1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правда за родилката Веапоска- кривична за доктор Асани

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Biljarkata, 17 март 2021.

  1. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    1.910
    Допаѓања:
    8.501
    Пол:
    Женски
    Абе не се прај сезнајна жити се. Секој втор ден сум со неа и знам. Скрининг за данунов ја праќаше приватно, 100 еур, ја пушташе во Бт за некоја си инфекција/бактерија од мачка, глупости 4000 ден, нејзе 1000ка и наплаќаше преглед. Ја викна на државно и таму 1000ка ја закрпи. Има болки во желудник, што нема врска со нејзина бранша, пак 800 и зема. Имаше крварење во бременост кај нејзе одеше може и секоја недела еден период, по 1000 ден. Тоа е нејзин избор не викам не, ама ти кажувам цени. Неможеш да се правиш дека се знаеш, а не знаеш. Ја ти рачунам севкупни трошоци.
     
  2. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.687
    Допаѓања:
    14.337
    Пол:
    Женски
    Абе за неа знам! Одела секоја недела зошто имала крварење,за врат никој не ја фатил! Скрининг посебно за Даунов нема туку се вика Приска и сите ја испитуваме преку крв во лабараторија и јас платив 4000ден. Тоа за мачката е Torch тест,ја праќала за нејзино добро,зошто ако се случело нешто пак таа ќе била крива.
    Елементарно неписмена си за водење бременост така ми изгледа.
    Таа ја одбрала неа акко доктор,кај и кој др доктор да одела треба да и ги даде тие испитувања да ги прави.
    Види се што пишуваш,ја праќала ваму таму,значи не и наплаќала таа,нека не одела крајно,сама после ќе си ги сноси последиците.
     
    Последна измена: 21 март 2021
    На IRBBB, Autumn Love, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    1.910
    Допаѓања:
    8.501
    Пол:
    Женски
    Елементарно неписмена сум? Ве вртат како сакаат за да ви ги земаат парите затоа. Јас бев на скриниг во Скопје на државна, за БЕЗ ПАРИ, ЕХО МИ ПРАВЕШЕ ДОКТОР, за Даунов синдром, ги чувам сликите од Ехото уште. Мојата дискусија со тебе овде завршува, зошто појма немаш од дебатирање, како и во многу други теми, со други членки, све ти знаеш, моето ништо не е точно, твоето е. Сега сфаќам зошто само најдобри коментари имаш за Струшка гинекологија, касапот Заче ја величиш, што секоја што оди кај неа на прватно, зсвршува со царски. Да збориме за Др. Свето или за др. Крсте дека се докторишта, ај ама за зинатава за пари, жити мене немој.
    Иначе јас не бев на никаков тест за мачки, туку едино кај што ме прати посебно матичниот беше Скопје за Даунов и кај Лиле за срцева аномалија.
    Ама овие шо се матични изгледа неписмени се, овие што ве љуштат на приватно по диви ординации најјаки и најдобри се
    А да чекај да се едитирам: 4 месеци пред да се преселам кај мм, си бев на гинеколог во Скопје (таму живеев) никаков проблем сум немала, редовен циклус се ок, и зошто се преселив овде и почнавме планови за бебе, реков да си направам една контрола, мм ми рече нати број од Захарија, најдобра е. Отидов ај реков да видам, ми измисли поличистични јајници, неможело така лесно да останам трудна, оп 20 еур, се преплашив, ми ја кажаа Јасна од Охрид како најдобра, одам кај неа после 1 недела со резултатите, жената ме виде на ехо, ги виде резултатите од кај дотичната, ми рече фрли ги овие глупости. После 1 месец останав трудна, реков кај женава веќе никогаш, ама таква ми била среќата болки да ме фатат породилни, кога она е на смена.
    Затоа доста те молам за неа.
     
    Последна измена: 21 март 2021
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.319
    Допаѓања:
    34.292
    Пол:
    Женски
    Едуцирај се.
     
