1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од KiT, 29 август 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. KiT

  KiT Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  334
  Пол:
  Женски
  Здраво, бремена сум 40-та седмица, терминот ми е на 31 август, а имав лажни болки од 20 до 25 август кои сега престанаа. Дали е можно бебето да го носам 42 седмици со оглед на тоа дека ми е прво и машко? Докторот ми правеше ЦТГ но не можеше да потврди дали породувањето ќе биде до терминот од прилика..
   
 2. mia9184

  mia9184 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  285
  Пол:
  Женски
  Додека некој стручен не ти одговори еве јас да ти потврдам дека може!
  Јас се породив во 42 недела со машко дете ,и бев прворотка .Нема врска дали е детето машко или женско со датумот на пораѓај .Поздрав и со лесно :)
   
 3. KiT

  KiT Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  334
  Пол:
  Женски
  Јас инаку знам дека може и во 42 седмица да се породам, али велат машките деца обично повеќе се носат.. Сепак фала за одговорот.. Поздрав ;)
   
 4. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.634
  Допаѓања:
  22.067
  Пол:
  Женски
  и јас се породив 42 недела , ама со женско . И прво бебенце ми беше :)
   
 5. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  741
  јас се породив 42,6 г н со женско бебе ама второ ми бешеинаку зависи и кога си останала бременадали веднаш по менст или пред наредната менстр јасостанав бремена на 23 ден од циклус па затоа и повеке си ја износив
   
 6. Ivanna7

  Ivanna7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  jas se porodiv prvo masko dete go nosev 43 nedeli:) go nadnosiv.
   
 7. KiT

  KiT Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  334
  Пол:
  Женски
  Јас денес бев на цтг и докторот ми рече дека започнале контракциите на матката и дека може секој момент да се случи породувањето, а терминот ми е утре на 31 август... Па ќе видиме, само со Господ напред :D
   
 8. nadege

  nadege Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2012
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  23
  хмм што убаво наскоро ќе си се држите ;) со лесно нека ти е, и јас со нетрапение го оцекувам тој момент кога ќе си ја држам ќерќичката :)
   
 9. KiT

  KiT Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  334
  Пол:
  Женски
  Може ли некој да ми каже што се е потребно да се понесе во торбичката кога одиш на пораѓај во болница? :)
   
 10. Sherryl

  Sherryl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2012
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  129
  Спавача, прибор за хигиена, жилет за 1 употреба, хигиенски влошки (ама од оние што се од 100%памук), долна облека........и тоа мислам носев јас
   
 11. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.031
 12. KiT

  KiT Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  334
  Пол:
  Женски
  Ако има некоја што се пораѓала во болницата во Куманово сега брзо нека ми пише што се понела за во болница во торбичката, поздрав :)
   
 13. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.045
  дали има некој искуство да сподели за пораѓање со провокации?
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.