1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Раскинување "без причина" и без збор

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од sunfemina, 24 октомври 2012.

  1. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.149
    Миме87 можеби си во право за ова што го кажуваш но што ни вреди на некои ваква утеха?Лично за себе зборам претходната врска така ми заврши и затоа тоа го пишав. Од тоа искуство многу сум пропуштила страдав па дури и сегашнава врска ми е нон стоп сомнителна , на штрек сум и секој миг мислам ќе се повтори истото.
    Леа Меси дечко ти нема доверба во тебе и дополнително си ја искомплицирала ситуацијата кога си го излажала.Лошо е тоа што не ти доволил да се објасниш дека тој ти е само колега и нормално е да контактирате и да разменувате информации во врска со факултетот, но можно е дечко ти да ти бара изговор за да ти раскине па топката за причината да ти ја префрли на тебе.
     
  2. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Опасно е, знам по себе кога си постојано на штрек. Еднаш ќе се изгориш за да следен пат дуваш и од матеницата. И потполно го сфакам стравот, не можеш да се опуштиш, се и сешто ти прелетува низ глава посебно кога не ти се јавува, не ти врака или го нема да дојде..Чуден е женскиов мозок. И јас бев така во мојава врска.
    Посебно па кога некој ке ти речи батали или не го барај. Во некои случаеви тоа помага и е како најкорисен совет, но што кога ќе се откажеш? Што потоа? Имаш ли сила да се бориш против чувствата? Што ако го видеш со друга? Како ќе изреагираш? Или кога ќе слушнеш лоши зборови?
    Јас со сето тоа почнав некако да се изборувам, стискам заби за да издржам и не се предавам, ама не знам до кога. До сега добро ми оди после советиве овде но највеќе ми е страв да не потпаднам повторно.
    Знаеш кога некој ти е слаба точка...
     
  3. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Jas ako vi kazam deka sum vo slicna nejasna situacija bolna za mene normalno neznam kako ke me svatite ama so nekoj so bev vo vrska 4 godini so delev i loso i arno sto prostuvav sve skoro edna nedela ne zboram so nego t.e.imase kavga megu nas kade sto ja bapnav vratata i si zaminam nemozejki psihicki poveke da go izdrzam negovoto ponasanje bez razlika kolku i da se trudev da ja podobram situacijata,ni sega vo ovaj moment neznam kade sto e so koj e i so e pricinata potocno,nego mu bila dusata prazna nezael dali e emocionalno ispolnet aham ok ete go ostajv da doznaj sega dali e ili ne,ili nekade so nekoj mozebi vo ovaj moment se ispolnuva so nekoj emocionalno,da ja bapnav vratata i zaminav nema ni traga ni glas od nego ni od mene ako ne nisto drugo zasluzvam nekoj vo lice da mi kazi so e rabotata no ete kukavicka rabota...
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  4. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    mime87
    Мила, многу ми е жал што си искусила вакво нешто. Јас искрено би ти кажала ако ништо барем да го побараш и да му кажеш се што ти лежи на душата. Како ти него, така и тој тебе. Ваквиот молк од двете страни препостаувувам е многу болно. Барем за некој кој искрено сака некого. Седните и разговарајте. Така барем ќе знаеш на што сте. Ако ја бидува работата во ред, ако не секој по свој пат и така е најдобро. Не се измачувај, четири години и не е баш мал временски период. Заслужуваш барем објаснување.

    Среќно!:hug::hug::hug::hug:
     
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Bolno e mnogu da i bi krenala telefon da mila no da bev sigurna deka 100% me saka no koga vo lice mi rece deka neznaj dali e emocionalno ispolnet celiot svet mi se strusi i srcet mi se skrsi,jas mislam deka dadov sve od sebe da se stredi sve poraki,javuvanja,da go nasmeam da go raspolozam,gotvenje druzenje kaj nego doma sve sve sve i cabe,go prasav 100 pati sto e rabotata ne kazva i za sto da go pobaram jas?nema smisla celo vreme se ponasa kako da krie nesto samo nekoja tenzija pravese megu nas,kolku da sakav da prekutam nemozev me bolese negovoto ponasanje i mi pukna filmot istolerirav mn raboti ama ako nekoj nema zelba da bidi poke so mene ok sto da pravam to e to,dusata me boli na momenti no da ne mu bese seedno verojatno 100 pati do sega kese javese no ete seedno mu e na covekot...
     
