1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пренатална дијагностика

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Hadzi-Lega, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Dr.Hadzi-Lega

  Dr.Hadzi-Lega Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Д-р Марија Хаџи-Лега одговара на прашања поврзани со пренатална дијагностика.
   
  На Ljubopitna90 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.319
  Допаѓања:
  246.372
  Пол:
  Женски
  Јас немам прашање до докторката туку само голема благодарност што беше темелна при мојот преглед. Бев кај неа на 3Д (4Д?) ехо и забележа дека имам проблеми со постелката поради што ме упати на трансфузиологија каде ми дијагностицираа проблеми со дидимерите и целосно лоша хемостаза.
  До крајот на бременоста бев под терапија и родив здраво и право девојченце!
   
  На Espadrila, lolyta777, ana-banana и 4 други им се допаѓа ова.
 3. BunteskA

  BunteskA Активен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво! Бремена сум 19 недели и од неодамна почнав да пијам соино млеко, па ме интересира дали може тоа да му наштети на бебето?
  Однапред ви благодарам. :)
   
 4. bubbub

  bubbub Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Би ве замолила да ми одговорите на следново прашање:
  Јас сум бремена 3та недела, а треба да патувам со авион, па ве молам да ми одговорите дали е безбедно поради сите тие скенери и самиот авион? Знам дека до 3ти месец не е препорачливо, така што би сакала да го чујам и вашето мислење.
  Благодарам однапред. :)
   
 5. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  756
  прашање за вас
  дали meninogocella i hidracefalus се гледаат на обично ехо
  во 2003 година родив бебе со овакви дијагнози но во текот на 8 месеци не бев информирана дека носам плод со аномалии мада што одев и кај матичен и на приватно кај др гинев во кавадарци па ме интересира дали се гледаат
   
 6. jonbonjovi

  jonbonjovi Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  Јас сум во 26 недела со трето дете. Во долниот дел од стомакот имам болки, непостојани, како да сум вежбала. Од што би можеле да бидат тие болки и што да превземам околу тоа?

  Однапред ви благодарам :)
   
 7. monibejbi

  monibejbi Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2010
  Пораки:
  1.812
  Допаѓања:
  2.049
  Здраво.Ми каснеше неколку дена и проверив на тест и ми излезе позитиве.Според тоа од коа ми касни бремене сум веке 4 недели.Сакам да ми кажете која од која недела се оди на гинеколог и што ке ми препише лекартва, и до колку месеци се поправаат забите за не дојде до проблеми со плодот.Однапред благодарам.
   
 8. aleksandra28

  aleksandra28 Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Здраво!
  За почеток прво да кажам дека сум нова на овој форум т.е. овој ми е прв пост и дека во незнаење каде точно треба да го поставам моето прашање решив овде па доколку сум залутана слободно исправете ме :)
  Се работи за следново:
  Имам едно дете од 4 години , останав бремена во ноември месец и уште во самиот почеток некаден околу 3-4 недела од бременоста ми се појави кафеав секрет , бев на матичен му кажав за мојот проблем и тој ми препиша progreston инекција и utrogestron вагинални таблети , ги примав лекарствата редовно но немаше подобрувања па потоа кога отидов повторно на гинеколог ми беше кажано дека плодот е мртов и со дијагноза Missed abortion.RCUI бев испратена да абортирам.
  Добив наод од абортусот за можната причина но да не одовлекувам и да не го пренесувам во целост {незнам дали е потребно} ќе кажам само дека после тоа направив неколку испитувања како што е ПАП-тест и микробиологија на кое што немаше никакви проблеми.
  Сакам да ве прашам дали е потребно уште некое дополнително испитување пред повторно да се обидам да останам бремена и дали тоа ќе биде тешко остварливо , од абортусот е поминато 3 месеци и колку време е потребно да се направи пауза до наредна бременост , дали треба на нешто да се внимава ... со еден збор што да правам понатака?

  Се надевам на Ваш одговор и однапред ви благодарам.
   
 9. Ferhunde-87sk

  Ferhunde-87sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  41
  Здраво,

  Прво голема благодарност до femina и до докторите, кои и покрај големиот обем на обврски, прифатиле да одговараат на нашите прашања.

