1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со устата и забите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kristii, 22 април 2010.

  1. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.147
    Имам коронки долу лево. Е, сега, почна ненормално да ме боли! А ја не знам шп уствари ме боли! Ме боли на место кај што е покриен мноооооооооогу мал дел од заб - сосема мало ѕидче направено шилче за да се прикачи коронката.
    Пробав со интердентална четка - стругам и излегуваат чат-пат ептеееееееееен ситни парченца (ж
    олти) кои ужасно мирисаат! Дури и ми се раскрвари жлебината... Па исплакнав со водичка Lacalut. На 1 минутка болката престана, ама сега пак ми се врати!

    Аман више, мислев ќе се ослободам од проблеми со забие откако ќе ги стаам коронките, ама изгледа ништо од бизнисот :(((((((((((((((((((((((((((((
     
  2. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    Предните единици ми се малку криви. Не многу но се и премногу ме нервираат. Дали е паметно да се чепкаат здрави заби и да стават ламинати или такво нешто (ламинати се тоа што се стружат забите и се става како лушпа)? Или некој друг предлог ама да не се протези?
    Дали ми е паметна таква идеја или не? И како оди после, нормално може да јадам или има нешто што не смее...?
    Фала, поздрав
     
  3. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Imam koren od umnik za vadenje.Pred dva dena mi otece mestoto okolu korenot i malce obrazot.Bev na zabolekar mi dade cefaleksin i serapeptaze za da spadni otokot.Otokot pocna da spajga se pojavi edno belo topce od kade sto podistekuva gnoj no uste imam bolki.Dali e ova normalno so bolkive plus ne pomaga nikakov analgetik.sovet nekoj ve molam
     
    Последна измена: 19 февруари 2018
  4. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Кецот напрес го скршив у 2012, ми поставија коронка и досеа сум немал никакви проблеми.

    Ме болеше друг заб испив две налгесин форте и сега слузокожата горе баш кај забот ме убива и само да ја допрам како да ми е скршен забот пак осеќам болка, а знам дека нема никакви мрханички оштетувања. И сега тој заб што ме болеше воопшто не ме боли а овој скршениот само да го допрам непцево ме убива

    У несакани дејства прочитав дека кога се пие налгеси форте од 550мг често несакано дејство е воспаление на слузокожа.
    Можно е да е до ова?
    Или има простор за паника дека коронкава нркако внатрешно се скршила и затоа мр боли нрпцево?

    Дополнително и настинат сум
     
  5. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Дечки денес прв пат вадев заб. Мислам стален заб де. :D
    Раната е длабока, тече крв бла бла се борам некако.
    Туку прашањето ми е, колку време трае заздравувањето? Викендов сум на роденден дали ќе може алкохол да пијам? :?:
     
  6. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.396
    Уфф, трае бааги. Мислам дека нема да можеш да пиеш алкохол. И секој ден по неколку пати да клумкаш во уста чај од камилица. Мене тоа ми помогна премногу.
    Не се зезај со ова, страшно ми беше мене целото искуство.
     
  7. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Никако жабуркање и плакнење на раната. Крвта што првично се собира во раната треба да остане таму, а вака ја плакнете цело време и заздравувањето е поспоро. Како и да е сигурно една недела (па и повеќе) трае. @Lacrimosa доколку не пиеш антибиотици, можеш да пиеш алкохол умерено.
     
  8. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорите :*
    Не ја плакнам раната, ама сепак при пиење вода си иде и таму бе:?:
    Денес некако ме боли местото како да ми потече малку непцето.
    Ајде ќе видиме како ќе биде деновиве.
     
  9. memyselfi

    memyselfi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Здраво, имам проблем со еден заб, поточно непцето околу забот. Се работи за 5ка горна. 4ката до него го извадив одамна и ставив мост што стоеше на 5ката. Пред некое време почна да загнојува местото над 5ката. Направив снимка, ми рекоа имам загуба на коска (инаку забот е мртов). Се распрашав за мислење, некои викаат треба да се вади некои нема потреба. Го извадив мостот, забот не е расклатен и во ред е ако не јадам на таа страна, ама кога јадам на таа страна пак се воспалува и загнојува. Се надевам @Annath, и некој друг ако има идеја што да правам ќе ми помегне. Заборавив да додадам откао ќе се воспали одам на забар ме зачистуваат, проаѓа и тоа е. Има ли мојов проблем долгорочно решение? Многу би сакал да го спасам забов. Благодарам.
     
