1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преграда на матката

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од boyanaici, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. boyanaici

    boyanaici Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    На редовен преглед на гинеколог ми кажаа дека имам вродена преграда на матка. не ми објаснија ништо посебно. ако можете да ми објасните каков проблем претставува, дали влијае на плодноста и дали има начин на лекување.
    Благодарам однапред
     
    На BetcetoS му/ѝ се допаѓа ова.
  2. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Мислам дека влијае на плодноста, но не е ништо страшно затоа што лесно се отстранува со хируршки зафат. Консултирај се со гинекологот.
     
  3. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
     
  4. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира едно прашање...
    Ми рече докторот дека имам превртена матка...што значи тоа,може ли да ми објасните.Има ли некоја опасност?
     
  5. boyanaici

    boyanaici Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    ne e nisto opasno, osven moze da imas bolki pri menstruacija. prirodno se ispravuva posle prvata bremenost
     
  6. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    После првата бременост??
    А да не е ризично за време на првата?Мене од тоа ми е страв да не треба со царски рез ич не сакам така...
     
  7. verica81

    verica81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    55
    Не ризична за бременост ама потешко се останува бремена иако не се работи за стерилитет ако сакаш да останеш бремена практикувај ја кучешката поза
     
    На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MiaBeMia

    MiaBeMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    35
    Мајка ми имала превртена матка и не можела да забремени 3-4 години, отишла кај некоја медицинска сестра дома и некако ја врзала со нешто па со вакум не знам ти што и ја свртела правилно и за два месеци ете ме мене :)
    Порано се сметало за проблем при забременување а денес не се смета, така да не знам дали да те советувам да бараш некој така недоктор шо се вика да те мести или да си го слушаш докторот. Од тебе зависи :)
     
    На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Превртена матка може да ја забавува бременоста и зачнувањето,затоа што не е во својата анатомска положба па се помали шансите за забременување.
    Пожелно е да се намести во својата првобитна положба,бидејќи во некои случаи преидзвикува и болки и јаки исцедоци.
    Интервенцијата е рутинска и не претставува некој поголем потфат.

    Преграда на матката или септум,најчесто е преграда во средината или во некоја третина од површината на матката.При оваа состојба може тешко да се развива веќе зачнат ембрион или да настане принуден абортус.
    Оваа состојба по народки кажана уште се нарекува и дворога матка и се јавува само кај мал процент на жени.
     
  10. shaisa

    shaisa Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Здраво на сите!
    Пред 4 месеци се породив, за зал ( бебуското ми бесе мртво), во цела бременост немав ниту еден проблем, влегов во 9-ти месец и 10 дена до краен термин за рагање ми умре -(, денес отидов на преглед кај мојот гинеколог и ми откри- преграда на матката! ми рече дека може да се отстрани хируршки. Премногу се плашам. Ве молам ако некоја имала такво искуство, да ми каже како поминала низ сето тоа и дали после останала бремен. Ви благодарам однапред
     
    На Inas& му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    многу ми ежал за загубата на бебчето али ке ти даде господ здраво и живо бебенце наскоро имам пријателка и она имаше преграда на матката и имаше спонтан во 4 месец потоа отиде во систина направи операција и пред 4 недели си роди синче мислам дека не беше ништо страшно и комплицирано
     
  12. shaisa

    shaisa Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Gospod da te cue! se nadevam ke me sledi srekata od tvojata prijatelka ;)
     
  13. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    мора да те следи ти само среди ја преградата и работи на случајот
     
  14. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Не зборувам од лично искуство, туку од искуство на две колешки од факултет кои ми се доста блиски. Едната ја откри преградата после немила случка, во седми месец го изгуби плодот. Гинекологот и објаснил дека преградата не прави проблем при зачнување, туку при одржување на бременост. Иако истава колешка има веќе едно дете, но при првата бременост ја воделе како ризична без да се сомневаат на било што или да се открие на рутински преглед. Преградата и ја откриле при втората бременост. Преградата тешко се открива, секој гинеколог има посебен метод на откривање на преградата (во смисла на колку дена од прв ден на циклус се оди на ехо). Другата колешка, по совет на претходната појде во Систина на денот кога и рекоа дека може да се види преградата и (за среќа и ја дијагностицираа), а по 20 дена појде на операција . Првата колешка остана бремена брзо по интервенцијата, сега чекаме да не изнарадува со бепче следниот месец. Докторите кои им ги правеа операциите ги следат и по операцијата и им препорачуваат кога може да почнат со нормални односи и нормално да мислат на бепче.

