Проверка на плодност

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од DigY, 10 септември 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. DigY

DigY Популарен член

Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.457
    Не мора баш гинеколог да ми одговори, може и било која феминка која ја знае оваа процедура. Кои тестови (лабараториски испитувања) треба да се направат за проверка на плодност кај жена? :)

2. butterflysk

butterflysk Популарен член

Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    860
    најосновно е проверка на хормони, а потоа има уште многу, проверка на канали, следење на овулација..

3. DigY

DigY Популарен член

Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.457
    Овулацијата ми е во ред, од се што имам прочитано до сега-јас сум изгледа една од тие што доволно си го познаваат телото и осеќаат (по зголемена количина на безбојна слуз) кога овулирам. поточно ме интересираше кои хормони освен естроген и прогестерон треба да се испитаат? Ако знаеш те молам упати ме.

4. dimdim

dimdim Истакнат член

Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    90
    Dokolku sakate proverka na plodnost t.s ki denovi vi se plodni mozete samite da si go presmetate toa po kalendarski denovi so sledenje na mesecniot ciklus lesno i ednostavno so ednostavna postapka :) za onie koi se navistina zainteresirani za toa i sakaat da se evidentiraat

5. DigY

DigY Популарен член

Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.457
    Не бе душо, лабараториски испитувања прашувам :)

6. dimdim

dimdim Истакнат член

Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    90
    Da sosema ve razbrav :) ovaa go napisav za site feminki deka moze na toj lesen nacin da se presmetaat plodnite denovi. A vie dokolku sakate da vrsite nekoi detalni ispituvanje sekako deka treba so laboratoriski ispituvanja testovi (hormonski, imunoloski, genetski ) najdobro bi bil da se posovetuvaye so ginekolog, lekar, farmacevt :)

На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  7. butterflysk

Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    860
    Естроген ( естрадиол), прогестерон, пролактин,андростендион, D-heas, тестостерон, кортизол, LH, FSH, TSH, T3, T4 ( oвие три ти се за тироидната) мислам дека сите ги опфатив. Испитај ги на 3 ден од мензис :)

8. DigY

DigY Популарен член

Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.457
    TSH T3 T4 имам испитано. ТСХ ми варира испод нормала... се надевам тоа не би било огромен проблем... ФАЛА девојки :*

9. butterflysk

Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    860
    Варираат хормоните затоа не е на одмет да си ги провериш сите овие, сите се важни до некаде, можеш на гак можеш на ендокринологија, било кај :hai:

10. DigY

DigY Популарен член

Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.457
    Имам уште едно мало (за мене големо) прашање. Секогаш (80%) после незаштитен однос имам тапаболка во долниот дел од стомакот. Буквално револуција ми се дешава :worried: некогаш и на повраќање ме тера.И не. Не е ништо сугестивно. Редовно се случува тоа. Имал некој такво искуство?

11. StEfAnIjA-84

StEfAnIjA-84 Истакнат член

Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    31
    И јас имав многу прашања во врска со тоа што треба да испитам, што треба да направам... И најдобро ми беше се објаснето откако отидов во Плодност, и за секое прашање добив одговор, и ги направив испитувањата кои беа потребни. :)

12. tincemajmunce

tincemajmunce Форумски идол

Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    1.918
    Допаѓања:
    22.336

ај ако не ти е тешко пиши ми што ти рекоа ако не сакаш тука пиши ми лп.ти благодарам однапред

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.