1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашање

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од kristina.1234, 15 мај 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. kristina.1234

    kristina.1234 Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Јас имам едно прашање.Бремена сум во седма недела и на прегледот ми е откриено дека на десниот овариум имам солитарна циста со димензии 60х52 и матичниот гинеколог ми препиша терапија Tabl.Dabroston 2х1, па сакам да знам дали ова циста ке му пречи на плодот.Инаку плодот добро се развива и има нормална срцева реакција односно бременоста е нормална.Однапред ви благодарам и чекам брз одговор и мало објаснување што всушност значи солитана циста. Поздрав.
     
  2. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Прашање кое се надева на одговор- Дали додека се обидувам да забременам смеам да давам крв?
    Крводарител сум и ме плаши помислата дека ако дадам крв А можеби сум забременила ќе имам некој проблем...???

    Сознанија, Мислење?
    Благодарам
     
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.189
    Допаѓања:
    10.810
    Пол:
    Женски
    По моја логика, нема зошто тоа да ти пречи во забременување. Ако редовно даваш крв, значи твојот организам е навикнат на тоа, а и крводарувањето поттикнува создавање на нови млади крвни клетки кои подобро ќе си ја вршат работата. Ако си во општо добра здравствена состојба без други гинеколошки проблеми конкретно поврзани со забременување, ова не би требало да претставува проблем.
     
  4. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Spidy, ти благодарам на позитивното размислување кое ми даде поддршка и се поклопува со моето мислење. Дадов крв по 9 пат и направив добро дело, а се надевам дека тоа нема да му пречи на мојот организам за мојата животна мисија...бебе :)
    Ако некој има и друго мислење нека сподели, би сакала да знам и од стручен аспект или од искуство...
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. frose1

    frose1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    35
    не знам каде да напишам па се надевам дека овде ке ми дадете одговор
    кога ке се избришам на тоалетот има малку квр вејке 2 дена а вака на гаќичките нема ич. немструација не е пошто ми помина пред една недела две
    што може да биде тоа?
     
  6. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Веројатно се работи за хемороиди, повеќе течна храна и избегнувај пржено, повеќе овошје и зеленчук. Ако продолжи да има крв, посети доктор, евентуално да не е фисура, или пак да ја потврди дијагнозата. Сепак хемороидите не се ништо чудно во денешно време, кога повеќе сме на брза храна и воопшто немој да се грижиш.
     
  7. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Како што разбрав не се работи за крварење од хемороиди. најчесто кога жената/девојката е во плодни денови при овулација може да се појави бледо , мало крварење кои после 2-3 дена престанува.Бидејќи пишуваш дека мензисот ти завршил пред недела -две, најверојатно е овулаторно крварење кое е вообичаено ( и мене некои месеци ми се случува да имам крв за време на плодни денови). Но, може да е крварење при мокрење настанато поради настинка или инфекција. Ако продолжи крварењето оди на доктор. Веројатно не е ништо, ама не е лоше да си направиш една контрола.
     
  8. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    zdravo na site jas sum 5 nedela bremena vcera na eho mi kazaa deka ima hematom :envy: na plodot ve molam za pomos jas dosega nemav krvarenje i doktorot mi kaza deka nesmeam da imam pa zatoa se plasam citam po forumi deka imale krvarenje i se e ok ne znam zosto na mene mi dadoa DABROSTON za pienje 2 pati na den, koga na site dosega im davale utrogestan se plasam mnogu ve molam za pomos :envy: :envy: :envy:
     
  9. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    да, хематомот може да ти предизвикува крварења...,а што се однесува до терапијата, не се паничи, дабростонот и утрогестанот имаат исти состав (прогестерон) само различен начин на администрација, значи неможеш истовремено да ги аплицираш, го користиш или едното или другото...со среќа и повеќе да одмараш!
     
