1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Расправање за глупости

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Salvatore'sGirl, 21 октомври 2015.

 1. Salvatore'sGirl

  Salvatore'sGirl Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Epa vaka jas i decko mi sme dve godini zaedno super ni e, uste ne sme si zdosadile eden na drug no edinstveniot problem e sto se raspravame cesto za gluposti, na primer ako napravam muabet so nekoe masko na fb, ili ako izlezam so drugarki a toj ne e tamu so mene i dr.., ne znam dali premnogu ljubomori i ne znam sto da pravam zosto ke mi bide zal vrskava da ne uspee za gluposti. Help please.
   
 2. Ance-to

  Ance-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  Здраво девојќи, ајде ве молам посоветувајте ме малку....јас си имам дечко (или имав) и како и секоја врска имаме у убави моменти и мали караници, тој работи во странство и јас сфакам дека малку е под пристисок...значи пред некој ден како што си разговаравме нормално тој почна да ми вика да престанам да одам на таа работа што ја работам и да си најдам друга ( јас сум диспечерка во такси) дека не сака што веќе 1 година сум таму. Значи цело време пробуав да го смирам ама џабе. Утредента пак се на мирен начин сакав да средеме ама џабе. После тоа вечерта ми вели дека веке сака да стапи во брак, јас му реков премногу сум млада и немам завршено уште факултет, дека и он нема работа и јас немам работа немаме каде да живееме. И сега он ми се луте затоа шо ја сум рекла дека он нема услови за да има семејтво. Јас сите овие денови му пишувам ама он некако се одалечува од мене. Кажете ми дали да гледам да си ја средам врската или да ставам крај...
   
 3. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.895
  @Ance-to Однесувањето на мало дете не ти треба. Како прво, зошто да ја напуштиш работата? Не можеш да работиш на негова заповед. И да работиш во бордел, одлуката е твоја. Како второ, најнормално размислуваш рационално и не гледаш зошто сега да се забрзуваат работите со брак. Убаво си му кажала, а секој нормален што паметно размислува нема да се лути. Сепак, не ти рекол да купите чоколада, туку да стапите во брак. Не е мала работа. Прашај го отворено што му смета твојата работа и зошто одеднаш запнал да се ожените?
   
 4. macence994

  macence994 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2015
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  353
  Пол:
  Женски

  значи ако размислува за брак веќе знае дека тебе работата ти е потребна , имаш добра работа , треба да најдете каде ќе живеете , не е толку лесно да се ожениш па после мавај ја главата од ѕид пошто пари се немало
   
 5. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.881
  Допаѓања:
  55.716
  Пол:
  Женски
  Ја напушти ти работата? Прво велиш дека тој работи во странство, а ти работиш како диспечерка. После велиш дека двајцата немате работа, не ми е јасно.

  И не е во ред што бараш некој друг да ти каже дали да средуваш или да ставаш крај. Штом дошло до такви прашања... Никој не може да ја земе твојата одговорност за одлука.
   
  На cresa-jagoda, CameliaMiller, vitamina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.737
  Допаѓања:
  215.534
  Пол:
  Женски
  Многу е во право @LivingGlam значи ваква одлука не знам како можеш да бараш на форум, од каде знаеме ние каква е вашата врска, какви сте вие всушност и ред други работи па да ти делиме овде одлуки што да правиш. Ти најдобро си знаеш дали да пресечеш или да ја продолжиш врската, затоа раководи се по чуствата, ако не си спремна за брак немој да прифаќаш нешто во кое не се пронаоѓаш во моментот, за да отпосле не си го згорчиш животот.

  Друга работа, сметам дека не би требало да ја оставаш работата ако ти си задоволна и тебе ти е убаво, сепак тоа се твои работи, твои желби, обврски и пред се пари. И пак ќе кажам одлуката е сами твоја, ние неможеме ништо да кажеме овде.

  Трета работа како што и кажа @LivingGlam и ти си несфатлива и контрадикторна, прво велиш работите а потоа велиш немате работа, или сакаше да кажеш дека тоа не е доволно за брак?!
   
  На cresa-jagoda и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 7. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.483
  Допаѓања:
  227.240
  Прво среди си го животот, а после врската.
  Ваква посесивност долгорочно не верувам дека нешто добро ќе ти донесе.
   
  На mila1111, LivingGlam и vitamina им се допаѓа ова.
 8. Ance-to

  Ance-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  zboruvam za sigurna rabota, so dobra plata so osiguruvanje a ne vaka kako sto sme sega i negovata rabota vo stranstvo ne e rabota za sekogas
   
 9. macence994

  macence994 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2015
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  353
  Пол:
  Женски
  @CameliaMiller убаво ти кажа , прво средете си го животот
   
 10. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.737
  Допаѓања:
  215.534
  Пол:
  Женски
  Па кога гледаме општо низ животот, секогаш и буквално за се има ризик, ризик е што дишеме побогу а не пак за работа. Во денешно време постои секојдневно ризик од отказ за секому.
  Е сега мене ти ми звучиш како да се пишманиш, несигурна си, се плашиш и не знаеш како да постапиш.

