1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проверка на плодност

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од DigY, 10 септември 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Не мора баш гинеколог да ми одговори, може и било која феминка која ја знае оваа процедура. Кои тестови (лабараториски испитувања) треба да се направат за проверка на плодност кај жена? :)
     
  2. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    3.358
    најосновно е проверка на хормони, а потоа има уште многу, проверка на канали, следење на овулација..
     
  3. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Овулацијата ми е во ред, од се што имам прочитано до сега-јас сум изгледа една од тие што доволно си го познаваат телото и осеќаат (по зголемена количина на безбојна слуз) кога овулирам. поточно ме интересираше кои хормони освен естроген и прогестерон треба да се испитаат? Ако знаеш те молам упати ме.
     
  4. dimdim

    dimdim Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    121
    Dokolku sakate proverka na plodnost t.s ki denovi vi se plodni mozete samite da si go presmetate toa po kalendarski denovi so sledenje na mesecniot ciklus lesno i ednostavno so ednostavna postapka :) za onie koi se navistina zainteresirani za toa i sakaat da se evidentiraat
     
  5. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Не бе душо, лабараториски испитувања прашувам :)
     
  6. dimdim

    dimdim Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    121
    Da sosema ve razbrav :) ovaa go napisav za site feminki deka moze na toj lesen nacin da se presmetaat plodnite denovi. A vie dokolku sakate da vrsite nekoi detalni ispituvanje sekako deka treba so laboratoriski ispituvanja testovi (hormonski, imunoloski, genetski ) najdobro bi bil da se posovetuvaye so ginekolog, lekar, farmacevt :)
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  7. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    3.358
    Естроген ( естрадиол), прогестерон, пролактин,андростендион, D-heas, тестостерон, кортизол, LH, FSH, TSH, T3, T4 ( oвие три ти се за тироидната) мислам дека сите ги опфатив. Испитај ги на 3 ден од мензис :)
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    TSH T3 T4 имам испитано. ТСХ ми варира испод нормала... се надевам тоа не би било огромен проблем... ФАЛА девојки :*
     
  9. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    3.358
    Варираат хормоните затоа не е на одмет да си ги провериш сите овие, сите се важни до некаде, можеш на гак можеш на ендокринологија, било кај :hai:
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Имам уште едно мало (за мене големо) прашање. Секогаш (80%) после незаштитен однос имам тапаболка во долниот дел од стомакот. Буквално револуција ми се дешава :worried: некогаш и на повраќање ме тера.И не. Не е ништо сугестивно. Редовно се случува тоа. Имал некој такво искуство?
     
  11. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    И јас имав многу прашања во врска со тоа што треба да испитам, што треба да направам... И најдобро ми беше се објаснето откако отидов во Плодност, и за секое прашање добив одговор, и ги направив испитувањата кои беа потребни. :)
     
  12. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски

    ај ако не ти е тешко пиши ми што ти рекоа ако не сакаш тука пиши ми лп.ти благодарам однапред
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.