1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош очајна сум :S

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од kika89, 20 декември 2009.

  1. kika89

    kika89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    4
    значи, имам врска од речиси 2 год, вклучувајќи скарувања и смирувања како и пауза од 1 год и еве сега 4 месеци сме повторно заедно.Овие неколку месеци се преубави, но некако тој преминува на петинг, што ми е страв дека ќе се премине на нешто др иако тој вели дека ќе чека колку е потребно. Но, во овие 4 месеци, ми има простено неколку пати, за некои глупави грешки кои непромислено сум гинаправила, па последниот разговор беше дека или треба да се сменам, да не водам инает или веќе не можи да ми попушта и дека ми дава време од еден месец за да се сменам,.....исто така, имам и проблем при опуштањето, кога малку ќе се опуштам веднаш престанувам од страв што може да следи, па и за тоа често пати разговараме, ме убедува дека е поубаво кога ќе се опуштам како што треба и дека и мене ќе ми биде поубавио......ве молам кажете ми што да направам и како да се променам бидејќи не сакам да го изгубам
     
  2. Silverty

    Silverty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Hmm toa sto si pravela greski nz dali se mn vazni ama sepak ti ne treba da dozvolis toj da ti nareduva kako da se odnesuvas.Toa sto nemozes da se opustis ne e samo do tebe,golema uloga ima i toj , ili ne mu veruvas,ili nema dovolno atmosfera za toa.A da se smenis,nikako nema da mu pogodis,najdobro e sama da razmislis dali toa sto go pravis e dobro i vnimavaj na greskite,no nikako ne dozvoluvaj toj da igra uloga na roditel i da te vovlecuva vo nesto sto ne ti odgovara.Ako toj ne ta saka takva kakva sto si i da se smenis nema da mu bide dovolno.Vie ste dvojka i ste na isto nivo i zaedno odlucuvate za greskite i slicno a ne samo toj.Ako toj prodolzi taka,ne te zasluzuva najdi si dr so ke te saka so i da pravis i nema da si soli pamet.Ne e edinstven na svetot... pozz
     
  3. katence4

    katence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    17
    пробај да не мислиш на лоши работи биди оптимист а за некои работи треба самата да одлучиш дали да ги направиш а не некој да те притиска позз
     
  4. Srculence--91

    Srculence--91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    Не најдов соодветна тема за мојот проблем па ај тука ке напишам. Синока се скарав со дечко со кој имав 5 годишна врска. Сето тоа се случи бидејки дозна дека пушам цигари, затоа што тој мрази цигари секогаш е против тоа неговата девојка да ја види со цигара во рака, а моите другарки се такви, и јас со нив се навикнав и ми стана тоа секојдневие. Ми рече дека ке ми раскине дека ке смени и број и се дека никогаш повеќе нема да го видам. Јас му кажав дека не е фер 5 годишна врска да фрли во вода заради цигари но не ме свати. Ај ве молам за некој совет навистина не знам што да правам не ми се јавува на телефон навистина сака да прекинеме :( :( :(
     
  5. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.693
    Пол:
    Женски
    ^^^

    Не знам дали би можела да ти помогнам бидејќи во исто време и го оправдувам и не го оправдувам дечко ти.Јас сум анти-пушач,мразам цигари...Можеби него навистина му пречи сето ова како што и тебе ти пречат некои работи кои тој ги прави.Би те советувала да ги оставиш цигарите,ем ќе ти го зачува здравјето ем љубовта.
    Кажи му дека нема повеќе да пушиш,вистински откажи ги и врати му се...
    Другите сигурно би ти рекле дека тој не е никој да ти наредува,а јас како анти пушач само ова можам да ти го кажам.Поздрав.
     
  6. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Срцуленце , можеби идете 5 години ама ни татко не може да ти каже дали да пушиш или не . Ако толку му смета и ако тебе толку ти се потребни смали ги и пред него никако . Ако ти е од онака тогаш откажи ги .
     
  7. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Затоа што пушиш цигари, така ладнокрвно да раскине 5 годишна врска? Хммм... Извини ама многу ми е чудно! Треба да размислиш дали овој човек се уште чувствува нешто за тебе...
     
  8. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Или се проблем цигарите или пак нешто друго... :?: Како и да е сега остави го нека олади.Сам ќе те побара.И ако евентуално не те побара денес,утре,задутре..тогаш побарај го ти и отворено прашај го дали причината се цигарите или е нешто друго.Јас мислам дека е презаситеност од врската и ви треба малку дистанца еден од друг.
     
  9. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370

    потполно се согласувам со тебе и јас до некаде го оправдувам дечкото затоа што до негде може е нервозен што зад грб си пушела и си го лажела ако толку сакаш да пушиш стварно никој не може да ти забрани си можела бар да бидеш искрена а тој ако те сака нема да му смета ке се навикне со време.
     
  10. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    а за кика89 ти можеби не му веруваш доволно сеуште па затоа не можеш да се опуштиш .... ама пробај ако го сакаш ке можеш да се смениш ама само ако сакаш ... сигурно и тој правел грешки што ти си ги простила па немој толку да мислиш за тоа секогаш има двајца виновници ... и две страни на една приказна ... обиди се да бидеш полабава ... опушти се биди весела ... и немој да се оптеретуваш.... и др пат кога ќе ви треба совет има тема за љубовни проблеми и совети да не се отвараат теми за џабе пошто и така ке ги заклучат .
     
  11. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Имам пријателка која пред дечко и не пуши од таа причина што едноставно му сметаат и не и дава да пуши.Кога е со него не пуши,а кога е со другарки растур прави....Разговарај со него и решете го проблемот.Не мора да значи дека нешто друго е во прашање!
     
  12. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    не мора да значи дека само си бара причина да раскинете и дека е презаситен,туку мислам дека вака ти прави за да ти укаже дека навистина не сака да пушиш,за да ти дојде памет што би се рекло :D не се секирај,ќе се смирите сигурно