1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Раскинување "без причина" и без збор

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од sunfemina, 24 октомври 2012.

  1. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Ништо не се има измешано во темата според мене ти тоа BEZ PRICINA си го имаш сватено премногу буквално значи нема збор во врските BEZ PRICINA секогаш постои некаква причина за нечие однесување, разликата е во тоа што или позната ни е причината или не ако не ни е за тоа велиме BEZ PRICINA... во вакви случаеви не треба напинање напротив овде времето кажува све...
     
    На cinderella93 и kolovoz им се допаѓа ова.
  2. Angie.Angie

    Angie.Angie Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    9
    Па ми се случи и мене еднаш. Врската беше на далечина па не знам зошто тој ми се налутил за нешто и наеднаш престанавме да се слушаме, да контактираме, не го барав бидејќи еднаш го прашав не сакаше да ми каже зошто, не ќе го молам... По некое време откако си фатив друг дечко тогаш му текна да ми пише да ме побара, проблеми да ми создава - кретен. Не беше нешто сериозна врската но ете поим немам и ден денес што сум згрешила или тој е згрешен во мозокот. Второто ќе да е! :P
     
  3. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Јас точно знам на што мислам како автор на темава ;) , нема што да сфаќам буквално. Дообјаснив затоа што некои други тоа БЕЗ ПРИЧИНА го сфатија буквално, не јас. Затоа реков точно да се прочита и протолкува тоа што е ставено под наводници, а изгледа и ти не разбра добро :) . Баш поради тоа што нема ништо без причина причина, е ставено така.
    И кој успеа правилно да сфати за што станува збор, знае дека суштината не се врти толку околу причината.
    Суштината е чинот на ненадејно снемување на особа без да се стави крај на врската и само навидум без јасна причина.
    Некои дури и објаснија ситуации такви, што јасно укажува на тоа дека се случуваат.

    Исто и јас мислев дека само деца, тинејџери може да приредат вакви работи ама во тие случаи што мене ми се познати се инволвирани возрасни особи 20 и кусур години (па и накај 30тата). Но и тие ете како што велиш може да се ментално несозреани...
     
  4. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    убаво си кажа сама NAVIDUM BEZ JASNA PRICINA значи сепак постои причина за такво понашање и сигурна сум дека ја има пак ќе пофторам во вакви случаеви само времето ќе покаж све неможеме никого да пронајдеме и да го натераме со сила да збора ако тој не сака да биде пронајден се разбира...
     
  5. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Имав таква врска, и знаев дека ќе успееме, ама се замеша трета личност и тој мене ме отфрли.
    Гледав дека контактираат, знаев дека таа го лажеше и на крај тој остана без двете. :lol:
    Му пишав да се видиме, да ми ја каже причината .. Но тој одбиваше, после неколку години само на родендени се поканувавме и тоа. Сега на Здраво сме.
     
  6. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    Обично луѓето кои заминуваат без причина без трага без глас.. заминуваат поради тоа што несакаат да ги повредат партнерите, иако не се свесни дека со само тоа ги повредуваат многу повеќе. За се постои добра причина, па би било добро доколку таа причина се каже, колку и да е болна. Најкукавичен начин за да се ослободиш од некого е да заминеш без збор, без муабет..
     
  7. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Јас едноставно само се одалечив од дечко ми, односно се одалечивм двајцата меѓусебе без никаков разговор пред тоа.
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Последната врска ми беше таква, на крајот јас се откажав од чекањето тој да се "смири",јас се повлеков и ставив крај.
     
  9. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум ги сфаќала ваквите раскинувања. Мислам дека најдобар начин е искрено да си кажеш што те мачи дури не мора ни причината да ја кажеш ако е болна за тебе. Едноставно како што кажа една членка, едно Не го чувствувам истото повеќе, не те сакам, не не гледам веќе заедно, готово е и слично да не навлегуваме е многу подобро отколку бегањето. Со тоа нема ништо да решиш, единствено себе си ќе се лажеш дека си се спасил на некој начин од објаснувањата пред партнерот за својата одлука што е многу понижувачки за другата страна и ниско. И дека ако така заминеш мислејќи дека нема да го повредиш, така најмногу ќе го повредиш. Затоа што секој има право и сака да знае ЗОШТО. Што довело до таа одлука па после секој слободно може да продолжи по сопствениот пат.
     