  6. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Мила, те разбирам јас тебе. Се гледа дека си се потрудила да ги средите односите на секој можен начин. За успешна врска треба максимално залагање на двајцата, а не само на еден.
    Единствено не го разбирам тоа негово однесување. Да престанал да те сака или било што да е причината за таквото однесување, мислам дека требал да ти каже. Барем до толку можел. Вака ти се измачуваш и си моташ во главчето безброј приказни и причини за таквото негово однесување. Не знаеш на што си. Да ја знаеш причината за таквото однесување тогаш е малку полесно. Вака како измачување ми личи. Тоа не е човечки и не е фер.
    Потполно те оправдувам што едноставо си одлучила и си треснала само врата. Во право си била, но сепак мислам дека мора барем уште еднаш да седнете и сериозно да поразговарате. Така барем ќе знеш на што си.
    Знам дека е болно и се тоа, но едносатвно мора да знеш. Инаку ќе живееш и ќе се измачуваш со неубави мисли секој ден.
     
  7. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Da mila se izmacuvam i milion raboti mi se vratat vo glata vo pravo si no imam i gordost koja mn pati ja pregaziv i dadov sve od sebe kako sto kazav za da bidi sve ok tolerantna sum mnogu a i custvitelna sum mnogu no za sve ima granici,non stop skisnat pa kazi ako nesto te maci i gotovo,sekogas mu velev ja sakam vistinata kolku i da e bolna od edna strana bese so mene i mil i dobar i sve kako treba od druga non stop otsuten laden nikakov interes za nisto i kako sto kaza samo tenzija pravese megu nas,samo kako da kriese nesto od mene neznam zosto sve se custvuvase,probav da ne mislam na neubavi raboti no toj so negovoto ponasanje samo negativna energija vlecese,i eksplodirav i jas ako zapocnev nekoj ozbilen muabet samo ke reci ETE PAK KAVGA PRAJS za muabet so nego ne mu odgovara samo toj mu bese odgovorot a idat sekakvi momenti neli?ama covekot samo po svoe,pa nemozam da go molam so mene da bidi so sila taka pocna da mi deluva i deka me lazi so druga i toa e mozno i mozi seto ova mu odgovara od kade da znam,da trea muabet da se napravi pepel mi e dusata ama jas nemam sto da kazam toj e toj sto treba da kazi so e rabotata a nego go nema 5 dena nikade...
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  8. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Мила, знам декак имаш своја гордост и дека не треба никогаш самата себе да се прегазиш на некој начин. Ти си човек првенствено, заслужуваш почит. Не заслужуваш такво однесување. Никој не заслужува, да се разбереме. Ако има нешто, значи било што нека ти каже. Дури и да станува збор за друга девојка, било да е да се оладиле чуствата, било домашни проблеми итн. Важно е да ти каже, ти него не можеш со сила да го задржиш покрај себе. Нека ти каже барем еден едниствен збор, да се смириш малку. Колку и да боли некоја разделба сепак човек со текот на времето се навикнува на се. Животот не застанува тој ден. Мислам ме разбираш.
    Остани смирена колку што можеш, гледај да излегуваш и да се дружиш повеќе. Да не се затвориш дома, тоа ти е најлоша варијанта.
    Ако тој тебе искрено те сака ќе направи се за да бидете заедно. Во спротивно, ти си млада девојка и сигурно во иднина ќе запознаеш дечко кој искрено ќе те сака и почитува.
    Грешката не си ја барај во тебе.
    Главата горе:)
     
    На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram za podrskata mila rabotata e sto sekogas vo vakvi slucaevi greskata si ja barame vo sebe za zal...
    Sto se sluci kade zgresiv mozi ne se trudev dovolno?ovie se najcesto postavuvani prasanja, iako znajs deka si dal sve od sebe pak se obvinuvas,se trudam da bidam smirena da t.e so prt ne mrdam neznam ni zosto bi mrdnala do mene ne e problemot i jas nemam nisto sto da kazam,kako sto rekov po 4 godini covek zasluzva ,muabet i objasnuvanje za bilo sto no ete denes lugeto mislime deka gi znajme ama se lazime se pocesto za zal, ako saka da bidi sam ili so druga ok tuka jas nisto nemozam edinstveno seto toa da go podnesam najdonstoinstveno, so sila nikoj ne se zadrzva naprotiv neka odi,mozebi i mene srekata mi e pokraj drug i mozebi sve se slucva so pricina...
     