  Моето прашање е следно: Бремена сум 36 недели и 3 дена. При прегледот пред околу една недела, на ГАК, од страна на еден ваш колега беше констатирано дека во постелката има присуство на лакуни. Тоа, не ми беше претходно дијагностицирано од страна на лекарот кај што ја водев бременоста до сега, иако секој преглед беше со 3Д ехо. Сега, вашиот колега ми кажа дека не е страшно тоа што има присуство на лакуни во постелката заради тоа што ако му сметале на бебето, немало толку да се развие до сега... Сепак јас од тогаш константно сум во мисла, и мнгогу ми е страв да не направат проблем лакуните....... Ваше мислење???
  Однапред ви благодарам
   
 10. nena153

  nena153 Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Imam 25 godini i dva spontani abortusi zad sebe. Posle odredeni ispitivunja mi ustnovija deka imam bakterija toxoplasma i deka taa e pricinitelot . Mi dadoa terapija na spiramicine 0.5 mg dnevno samo edna nedela od koja dobiv alergiska reakcija posle pettata den gi prekinav i doktorkata mi rece deka e dovolno da ne primam dr lekarstva ama mene toa nekako mi e sumljivo zatoa sto smetam deka samo so pet dena primanje na lekot se iscistila ovaa bakterija molam za pomos i sovet sto ponatamu bidejki mi rekoa posle 5 meseci na kontrola za toxoplasma a jas nemozam da cekam tolku mislejki deka lekot ne deluval i deka bakterijata se uste e prisutna Blagodaram odnapred !!!
   
 11. onix

  onix Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  D-r Hadzi Lega me gledavte vo prvata bremenos. Zadovolna sum. Bremena sum 19 nedela, mikrobiologijata pokaza ureaplasma ueralyticum pozitiv. So Vagisan & sumamed (pred bremenosta) ne pomogna i so erithromicin 250mg (vo bremenosta) isto taka. Sega maticniot ne mi prepisa nisto, ja imam i ne ja lecam. Sakam da zakazam pregled kaj Vas nedelava. Blagodaram
   
 12. milkams

  milkams Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Mnogu se izraduvav na otvorenava tema...imeno baram resenie za mojov problem nasekade megjutoa site nekako krevaat ramenici :(. Bremena sum 37 nedeli i 2 dena i uste nekade od vtor mesec pocnav da osekam trnenje na levata noga, potocno nad levoto koleno. Toa cuvstvo nekako go podnesuvav do pred 1 nedela, ne mi pretstauvase nikakov problem, osven sto osekav cudno cuvtsvo na otrpnatost, odnosno kako bas toa mesto da ne e moe. Megjutoa pred 1 nedela pocnaa pogolemite problemi...sega osekam kako nekoj da mi zaboduva igli bas vo toa mesto i toa go osekam preku cel den, no nekako trpam bidejki koga se dvizam ne mi pretstavuva problem, a najloso mi e navecer koga ke legnam doagam vo situacija da ja udiram jako nogata od sto ne mozam da izdrzam. Megjutoa da rascistam ne e ova grc, kako sto imaat grcevi vo nozete mnogu trudnici, tuku ova e nekoe cudno cuvstvo na trnenje i bockanje samo na toa mesto nad levoto koleno. Pijam i magnezium uste od 6-7 mesec megjutoa ne pomaga, tuku bas situacijava mi se vlosi od koga vlegov vo 9-ti mesec. Kje ve molam dokolku imate nekoe resenie da mi kazete, mozebi ima nekoi drugi preparati koi mozat da mi pomognat ili nesto bilo sto da mi kazete sto moze da mi pomogne. Odnapred blagodaram!
   
 13. Lepotice

  Lepotice Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  30
  Imav nezastiten seksualen odnos po menstrualniot ciklus. Na sredinata od naredniot ciklus mi se pojavi krvarenje ama poveke licese na iscedok. Dali e mozno da e rana bremenost ili druga e pricinata? Imam povremeni grcevi i cuvstvuvam glavobolka. Inace menstrualniot ciklus mi e redoven na 26 dena so izdrzlivi bolki.

  Odnapred blagodaram.
   
