Проблем со родителите и врската

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од dead.flower23, 2 јули 2019.

1. dead.flower23

dead.flower23 Активен член

Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    1
    Epa vaka neznam kade bi spodelila no mi treba sovet, Vo vrska sum long distance so momce od tirana imam 19 a on 20. Ziveam so moite i oni se protiv albanci mislam ne bi mi dozvolile da bidam so nego no toj e sovrsen ne nalikuva na nieden sto zivee tuka i e mnogu dobar covek my soulmate go sakam,No toj e roden vo atina i ziveese tamu 15 godini pred da se vratat vo tirana, Posle 6 meseci on dojde vo skopje i pominavme preubavo no na moite im kazav deka e od atina... i taka prodolziv do denes oni mi davaat pari za da se sretneme i me podrzuvaat. On mi kaza deka ne saka da gi lazam moite i deka se cuvstuva ponizeno i zatoa jas go izlazav i nego deka im kazav na moite i deka prifatile za da ja spasam vrskata. Sekogas koga ke go vidam se custvuvam vinovno i znam deka nemozam da prodolzam vaka no ne sakam da gi izgubam parite zosto nema da se vidam so nego i ke ja izgubam doverbata. Pomos ve molam znam izgleda glupo no me izmacuva posledno vreme, Fala.

2. Animali

Animali Популарен член

Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    9.376
    @dead.flower23 Колку години си? Се надевам не 23 :^)

3. Poppins

Poppins Истакнат член

Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    3.150
    19 има :wasntme:

На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Animali

Animali Популарен член

Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    9.376
    @Poppins Од брзо читање, сум испуштила :D

@dead.flower23 Со неискреност никаде нема да стасаш. Како да седиш на две столици, само за да тебе ти е убаво. Ем пари од твоите, ем љубов од дечкото.

А тоа што и двете страни ги лажеш и притоа го понижуваш и партнерот, тоа нема врска :|

Ако сакаш свои пари, почни со работа.

Ама прво и најважно седни ги сите и разговарај.
    Запознај ги ако треба, да се видат во 4 очи дека сите се луѓе.

Ти си разговарала отворено со твоите дека ги мразат Албанците или?

На theowndemon, smooch, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
  5. La.loca

La.loca Популарен член

Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.774
    Сонце ти само си се навикнала на врската, ти станала нешто како дел од секојдневието. Со лаги ќе тераш, ама на крајот ќе ја изгубиш довербата од твоите засекогаш. А, за дечкото не знам што да кажам. Млада си и наивна, внимавај на крајот да не бидиш разочарана.

Совет од мене, кажи ја вистината, седни ги твоите на маса и биди искрена и отворена. Ако си сигурна во дечкото, тогаш биди и храбра. :)

На nevermet18, Stem3, oblace1 и 7 други им се допаѓа ова.
  6. piksooki

piksooki Популарен член

Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    9.742
    Мој совет застани пред нив и кажи им ја вистината.Не дозволувај никој да ти влијае на одлуките.

На sj *O*, cresa-jagoda, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. WildMk

WildMk Форумски идол

Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    14.830
    Допаѓања:
    140.537
    Мораш да им кажеш на твоите.

На oblace1, cresa-jagoda, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. RosettaStone

RosettaStone Истакнат член

Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    813
    Допаѓања:
    9.976
    Прво ќе им објасниш убаво на родителите а после и на него. Веќе покрај родителите си почнала да го лажеш и него а тоа не делува убаво.

На sj *O*, cresa-jagoda, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Alisa22

Alisa22 Истакнат член

Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    1.814
    Допаѓања:
    9.975
    Не е во ред да ги лажеш родителите и од почит најпрво спрема родителите а и спрема дечкото , едноставно не е фер да ги лажеш а они те подржуваат даваат пари. Кога тогаш ќе се дознае ,што побрзо си искрена толку подобро.

На hristinss, mileystar, sj *O* и 8 други им се допаѓа ова.
  10. candy.cane

candy.cane Истакнат член

Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.349
    Допаѓања:
    6.998
    Си требала од старт да кажеш на твоите, немало да има ни потреба да го лажеш него. Врска заснована на лага р лоша работа.

Инаку, родители на моја другарка ги лажеше нејзините дека ја прекинала врската со босанец затоа што беа против. Таа лага, влече секој ден нови лаги, па од стрес ја прекина врската.

Ич не сакам кога родители им се мешаат на децата, не може тебе ни родител ни другарка да ти забрани да се гледаш со некој освен ако имаат причина да ти увидат дека човекот е лош или сл.

На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Цвет88

Цвет88 Популарен член

Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    2.453
    Допаѓања:
    15.398
    Од старт да кажам дека немам ништо против љубов, било каква. Не се мешам и не го коментирам тоа.
    Друго ми боде очи.
    Ако толку се сакате, нема да има лаги, криења. Ќе се борите за љубовта и ништо нема да ви е важно.
    Ама, ако толку се плашите од родителите, знаете дека воопшто нема да се сложат со вашата врска, зошто се впуштате во такви врски?? Зар цел живот ќе се криете и смислувате лаги?