  10. BBQ

    BBQ Нов член

    Се зачлени на:
    13 март 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво, Девојки....
    Вечерва на гакичките видов портокалова флека... на местото каде што доаѓа анусот
    Дали знатете за што станува збор?
     
  11. Bogd

    Bogd Нов член

    Се зачлени на:
    16 март 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Posledna menstruacija mi bese na 29.01 na 06.03 mi se pojavi kafen iscedok koj traese 7 dena i ne bese voopsto obilen mislev deka se raboti za menstruacija no krvarenjeto ne bese voobicaeno,bese kako sredna po golemina brown locka na vesot,seksualen odnos minatiot mesec imav samo na 28.02 za sto bi mozelo da se raboti ima li pricina za panika?
     
  12. Bliznaci1997

    Bliznaci1997 Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Sakam da prasam i da dobijam objasnuvanje Veke 2 dena imam bolka vo Leviot jajnik bev na Doktor i mi prepisaa Apcinja i Caj no se uste ne e srkros pominata bolkata I so netrpenie cekam da mi dojde menstracija i da se smiram Ima li potreba od panika
     
  13. emi-lly

    emi-lly Нов член

    Се зачлени на:
    7 март 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    до клиторусот имам мозолце бело мало само со допир се осеќа онака не се ни приметува, од што излгегува нон стоп ми стое никако не ми поминува може некој да ми објасни
     
  14. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Здраво девојки да прашам во моментов осекам од момент на момент како ме боцка како со игла во десниот јајник и мн се исплашив незз што е многу сум исплашена :sweat:
     
  15. fraerka24

    fraerka24 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    decki da ve prasam nesto, sakam da zabremenam so verenikot sme ista krvna grupa - nulta pozitiv, dali ke imam nekoj problem da ostanam bremena, potoa dali dokolku ostanam ke imam nekakvi problemi so bebeto, i dali ke treba da primam nekakva terapija, ako nekoj znae neka mi pise ve molam.
     
  16. loveintheair

    loveintheair Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    срцке како што јас знам нема никаква врска тоа со крвните групи... (не сум искусна но ти кажувам од аспект на медицина) Значи вака крвните групи зависат од тоа каква крвна група имаш ти и каква има твојот партнер па со тоа автоматски се претпоставува дека и твоето дете би имало нулта позитив :* сепак прашај некој поискусен ако сакаш мое знаење е ова... позз и среќно :inlove:
     
  17. MadeToLove

    MadeToLove Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    20
    Нема да има никаков проблем ако и двајцата сте позитив.
     
  18. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Вака нема да имате никаков проблем. проблемот се јавува доколку жената е Rh негативна, на пример да си нулта негатив. Тогаш организмот на жената го гледа плодот како туѓо тело и создава антитела против него, на првиот плод или првото дете нема ништо да му се случи, но веќе во втората бременост антителата ќе бидат создадени и ќе го нападнат плодот и можат да предизвикаат малформации, па затоа овие Rh негативни жени примаат инекција и на тој начин вториот плод е заштитен и раѓаат здраво дете. Во вашиот случај нема воопшто потреба од грижа.
     
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ние двајата бевме 0 позитив, а ќерката е 0 негатив, е ај сеа.Тоа значи крвната група не се менува а РХ факторот да.
     
  20. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Иако малку надвор од прашањето, но сепак не се сложувам. Антитела не секогаш се создаваат кај рх негативни мајки, најчесто се случува ако е таткото рх позитивен, но и тогаш не мора да значи, за тоа постојат задолжителни контроли на трансфузиологија каде точно се одредува присуството на антитела. Инаку јас сум бремена со трето и во ниедна бременост до сега не сум ја примила таа инекција, ниту после пораѓај, а сум рх негатив, едноставно немало потреба, а фала му на Бога имам нормални здрави и прави деца.
    Кога се работи за двајца позитивни родители нема никаква опасност од стварање на антитела и на нив прегледите на трансфузиологија за антитела не им се задолжителни(само на рх негативните мајки).
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.