно..позз
     
    На rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr и LollySky им се допаѓа ова.
  6. Normina

    Normina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки ... Имам полицистични јајници веќе подолг период и сум на хормонска терапија , но не делува , обилни менструациј по 11 дена ... Одам редовно на контроли , е сега едни ми викаат операција , но било опасно бидејки ке биде ласерска и можело да дојде до уништување на слузокозата ,а потоа се знае нема на можам да останам бремена , бев на друг гинеколог тој ми предлози да останам бремена ... Ваше мислење , искуства , секое е добредојдено ....
     
  7. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Најискрено првпат слушам за ласерска операција за полицистични јајници.
    Многу работи влијаат, пред се хормоните, телесната тежина, и сл. Потоа колку често имаш циклус и дали воопшто има овулација, дали и колку се зголемени јајниците итн. Веројатно ти предложиле да забремениш бидејќи со бременоста се средуваат хормоните, а и за да видат дали воопшто можеш да забремениш сама по природен пат.
     
  8. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    А дали некој може да ми објасни што се микроцистични јајници и која е разликата помеѓу нив и полицистичните?
     
  9. edinstvena21

    edinstvena21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    7
    Gi citam site vasi komentari i gledam deka ne ste bas mnogu informirani okolu ovaa bolest. Isto i jas ne znaev nisto se dodeka ne otidov da ziveam vo Avstralija i tamosniot doktor mi objasna bas sve. Ne znam sto e rabotata ama vo Makedonija se nauceni samo apcinja da davaat za policisticni jajnici i tolku. Jas imam policisticni jajnici uste od prvata menstruacija. Cel zivot me trueja so apcinja ( jasmin, jaz, dieane, primolut nor, itn) Treba i apcinja da se pijat ama i dieta treba da se drzi i odredeni jadenja ne smeeme da gi jademe. Podolu ke vi napisam se za policisticni jajnici i se sto treba da se pravi. Mozebi ke ima nekoi greski vo pisanoto poradi sto ke preveduvam na Google Translate od angliski na srpski zatoa sto na makedonski ima mnogu greski vo prevodot.

    Синдром (ПЦОС)
    Полицистичних јајника (ПЦОС) је стање које утиче на 5-10% жена у репродуктивном добу. ПЦОС је повезан са: неправилним менструалног циклуса, ненормалан раст косе или губитак, Абдоминална гојазност, повишени нивои инсулина, повишен ниво тестостерона, полицистични јајници, тамне мрље од баршунасте коже на врату, рукама, грудима и бутинама, акне, и неплодности. Скоро 50% жена са ПЦОС има прекомерну телесну тежину или је гојазно. Побољшање своју исхрану и програм вежбања тако што промена у начину живота могу смањити ризик за развој хроничних болести повезаних са ПЦОС као што су дијабетес, срчана обољења и рака ендометријума.
    Која је препоручена План за ПЦОС?
    Тренутно не постоје научни докази који поткрепљују једну посебну дијету за ПЦОС. препоруке засноване на доказима указују на то да би жене са ПЦОС се фокусира на равнотежи и умерености. Препоручени промене животног стила обухватају:

    Губитак тежине од 5-10%, ако гојазни за 3 месеца.
    Смањена калорија уколико се жели мршављења.
    Смањен унос угљених хидрата обогаћеног.
    Повећан унос влакана укључујући воће, поврће и пасуљ.
    Смањен унос масти, нарочито засићених масти.
    Мање, више чести оброци (свака 3-4 сата) на помоћи у контроли нивоа глукозе у крви.
    Избалансирани оброци, укључујући угљених хидрата, протеина и масти.
    Најмање 150 минута умереног или снажно активности недељно за превенцију дијабетеса.
    Цонсуме разноврсне интегралне хране
    Храна у њиховој већини природном облику (свеже, замрзнуто или сушено).
    Воће, поврће, пасуљ, махунарке, интегрално пециво, риба, посна месо, ораси и семенке треба јести свакодневно.
    Трудите се да једете 25-30 грама влакана дневно
    Увести влакана постепено вашој исхрани за смањење гастроинтестиналне изненађење.
    Одаберите поврће као што су броколи, зелена салата, целер, купус, краставац, першун, ротквице, спанаћ, репа, и поточарке.

    Изаберите махунарке као што су свеже куваних граха, соје, сочива, Блацк Еиед Пеас, леблебија, и пасуљ.
    Изаберите воће као што су јагоде, малине, грејпфрут, јабуке, вишње, брескве, крушке, шљиве и.
    Једу их као грицкалице, салате, сендвич пломбе, у фрапе, супе, и цассеролес.
    Ограничити шећера и угљених хидрата обогаћене
    Сложених угљених хидрата трајати дуже од обогаћеног угљених хидрата за варење и апсорбује.
    Одаберите житарице уместо обогаћеног житарица (пиринач, хлеб пшенице и тестенина, овас, јечам, итд). Потражите реч "целог" као први састојак на Нутритион Фацтс Лабел.
    Разговарајте са нутриционисте о одговарајућим бројем угљених хидрата порција вам је потребно дневно.

