1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посветла коса

Дискусија во 'Коса' започната од bluberry, 27 ноември 2009.

  1. Blondy.92

    Blondy.92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    63
    а хидрогенот исто се нанесува како кога ставаш фарба и седиш одредено време и се проверуваш колку ти осветлила, јас го држев хидрогенот 1 саат. :)
     
  2. Candice.S

    Candice.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    161


    Имам средна нијанса на кафена коса, значи не темна туку на сонце се познаваат златникави тонови, сакам да ја постигнам нијансава што е на слика, па ме интересира на колку време го повторуваш третманов? јас најчесто се мијам на 2-3 дена па може ли пред секое миење да го правам ова? Ми требаат 2-3 нијанси посветла да добијам од оваа сеа што ја имам
     

    Прикачени фајлови:

    На Talita му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Јас е осветлував со хидроген али ми идеше шарено, негде потемно негде посветло.. Па се решив си зедов фарба ... се изфарбав ми испадна нешо на портокалово... Сеа пак ке земам фарба некоја си темно плава и ке турам малку бланш се надевам дека ке добијам посветла боја :)
     
  4. barbie1511

    barbie1511 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    6
    Како да добијам јас некоја нијанса потемни посветли праменчиња зошто си земав таква надградба па да си ја уклопам косата со нејзе.Сакам прамените да ми бидат жолто ко на бело ако знае некој нека каже....
     
  5. Candice.S

    Candice.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    161
    Anabelle решив да го пробам твојов рецепт, и морам да признаам косата никогаш не ми била по мека и по нежна, едно големо благодарам до тебе.
    Рано е уште за резултати ама ќе видам понатаму како ке биде па ке известам.
     
    На Anabelle му/ѝ се допаѓа ова.
  6. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Најефикасен природен начин за осветлување на косата е летно време на море :) Барем кај мене имало голем ефект.А сум слушнала и лимон да се исцеди на косата и така да се излезе на сонце,а сепак не е штетно колку хидрогенот.Но,ова не сум го пробала така да не гарантирам за ефектите :) :)
     
  7. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Еве во фарбата ставив и бланш малку и пак не ми испадна скроз плава.. Следен пат дефинитивно БЕЛА фарба ке земам па се надевам дека ке бидам плавуша ... Еве постирав во Бојадисување на косата ... mislenje959353.html#p959353 . . .
    1. Прво почнав со 6% хидроген , потоа со 9%, па фарба некоја си лешник боја, потоа темно плава , па сеа АСЛИ плава.. И еве шо испаднав ... Ми иде да се префарбам али да не ја горам :/
     
  8. Blondy.92

    Blondy.92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    63
    лелел и мене ми беше иста ваква косата коа ставив плава.. следно фарбање ако не ја добијам бојата што ја сакам мавам црвено :) :) :)
     
  9. Candice.S

    Candice.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    161
    на српски форум го загледав чудово http://www.sminkerica.com/2012/01/15/jo ... anje-kose/ го имате видено кај нас? или ако некоја е во можност за онлајн порачка да ми го порача па да се договориме да го земам?
     
  10. Anabelle

    Anabelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    458
    Па мислам дека еднаш до два пати неделно ти е доволно, барем јас така практикував :) Не верувам дека нешто би ти сметало на косата ако го користиш и до 3 пати неделно третманов, сепак пробај си, и се е идивидуално. Поздрав и со среќа :hai:
     
    На Candice.S му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    девојки како иде тоа со хидрогенот? :^) само хидроген онаков од супер маркет купувате и ставате на косата и ви ја осветлува? :^) јас пред некој ден сакав да се префарбам кафеава (предходно ми беше некоја темно плава нијанса) ама ми излезе скроо црна косата :worried: сакам некако да ја осветлам барем на темно кафеава ако ништо друго.. мислите ова со хидрогенот ке ми фати? :worried:
     
  12. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    како оди постапкава?
     
  13. Katrinaa

    Katrinaa Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Здраво на сите.
    Ве следам секојдневно и решив да се регистрирам на овој женски форум со цел да ми помогнете околу еден мој проблем. Имам кафена коса целиот мој живот. Никогаш не сум се фарбала и мислам дека пекам за една промена по толку дооолго време. Сакам косата да ја осветлам. Како на сликиве. некоја мед боја. Дали е тоа некако изводливо и колку би ме чинело на фризер? Благодарам однапред на сите :) :) :)
     

    Прикачени фајлови:

  14. duplo.a

    duplo.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    7
    Претходното лето кога престојував во Германија го открив спрејчево, мислам дека некој го имаше спомнато погоре :D

    [​IMG]

    Значи претходно имав средно кафеава коса, и после неколку прскања можам да се пофалам дека косата ми доби преубава медова нијанса :D
    Се користи многу лесно, после миење косата наједноставно се прска рамномерно и се расчешлува. Многу е важно косата да се осветлува постепено, а не одеднаш, за косата да добие убава природна нијанса. Плус, воопшто не ми ја оштети косата. Е сега, во Македонија го нема, јас досега го имам сретнато само во Турција и во Германија во дрогерии и аптеки, па ако имате можност некој нека ви го донесе од таму, цената му е околу 7-8 евра. Имам видено тука во дм шампон и регенератор на Балеа што наводно го имаат истиов ефект, а не се ни скапи, ама ги немам испробано за да знам. Планирам да ги тестирам откако ќе ми завршат залихите од спрејчево.

    Изгледаат вака:
    [​IMG]
     
  15. KittyT

    KittyT Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    112
    Со колор шампонот ја исфарбав косата црвена, инаку ми е портокалова-светла, и нели дека шампонот се мие, меѓутоа мене ми остана тој црвениот пигмент, не дека бојата не излегуваше полека, но не ми е веќе светла туку ми е темна. И сега сакам да си ја вратам мојата коса, со некое не штетно посветлување. :)))
    Читав овде на форумов, видов дека со лимон, со камилица, па дури и Балеа шампонот планирам да го земам и очајно посакувам резултати! :D
     
  16. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    Колор шампонот избледува по одредено време. Со оглед на тоа што не е фарба, му треба време но не премногу пред целосно да го снема. Но не значи дека нема да ти се познава и после поминатото време. Сепак се работи за хемикалија. И зависи и од тоа дали бил со или без амонијак.
     
  17. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    зошто така правите со само хидроген ? кога можете да си купите фарба ,вие за да избегнете фарбање горење токму тоа и го правите ,кај фарбите има дополнителни состојки за да не ја оштетат косата а со хидрогенот вие директно идете во оган , подобро купете си фарба отколку хидроген ,хидрогенот го слабее влакното и ги гори витамините што ги има косата и после косата ви станува крута лесно кинлива и без сјај ,немојте мој совет :)
     
  18. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Ја осветлив косата прво ја шатирав и после фарба шарена сум цела не ми смета тоа сакам црвен колор шампон да ставам кога ке падне дали ке ми остане плаото на косата или портокалева ке треба да се шетам? :lol:
     
  19. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    па одма ќе те разочарам портокалова ќе станеш некоја темна морков боја ,и по логично мислење без да се проба се знае дека жолта со црвена ако измешаш боја ќе стане портокалова така и со фарбите ,сепак ти си знаеш :)
     
  20. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    Каква е твојата боја на коса и која нијанса? За да знаеме од каде да почнеме со објаснување :)