1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пренатална дијагностика

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Hadzi-Lega, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Dr.Hadzi-Lega

    Dr.Hadzi-Lega Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2

    Pocituvana pacientke,

    Za da go znaeme kakov e vasiot momentalen status vo pogled na infekcijata so toksoplazma potebno e da napravite isleduvanja na Ig G i Ig M antitela na toksoplazma koi se odreduvaat od krv vo Institut za javno zdravje.So dobienite rezultati mozete da dojdete na nasava Klinika za da vi dademe ponatamosni nasoki.

    So pocit
    Dr.Hadzi Lega Marija
     
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    da vo narednata bremenost koristev folna kiselina i e vitamin i magnezium a inaku bebeto sto e rodeno so meningocela i hidracefalussega e 9 godini i e skroz normalnoo fala mi na boga po nekoe cudo vi blagodaram doktorke
     
  3. jonbonjovi

    jonbonjovi Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Dr.Hadzi Lega vi blagodaram na opshirniot odgovor. Jas napraviv brisevi i urinokultura i ima normalna vegetacija,a urinokulturata e sterilna. Isto taka da napomenam deka me boli stomakot koga odam i stojam podolgo vreme, no ne me boli koga podolgo vreme se odmaram. Dali taa bolka e predizvikana od toa shto plodot go nosam ponisko iako vo 27 nedela plodos seushte ne e tolku tezhok? Shto mi preporachuvate da napravam?

    Vi blagodaram, pozdrav!
     
  4. miadona

    miadona Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Pocituvana doktorke,
    jas sum vo 6 mesec od mojata prva bremenost.Pred nedela dena pri vaginalen pregled mi bese dijagnosticirano PVU-meko,dolgo 1 cm ; OVE-vlozivo za vrv od prst ; dolzina na kanal 23mm ; UZ postela ne e cvrsto vsadena.Sovetuvano mi e da napravam mikrobioloski brisevi ,koi veke gi imam dva pati napraveno.Pri prvite mi bese najdena Chlamidija,koja sto ja lecev so Eritromicin,kontrolnite mi bea site negativni.Ve molam pokonkretno da mi objasnite sto znaci razmeknato grlo i kolku e toa opasno vo ovoj period od bremenosta.
    Odnapred Vi blagodaram,
    zagrizena trudnica
     
  5. lunami

    lunami Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Imam prasanje do dr.Marija Hadzi Lega

    pocituvana doktorka,prethodno postaviv prasanje no vece gi imam rezultatite od beta,ne samo testovite sto bea pozitivni posle 4den od odnos denes konecno dobiv rezultat deka sum bremena.Za prviot trimestar normalno e od 0-200 a kaj mene e 140,na prasanjeto dali se raboti moze za povekeplodova bremenost,ne sakaa da mi kazat nisto dodeka ne me vidi doktor,a na doktor sum tek sleden mesec na kraj,togas ke bidam veke vlezena vo tret mesec nekolku dena.Dali postoi somnevanje deka se raboti za bliznaci?I dali e normalno da imam bolki vo dolniot del od stomakot?Vtora bremenost mi e,no prvata mi bese bolna cel mesec posto od samiot pocetok me fati grip koj se povtori,pa bolkite bea od nego.Sega se osecam sosema poinaku za razlika od togas,mnogu podobro no se plasam da ja krevam na race mojata kerkicka koja ima 20meseci i ja donesov na svet so carski.Vas sovet okolu toa dobro bi mi dosol,blagodaram odnapred.

    me interesira dali menstrualnite bolki se normalni vo pocetokot na bremenosta?
     
  6. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Почитувана др.Хаџи-Лега

    Јас сум во 29 недела од бременост,и пред две недели почнаа да ми се јавуваат отоци на нозете во седечка положба и кога се движам,а во текот на нокта рацете ми се отечени и се дури не ги поткренам во вис неможам да ги свиткам,бев вчера на контрола кај матичниот гиниколог не ми даде посебно објаснување освен дека тоа е нормално.
    Дали треба да направам некое дополнително испитување како д-димери ,хемостаза или нема потреба .?
    И како сама да си помогнам ,имам слушнато пиење на Увин чај помага за отоци ,знам дека сол нетреба да се конзумира ја сведов на минимум дали има некоја замена за готварска обична сол или скроз да ја исклучам од исхраната .