    Ограничите унос соли (циљ за мање од 2400 милиграма соли дневно)
    Користити сок од лимуна, сенф, сирће, бибер, биље и зачине уместо кухињске соли у храни сезоне.
    Лимит намирнице као што су излечени и димљене меса, сланих ораха, конзерви и прерађеног поврћа, меса, маринаде и сосова.
    Минимизира унос прерађене хране.
    Изаберите незасићених масти
    Избегавајте засићене масноће избором ниским садржајем масти или масти млечни производи и шири, бело месо и рибу, и посне комаде црвеног меса.
    Потражите незасићених уља као што су маслиново, кукуруза, уљане репице или уља.
    Користе ораси богати мононезасићене и полинезасићене масти као што су бадеми, ораси, пекан, ланеног семена, сунцокрета и семена бундеве.
    Једу рибу два до три пута недељно. Риба, као што су туна, лосос, харинга, сардина и пастрмке може побољшати здравље срца.
    Баке, роштиљ, роштиљ, чир, паром и микроталасне храну уместо да их пржење.
    Једу протеине и и / или масти уз сваки оброк или ужину
    Протеин има стабилизујући ефекат на шећер ослобођеног из угљених хидрата у крв.
    Протеин могу се наћи у немасног меса, риба, живина, млечни производи, пасуљ, орахе и семена.
     
    На busavobebe, NOVAVON, mariatim и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. 11Mila

    11Mila Нов член

    Се зачлени на:
    17 мај 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,
    Имам полицистични јајници и примам терапија со апчињата цикло-прогинова. Кажано ми е откако ќе го испијам првото пакување да паузирам 5дена и после 5от ден да го започнам второто пакување.
    Моето прашање е дали ако добијам менструација треба да продолжам да ги пијам цикло-прогиновата или треба да ги оставам дури ми заврши?
     
  11. Normina

    Normina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Ti kazale da pauziras biejki otkako ke gi zvarsis 3/4 den ke dobies , za da ti se stabilizira krvarenjeto ke pocnes so vtoroto pakovanje i od koa ke go zavrsis i toa bi ti preporacala da si odis na kontrola ....
     
    На 11Mila му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Glorija123

    Glorija123 Нов член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zdravo sakam da ve prasam okolu temata imam 19 god. dijagnosticirano mi e policisticni jajnici imam problem so vlaknetost na liceteo i gorniot del od gradite no imam redeovna menstruacija ?? moze li da pijam vitex
     
  13. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    Јас лани во декември решив да одам на ендокринолог. Си извадив упут и отидов. Ми земаа крв и машкиот хормон ми беше висок, додуша сите хормони ми беа високи од вообичаено. Ми препиша спиронолактон и метморфин-глуформин. После 3 месеци кога отидов беа намалени некои хормони одеа кон подобро и пак продолжив со истата терапија. Сега во септември бев пак и машкиот хормон значително ми беше намален, а исто така и другите хормони. Однесов и слика од јајниците таму само малку има покажано резултати ама ипак има покажано. Сега се надевам кога ќе отидам пак, да бидат уште подобри резултатите. Мене ми е докторка Катерина Адамова и сум многу задоволна од неа. И таа се радува со мене на добрите резултати. Од симптоми ги имав сите: зголемена влакнетост, нередовна менструација, паѓање на коса, зголемена телесна тежина. До сега имам само 5 кила изгубено но таа ми рече дека кога повеќе ќе ослабнам уште повеќе резултатите подобри ќе бидат. Менструацијата така-така и таа се враќа во нормала.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  14. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Lovely mozes li da mi kazes na koj nacin izgubi 5kg
     
  15. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    на тој начин што навечер не јадев, а и секоја ден пешачев 5 кила се малку за 9 месеци, но толку можев. Се надевам дека сега пак ќе се држам до тоа да не вечерам и колку можам да вежбам.
     
  16. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mnogu mila
     
  17. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Имам проблем со полицистични јајници и дисменореа исто така имам и акни по лицето...Секогаш имам болки во долниот предел од стомакот. Гинекологот ми кажа дека се е чисто дека немам ништо, меѓутоа мојата матична докторка ми кажа дека тие биле ситни цисти и биле невидливи и ми ги препорача таблетите Yaz, ми рече дека ќе ми ја регулира менструацијата и цистите, дека не се штетни и дека има минимален хормон. Се едуцирав преку интернет и пишува дека има талк а мислам дека талкот предизвикува рак на јајници. Ве молам за помош и за консултација од вас со таков проблем. Поздрав :):)
     
  18. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Зборуваш за општа матична лекарка? Не знам, јас повеќе би верувала на гинеколог, сепак таа е специјалист, ако на ехо видела цисти сигурно ќе ти кажела, а и таа е таа што треба да препише контрацептивни таблети, а не општ лекар.
    Ако веќе се сомневаш, појди и кај друг гинеколог, сепак не се почнува така лесно со контрацептивни без комплетна крвна слика и хормонален статус.
     
  19. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Treba prvo da ispitas hormoni na tret den od ciklus pa potoa da zemas bilo sto i insulin i testosteron treba da ispitas
     
  20. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Samo dobra izbalansirana zdrava ishrana, vezbi, redovno spienje i se ke se regulira t.e. se namaluvaat maskite hormoni.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.