  Ако сметаш дека не си спремна за брак, за заедница и за сите нивни предизвици тогаш немој да се мажиш силум, ради дечкото да не ти раскине. Ако ти имаш свои цели и желби, работи на нив и исполни си го животот, бракот не ти бега секако.

  Настрана од тоа тој ако бил прав маж немало да постапува и да се заканува вака како што прави, "или или" валкани игри и играње со потсвеста не ти требаат.

  А како капак на се да те вреѓа и да ти сиди каде да работиш за твој труд и пара, не не и не.

  Значи размисли дали вреди воопшто да бидеш со таков човек во врска а камоли брак!
   
  На cresa-jagoda и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.151
  Допаѓања:
  62.971
  Пол:
  Женски
  Знам од искуство дека врската со таков човек е ужас, имав еден дечко заради кој изгубив некои пријатели бидејќи беше претерано љубоморен и сега ми е жал за пријателите а не за дечкото. Нема да бидеш среќна во таква врска, ќе се чувствуваш ограничено, ќе се гушиш. Не се жртвувај себеси, ќе најдеш дечко кој нема да ти прави така, е тој ќе биде вистинскиот за тебе.
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Salvatore'sGirl

  Salvatore'sGirl Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Deneska decko mi mi se javi od sabajle i najnormalno mi kaza da se vidime i deka ke sme se prosetale nadvor... I taka se shetavme i toj kjutese celo vreme samo me prasa zasto ne sum bila na fakultet denes i potoa sednavme na klupa mi go zema mobilniot i pocna da mi cepka posle mi go vrati i odednas mi kaza jas i ti povekje ne sme zaedno i jas bev izbezumena mislev se zeza.. (poslednive 3 dena mi bese lut za slika so sum staila na fb kaj so sum doterana za izleguvanje so nego i se naluti poso neli samo za nego taka sum se oblakala) kako i da e go prasav zasto mi e lut i mi kaza nemoj da mislis deka sum glup blabla i sedese i odednas stana i si otide.. posle saat vreme otidov kaj nego doma ali ne bese doma i ne mi krevase koa mu vrtev go pocekav i koa dojde ne sakase da praime muabet poso bil izmoren i ne mozel da se nervira tuku drug den ke sme zborele...
  Vase mislenje? Nezz so mu e na covekov ali ke poludam..
   
 13. machence27

  machence27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  106
  Пол:
  Женски
  Не знам каква ви е врската, ама телефонот да ти го чепка? Сериозно?! Колку години има 15?? Аман. Дополнително се навредил затоа што слика си ставила... Абе аман до кога.. Може има лош период па вака се однесува. Пробај остави неколку дена па побарај го да разговарате сериозно, пошо не е океј ова. За ништо буквално те оставил.
   
  На BoyL му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Salvatore'sGirl

  Salvatore'sGirl Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Znaci ne znam so mu stana... I nejkese da mi kaze zaso mi raskinuva samo mi kaza mislis jas sum glup..
   
 15. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.568
  Допаѓања:
  4.241
  Пол:
  Женски
  Oвој ко тешко пореметен ми делува , сериозно . Зошто си го трошиш времето уште ? Ќе најдеш некој што ќе те сака и чува ко вода на длан , а не будалава што се иживува врз тебе!
   
  На crazylady и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. Salvatore'sGirl

  Salvatore'sGirl Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Poso 3 godini sum so nego i sum pominala svasta i mi znaci premnogu koa ne e lut si e super, srce e ama koa ke se naluti odi smiri go...
   
 17. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.568
  Допаѓања:
  4.241
  Пол:
  Женски
  Абе срцко не е еден ден во прашање , зошто да ти ги танчи нервите за глупости ? Зошто да ти го загорча животот ? Некогаш е подобро да се гледа за себе , а не за партнерот . Колку и да го сакаш и да ти значи еден ден ќе ти дојде преку се и ти ќе го откачиш , па он ќе те моли . Јас пак ти посакувам вистинската среќа да ја најдеш , а таа верувам е далеку од овој чудаков ( без навреда , ама не можам да поднесам кога некој се иживува над девојче зошто така му чини во моментов )
   
 18. Salvatore'sGirl

  Salvatore'sGirl Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Fala ti:l: Nezz jas ke mu dadam shansa da napraime muabet i tolku ke e
   
  На black-angel му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Salvatore'sGirl

  Salvatore'sGirl Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Mozes dda mi pises vo privatna poraka?
   
 20. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.737
  Допаѓања:
  215.534
  Пол:
  Женски
  Девојко зарем мислиш дека ова е нормално? Дека за тоа ти раскинал баш човекот после 3 годишна врска? Не мислиш дека тука има некој друг проблем?! Запрашај се и размисли.. бидејки ова може да е само изговор за некој веќе постоечки проблем.