На candy.cane, sj *O* и Alita им се допаѓа ова.
  12. lovestoneddd

lovestoneddd Популарен член

Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    35.703
    Љубов е љубов.
    Едно се овдешните Албанци, друго се Албанците во Албанија, плус фактот што долги години дечкото живеел во Грција, кои се блиску до нашиот менталитет.
    Немам ништо против према овдешниве Албанци, ама факт е дека другине се по еманципирани и еволуирани во однос на жената како улога и семејните односи у целина.
    Околу годините исто не би негодувала, да сугерирам околу вашата зрелост, пошто и јас на 20 години имам почнато врска која трае и ден денес, и покрај безброј препреки.
    Така да, по мене, твоите родители секако веќе го имаат прифатено, значи како особа го имаат проценето дека е добар. Би немало логика сето тоа да падне у вода само заради фактот дека е Албанец. Не се ваљда до толку ограничени..
    Зборувај со нив и кажи им се, и борете се ако е потребно, еден ден ќе се исплати.

На candy.cane, hristinss, piksooki и 4 други им се допаѓа ова.
  13. dead.flower23

dead.flower23 Активен член

Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    1
    Novosti. Vcera doznaa I moite I on. Ja videoa ramkata sto mi ja napravi tirana-Skopje. Losa reakcija majkami pocna da histerira I vika. Rece nemas vise majka I da se odselam za mesec. Pocna da go vregjaat siptar musliman iako e pravoslaven. Nego mu Kazav za lagata I on me razbra I podrzuvaa. Sto da storam help...

14. piksooki

piksooki Популарен член

Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    9.742
    Жал ми е што имаш површни родители.За совет незнам,како мислиш така прави.

15. CrazyGirl15

CrazyGirl15 Популарен член

Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    3.497
    Допаѓања:
    17.988
    Бори се ! Секој ден зборувај им дека не е муслиман , дека е роден и израснат во Грција , дека не е важно од која вера е туку да те сака и почитува како личност . Поважно е да имаш хармонија во бракот и да бидеш среќна од тоа дали е муслиман или православен . Зборувај им на родителите . Отвори ги картите за се . Јас би ги прашала мојте - што им е поважно , верата на дечкото , или мојата среќа ? Што ако е Македонец , ама е коцкар , пијаница и насилник ? Од друга страна , што ако е муслиман , а е човек на место кој се грижи за домот и семејството и се труди да створи услови за живеење , ти обезбедува се што ти е потребно , и те сака и почитува како личност ? Дали би ја продале среќата на нивната ќерка само заради верата ? Дали толку години те гледале и воспитувале , за некој да те тепа и малтретира ?

Мое мислење е дека треба да се борите за вашата љубов , ако е искрена и вредна за тоа .

На piksooki и your-girl.-.friend им се допаѓа ова.
  16. piksooki

piksooki Популарен член

Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    9.742
    Се согласувам и кажи им дека е подобро да се разбудиш покрај некој од друга вера, отколку да се разбудиш заклучена во соба од страв дека тој покрај кој всушност треба да спиеш е оној од кој се плашиш.Оној кој те малтретира.Верата не претставува апсолутно ништо.Се надевам твоите ќе го сватат тоа.

На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. GirlLove

GirlLove Популарен член

Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    9.333
    Не знам што е....
    Татко ми и рекол на мајка ми :
    Зошто дечкото да ме земал со колата пред порта?
    Битолската средина била таква, сите не гледале.
    Бидејќи ми завршува договорот и фирмата ќе затвара, морам друга работа да барам.
    Тој и рекол да сум се враќала назад Ск.
    А ЈАС НЕ САКАМ, дечкото ми е тука, убаво ми е со него, а Ск треба со мајка ми да живеам
    И зошто сум каснела пола саат 12 ме фатило
    Секое излегување морам да им кажувам каде одам, со кого и кога се враќам.
    Ако закаснам е војна, втора светска.
    Сум немала принципи во животот, тој ко ќе ме зел за жена, ќе ми префрлувал.

Не ме пуштаат ни до Охрид да појдам со него..

Сето ова го трпам на 30 години...
    Не можам да трпам никој поќе

18. Different7

Different7 Истакнат член

Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    394
    Ми изгледа како мајка ти да те манипулира. Не им кажувај за твоите планови, ако ти се оди Охрид оди. Лажи ги.

На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Angie1432

Angie1432 Истакнат член

Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    5.312
    На 30 години уште ти кажуваат каде, со кого да идеш, кога да се враќаш?
    Оди си со дечко ти, нека си зборат не ги слушај.

На Regina.Phalange и GirlLove им се допаѓа ова.
  20. piksooki

piksooki Популарен член

Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    9.742
    Ова не треба да го трпиш на 15 а камо ли на 30 години. Извини на изразот ама татко ти е малку повеќе заостанат можеби. Секако дека нема да одиш против себе и да се преселуваш во Ск. Гледај да најдеш нова работа и стан барем под кирија па ќе видиш како ќе ти оди.

На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.