    Се надевам дека помогнав со информацијава. Им посакувам среќа и леснотија на сите идни мами во планирањето и носењето на бепчињата
     
    На MiaMia123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. shaisa

    shaisa Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Mene mi rekoa deka, zagubata na moeto bebe mozna bila od pregradata, ama toa go doznav sega :(. Vo re-medika ke ja pravam operacijata i doktorot istoto mi go kaza, deka pregradata ne sekoj ginekolog moze da ja vidi i deka treba da bidam srekna sto sega sum ja otkrila, da ne po vtor pat ostanam bremena i da dojde do spontan- nedaj boze. Mnogu se plasam od operacijata da ne e bolna i da ne nosi rizik za da potoa ne ostanam bremena.
    Ti blagodaram mnogu, dobro e koga slusam deka zeni so vakov problem posle imaat dete i se srekni, se nadevam deka istoto i jas ke go doziveam !
     
    На SunnyBunny2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски

    Мајка ми има ваква преграда , но таа дознала од кога се родил брат ми. Исто така и баба ми имала - нејзина мајка а јас се плашев многу да не сум наследила , но за срека не. Секако дека тоа е причинител на абортуси и предвремени породувања кај тие што ја имаат еве јас сум родена 7-ми месец а брат ми се родил почеток на 8-ми. Добро е што ја отркиле кај тебе и што ке направиш операција , па потоа на раат ке си ја носиш бременоста. :) Ти посакувам што побрзо да ни пишеш дека си останала бремена. Поздрав :*
     
  17. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Среќата во несреќа е што ја откриле. Според колешкава, имало многу случаи кога мајки „не успевале“ да го доносат бебето, а никој не се посомневал во преграда.
    Во однос на операцијата, не се пожаија дека е болна. Вторава почна да оди на работа по 2 дена (вели дека можела веднаш, ама си дала ден одмор). Потоа појде на преглед, за да потврдат дека се е во ред. Беше се во ред, сега треба да почека уште еден или два месеци (не прашував колку) за да планираат безбедна бременост. Ти посакувам лесно да поминеш и да не` радуваш со убави вести!
     
    На MiaMia123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Rozita.rozence

    Rozita.rozence Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    i jas go imav toj broblem,pri redoven pregled ginekologot mi kaza deka imam pregrada na matkata i deka toa e vrodeno.bez panika.pregradata ne vlijae pri zacnuvanje,tuku vo tekot na bremenosta kako raste plodot ke nema mesto da se razviva i ke dojde do spontan abortus.jas problemot go resiv vo Re Medika.zafatot traese okolu 30min,i posle toa nemav nikakov problem ili bolka,kako nisto da ne mi pravele.i posle toa nema nikakov problem da se ostane bremena.pozz do site
     
  19. vilma

    vilma Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    134
    Пред 3-4 месеци во Ремедика и мене истото ми го рекоа, дека имам преграда на матката. Пред тоа сум била и на др гинеколози, сум била на снимање на 4Д на матката и ниту еден не ми го рекол ова. Сега сакам да одам на уште едно мислење, не сакам веднаш да одам на операција.. :sweat:
     
  20. sim0na

    sim0na Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    10
    Девојки пред некој ден бев на преглед kај гинеколог ....Гинекологот ми спомна дека имам како преграда на матката но за посигурно да појдам повторно од кога ке ми заврши менс. Но се плашам :( :( :( Ги читам постовите погоре но сакам ако можи некој да ми објасни дали има ризик тоа одстранување дали ќе можам да имам потоа дечина...за тоа живеам Ве молам помогнете ми стварно сум исплашена плачам и ако читам дека не е нешто сериозно но и многу малку имаат пишувано за тоа. Ми се ближат денови пред да се омажам ми е страв секакви мисли ми идат во главава ... Ви благодарам од напред :* :* :* <3 <3 <3
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.