  10. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Луѓе мои неможе некој така да се налути за малку или за некоја ситна работа и ви раскине без да образложи некоја конкретна причина. Ако за толку ситна грешка ви раскине значи дека тој само и таа грешка ја чекал. Значи дека сака/има друга најверојатно. Но јас сум повеќе за искреност. Најдобро е кажи си искрено и толку. Искреноста еднаш боли, лагата секој пат ко ќе се сетиш.
     
    На zarah му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tanicka

    tanicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Bolno e custvoto da ostavis nekoj bez objasnuvanje ili da si zamine isto beZ objasnuvanje.sekogas boli vistinata no najdobro e sekoj da ja znae u odredeni granici.
     
  12. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Луѓе, машкиве се недораснати и го прават ова! Редовно. Наше е дали ќе ги трпиме или не и дали ќе им дозволуваме се.
     
    На fallenangel и Barbie20 им се допаѓа ова.
  13. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.149
    Причина има и се дознава порано или подоцна (поточно кога ќе го видиш со друга до него) само што се нема храброст да не се изразам некој нема
    муда
    да раскине и да изигра фер плеј ами одигрува баш кукавички!
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    ^ Се согласувам. Не верувам дека некој би те оставил без причина. Тоа е така во моментот на раскинување, за да не се влошува додатно ситуацијата, па мислиме дека е без причина.
    Но, секако после одреден период причината излегува на виделина.

    Инаку, според мене, ова е еден од нај лошите и нај подлите начини на раскинување, кој го практикуваат само кукавици кои немаат храброст да се соочат со вистината па те оставаат без збор и прекинуваат секаков контакт со тебе, бидејќи немаат зборови со кои би ви ја објасниле причината за раскинување. А не знаат ни како.
    И откако ќе ти раскинат ти оставаат уште надеж дека можеби некогаш ќе биде подобро, а не го мислат тоа. Сакајќи помалку да те повредат, не свесно те повредуваат повеќе со криењето на вистината.

    Не ги сакаме искрените луѓе и се лутиме ако ни ја плеснат вистината во лице, но верувајте ваквите лажговци и манипулатори кои цело време си играат со тебе и на крај заминуваат без еден единствен збор и без никакво објаснување, се сто пати полоши.
    Со искрен човек барем знаеш на што си и не очекуваш ништо ако тој самиот не ти дава до знаење дека сака нешто повеќе.
    Со овие другиве е хаос...
     
    На zarah му/ѝ се допаѓа ова.
  15. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека е малце себично.
    Додуша зависи од должината и длабочината на врската.
    И секако исклучок ако е веќе општо позната причината пр. ако вара, пие многу, насилен е.... Сепак има причина!
    Ама да одам со некој 3-4 години, да трошам време, сила, љубов, емоции и да давам се од себе толку време за на крај да го снема од лицето на Земјата е малце смешно.
    Ни јас не би си го дозволила. Хипотетички и да се оддалечвам подолго време, и да немам посебна некоја причина освен тоа дека ете повеќе не сум толку заљубена сепак би го објаснила тоа од почит кон него и кон себе и кон нашето потрошено време заедно. Сепак некогаш сум го сакала и сум била со него!
     