    На Emily Dora и makedonkamak им се допаѓа ова.
  10. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    17.155
    Пол:
    Женски
    Јас ве читам и се чудам какви се ,,мажи'' има. За среќа не сум искусила нешто такво на своја кожа и не знам како би реагирала. Но, згрозена бев од тоа што ѝ се случуваше на моја блиска другарка пред извесно време. Имено, имаше неколку месечна врска, па заедно беа на одмор и без никаков разговор и објаснување престана да ја бара откако се вратија, а дури беа на одмор се нормално било. Зборувам за постапка на 30 годишен дечко кој во секоја можна прилика нагласуваше како таа била детинеста и незрела, однесувањето ѝ било несоодветно за годините (што нема врска), мислам дека ѝ наби комплекси за цел живот. Isn't it ironic? Кое однесување на крај беше несоодветно и незрело? :fubar:

    И таа како што кажа @mime87, се обвинуваше себеси, се прашуваше каде згреши, но тој со тоа ѝ ја направи најголемата услуга во животот, таа заслужува некој подобар. А истото важи и за вас што минувате низ тоа. Каков и да е проблем во прашање треба да се разговара отворено, дури и да престанале чувствата и да е друг/а во прашање - човек треба да е доблесен и да има храброст да признае, па потоа секој по својот пат. Спротивните постапки на тоа се крајно ниски и кукавички, само себичен и саможив човек го може тоа - да не помисли како ќе се одрази тоа на чувствата на другиот со кој до вчера си делел се, во каква дилема и недоумица ќе го остави. Можам да замислам какви мисли ви се мотаат во глава - дека не сте доволно добри за тој некој, се прашувате во кој миг работите тргнаа на лошо, но тој некој да ве заслужувал - немало да дозволи да ве мачат такви мисли! Јас таквите ги множам со нула, најобични безр'бетници, на најголемиот непријател не би му посакала таков партнер. :!:
     
    На Miss.M5 и mime87 им се допаѓа ова.
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Не постои раскинување без причина.
    Без збор е веке нешто друго.
    Зарем треба да дојде до раскинување за да уочиме барем еден проблем во врската?А реално верувам дека не постои врска без проблеми и тоа повеќе на број.
    А ако мислиме дека некој ни раскинал без причина тогаш тоа е доволната причи што ни раскинал.
    Но за се има лек само доволно е да увидиме каде е проблемот.Доколку не сме свесни за своите проблеми,нем ни никогаш да ги решиме.Тогаш нормално е дека ке дојде до раскинување.
     
  12. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Детска а воедно и кукавичка работа. Ако мажот како маж незнае сериозно да се постави и да дискутира за проблемот или причината поради која сака да раскине и избега е тогаш не го бива. Не е страшно да го оставиш некого без збор да кажеш за тоа, пострашно е да сакаш да се вратиш по некое време а партнерот исто така да те одбие без причина/образложение.
     
  13. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Не постои раскинување без причина, причина секогаш постои, но понекогаш толку е јасна причината што воопшто зборови не се потребни. Има понекогаш толку упорни деојки кои или се слепи, или глупи за да неможат да разберат дека едноставно не сте на иста фрекфенција. Е, сега се поставува прашањето, што да им кажеш и како да им го објасниш тоа, а да притоа не се спуштиш на ниво каде би можел да ги навредиш, во такви ситуации едноставно заминуваш без зборови.
    Секогаш кога некој ќе ве напушти причината барајте ја во себе, никогаш не велете тој си замина без причина, не, никој не заминува без причина, проблемот е дали вие сте доволно паметни за да ја лоцирате причината.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Ех има се има ама да не заборавиме дека има и мажи кои знаат да се испонашаат како последно детште и да избегаат без никакво образложение. Ако машкото е тој кој сака да раскине должен е да образложи причина и толку. А ако девојката и после тоа досадува сигурно дека ќе ја игнорира, еднаш се објаснува не 10 пати.
     