    На ElenaOfRivendell и Stressed Out им се допаѓа ова.
  5. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    1.910
    Допаѓања:
    8.501
    Пол:
    Женски
    Ок. Јас незнсм кај бев и за што. Исто како и мои другарки во Скопје што го правеа истото што и јас кај истиот доктор? Ми земаа и крв, ама правев и ехо. Исто што и нив не ги пуштија на ништо повеќе?
    Ај едуцирајте не вие.
     
  6. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.326
    Допаѓања:
    166.832
    На lovestoneddd, Guns N` Roses, ElenaOfRivendell и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.687
    Допаѓања:
    14.337
    Пол:
    Женски
    Се слагам или нека избришат или нека префрлат се.
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.837
    Допаѓања:
    65.691
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е доволно дотука, ако мислите да продолжувате само цитирајте се во друга тема, оставете ја оваа за тоа за што е отворена.
    Има ли нешто ново во врска со темава?
     
    На Stressed Out му/ѝ се допаѓа ова.
  9. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.882
    Допаѓања:
    218.102
    Пол:
    Женски
    На темава сум згрозена, сакав само да кажам дека ако дојде ред да треба да се пораѓам во македонија ќе ми е страв, искрено, дали ќе останам без орган/органи, дали ќе ми заборават газа или некој материјал, дали ќе останам инвалид или ќе умрам. Како руски рулет, додека докторите очигледно поминуваат со мотото "секое чудо за три дена" . Секоја чест на исклучоци.

    На еден не му ја одзедоа лиценцата како по закон последователно. Дојде ред да секој прави како што сака да прави, налудничави ненормални работи вон секоја граница и контрола.
    Немам зборови!!
    Освен страв и трепет.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.151
    Допаѓања:
    43.755
    Пол:
    Женски
    Ја докторов би го претепала на плоштад..
    Подобро сама дома ќе се пораѓам..
    Не дај Боже да се деси ова и на некој друг ;( жално..
     
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.319
    Допаѓања:
    34.292
    Пол:
    Женски
    Се уште ли тепаш бе Феминка? Тој органи извадил, ти го тепаш, тебе некој те тепа затоа што ти него си го истепала, па некој твој го тепа овој дека тебе те истепал... Па и на плоштад уште? Ќе те снимат и ќе има докази или полиција ќе налета и одма ќе те притворат. И што ќе добиеш ти? Бубрег резерва?
    Не знам дали се читате што пишувате...
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.808
    Допаѓања:
    25.087
    Пол:
    Женски
    Не јас , маж ми би ги запалил . Јас не би била во состојба за тоа . Инаку , јас сама не можам ништо , за да го нема гинекологот со се ординацијата , треба масовен протест и , јас би рекла каменување . Со жртвата на чело !

    Ако чека женава на институциите , ќе дочека во другиот живот правда .
    Маж и ме изнервира , делува заспано и незаинтересирано . Е него јас лично би го запалила . Таков маж да имам , има таква шлаканица да добие што ќе се освести во милисекунда и ќе биде освестен во наредните 30 години .
     
  13. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.319
    Допаѓања:
    34.292
    Пол:
    Женски
    Ќе ги запали маж ти и ќе лежи в затвор со години.
    Кога поточно ќе ги запали кога во болница 24/7 има персонал и пациенти?
    Што ќе правиш со бебе/ деца без маж со години? Што ќе им кажеш каде е?
    Ако го запалиш маж и ќе ги оставиш твоите деца без мајка, ти се оди во затвор, ти се оставаат децата без мајка?
    Тепаш, каменуваш, палиш... а мислам дека имаш три деца... остави им контакт на фемина да пратат служби да те проверат на време.
     
