1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предолг менструален циклус

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Mia0612, 9 март 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Mia0612

    Mia0612 Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Веќе еден месец имам менструален циклус.постојано имам големо колицество на менструација..Бев на гинеколог,конзумирав капки што ми ги дадоа но ништо не ми помага.Од што може да биде ова?И како да се справам со него?
     
  2. mona.liza.03

    mona.liza.03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    ништо страшно и јас го имам истиот проблем и не само тоа што имам цел месец некогаш се случува да немам и по 3 4 месеци. бев на гинеколог и ми препиша хормонски апчиња ( што не препорачувам да се пијат ) затоа сто состојбата е нормална само кога сум под дејство на лекарства последно сто ми кажа гинекологот беше дека најверојатно се работи за полицистични јајници и се ке се среди кога ке родам
     
    На EmeraldBLUE му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ladybug1

    ladybug1 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    2
    Мона лиза,и јас исто сум исплашена,до пред 4-5 месеци ми идеше секој месец,и сега овие 4-5 месеци ми нема дојдено.Бев на гинеколог и ми рекоа дека нема ни цисти ништо само ми даде упат да испитам некој хормон,ама јас уште немам појдено оти ми рече не е итно.И мене ми рече докторката дека ке се средело понатаму најверојатно мислеше кога ке родам.Ама мене ме плаши тоа како ке родам кога овулација се случува на пример на неколку месеци ? :worried: Навистина страв ме фака,дај боже да нема ништо сериозно позз
     
  4. Mia0612

    Mia0612 Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Мона лиза мнее никогаш не ми касне толку долго,само по неколку дена,затоа е многу чудно. :(
     
  5. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.484
    Допаѓања:
    5.837
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам не е страшно. И мене порано ми се случуваше, одев по лекари и ми рекоа нема ништо. После сама си открив дека ми се прават цисти и ми пукаат од време на време. Хормонски апчиња никако, лекарите викаат дека се средува или кога ќе се стане сексуално активен или со раѓање. :)
     
  6. angie.ley

    angie.ley Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Го имам истиот проблем.Веке 3 години како неам редовен циклус поима неам што е работата...различно ми доага некогаш на 1 месец некогаш на три..бев кај гиниколог и ми рече не е ништо страшно тоа се случувало бидејки подоцна созревале јајце клетките и и требало подолго време да испукаат..еднаш ми се случи цел месец да имам и тоа обилен да ми биде циклусот тогаш примав хормонска терапија три месеци после тоа требаше да ми биде се ок да биде редовно ама после два месеца пак исто пак не ми доагаше редовно дури ни сега не ми доага редовно.Инаку иам 20 години порано мислев дека можеби е зошто сум во пубертет но сега не ми изгледа така..Имам една познаничка се жали дека на 6 месеци и доагало а незнам што како и кажал гиникологот незнам што е проблемот..мене тоа не ми е нормално :wasntme:
     
  7. Mia0612

    Mia0612 Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ginekologot mi rece mozno e da sum bidena bremena,no mi ja proveri krvta i negativno e.Mozno li e da ne e tocno i od toa da imam takvi problemi?
     
  8. mona.liza.03

    mona.liza.03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    чим тестот е негативен нема од сто да се плашиш
    јас 10 години имам проблем со тоа не е ништо страшно само што не можиш цел живот да бидиш под хормонална терапија се научив да живеам со тоа дека ми иди на 3 до 4 месеци и тоа е тоа
    се надевам ко ќе родам се ќе се среди поззззз
     
  9. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Ке ви се среди кога ке родите, на сестра ми и се среди со раѓањето на првото дете, а со второто си дојде се ептен во нормала.
     