  15. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Партнерот ќе ви раскине без причина сигурно ако му здосадите...
     
    На eloves и Ana3567 им се допаѓа ова.
  16. Ana3567

    Ana3567 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Glupavo mi e raskinuvanje bez pricina i zbor

    mora da ima nekoja pricina !!
     
  17. monikamonii

    monikamonii Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    28
    ќе ми пише некоја феминка во ЛП ми треба помош,сакам да побарам мислење :( :*
     
  18. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    pa ako mu e dosadno i monotono ima mucka da otvori i da kazi taka ?a i zosto samo nie da se trudime koga ke stani dosadno neka go mrdnat i tie gazot,stom vrskata pocnuva da se raznisva odma zenite da prevzemele merki da sigurno....
     
    На makedonkamak, monikamonii и buba4e89 им се допаѓа ова.
  19. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    А не е поголема навреда одеднаш да прекинеш секаков контакт со девојката без да ѝ објасниш зошто? На крајот на краиштата, не се сите девојки упорни и глупи што остануваат во врската, можеби се надеваат дека без разлика на тоа што е проблемот, може да се надмине и реши.
    Многу ми е детско тоа размислување не знам како да ти објаснам, па ќе си заминам без зборови. Па биди маж и кажи ѝ што е работата очи во очи. Ова ми е како бегање од проблемот.
     
    Последна измена: 24 ноември 2014
    На makedonkamak, Annath, f.e.m.i.n.k.a и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    @ana karenina Несакајки да те навредам или да ме сватиш погрешно, свесен сум дека има девојки кои без оглед на се, се обидуаат да спасат нешто кое веќе одамна е изгубено, а они одбиваат тоа да го видат.
    Искрено неможам да разберам што тука има да се поправи кога некој те игнорира а замисли уште не се ни во брак? Што тука може да се поправи, и до кога? До следниот пат кога ќе го фатат бубачките?
    Љубов е кога и двајцата ја посакуваат и се трудат, кога кај еден од нив ќе исчезне љубовта тоа повеќе не е љубов туку мачење.
    Познавам секакви девојки, девојки кои се со пијаници, наркомани, изневерувани, игнорирани..... И секоја од нив се надеваат дека нешто ќе се смени, ќе биде подобро иако од авион се гледа дека нема ништо од таа врска.
    А, кој потоа најмногу страда при таква пограшна проценка кога заслепени од љубовта не дозволуваат никој да им помогне да ги отворат очите? Секако девојките. Затоа има еден куп малтретирани и оставени жени со деца кои мака мачат да сврзат крај со крај, затоа постојано простуваат и се ставаат во потчинета позиција.
    Искрено разочаран сум колку можат девојките ниско да паднат само заради тоа што слепо се вљубени во некој кретен кој добро знае да ги манипулира. Надрежта не џабе е во женски род, девојките се надеваат дури и тогаш кога нема надеж, и пагаат на слатки зборови и ветување дека нема да се повтори.
    Секоја чест за оние кои имаат свое достоинство и не простуваат глупости од вако вид, тукусе во фазон, ако сакаш да бидеш со мене ок ако не чао. Девојката за мене е дама која треба да биде обожувана, почитувана... А, не да пага толку ниско за да го моли и постојано да биде во исчекување дали ќе му се спојат жичките и ќе испари. Замисли ако сега кога немаат никакви проблеми реагира така, а како ќе реагира кога ќе дојдат вистинските пробеми? Кога ќе дојде брак, деца, финансиски проблеми, болести....
    Ниту 100 мажи како мене неможат да ви помогнат ако вие жените имате таков став за односот на мажите кон вас и што прагот на толеранција и себепочитувањеви е дијаметрално спротивно поставен, првото бескрајно високо а другото бесконечно ниско.
     
    На SexiLy, Daydream, mime87 и 1 друга личност им се допаѓа ова.