    Поздрав
     
  7. bbsr

    bbsr Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    ke ve molam za odgovor,mislenje.Vo 26 nedela od bremenosta sum eho skrinin vo 12 i 20 nedela uredni,no vcera pravev OGTT test za skrien seker so 75 gr.glikoza i rezultatite se na gladno =4,5/po 1 cas=11,2/po dva casa=10,00.Mi rekoa da isfrlam blago slatki,testenini...Ke ve molam za sovet!!!
     
  8. Lazarevska

    Lazarevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo
    Sega sum 34 nedela.Vo 32 nedela merev D-dimeri i bea 4500,primav clexane 8 dena po 2 od 40ml,denes pak gi merev i pak se 4500.
    Ke prodolzam so clexane 40ml X 2 na den.Kolku e ova opasno za mene i bebeto.Sto treba da ispitam za da se zastitam i jas i bebeto.

    Vi blagodaram.
     
  9. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    zdravo pocituvana doktorke vaka sega bremena sum nekade 5 nedela ama imam bledo rozev sekret potoa kafeav sekret a vcera i denes mi tece crvena krv i toa kako za menzis.mnogu mi e strav da ne dojde do spontan abortus,maticniot mi prepisa utrogestan i alkvit folna no podobruvanje nema utre treba pak da odam kaj nego se nadevam ke mi prepise nestio drugo za zadrzuvanje na plodot.
     
  10. dafina1983

    dafina1983 Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво, почитувана докторке. Јас сум нова овде па сакав да побарам и ваше мислење. Се обидувам да останам бремена веќе 10 месеци ама ништо, ги следам плодните денови, правам се како што треба матичната ми вели дека се е ОК, а пак ништо. Маж ми правеше спермограм и тоа е во ред. Последниве два месеци ми се јавува проблем во долниот дел ми се појавува бел исцедок згрутен како ронки, со многу јак и остар непријатен мирис, ме чеша многу често и осекам како потечено вцрвенето после менструација и после секој однос пак ми се појавува тој исцедок, и најчесто за време на плодните денови, а после се е нормално. Дали овој проблем е пречка за тоа што не можам да останам бремена. Ги правев сите испитувања и сите брисеви се нормални, немам никаква инфекција.Помош!!!!
     
  11. dafina1983

    dafina1983 Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво, почитувана докторке. Јас сум нова овде па сакав да побарам и ваше мислење. Се обидувам да останам бремена веќе 10 месеци ама ништо, ги следам плодните денови, правам се како што треба матичната ми вели дека се е ОК, а пак ништо. Маж ми правеше спермограм и тоа е во ред. Последниве два месеци ми се јавува проблем во долниот дел ми се појавува бел исцедок згрутен како ронки, со многу јак и остар непријатен мирис, ме чеша многу често и осекам како потечено вцрвенето после менструација и после секој однос пак ми се појавува тој исцедок, и најчесто за време на плодните денови, а после се е нормално. Дали овој проблем е пречка за тоа што не можам да останам бремена. Ги правев сите испитувања и сите брисеви се нормални, немам никаква инфекција.Помош!!!!
     
  12. Duki18

    Duki18 Нов член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo jas sum nova na forumov pa sakam da prasam nesto.Bremena sum 21 nedela vo 20 nedela bev na kontrola i mi kazaa deka imam lakuna na postelkata so dimenzija od 1 sm. Maticnata me sovetuvase da napravam de dimeri.Sakam da znam dali e nesto seriozno ovaa rabota so lakunite.Pozdrav do doktorkata i odnapred blagodaram
     
  13. ljubovna11

    ljubovna11 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јули 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Zdravo pocituvana doktorke se nadevam ke odgovorite na moeto prasanje.Po 4 godini borba so sterilitet so tezok maski faktor so pomos na ivf ostanav bremena so bliznaci.Prviot plod vo 16 nedela veke nemase nikakvi dvizenja i srceva reakcija a so drugiot plod se bese normalno se do 21 nedela koga bev na skrining i mi konstatiraa deka butnite koski mu se pokusi za 12 dena.Mi bese sovetuvano da napravam amniocinteza i ke pravam vo sreda.Moeto prasanje e dali e mozno da e nekoja anomalija kaj bebeto premnogu sum zagrizena zatoa sto mnogu tesko dojdov do nego.Vi blagodaram odnapred
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.