    Последна измена: 23 март 2021
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.808
    Допаѓања:
    25.087
    Пол:
    Женски
    Оф .. ајде те молам одлепи се од мене ! Не те прозвав , не те навредив , не те засега моето мислење ! Се работи за ИЗВАДЕНИ ОРГАНИ ! Да ми се случело тоа , би распалила по сите у болница , не би ја чекала правдата , би ја зела во свои раце ! Со закани , со уцени , со се што можам ! Затоа што во оваа ( не ) држава , правда НЕМА ! Овде правда добиваат МОЌНИЦИТЕ , а народот кој го шиша . Така било , е , и ќе биде ! Или може ти си била акушерка кога се породувала госпоѓата Веапоска , па те погодив кај шо не треба ? Види девојко / жено или што и да си , ниту те чепкам , ниту ме чепкај . Јас сум човек што е мирен по природа , не се задевам прва и не сакам да ме задеваат . Ама кога се работи за вакво нешто , би избувнала , капа и симнувам на госпоѓата Веапоска како седи смирено и чека . Абе сите 9 ѓаволи ќе ги видат да сум на нејзино место !

    Нема потреба мене никој да ме проверува , не се секирај , одлична сум јас , и среќа немам маж што спие додека мене ми вадат органи .

    П . С . Ако е лекарска грешка , треба да си платат дебела оштета , а не да се прават " на Тошо " . Не и се ни извинија на жената ..
     
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.319
    Допаѓања:
    34.292
    Пол:
    Женски
    Со тоа што би распалила по сите во болницата и ти си дел од неправдата во Мк.
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  16. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Мене лично најмногу сумљив мие маж и.
    Од кај знаеме дека он нее замешан и си земал парички за тоа.
    Таму најмногу ми оди паметот ама тоа си е мое мислење.
     
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.808
    Допаѓања:
    25.087
    Пол:
    Женски
    " По сите " по автоматизам ги вклучува и вработените на Брза Помош според тебе ? Искрено , во нашава болница има и безобразен персонал , што не ти праќа кола за итна помош кога имаш потреба ( за дедо ми , на смртна постела чекавме 2 часа да дојдат за една инфузија да му стават само во 2011 година , кога за Ковид не знаеше никој ни дека постои ) , колкава е веројатноста од 30 амбулантни возила , сите 30 да се зафатени ? Да беше Тетово град со големина на Белград , ќе разберев , ама Тетово и не е така голем град , па и со се околните села да земеш предвид , сепак 30 возила да се зафатени баш во тој миг ? Нема логика .

    Инаку , би распалила по сите инволвирани во случајот . На тоа мислев .

    Доктор не породува сам , јас кога се породував покрај бабицата , и началникот на оделението асистираше . Така да , во случајот со госпоѓата не е само докторот виновен , туку сите што биле во салата со него во моментот на " лекарската грешка " . Заслужува барем јавно да си ја признаат грешката и да и се извинат , да се обидат да и надоместат . Тие ниту грешка признаа , ниту се извинија . Се сомневам дека ќе и дадат некаква оштета .
     
  18. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    1.910
    Допаѓања:
    8.501
    Пол:
    Женски
    Да, тимот никој не го спомнува, иначе се сигурно 4/5 души, така беа мене кога ме породуваа (барем така е во Струшкава болница). Анестезиолог, гинекологот, бабица и уште 2 имаше сигурно.
    Сигурно ништо нема да излезе и со овој случај. Со денови ништо не се збори. И после насилници биле, криви биле тие што земаат правда во свои раце. Кога нема судство и правда, а обичниот народ си јаде стапови, некој некогаш ќе пукне.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.808
    Допаѓања:
    25.087
    Пол:
    Женски
    Тоа и го велам , докторот не е сам виновен , има цел тим тука што е дежурен , сигурно некој од нив знае што се случувало зад затворени врати .
     
    На Mnik му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    1.910
    Допаѓања:
    8.501
    Пол:
    Женски
    Знаат ама му викаат "докторе од инает да не си одиш" (да напуштиш работа).