1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преграда на матката

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од boyanaici, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Колешката која ја споменав во претходниот пост веќе има детенце, по три месеци од интеврнцијата остана бремена, немаше никаков проблем со носење ниту со породување. Пак ќе кажам, среќа е ако се открие пред да се планира бременост, потоа ќе заборавите дека сте ја имале. Ви посакувам мноооггуу среќа и здраво потомство!!!
     
    На lucky bamboo и sim0na им се допаѓа ова.
  2. sim0na

    sim0na Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    10
    Ти благодарам многу срцка... Стварно ми значи секое мислење .... : * :* :*
     
  3. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Mожже ли некој да ми ја објасни сликава ..

    се будев со болки во десната страна и ми рекоа дека десниот јајник ми е позади матката и дека во матката имам преграда која мора да ја отстранат во Ск. со интервенција мала со цел да не ми се појавува крварење во бременоста и да не доаѓа до спонтани абортуси...


    Интервенцијата како изгледа? Со анестезија или???
    Искуства?
     

    Прикачени фајлови:

  4. lucky bamboo

    lucky bamboo Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Вчера имав гинеколошко-хирушка интервенција -Хистероскопија. После првиот спонтан, ми открија СубСептум, преграда на матка. Интервенцијата ја закажав пред циклусот, и откако ми помина на третиот ден ја направив хистероскопијата.
    Бев под целосна анестезија, кога ме разбудија се беше готово. Интервенцијата траела 15 тина минути + подготовките од анестезиологија. Премногу сум задоволна од Д-р. Коста Василевски кој ми ја изврши интервенцијата во Ремедика. Колку лесна рака има да му се позлати. Никаква болка ниту потешкотија не почуствував по интервенцијата. Инаку субсептумот бесе долг 2.5 см. И крварењето запира денеска. Сега продолжувам со терапија од Естрофем и Реципрокс + Цикло Прогинова.
     
    На ruzoo, MiaMia123, SunnyGirl2 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. magi.83

    magi.83 Нов член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво. имам полип на матката и правев муабет со гиниколог ми рече за да не одам на операција да пробам со терапија со цикло прогинова од 6 месеци и полипот би можел да се отстрани дали имате вакво искуство?
     
  6. lucky bamboo

    lucky bamboo Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски

    Лично би те советувала да побараш стручно мислење/консултација и од друг гинеколог. На овој линк можеш да прочиташ нешто повеќе во врска со полипи.
    http://www.story.rs/art-of-living/w...o-se-uklanjaju-polipi-na-grlicu-materice.html
     
  7. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    dali septumot moze da bide pricina za spontani abortusi mojot bese 13 milimetri a imav i cervikalen polip spontanite mi bea vo 4 i 6 nedela
     
  8. lucky bamboo

    lucky bamboo Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Mene licno spontaniot mi bese predizvikan poradi septumot sto go imav 2.5 cm, mi se sluci nekade vo tretiot mesec. Taa informacija bese konstatacija na mojot togasen ginekolog, a i pobarav mislenja od drugi ginekolozi, napraviv istrazuvanje na internet, i dobiv potrvrden odgovor od segde.
    Znaci ne e problem zacnuvanjeto na plodot, no problem e donosuvanjeto. Sega ima povece vrsti na septumi, dokolku e celosno pregradena matkata - mozno e da NE dojde do spontan, medjutoa obicno se ragjaat sedmomescinja..nema dovolno mesto za razvivanje na plodot...
    Moram da napomenam deka pri edna konsultacija so ginekolog, mi kaza otvoreno: - Iako znaeme deka postoi septum kaj tebe, mozes da probas povtorno, nikogas ne se znae...postojat sekakvi fenomeni.
    No, sto se odnesuvase do mene, resiv da otstranam sekakov vid na somnez ... :D
     
    На MiaMia123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Jas imav i septum i cervikalen polip septumot kako sto kazav bese13 milimetri i e bese bas na dnoto na matkata
     
  10. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    На мене спонтаните беа во4и6 недела од бременостите
     
  11. Devojce19

    Devojce19 Нов член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Нова сум на форумот. Имам едно прашање до вас. Во брак сум пола год и де обидуваме да завременам но не ни успеваше. На редовен гинеколошки преглед ми кажаа дека имам преграда (septum) на матката. Правев хсг и покажа дека ја имам таа преграда и дека едниот канал ми е целосно затнат а другиот малку. Правев хистероскопија и лапараскопија во Систина и кажаа дека се е во ред дека каналите се отпушени и пррградата е отстранета. Инаку имам уредни пап имикробиолошки брисеви. Дали некој ималискуство со ова и дали би можела за кратковреме да забременам.
     
  12. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Да можеш после два циклуси да пробуваш да останеш бремена меѓутоа мој совет ти е и сопругот ти да се испита не само ти
     
    На Devojce19 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Devojce19

    Devojce19 Нов член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Секако дека ке пробам само многу де плашам дај боже да останам за тоа живеам
     
  14. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Резултат од хсг канали проодни, мал субсептум синистропониран. Што значи? Дал да се вади? Мислења? Др ми вика прај бебе не се замарај. Неможам само на тоа мислам.
     
    На eleonora7852 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.