  16. Lea.Messi

    Lea.Messi Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    2.072
    Морам да напишам овде,неможам повеќе девојки,неможам :@
    Бев во врска година и пол со дечко кој е постар од мене 6год. (имам пишувано и порано но поради др. причини),не беше идеална врска,имавме проблеми со моите,не дозволуваа да бидам со него,бил постар,па вака,па така,милион причини измислуваа ама се поминавме
    беше љубоморен,прилично
    се каравме за тоа кој ми звонел,па зошто,па како,се каравме за ситници,ама стискав заби само за да бидеме заедно
    викендот го поминавме заедно,мегутоа додека сум спиела сум зборувала нешто во стилот-немој да зборуваш на никој,нека биде тајна
    ми вели дека тоа многу го изнервирало,се расправавме и во недела и во понеделник за тоа
    во вторник се видовме и ми звонеше еден колега од факултет додека бевме заедно,јас не кренав,и мислејки дека ке направам подобро,го излажав дека ми звони цимерката
    ми го зеде телефонот и виде дека го лажам и ми рече јави му се на спикер,му реков дека нема шанси,се налути и си тргна,ми рече дека е крај помегу нас,дека никогаш повеке нема да сме заедно
    трчав како луда по него,плачев,викам,ама не ме слушаше :@
    потоа ми ја отворил онлајн сметката и видел дека имам звонето на тој број повеке пати и мисли дека сум го изневерувала
    ама не сум го девојки,не сум :@
    премногу го сакам за тоа да го направам,ама тој не ми верувам
    колегата само ми помогна околу некои материјали и толку беше ама тој не верува
    ми пиша дека не сака никогаш повеќе да ме види,не сака никогаш повеке да му пишам,ми стави блок и на фејсбук и на тел.,ми вика кога ке сакам јас тогаш ке ти се јавам :@
    што сум јас?играчка??
    му пишав од се можно ама не попушта,што да правам :@
    се уништив оваа недела,нити јадам,нити спијам :@
    а тој си тера по свое,неможам повеке
     
  17. Miss.M5

    Miss.M5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    85
    Ова го нарекуваш врска?!?!?не ти верува на збор туку листата кај си се јавувала ти ја проверил и уште те обвинува :x
    Страшно. Како ли имате трпение И нерви за вакви типови.
    Фала богу(!) си се спасила од него и немој да му се јавуваш, продолжи си со животот.
     
    На senza.parole и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
  18. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    Можеби малку ќе ви биде чуден мојот одговор затоа што ќе измешам малку жаби и баби за да одговорам. Ќе тргнам од себе, иако до сега не сум оставила некого, зборувам за дечко, без да се објаснам. Но сум оставила другарка. Поточно сум престанала да и се јавувам - буквално ме снемало од нејзиниот живот. И верувајте за се постои причина, само е потребно добро да се преиспитаме што сме кажале или во даден момент што сме направиле. Нема да навлегувам во причината што се случило помеѓу нас само ќе кажам дека како личност во која сум верувала 100% таа ме изневери односно ме навреди на најболниот можен начин. Кога некој човек ти го знае целиот живот очекуваш тој да биде првиот што ќе те разбере а не на твоја сметка ненамерно, на шала да те навреди. Затоа што зборовите понекогаш знаат премногу да болат. На некои од нив можеш да поминеш како ништо да не било. Но постојат и зборови едноставно кои незасужуваат објаснување.
    Така да убаво кажа @mime87 времето ќе покаже што всушност се случило. Твое е да продолжиш понатаму.
    Сакам да кажам ништо не е без причина ... ова е за подолга врска.
    Кога врската е кратка мислам дека е јасна причината. Подобро да го спречиш отколку да го лечиш.
     
    На Valerin и Hipica им се допаѓа ова.
  19. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Sve se vraka sve se plaka vo toa sum sigurna ne se gradi sreka vrz tuga nesreka...
     
  20. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    541
    Девојче не си го троши времето на вакви личности,знам дека не е лесно,ама ако од некој треба да бегаш тоа е од баш ваквите.Какво плачење,молење,нејадење и слично,не се уништувај не вреди.А не вреди затоа што не вреди да си со таков,врска без доверба не е врска,а пак замисли брак без доверба...на тоа додај ја неговата преголема љубомора па ти ќе немаш никаков живот,ќе немаш ни пријателки ниту пријатели,таквите личности не се менуваат за жал...