Проблем со родителите и врската

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од dead.flower23, 2 јули 2019.

 1. dead.flower23

  dead.flower23 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2019
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Epa vaka neznam kade bi spodelila no mi treba sovet, Vo vrska sum long distance so momce od tirana imam 19 a on 20. Ziveam so moite i oni se protiv albanci mislam ne bi mi dozvolile da bidam so nego no toj e sovrsen ne nalikuva na nieden sto zivee tuka i e mnogu dobar covek my soulmate go sakam,No toj e roden vo atina i ziveese tamu 15 godini pred da se vratat vo tirana, Posle 6 meseci on dojde vo skopje i pominavme preubavo no na moite im kazav deka e od atina... i taka prodolziv do denes oni mi davaat pari za da se sretneme i me podrzuvaat. On mi kaza deka ne saka da gi lazam moite i deka se cuvstuva ponizeno i zatoa jas go izlazav i nego deka im kazav na moite i deka prifatile za da ja spasam vrskata. Sekogas koga ke go vidam se custvuvam vinovno i znam deka nemozam da prodolzam vaka no ne sakam da gi izgubam parite zosto nema da se vidam so nego i ke ja izgubam doverbata. Pomos ve molam znam izgleda glupo no me izmacuva posledno vreme, Fala.
   
 2. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.376
  Пол:
  Женски
  @dead.flower23 Колку години си? Се надевам не 23 :^)
   
 3. Poppins

  Poppins Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.451
  Допаѓања:
  3.150
  Пол:
  Женски
  19 има :wasntme:
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.376
  Пол:
  Женски
  @Poppins Од брзо читање, сум испуштила :D

  @dead.flower23 Со неискреност никаде нема да стасаш. Како да седиш на две столици, само за да тебе ти е убаво. Ем пари од твоите, ем љубов од дечкото.

  А тоа што и двете страни ги лажеш и притоа го понижуваш и партнерот, тоа нема врска :|

  Ако сакаш свои пари, почни со работа.

  Ама прво и најважно седни ги сите и разговарај.
  Запознај ги ако треба, да се видат во 4 очи дека сите се луѓе.

  Ти си разговарала отворено со твоите дека ги мразат Албанците или?
   
  На theowndemon, smooch, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
 5. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  7.774
  Пол:
  Женски
  Сонце ти само си се навикнала на врската, ти станала нешто како дел од секојдневието. Со лаги ќе тераш, ама на крајот ќе ја изгубиш довербата од твоите засекогаш. А, за дечкото не знам што да кажам. Млада си и наивна, внимавај на крајот да не бидиш разочарана.

  Совет од мене, кажи ја вистината, седни ги твоите на маса и биди искрена и отворена. Ако си сигурна во дечкото, тогаш биди и храбра. :)
   
  На nevermet18, Stem3, oblace1 и 7 други им се допаѓа ова.
 6. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  9.742
  Пол:
  Женски
  Мој совет застани пред нив и кажи им ја вистината.Не дозволувај никој да ти влијае на одлуките.
   
  На sj *O*, cresa-jagoda, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.537
  Мораш да им кажеш на твоите.
   
  На oblace1, cresa-jagoda, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.976
  Пол:
  Женски
  Прво ќе им објасниш убаво на родителите а после и на него. Веќе покрај родителите си почнала да го лажеш и него а тоа не делува убаво.
   
  На sj *O*, cresa-jagoda, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.814
  Допаѓања:
  9.975
  Пол:
  Женски
  Не е во ред да ги лажеш родителите и од почит најпрво спрема родителите а и спрема дечкото , едноставно не е фер да ги лажеш а они те подржуваат даваат пари. Кога тогаш ќе се дознае ,што побрзо си искрена толку подобро.
   
  На hristinss, mileystar, sj *O* и 8 други им се допаѓа ова.
 10. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.349
  Допаѓања:
  6.998
  Пол:
  Женски
  Си требала од старт да кажеш на твоите, немало да има ни потреба да го лажеш него. Врска заснована на лага р лоша работа.

  Инаку, родители на моја другарка ги лажеше нејзините дека ја прекинала врската со босанец затоа што беа против. Таа лага, влече секој ден нови лаги, па од стрес ја прекина врската.

  Ич не сакам кога родители им се мешаат на децата, не може тебе ни родител ни другарка да ти забрани да се гледаш со некој освен ако имаат причина да ти увидат дека човекот е лош или сл.
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.453
  Допаѓања:
  15.398
  Пол:
  Женски
  Од старт да кажам дека немам ништо против љубов, било каква. Не се мешам и не го коментирам тоа.
  Друго ми боде очи.
  Ако толку се сакате, нема да има лаги, криења. Ќе се борите за љубовта и ништо нема да ви е важно.
  Ама, ако толку се плашите од родителите, знаете дека воопшто нема да се сложат со вашата врска, зошто се впуштате во такви врски?? Зар цел живот ќе се криете и смислувате лаги?
   
