Предолго траење на менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од maloto98, 1 мај 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. maloto98

  maloto98 Активен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Imam 15 god i krvaram vekje skoro 2 godini ..
  Ovaa menstruacija ne mi e prva , piev tableti ama nishto ne mi pomogna .
  Bev na ginekolog pred nekoe vreme i mi kazhaa deka se sluchuvalo vaka i deka ne e strashno.
  Jas sepak mislam deka e preeemnogu ...
  Ako nekoja ima slichno iskustvo ve molam pomosh :(
   
 2. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.737
  Preeedolga menstruacija. Pomosh

  не си играј со ова и не чекај на форум да ти пишат совет-закажи со гинеколог, нема играње со ова :!:
  ако некој не ти обрнал доволно внимание, побарај мислење од втор, трет
  ако си од скопје можам да ти пишам две што се навистина добри докторки
   
 3. lana.del-rey

  lana.del-rey Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2013
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.304
  Preeedolga menstruacija. Pomosh

  Исто мислам како срцекршачка,можеби тој гинеколог не бил толку заинтересиран,оди и кај други,не се зезај девојче здравјето е на прво место,недајбоже можеби ти е нешто,ние не сме докторки тука на форумов,оди на доктор под итно ова не смее вака,мајкати што ти кажала на ова? Како бе може 2 години да крвариш одма на доктор! :!:
   
  На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.538
  Допаѓања:
  75.787
  Пол:
  Женски
  Preeedolga menstruacija. Pomosh

  Како мислиш 2 години???Или менструалниот циклус ти трае долго?И колку???Какви таблети користиш?Мислам јас не разбирам или ти убаво не си напишала.Од ова добивам впечаток како да крвариш постојано :o
   
 5. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.406
  Пол:
  Женски
 6. Monnchy

  Monnchy Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Preeedolga menstruacija. Pomosh

  И јас исто имам 15 години и мене после последнава менструација што ја имав пред 2 недели не престанувам да крварам а не сум имала однос нити ништо незнам зашто не престанува ..
   
 7. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.950
  Допаѓања:
  9.931
  Пол:
  Женски
  maloto98 објасни подобро колку време ти траела последната менструација,вака не се знае. Во секој случај добро е да одиш на гинеколог и да ти испитаат и крвна слика. Некогаш тоа не е само гинеколошки проблем,туку можно е да е и сврзан со крвта проблемот.

  Сепак,нормално е во првите неколку години менструацијата да трае и по подолго,ете и 2 недели како што пишала феминката погоре,но потоа со годините ќе намали. Дури некогаш и доаѓа по два пати во месец. Ако по неколку години сеуште трае толку долго,тогаш е проблем. А не е лошо уште од порано да се провери дали сепак не е од крвта,тоа со испитување на крвна слика,а и хормони ако е потребно ќе ви испитаат.
   
 8. lovingyou

  lovingyou Нов член

  Се зачлени на:
  25 декември 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Не сакав да отворам нова тема бидејки не знам ни како да ја наречам кога сеуште немам добро објаснување од мојот гинеколог. Последните два месеци мензисот откако ке ми завршеше , потоа уште некои 10 дена имав на моменти парчиња крв. Кога бев на ехо пред неколку дена ми покажа дека во матката сум имала некоја празнина, односно тоа изгледаше како голема сива линија ( да не употребам друг збор). Видов загриженост на неговото лице, викна уште една докторка, а кога барав да ми објасни, ми рече дека царскиот рез од кој има поминато повеќе од 4 години не ми бил добар , и само ми рече наскоро да не планирам бременост. Не ми е најјасно дали навистина сум била повредена при царскиот рез, бидејки во меѓувреме, јас редовно одев на прегледи, односно само еднаш годишно , бидејки и самиот доктор ми кажуваше дека сум идеално здрава а и не осетив никакви последици од царскиот рез до сега. Наскоро треба да одам на нови прегледи, но бидејки од време на време ми поминува мисла дека можеби не ми е тоа, би сакала доколу некоја имала слично искуство да го сподели. Барам на интернет, но со такво објаснување ништо не најдов, а колку пати и да го прашав само тоа го добивав како одговор. :worried:
   
 9. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.246
  Не се секирај предвреме, но појди некаде во приватните, нека ти извршат испитувања и да ти кажат точно што е и како е.
  Работава не е за играње, ама не смееле да си дозволат од царскиот рез да е, а ти дури сега да дознаеш детали во негативен контекст.
   
  На lovingyou му/ѝ се допаѓа ова.
 10. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  435
  Допаѓања:
  225
  Пол:
  Женски
  Јас имав бактерија ешерихија, од тогаш почна да ми трај долго циклусот една недела стандарт и после уште 2 недели одприлика намалена и дури ми запрела скроз по некој ден пак пиев апчиња ја излечив ешерихијата и се појави друга некоја во мокрачата докторката рече цитирам не е толку страшна но сепак уште ми драј долго менструацијата и се случило ова на некоја друга и дали е нормално?
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.