Прашање

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од kristina.1234, 15 мај 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  761
  Пол:
  Женски
  Малку офтопик, но за да појасниме :) Да, точно е дека антитела не секогаш се создаваат кај Rh негативни мајки, но само ако и плодот е Rh негативен, можеби во твојот случај е баш тоа, па затоа не си примала инекции. Во спротивно, ако ти си Rh -, a твоите деца Rh +, а не си примала инекции, тогаш или имаш проблем со имуниот систем и создавањето на антитела или си медицински феномен Инаку, контролите на трансфузиологија се задолжителни.
   
 2. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  972
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  Na porogajot me sekoja i sum siena. Eve veke dve nedeli osekam nekoja bolka i peckanje na ranata. Mu se ima na nekoja sluceno, od sto mozi da bidi? Treba da odam na genikolog.....???ili ne e nisto :^)
   
 3. MadeToLove

  MadeToLove Активен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2014
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  19
  Да не ти се отворила раната погледни.
   
 4. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  972
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  не е отворена видов, ама и 2 години се поминати неможи да се отвори. за тоа ми е страв, оти после толку време да ме боли.
   
 5. babyane18

  babyane18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  460
  Пол:
  Женски
  пред два месеца се породив со царски рез сега ми тече кафеаф исцедок и мн мириса и ме чеша па сакав да прашам дали е од порагајот или .... и и дали може сега за сега додека да одам на контрола да ставам вагиналети бедадине зошто само тие ми се наогаат по дома
   
 6. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.972
  Пол:
  Женски

  Ако си била на контрила на шест недели и се било ок мислам дека не може да е од пораѓајот. Може некоја бактерија си закачила, штом мириса, чеша....обавезно посети гинеколог, а за бетадине немам користено, ни мислам дека не може да штетат.
   
  На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.224
  Пол:
  Женски
  Не би ти препорачала да ставаш ништо. Што чекаш за да одиш на контрола кога веќе поминале два месеци. И јас сум породена со царски и на првото дете немав ништо ама на второто, кафеав исцедок имав до 4 месец после породувањето. Не било ништо страшно, само чистење на самата матка.
   
  На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. HoneyAxl

  HoneyAxl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2013
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  150
  Утре одам на базен и ми има дојдено мене од вторник и ке ми е 4-5 ден како имам,незнам ако не ми помине како ке влагам у базенот и ке пливам а да не ми протече :?: а тампони не сакам да користам а и немам време сега да купам,може некако да ја прекинам ? :(
   
 9. babyane18

  babyane18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  460
  Пол:
  Женски
  не сум била ич на контрола зошто мн сум далеку од местото на живење до кај мојот матичен гинеколог а и плус нема кој детето да ми го почува ама како и да е морам да си појдам на овој или на оној начин не се трпи ова
   
 10. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.077
  Допаѓања:
  13.123
  Пол:
  Женски
  Со Примолут Нор и на раат ќе отидеш. :)
   
 11. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  Од каде глупоста дека со Примолут Нор може да ја прекине ако веќе ѝ е дојдена? Си се збунила ти нешто, ептен и тоа. :tmi: Примолут Нор се пие пред добивање сите денови додека сакаме да се оддолжи, или пак 2-3 дена за порано да се предизвика. Дури кај нас младите девојки со јакиве хормони, може да се случи и да добиеме иако ги пиеме нив, само да биде пример дупло помалце обилно, така последно ми кажа гинекологот.
   
 12. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.077
  Допаѓања:
  13.123
  Пол:
  Женски
  Ок, сум се збунила. Фала за објаснетото. ;)
   
 13. bogdancanka

  bogdancanka Нов член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  јас сакам да прашам после порагај колку време треба да се чека за наредна бременост?бидејки се породив али не помина се во ред па сега со мм сакаме повторно да го почнеме тој трнлив пат...мислам дека единствена утеха ни е тоа
   
 14. blackwave

  blackwave Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2014
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.805
  Пол:
  Женски
  За една недела треба да добијам. Сабајле кога станав имав малце крв на секојдневната, 2-3 капки размачкани, бледа крв. Од што може да биде? Моментално имам кандидијаза, па дали може да е до тоа?
   
 15. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  16.920
  Допаѓања:
  106.687
  Пол:
  Женски
  Овулација ( бело прање си го викам јас). Знак дека ти иде тетката на гости.
   
  На blackwave му/ѝ се допаѓа ова.
 16. marija ilieva

  marija ilieva Нов член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2015
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  i jas imam edno prasanje lani bev bremana pa imav aabortus pa me pravija opercija hiteroskopija septum opercijata bese uspesna probuvame so bebe nisto tie 4 meseca menstrucijata mi kasne od 10 do 15 dena denesev vidov na gakite ne e crveno ne e krf nekoja druga boja sto bi mozelo da bide pozdrav cekam odgovor
   
 17. curly_Andrea

  curly_Andrea Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2015
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Eden od simptomite deka mozebi si bremena e i toa deka dokolku imash damnka na gakickite mozebi e toa od sto embrionot se smestil na matkata, no eve da ne pogodivame samo mozebi i e toa deka ke ti doagja menstruacijata, najdobro e da pocekash nekoe vreme pa da se osigurish. pozdrav
   
 18. curly_Andrea

  curly_Andrea Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2015
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, сакам да ве прашам дали ви се има случено или знаете поради што е тоа, мене обично ми доаѓа на 28-30 дена, последиот пат добив на 5 Февруари и ми траеше до 10, и на 16 добив пак, има поминато само 6 дена, инаку не ми се случуваат вакви работи, и на 14ти имавме незаштитен однос со партнерот, вообичаено менструацијата не ми е таква сега немам болки а и повеќе е како светло црвена но еве трае сеуште. Ви благодарам
   
 19. rirgal

  rirgal Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo na site, jas sumnova na forumov, pa bi sakala na site da vi ispratam topol pozrav.

  Moeto prasanje e, dali nekoja ima iskustvo/ima odeno na pregled vo sistina kaj dr. Nikola Panchevski, kako ste zadovolni od nego, od klinikata? Bidejki jas zakazav pregled kaj nego, redoven ginekoloski pregled.

  Fala mnogu na site imajte prekrasna vecer! :*
   
 20. biserche666

  biserche666 Нов член

  Се зачлени на:
  5 април 2015
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo nova sum vo forumov no stalno ve sledam.pa sakam nesto da prasam eve veke 5,6 dena imam bolka vo dolniot del na stomakot,ne e silna bolka,no pri sednuvanje i stanuvanje a i koga ke odam vo wc posilno me boli :sweat: imav dobieno minatiot mesec na 17 redovno dobivam,na 29 , 30 dena...
  Bi sakala ako moze da me posovetuvate nekako... pred da odam na lekar :( vi blagodaram (highfive)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.