    Последна измена: 5 март 2018
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Со самото тоа што си направил крилен мост (така се викаат), т.е си стругал само еден заб за да надоместиш уште еден, оптоварувањето што го претрпел тој заб е големо и затоа има загуба на коска. Забот може да се спаси, ако е мртов и лекуван еднаш, треба да се направи ревизија на полнењето и да се лекува одново, ама тој процес не трае долго. Ако има подобрудање може повторно да ставиш мост, со тоа што ќе поврзиш повеќе заби, за да не го оптоваруваш дополнително.
     
    На memyselfi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. memyselfi

    memyselfi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Благодарам на одговорот @Annath, ама она што ме интересира е што да направам, да не се пика веќе храна таму и постојано да загнојува, како тоа да го спречам долгорочно а не привремено?
     
    Последна измена: 5 март 2018
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Долгорочно само кога ќе се среди мртвиот заб, па да се преземе нешто околу коската. Можеби ќе треба и ласерски третман, ама за тоа баш и немам информации каде би можел да го направиш.
     
    На memyselfi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. memyselfi

    memyselfi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Благодарам за одговорот @Annath. Не те разбирам, како да се среди мртвиот заб, извадени се нервите и пополнети, што друго да му се прави треба? Проблемот е околу него се пика храна. А за ласерскиот третман како да прашам, ласерски третман за коска на заб или киретажа? Што мислиш за овој текст, ова ли е тоа? http://dentoria.mk/?page_id=76117 ти благодарам ногу што одвојуваш време.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Да, вака нешто. Ама сепак тоа ќе процени специјалистот, каква процедура е потребна.
     
  15. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.396
    Искуство со гел NBF и како се користи?

    Непцата ми се подуени веќе подолг период па забарот ми го препорача гелов.
     
  16. memyselfi

    memyselfi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Има некој искуство со етернадент?
     
  17. Saf

    Saf Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    1.246
    Допаѓања:
    1.608
    Здраво , имам расипана 6ка доле парцијална гангрена рече докторот,немав никакви болки и проблеми се додека не ми го чепкаше забот со некои иглички и не ми стави лек,тогаш ми се појави цврсто топче како коска во пределот на коренот на забот кое што боли на допир а и забот ме боли понекогаш и првите денови со лекот ми пулсираше(сега го извадив лекот) .Вчера отидов кај друг забар ме прегледа ми рече дека треба да направам снимка и забот ќе треба да се вади.Дали сте имале вакво искуство,што претставува топчето и како се лечи?
     
  18. memyselfi

    memyselfi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Овде коментираат гледам за гелот, може и јас ќе го купам https://forum.femina.mk/threads/Проблеми-со-устата-и-забите.2470/page-46

    Има и на страна 45 пишува за гелов изгледа е на природна база, мене ми препорачаа оралсепт, купив денеска, 90 денари
     
    Последна измена од модератор: 7 март 2018
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    4.793
    Пол:
    Женски
    Морав пак да пишам, зашто и покрај посетите кај стоматолог за да му се умртви нервот сеуште има секрет кој се извлекува од забот и непријатно мириса. Од денот кога ја пишав првата порака, на 10-тина дена оди кај стоматологот и чувствувал преголема болка кога му чепкал внатре во забот. Значи 2 месеци е нон-стоп на забар (6-7 пати досега), а болките биле страшни. Колку време треба за умртвување всушност? 2 месеци забот му стои делумно отворен. Вака треба да оди постапката или?
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Многу долго трае ова, не би требало да биде вака ако е добро исчистен и стерилизиран каналот, може има секрет од процес во коската, боли ако со иглата оди преку врвот на коренот. Со добра дезинфекција и полнење, а претходно и добра обработка и проширување на каналите, не би требало да има повеќе проблеми, коската сама ќе заздрави ако се е по протокол направено.
     
    На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.