 14. nena153

  nena153 Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Aleksandra i jas sum go pominala istoto i toa dva pati i se nadevam ke ti bidam od pomos :) ti isprativ vo licna poraka za moite ispituvanja stogi napraviv posle vtoriot abortus Ako imas dopolnitelno prasanje pisi :) pozz
   
 15. Dr.Hadzi-Lega

  Dr.Hadzi-Lega Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2

  Pocituvana pacientke,

  Vi blagodaram na ubavite zborovi.

  Dr.Hadzi-Lega
   
 16. Dr.Hadzi-Lega

  Dr.Hadzi-Lega Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Pocituvana pacientke,

  Meningocoella i hydrocephalus se anomalii na centralniot nerven sistem (defekti vo razvojot na nevralnata tuba) i istite bi trebalo da se vizueliziraat na detalen ultrazvucen pregled na mozocnite strukturi.So ogled na toa deka ste rodile vakvo bebe bi vi sovetuvala pred naredno zabremenuvanje da konzumirate folna kiselina vo doza od 400 mikrogrami na den i istata terapija da ja prodolzite do 12 gestaciska nedela na bremenosta.Dokolku imate dopolnitelni prasanja slobodno obratete se.

  So pocit,
  Dr.Hadzi Lega Marija
   
 17. Dr.Hadzi-Lega

  Dr.Hadzi-Lega Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Pocituvana trudnica,

  Bolkite vo dolniot del na stomakot moze da bidat od razlicni pricini,a najcesto aktivitet na matkata,infekcii na urinarniot i genitalniot trakt.Zatoa bi vi posovetuvala da se obratite kaj vasiot maticen ginekolog za ginekoloski pregled(za evaluiranje na grloto na matkata , zemanje na mikrobioloski brisevi ,urinokultura).Vrz osnova na dobienite rezultati bi mozelo da se zavzeme stav za ponatamoniot tretman dokolku e neophoden.Za dopolnitelni informacii slobodno obratete se.

  So pocit,
  Dr.Hadzi Lega Marija
   
 18. Dr.Hadzi-Lega

  Dr.Hadzi-Lega Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Pocituvana pacientke,

  So ogled na toa deka testot na bremenost vi e pozitiven potrebno e da se obratite kaj vasiot maticen ginekolog za ultrazvucen pregled so koj bi se utvrdilo dali postoi bremenost i dokolku postoi dali stanuva zbor za bremenost vo ili nadvor od matkata.Ovoj ultrazvucen pregled vo slucaj na bremenost vo matkata bi ovozmozil da se utvrdi gestaciskata starost na bremenosta i dali stanuva zbor za edinecna ili povekeplodna bremenost.Vo pogled na lekarstvata, se preporacuva kaj site trudnici do 12 gestaciska nedela terapija so фолна киселина во доза од 400 микрограма(заради превенција на дефекти на неуралната туба).
  Поправка на забите би можела да се направи во тек на цела бременост.


  Со почит
  Др.Хаџи Лега Марија
   
 19. Dr.Hadzi-Lega

  Dr.Hadzi-Lega Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Почитувана трудница,

  Со оглед на наод на Уреаплазма уреалитикум во микробиолошките брисеви која не реагирала на Еритромицин би ви советувала терапија со Азитромицин(Сумамед).Во поглед на ултразвучниот преглед можете да дојдете во амбуланта бр.28 на 4.05.2012 после 15 часот.Донесете ги и резултатите од брисевите.

  Со почит
  Др.Хаџи-Лега Марија
   
 20. Dr.Hadzi-Lega

  Dr.Hadzi-Lega Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Pocituvana trudnica,

  Prisustvoto na lakuni vo postelkata e dosta cest naod kaj trudnicite. Ovie pacientki po protokol gi upatuvame vo Institutot za Transfuzilogija za ispituvanje na faktori na hemostaza so D-dimeri. Najdobro bi bilo i vie da go napravite ova ispituvanje i so rezultatite da se javite kaj vasiot maticen ginekolog, a po potreba i na Klinikata za Ginekologija i akuserstvo. Sekako pokraj ova, treba da si prodolzite so redovno ultrazvucno sledenje na bremenosta kaj maticniot ginekolog.

  So pocit,
  Dr. Hadzi Lega Marija
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.