  На candy.cane, sj *O* и Alita им се допаѓа ова.
 12. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.723
  Допаѓања:
  35.703
  Пол:
  Женски
  Љубов е љубов.
  Едно се овдешните Албанци, друго се Албанците во Албанија, плус фактот што долги години дечкото живеел во Грција, кои се блиску до нашиот менталитет.
  Немам ништо против према овдешниве Албанци, ама факт е дека другине се по еманципирани и еволуирани во однос на жената како улога и семејните односи у целина.
  Околу годините исто не би негодувала, да сугерирам околу вашата зрелост, пошто и јас на 20 години имам почнато врска која трае и ден денес, и покрај безброј препреки.
  Така да, по мене, твоите родители секако веќе го имаат прифатено, значи како особа го имаат проценето дека е добар. Би немало логика сето тоа да падне у вода само заради фактот дека е Албанец. Не се ваљда до толку ограничени..
  Зборувај со нив и кажи им се, и борете се ако е потребно, еден ден ќе се исплати.
   
  На candy.cane, hristinss, piksooki и 4 други им се допаѓа ова.
 13. dead.flower23

  dead.flower23 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2019
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Novosti. Vcera doznaa I moite I on. Ja videoa ramkata sto mi ja napravi tirana-Skopje. Losa reakcija majkami pocna da histerira I vika. Rece nemas vise majka I da se odselam za mesec. Pocna da go vregjaat siptar musliman iako e pravoslaven. Nego mu Kazav za lagata I on me razbra I podrzuvaa. Sto da storam help...
   
 14. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  9.742
  Пол:
  Женски
  Жал ми е што имаш површни родители.За совет незнам,како мислиш така прави.
   
 15. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.497
  Допаѓања:
  17.988
  Пол:
  Женски
  Бори се ! Секој ден зборувај им дека не е муслиман , дека е роден и израснат во Грција , дека не е важно од која вера е туку да те сака и почитува како личност . Поважно е да имаш хармонија во бракот и да бидеш среќна од тоа дали е муслиман или православен . Зборувај им на родителите . Отвори ги картите за се . Јас би ги прашала мојте - што им е поважно , верата на дечкото , или мојата среќа ? Што ако е Македонец , ама е коцкар , пијаница и насилник ? Од друга страна , што ако е муслиман , а е човек на место кој се грижи за домот и семејството и се труди да створи услови за живеење , ти обезбедува се што ти е потребно , и те сака и почитува како личност ? Дали би ја продале среќата на нивната ќерка само заради верата ? Дали толку години те гледале и воспитувале , за некој да те тепа и малтретира ?

  Мое мислење е дека треба да се борите за вашата љубов , ако е искрена и вредна за тоа .
   
  На piksooki и your-girl.-.friend им се допаѓа ова.
 16. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  9.742
  Пол:
  Женски
  Се согласувам и кажи им дека е подобро да се разбудиш покрај некој од друга вера, отколку да се разбудиш заклучена во соба од страв дека тој покрај кој всушност треба да спиеш е оној од кој се плашиш.Оној кој те малтретира.Верата не претставува апсолутно ништо.Се надевам твоите ќе го сватат тоа.
   
  На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  9.333
  Пол:
  Женски
  Не знам што е....
  Татко ми и рекол на мајка ми :
  Зошто дечкото да ме земал со колата пред порта?
  Битолската средина била таква, сите не гледале.
  Бидејќи ми завршува договорот и фирмата ќе затвара, морам друга работа да барам.
  Тој и рекол да сум се враќала назад Ск.
  А ЈАС НЕ САКАМ, дечкото ми е тука, убаво ми е со него, а Ск треба со мајка ми да живеам
  И зошто сум каснела пола саат 12 ме фатило
  Секое излегување морам да им кажувам каде одам, со кого и кога се враќам.
  Ако закаснам е војна, втора светска.
  Сум немала принципи во животот, тој ко ќе ме зел за жена, ќе ми префрлувал.

  Не ме пуштаат ни до Охрид да појдам со него..

  Сето ова го трпам на 30 години...
  Не можам да трпам никој поќе
   
 18. Different7

  Different7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2016
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  394
  Пол:
  Женски
  Ми изгледа како мајка ти да те манипулира. Не им кажувај за твоите планови, ако ти се оди Охрид оди. Лажи ги.
   
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  1.024
  Допаѓања:
  5.312
  Пол:
  Женски
  На 30 години уште ти кажуваат каде, со кого да идеш, кога да се враќаш?
  Оди си со дечко ти, нека си зборат не ги слушај.
   
  На Regina.Phalange и GirlLove им се допаѓа ова.
 20. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  9.742
  Пол:
  Женски
  Ова не треба да го трпиш на 15 а камо ли на 30 години. Извини на изразот ама татко ти е малку повеќе заостанат можеби. Секако дека нема да одиш против себе и да се преселуваш во Ск. Гледај да најдеш нова работа и стан барем под кирија па ќе видиш како ќе ти оди.
   
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.