  10. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Кај мене ни по пораѓајот не се среди цилкусот. Само првите 3 месеци добивав редовно, после тоа пак се се поремети односно се врати на старо како пред бременоста. Добивам на 65-70 дена, наместо на 28-30, траат подолго од 5 дена и пак со јаки болки.
    Значи не се средува кај сите после бременост :(
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. medodedo

    medodedo Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Ми доцни 7дена направив тест и се показа негативен дали е мож
    но и тестот да не е точен
     
  12. Dobie

    Dobie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    240
    Менструацијата ми трае еве веќе 2 недели никако да заврши :( последниве 3-4 месеци ми е така ама не она нормална туку ептен бледа боја друг ден па повеќе има крв незнам што да мислам а веќе 6 и пол год поминаа откако имам менструација уште да не доаѓа како што треба? Се плашам да не има нешто лошо :( :'( 16 г имам
     
  13. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Мене пак секој месец ми доцни,веќе три години има од ко имам добиено(16 год имам)и никако да се стабилизира секој месец ми доцни а понекогаш и по цел месец не ми иди ..а пак последно, требаше на 26 декември да добијам а јас дури сега овај месец на 7 јануар,значи 13 дена ми доцнеше:(..а незнам пак како може кај некои секој месец во ист датум им иде а кај мене ниту еднаш се нема така погодено, секогаш мора да ми доцни и секој месец не очекувано добивам.Незнам од што би можело да биде дали од стрес,настинка..незнам:worried:А и кај секого е различно дури постојат некои симптоми кои сеуште не се ни откриени ни доктор не ги знае.Како на пример,јас не чуствувам никави болки пред да добијам менструација и за првпат кога добив немав никакви болки,но затоа две недели пред да добијам за прв пат имав голема јадајца(чешаше вкрајј неиздршливо нешто!можеби звучи малку смешно но за мене беше смрт:x) бев на лекар мислев дека е некоја инфекција ми препишуваа посебна маст но џабе ништо живо не помагаше и туку по некое време ми дојде менструација и не ме чешаше повеќе..а и сега пред да ми дојди ме чеша по малку(ама не секогаш,ретко се случува)...еве за овој симптом не знаеше ни доктор,затоа не се грижете премногу кај секого е различно..а и ми се има случувано некогаш предоло да ми трае цела недела менструацијата а некогаш пак само 3 дена.Сето наопачки е кај мене ништо не се знае и јас понекогаш се плашам да не има нешто лошо од тоа што нема никаков ред не се знае ни кога добивам ни колку дена ќе ми трае.Некогаш малку имам, некогаш пак како водопад сум.. :worried:
     
  14. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Ти најубаво кај матичен гинеколог да си напраиш комплет детален преглед. Едно ЕХО да видат да не имаш цисти некои или некоја пречка за дисменореава. Јас имам исто дисменореа, правев ЕХО и ми беше во ред и ми испитуваат хормонски статус на ГАК и проблемот било во хормоните, и почнав да добивам на 30 дена некад покасно некад порано, обично секогаш подоцна.
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    :oКојзнае шо ми е:xА како се справи ти со дисменореавата,што ти препорачаа лекарите за да се спречи тоа,ти препорачаа ли некои лекови или..?
     
  16. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Па неќев да примам хормонска терапија затоа што сметав дека е рано за уште на 18 години да се пунам со хормони, некако шубе ми беше и неќев. Кога рачунав тогаш последните 3 месеци имав добиено точно на 30 дена, па си помислив дека можеби почна да се регулира хормонскиот статус и ништо не превземав. Можеби проблемот бил во времетраењето на менструалниот циклус. Нормално е од 26-35 дена, па ради тоа. Сепак ти провери си, можеби генетски ти е така. Јас проверував бидејќи имам во фамилијата жени со миоми и цисти така ама немаше ништо.
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  17. k-sweety

    k-sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Znaci veke mesec I edna nedela Imam dobieno mi bese smrt nekolku dena pa kao fwmek pominuva pa se pojavi.obilno I sea znaci uste imam bev na ginikologija vo sk hormoni ispituvav rekoa se dobro pijam siofor850 mi rekoa da gi prodolzam pred toa mi kazaa za cista sum imala bev potoa tamu rekoa deka ja nema veke.me faka nervoza mi e strav da ne e nesto seriozno se dobro jas ne ve molam za sovet pozz I imajte ubav den
     
    На Morningstarr9 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.